Jump to content
avaton

Forum Maintenance Tasks

Recommended Posts

Κύριοι,

καλώς εχόντων των πραγμάτων, το Μεγάλο Σάββατο το πρωί (δεν ξέρω ώρα ακόμα) σκοπεύω να ενημερώσω τη λίστα με τα emoticons.

Επειδή η εργασία θα γίνει πάνω στην βάση του forum, θα πάρω backup πριν και μετά την εργασία.

Κατά την διάρκεια και προκειμένου να μην χαθούν posts από πιθανό restore της βάσης, προτείνω να βγάλω το forum offline για 1-2 ώρες.

Παρακαλώ ενημερώστε έγκαιρα αν έχετε αντιρρήσεις.

Φιλικά.

Μαζί σου. Κάνε ότι πρέπει να γίνει. Δυο ώρες θα το αντέξουμε.

Μαζί σου. Κάνε ότι πρέπει να γίνει. Δυο ώρες θα το αντέξουμε.

Αυτά γράφεις και μετά θα φταίει ο Sir να σε ρωτήσει τι αντέχεις και πόσο το αντέχεις και πως το αντέχεις, και τι πρέπει να γίνει κλπ κλπ.

Ambu προκαλείς και σε επαναφέρω στην τάξη (Α', Β΄, Γ΄ Δημοτικού, διάλεξε ότι θέλεις). :tongue::blink:

Avaton όλα καλά.

Please proceed.

οι εργασίες ολοκληρώθηκαν, δεν έβγαλα offline τελικά το forum, γιατί ήταν πολύ αργά για να είναι κι άλλος οnline!

νομίζω ότι πλέον είναι αρκετά (ίσως και περισσότερα από το παλιό forum).

enjoy!

Υ.Γ. έβαλα και μερικούς αρκούδους μέσα για να ικανοποιήσω την ακόρεστη όρεξη του Sir :pooh_birth_day:

Τώρα ολοκληρώθηκε το task. Βρήκα τα 33 επιπλέον emoticons που υπήρχαν στο παλιό forum και συμπληρώθηκε η λίστα.

Προχωράμε με τις υπόλοιπες αισθητικές και λειτουργικές αλλαγές του forum.

Φιλικά.

Μπραβο Avate,πλειαδα φατσων για να εκφραζουμε οπτικοποιημενα τα συναισθηματα μας.!Εξαιρετοι και οι αρκουδοι (αν και θα τους ηθελα κοματακι πιο ερωτυλους).Αυτες τις φατσες με τον μουστακοφρονα Serge,που τις ξετρυπωσες ομως? :buba:

Πολύ καλή δουλειά,μπράβο! Να και τι θα γίνετε κάθε φορά με τους μπαριτοκαπνισμένους και τις φαντασιώσεις τους

:banned::shutup: χαχαχα πλάκα έχει........και συνέχεια σταγραφόμενα του Celtic :rtfm:.....χαχαχαχαχα.πολύ γέλιο!!!

Κύριοι :to_pick_ones_nose_eat: κ κυρίες :girl_wacko:

μετά από πολύωρη συνεργασία με τον tzanis, έχουμε ολοκληρώσει τα παρακάτω:

- σωστή εγκατάσταση του theme (τώρα έχουμε και την βάση για να κάνουμε επιπλέον αισθητικές παρεμβάσεις)

- announcement management

- chat (την δωρεάν έκδοση που επιτρέπει μέχρι 5 users)

και διάφορα άλλα μικροπράγματα...

tzanis ξέχασα κάτι;

φιλικά.

Έφτιαξα και την δυνατότητα να κάνετε upload, οι όμορφοι και οι όμορφες μόνο, φωτογραφία στο profile σας.

Στις επόμενες ημέρες θα προχωρήσω και σε ένα Security Update.

Περισσότερες πληροφορίες:

IP.Board 3.0.5 Security Update

Posted 01 April 2010 - 02:31 PM

A minor flaw has been discovered in IP.Board 3.0.5 that would allow an attacker to view images in any arbitrary directory on the server.

Exploiting this flaw would not allow the attacker to upload code or download files, other than images, from your server. Additionally, to utilize the exploit requires that the attacker know the path to the directory the images are stored in.

This issue was first reported to our tracker by Cryptovirus.

IP.Board 3.0.5

Simply download the attached file, expand and upload the file over the copy on your server

< file removed by avaton >

If you are running an earlier version of IP.Board 3.0 or you would like to manually patch your installation, you may do so by modifying admin/sources/classes/member/memberFunctions.php. Look for the following line of code

//$catName = IPSText::alphanumericalClean( $catName ); // Commented out because alphanumericalClean removes spaces

Change this line of code to

$catName = IPSText::alphanumericalClean( $catName, ' ' );

Save the file and upload to your server.

