Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΜΟΥΣΙΚΗ 2009


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δυο αγαπημένα μου τραγούδια από τους Blue Οyster Cult (που τους θυμήθηκα, ε? :D ) Τα video clips είναι κλασσική περίπτωση κιτς αισθητικής των αρχών του ογδόντα :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγαπημένος καλλιτέχνης ever. ότι και να πω, θα είναι λίγο. Παρακάτω σε ένα εξίσου αγαπημένο κομμάτι και σε 6 ακόμα εκτελέσεις, μεταξύ αυτών και το original των Platters (1955).

Freddie Mercury - 1987

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

The Platters - 1955

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Roy Orbison - ?

Roy Clark - 1966

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Anne Shelton - 1956

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Dolly parton - 1984

name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>">
name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="
type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Gene Pitney - 1969

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφυγε από κοντά μας ο Lux,τραγουδιστής των πολυαγαπημένων μου CRAMPS.Για μένα σημαίνουν πολλά οι Cramps και η μουσική τους.Ακούω psychobilly από τα 15 μου και για μένα ήταν κάτι ιδιαίτερο...η εφηβεία μου και η τρέλλα μου ακόμα συνυπάρχουν μέσα μου λόγω της μουσικής των Cramps!! Καλό ταξίδι Lux

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως παράξενη προσωπικότητα... Παρόλο που δεν ήμουν φανατικός οπαδός των Cramps, τους σεβόμουν απεριόριστα. Θυμάμαι μια live εμφάνιση στο Ιβανώφειο πριν πολλά χρόνια που αυτός ο κοκκαλιάρης frontman για 2 ώρες ανέβαινε, κατέβαινε την σκηνή, έσπασε την σκηνή στην κυριολεξία (και τραγούδησε ένα τραγούδι κάτω από την σκηνή), ηρέμησε ένα σουρωμένο ταραξία που ανέβηκε στην σκηνή δίνοντας του το μικρόφωνο και λίγο από το κρασί που έιχε στο κολλητό παντελόνι του, έσπασε δύο ηχία στο 30λεπτο surfin'bird... Χρησιμοποιώντας στοιχεία από το pulp των '50s, έγραφε απλά τραγούδια που δεν συμβάδιζαν με την εκκεντρική και προκλητική εμφάνιση του. Άνοιξε το κεφάλαιο psychobilly και το κράτησε ανοικτό για πολλά χρόνια. Αυθεντικός rocker!

Το τραγούδι αυτό δεν είναι το καλύτερο του (αναζητείστε καλύτερα τα Human Fly, Goo Goo Muck ή Surfin'Bird σε live), αλλά δείχνει τα έντονα χαρακτηριστικά της κουλτούρας που προωθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικά τι είναι η ROCK μουσική; ROCK έγραψαν μόνο τη δεκαετία του 60 και του 70;

Είναι ένα θέμα που κάποτε πήγε να ανοίξει ο Theo.Εγώ θα συμφωνήσω μαζί του και θα πω ότι ROCK γράφετε και σήμερα.

Πριν 15 χρόνια περίπου οι SMASHING PUMPKINS έγραψαν το ''bullet with butterfly wings'' άποψη μου είναι ότι σίγουρα αυτός ο ήχος είναι ROCK...

Ακούστε αυτό το συγκρότημα και πείτε μου αν δεν ξέρατε που.ποιός και ΠΟΤΕ,πως θα το χαρακτηρίζαμε;;;

TAME IMPALA---Half full glass of wine

Αν αυτό δεν είναι ROCK...

Τραγούδια που θεωρούνται ύμνοι σε άλλα στυλ μουσικής αν τα πλησιάσεις με ROCK διάθεση θα ακουστούν διαφορετικά.

Πάρτε για παράδειγμα το ''I will survive'' που είναι ύμνος της disco σκηνής 100%.Ακούστε το από τους CAKE και είμαι σίγουρος ότι θα σας κάνει το ROCK ''κλικ''

Τελικά,τι θα πει ROCK;;;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά,τι θα πει ROCK;;;

Άλλο η ROCK μουσική κι άλλο να είναι κάποιος καλλιτέχνης ROCK. Υπάρχει πιο ροκ φωνή από του Ξυλούρη ή της Σωτηρίας Μπέλλου???

Rock ήταν κι ο Μάρκος, ο Ζαμπέτας, ο Γρηγόρης, ο Τσιτσάνης, ο Στέλιος, ο Στράτος, .....

Rock είναι σήμερα ο Μαργαρίτης, ο Μητροπάνος, ......

