Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

MOYΣΙΚΗ 2010


Recommended Posts

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Σαν σήμερα, 19 Φεβρουαρίου του 1980, έφυγε από αυτό τον κόσμο, αλλά όχι από τις καρδιές μας, ο μεγαλύτερος ROCKER όλων των εποχών. Ο ανεπανάληπτος ατόφιος BON SCOTT.

9449gif.jpg

Αφού γλέντησε όσο μπορούσε την κορυφή που κατέκτησε με κόπο, μετά ο μπαγάσας μας χαιρέτησε και έφυγε για την κόλαση.

Φόρος τιμής από μένα, το ελάχιστο που μπορώ να κάνω, να βάλω στο φόρουμ τη φωτογραφία του και μια σπάνια ακυκλοφόρητη κομματάρα που απορώ πως δεν μπήκε σε κάποιο άλμπουμ των AC/DC εκείνη την απίστευτη δεκαετία του 70 με τον Bon.

ΒΟΝ LIVES

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα από καιρό να τιμήσω τη μνήμη του, αλλά το ξεχνούσα συνέχεια.

Η αναφορά στο θάνατο του Bon, μου τον ξαναθύμισε.

Ο λόγος για τον μεγάλο Eric Norman Woolfson (18 March 1945 – 2 December 2009), συνιδρυτή των "The Alan Parsons Project" μαζί με τον Andrew Powell και φυσικά τον Alan Parson ο οποίος με τη σειρά του έδωσε το στίγμα του στο άλμπουμ των Beatles "Abbey Road" και το "The Dark Side of the Moon" των Pink Floyd, με τα οποία ενεπλάκη όσον αφορά στην παραγωγή τους.

Ο Eric Woolfson (Σκωτσέζος στην καταγωγή) ήταν ερμηνευτής, τραγουδοποιός και στιχουργός.

Αγαπημένο μου συγκρότημα ever οι "Alan Parsons Project" από την πρώτη φορά που τους άκουσα (μέρες άνοιξης του '84) και για πάντα.

Τα κομμάτια τους, μοναδικά, ανεπανάληπτα, αξεπέραστα!

Πραγματικά δε θα μπορούσα να αναφέρω ούτε καν τα 5 πρώτα στην προτίμησή μου γιατί δε μπορώ να τα ξεχωρίσω. Αυτό που θα μείνει για πάντα στην καρδιά μου παρ'όλα αυτά είναι το "old and wise".

http://www.youtube.c...feature=related

http://www.youtube.c...h?v=QOGGoRk_d6Y

RESPECT στους "Alan Parsons Project"

Rest in Peace Eric.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Τzanis, κάπως γλυκανάλατοι οι APP για τα δικά μου γούστα.

Για να σας ξεσηκώσω λίγο, πάρτε μια μπερμπονιά στο χέρι και πάμε.....ΙΙΙΙΙΙΧΧΧΧΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!

(το 2ο μη σας ξεγελάει στην αρχή.....listen more..)

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω την Κλασσική Μουσική και το Heavy Metal, έχω ακούσει πολλές προσπάθειες διασκευών Κλασσικών συνθέσεων σε ρυθμούς και ήχους Heavy Metal, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη, οι νεαροί αυτοί έχουν καταφέρει εξαιρετικό ακουστικό αποτέλεσμα (και τεχνικά και μουσικά).

enjoy!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λατρεύω την Κλασσική Μουσική και το Heavy Metal, έχω ακούσει πολλές προσπάθειες διασκευών Κλασσικών συνθέσεων σε ρυθμούς και ήχους Heavy Metal, αλλά κατά την ταπεινή μου άποψη, οι νεαροί αυτοί έχουν καταφέρει εξαιρετικό ακουστικό αποτέλεσμα (και τεχνικά και μουσικά).

enjoy!

μουφτιαξες τη μερα φιλε !!!!!!!εστω και ενα μηνα περιπου αργοτερα.

αστερια τα παλληκαρια, με μελλον ........

Link to comment
Share on other sites

Ανατρίχιασα!

Είχα σταματήσει να τους ακούω πριν 3-4 χρόνια, αλλά μάλλον πρέπει να αναζητήσω μερικά album τους!

Ένα από τα αγαπημένα μου groups (και τραγούδια), που την εποχή των μεγαθηρίων Rolling Stones κλπ απλά έκανα πλάκα και έγραφαν απίθανες μουσικές.

Focus- Hocus Pocus (live '73)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...