The main download has been updated at the time of this announcement.

έκανα κι ένα γρήγορο check για duplicate emoticons, ήταν πολύ λίγα, οπότε ελπίζω να μην χάλασε κανένα post :blush1:

Να προσθέσω επίσης ότι το πλάτος του πίνακα του φόρουμ, αυξομειώνει το μέγεθός του

ανάλογα με την οθόνη και την ανάλυση που έχετε, προς αποφυγή σκρόλινγκ.

Nαι, καλό αλλά τωρα έφυγε το κουτάκι με τα τελευταία "νέα θέματα".

Και μια-δυο ερωτησούλες, το "Enable visual (RTE) editor?" στα post settings, τι ακριβώς κάνει; (επίσης και το flash uploader).

Eπίσης, ποιό το νόημα να έχουμε ξεχωριστή εικόνα και avatar? επίσης το "reputation" ή τα αστέρια τι ρόλο βαράνε? ποιός και πως αυξομειώνει τη "φήμη" κάθε μέλους?

Τέλος, υπάρχει δυνατότητα επίδειξης των διαφορετικών templates (όπως το νέο πράσινο πάνω με τις σταγόνες) ώστε να αποφασίσουμε απο κοινού ποιό αρέσει περισσότερο? γίνεται να το διανθίσουμε και με δικές μας εικόνες-κείμενα κλπ??

... το "Enable visual (RTE) editor?" στα post settings, τι ακριβώς κάνει;

Rich Text Editor requires IE6+, Mozilla / Firefox 3.0+, Safari 4+, Google Chrome, or Opera 9+.

... (επίσης και το flash uploader).

Allows for an upload progress bar and multiple file uploads, but does not work on all browsers.

Το RTE το έχω ενεργοποιημένο στο profile μου και φαίνεται να δουλεύει σωστά.

Το Flash Uploader δεν το έχω ενεργοποιημένω, λόγω των security bugs που έχει ο flash και γιατί, προσωπικά, το θεωρώ πολύ λίγο χρήσιμο (δεν κάνω συχνά upload αρχεία).

Eπίσης, ποιό το νόημα να έχουμε ξεχωριστή εικόνα και avatar? επίσης το "reputation" ή τα αστέρια τι ρόλο βαράνε? ποιός και πως αυξομειώνει τη "φήμη" κάθε μέλους?

Η εικόνα σου δεν φαίνεται όταν κάνεις posts, αλλά φαίνεται το avatar.

Η εικόνα σου φαίνεται στο profile σου και όταν κάνει login στο forum, πάνω δεξιά.

Το κουτάκι με τα νέα θέματα ήταν πολυ καλό. Αν μπορούμε να παραμείνει θα ήταν μια χαρά.

Μετά τις αλλαγές, όταν κάνω reply σε ένα post μου εμφανίζει το toolbar (word styles, fonts etc) στη μέση του πεδίου απάντησης. (Αvaton θα σου στείλω print screen).

Avatar και εικόνα είχαμε διαφορετική και στο προηγούμενο forum αλλά και γενικά στα fora έτσι το βρίσκω. Δεν με ενοχλεί. μια χαρά είναι.

Avaton έχω στείλε και το νέο logo με whisky αντί για whisky. (δεν με αφήνει να το κάνω upload εγώ).

Μετά τις αλλαγές, όταν κάνω reply σε ένα post μου εμφανίζει το toolbar (word styles, fonts etc) στη μέση του πεδίου απάντησης. (Αvaton θα σου στείλω print screen).

Είδα το screenshot. Παρατήρησα ότι έχεις Internet Explorer 7. Δοκίμασε:

α. στο profile σου να απανεργοποιήσεις τον RTE (Rich Tect Editor), εμφανίζεται σωστά;

β. προσπάθησε να συνδεθείς με Firefox και ενεργοποιημένο τον RTE, εμφανίζεται σωστά;

γ. προσπάθησε να συνδεθείς με Internet Explorer 8 και ενεργοποιημένο τον RTE, εμφανίζεται σωστά;

Έχω δοκιμάσει με Internet Explorer 8 και Firefox 3.6 και δουλεύει σωστά.

Όλα αυτά τα καλούδια έχουν πολύ CSS μέσα. Οι δημιουργοί του CSS είναι οι τύποι που φτιάχνουν τον Opera, οπότε όλα αυτά παίζουν (γενικά) τέλεια σε Opera, ενώ με τους άλλους browsers μπορεί να υπάρχουν θεματάκια. Πάντως ο Internet Explorer 8 και ο Firefox 3.6 έχουν πολύ καλή υποστήριξη σε CSS, οπότε όποιος είναι up to date δεν αναμένεται να αντιμερωπίσει προβλήματα.