Από την άλλη υπάρχουν παραδείγματα "ροκ" που είναι κενά, χωρίς ουσία και με ξένο προς το ροκ δρόμο.

Ροκ για μένα είναι τελικά αυτό που μιλάει στην ψυχή του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Νομίω ότι συμφνω με τον Celtic. Το ροκ για μένα δεν καθορίζεται από τον ήχο, αλλά κυρίως από τα συναισθήματα που σου προκαλεί.

Καθαρά μουσικά, εγώ θα όριζα το ροκ ως κάτι που σπάει σύνορα και αυτό μπορεί να γίνει είτε με δυνατές κιθάρες, είτε με μπλιμπλίκια, είτε με ακουστικά όργανα, είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω με Celtic και jbelig και θα πω ότι το Ροκ είναι Ροκ, η Ντίσκο είναι Ντίσκο τα λαικά, λαικά κ.ο.κ

Εμένα μιλάει π.χ. η Μαντόνα (λέμε τώρα) στην ψυχή μου. Είμαι Ροκ; Η μήπως είναι η Μαντόνα Ροκ;

Για να μπορέσει να καλυφθεί ένα ευρύτερο φάσμα καλλιτεχνών και ακουσμάτων στη ροκ σκηνή, δημιουργήθηκαν στο πέρασμα των ετών πολλές υποκατηγορίες όπως στα τέλη της δεκαετίας του '60 που έμπλεξε με τη φολκλορική μουσική και δημιούργησε το folk rock, με τα Blues και δημιούργησε τα blues rock και με τη Τζαζ και δημιούργησε τη jazz rock. Η rock μουσική έχει επίσης επηρεασθεί και επηρεάσει τη soul, funk, και το latin. Το καθένα απο αυτά τα είδη μουσικής όμως, είναι ξεχωριστό και διαφορετικό.

Πιο πρόσφατα δε, μπορούμε όλοι να θυμηθούμε τα soft rock, heavy metal, hard rock, progressive rock, punk rock, New Wave, alternative rock, grunge, Britpop, και indie rock. Ολα αυτά όμως είναι ροκ, είτε το θέλουμε και μας αρέσει, είτε όχι. Και κατά τη άποψή μου, τόσο η Σωτηρία Μπέλλου όσο και ο Στράτος η ο Μητροπάνος ή ακόμα και ο Μαργαρίτης που είπε ο Celtic, απέχουν πολύ από το ροκ. Είναι ρεμπέτες, είναι λαικοί καλλιτέχνες που έγραψαν ιστορία στη μουσική μέσα από την οποία εκφράσθηκαν, αλλά όχι ροκ. Γιατί να μην είναι jazz; Επειδή δεν παίζουν σαξόφωνο; Ούτε ηλεκτρική κιθάρα παίζουν. Οι καλλιτέχνες χαρακτηρίζονται από τη μουσική που παίζουν και από αυτά που δίνουν. Αν έλεγες στη Μπέλου ότι είναι ροκ, μπορεί να σου έλεγε να πας να ....θείς.

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι ροκ χωρίς κιθάρα, μπότα, μπάσο, και πλήκτρα (όλα τα προηγούμενα σε οποαδήποτε μορφή και αν έχουν εξελιχθεί) δεν είναι ροκ.

Και για να μην ξεχνιόμαστε: ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΟ ROCK N' ROLL.

Great balls of fire... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν έλεγες στη Μπέλου ότι είναι ροκ, μπορεί να σου έλεγε να πας να ....θείς.

Απόσπασμα από φύλλο της εφημερίδας "Οδηγητής" της ΚΝΕ

Η Μπέλλου στο «έντεχνο» και το οριστικό τέλος

Πολλοί μιλάνε για την «τρίτη καριέρα» της. Η αρχή θα γίνει το 1973 με τη συμμετοχή της σε ένα δίσκο του Αργύρη Κουνάδη. Οι πιο σημαντικές στιγμές της «τρίτης καριέρας» της Σωτηρίας είναι το «Ζεϊμπέκικο» του Δ. Σαββόπουλου (όπου ο συνθέτης πίστεψε ότι έγραψε λαϊκό κομμάτι και η Μπέλλου τον ευχαρίστησε που τραγούδησε «Ροκ»!), η «Φάμπρικα»του Μαρκόπουλου και ο δίσκος «Λαϊκά Προάστια» των Ηλία Ανδριανόπουλου και Μιχάλη Μπουρμπούλη.