Avaton έχω στείλε και το νέο logo με whisky αντί για whisky. (δεν με αφήνει να το κάνω upload εγώ).

Ναι το είδα το mail σου. Εχτές όταν αλλάξαμε το theme ψάχναμε να βρούμε ποιο είναι το σωστό με τον tzani και προφανώς βάλαμε το λάθος.

Μου κάνει εντύπωση που μου λες ότι δεν σε αφήνει να το κάνεις upload, γιατί δεν μου λες ούτε που, ούτε πως πας να το κάνεις upload!!!

Anyway θα το αλλάξω εγώ με ftp όταν πάω σπίτι.

OK άλλαξα το logo και το image δίπλα από το logo για να φαίνεται ομοιόμορφο

Κύριοι,

βρήκα λίγο χρόνο σήμερα και ολοκλήρωσα τις εκκρεμότητες που είχανε συζητηθεί κατά την τελευταία μας συνάντηση.

Με αφορμή αυτές τις αλλαγές έκανα και ένα μικρό συμμάζεμα και κάποιες μικρο ρυθμίσεις ασφάλειας και λειτουργικότητας.

Εγκατέστησα και το patch που είχε κυκλοφορήσει για το IP.Board 3.0.5.

Αν διαπιστώσετε ότι κάτι δεν δουλεύει ή πρέπει να αλλάξει, παρακαλώ όπως ενημερώσετε.

Φιλικά.

Κύριοι της HMWS,

μετά από μία ίωση που με ταλαιπώρησε καλοκαιριάτικα,

έχω ολοκληρώσει τον έλεγχο πρόσβασης σε προστατευμένα forums του κυρίως forum.

Οπότε αυτό που θέλω για να ολοκληρωθούν οι αλλαγές και να τις επιβεβαιώσετε και οι υπόλοιποι είναι:

α. Πλήρη λίστα με τα μέλη της HMWS (τα member names)

β. Ποια θέματα προτείνετε να κλειδωθούν (για τα μη μέλη); (π.χ. όλο το tree του HMWS Εκδηλώσεις)

Παρακαλώ ας αναλάβει κάποιος να μου τα στείλει να το κλείσουμε και αυτό το αίτημα, καθώς οι πληροφορίες που αναρτώνται σχετικά με την HMWS αρχίζουν και αυξάνονται.

Φιλικά.

Εγώ προτείνω για αρχή να δημιουργηθεί το section και να μπαίνουν εκεί νέα θέματα. Σίγουρα ψηφοφορίες που αφορούν αγορές HMWS θα πρέπει να είναι εκεί ώστε να είμαστε σίγουροι ότι ψηφίζουν μόνο μέλη (καλύτερα οι ψηφοφορίες να γίνονται ονομαστικές, να βλέπουμε δηλαδή ποιος ψηφίζει τι, αν η πλατφόρμα του forum δίνει αυτή τη δυνατότητα).

Από τα υπάρχοντα θέματα, ίσως αυτό με τις οικονομικές δοσοληψίες να ήταν καλύτερα να μπει στο dedicated section. Δεν χρειάζεται να βλέπουν όλοι ποιος πλήρωσε και πόσο. Χρειάζεται βέβαια να υπάρχει δημόσια μια περίληψη των υποχρεώσεων και των δικαιωμάτων των μελών ώστε να γνωρίζουν όσοι πιθανόν θέλουν να γίνουν μέλη.

Οπότε αυτό που θέλω για να ολοκληρωθούν οι αλλαγές και να τις επιβεβαιώσετε και οι υπόλοιποι είναι:

α. Πλήρη λίστα με τα μέλη της HMWS (τα member names)

β. Ποια θέματα προτείνετε να κλειδωθούν (για τα μη μέλη); (π.χ. όλο το tree του HMWS Εκδηλώσεις)

Παρακαλώ ας αναλάβει κάποιος να μου τα στείλει να το κλείσουμε και αυτό το αίτημα, καθώς οι πληροφορίες που αναρτώνται σχετικά με την HMWS αρχίζουν και αυξάνονται.

Φιλικά.

Avaton τα μέλη της hmws ειναι και πάλι 18 (αποχώρηση McChariz, εισχώρηση Jbelig)

1. Mallios

2. Avaton

3. Theo

4. Tzanis

5. Giorgos

6. Tomy

7. Dundonian

8. Jbelig

9. Alekos

10. Kostas1976

11. Ntkostas

12. Sir Mihas

13. Celtic

14. SimoG

15. Wisdom

16. Ambu

17. O_Koulos

18. UisgeBeatha

Σε πρώτη φάση κλείδωσε τα θεματα "η καβα μας" και οτι εχει να κανει με τα οικονομικά - ταμείο, αποδείξεις κλπ