Από το 1973 και για πάνω από 10 χρόνια δουλεύει στο «Χάραμα» μαζί με τον Τσιτσάνη. Τραγουδά στο 1ο Φεστιβάλ ΚΝΕ-Οδηγητή. Το 1991 ηχογράφησε τα τελευταία της τραγούδια ενώ το 1993 κατέβηκε οριστικά από το πάλκο. Θα ακολουθήσει η τραγική περιπέτεια της υγείας της, θα χάσει τη φωνή της ώσπου στις 27 Αυγούστου 1997 θα φύγει από τη ζωή.

Η ζωή την αδίκησε αλλά εκείνη την προκάλεσε πιστεύοντας πως κάποτε οι “εξάρες” θα ‘ρθούν και γι’ αυτή. Το “ασόδυο” όμως τη σημάδεψε καθώς οι άνθρωποι την πρόδωσαν πολλές φορές.

Η φωνή της θα συντροφεύει τους καημούς, τα όνειρα και τις αγωνίες του λαού μας.

Στρατής Δουνιάς

Ολα τα αποσπάσματα που παρατίθενται είναι από το βιβλίο της Σοφίας Αδαμίδου

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ο Σαββόπουλος δεν ήξερε τι έγραφε; Το "ζειμπέκικο", ροκ; Ισως η Μπέλλου να το εξέλαβε έτσι γιατί της "μίλησε" διαφορετικά το κομμάτι. Εμένα τουλάχιστον δε μου φαίνεται για ροκ. Ισως δεν έχω μουσικό αυτί.

Οσον αφορά το Μαργαρίτη τώρα, τέτοιες "μικροστροφές" ή το να τραγουδήσει ένα και δύο και τρία κομμάτια σαν συμμετοχή σε ροκ συγκρότημα ή με support, δεν τον κάνει ροκ καλλιτέχνη. Τέτοια "πειράματα" και συνεργασίες καλλιτεχνών είναι συνηθισμένο να γίνονται. Εχεις ακούσει τον Ozzy να τραγουδάει ποπ ντουετάκι; (Δεν το έχω πρόχειρο). Σαν της Kylie Minogue τα πρώτα κιόλας. Τον κάνει αυτό ποπ καλλιτέχνη;

Αλλο ένα παράδειγμα (δε θα αναφέρω άλλα, είναι δεκάδες) είναι το Walk This Way - Aerosmith & Run DMC. Ποιός είναι ροκ και ποιός ραπ;

Δεν μπορεί να "περαστεί" στο φόρουμ αλλά είναι

Δυναμίτης!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχετε και οι 2 δίκιο... Χρησιμοποιείτε διαφορετικό ορισμό για την λέξη Rock. Αυτό που εννοεί ως ροκ ο Celtic ισχύει σε ευρύτερους χώρους, τρόπο ζωής, χαρακτήρα (ίσως να συμβαδίζει περισσότερο με το τραγούδι του Κραουνάκη - δεν ξέρω πως ονομάζεται, αλλά σε κάθε στίχο καταλήγει με την φράση "...γιατί είσαι ροκ"). Εκεί η Μπέλλου είναι ροκ.

Ο tzanis χρησιμοποιεί τον στενότερο (και σαφέστερο) ορισμό σχεδόν αξιωματικά, και πράγματι εκεί η Μπέλλου δεν είναι Rock.

Είναι καθαρά θέμα σύμβασης της χρήσης της λέξης. Ανάλογα με την έννοια έχει ο ένας ή ο άλλος δίκιο.

Πρέπει να ομολογήσω ότι ποτέ δεν συμφώνησα με αυτή την (καταχρηστική) μεταφορά (το σχήμα του λόγου εννοώ) που χρησιμοποιεί ο Celtic και ο jbelig. Δεν μπόρεσα ποτέ να δω όλους αυτούς τους ήρωες του λαικού τραγουδιού, rock. Και παρόλο που γνωρίζω το περιστατικό με την Μπέλλου και τον Σαββόπουλο, και εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος έλεγε στην Μπέλλου ότι είναι "rock" δεν θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα. Και στο κάτω κάτω τόσο πλούσια είναι η ελληνική γλώσσα, πείτε την μαγκιόρα, αλάνι (με την Βαρδαρίσια έννοια)... κάπως πιο κοντά στο lifestyle της βρε παιδιά (ο όρος lifestyle χρησιμοποιήθηκε επίτηδες :lol::lol::lol: )!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 10 μέρες που το άκουσα ,από διαφήμιση της Cosmote είχα σπάσει το κεφάλι μου να θυμηθώ το group και τον τίτλο.

Πήρα και τον tomy αλλά δεν....ευτυχώς ήρθε ο simog και βοήθεισε intrnetika και το βρήκα.

Ten years after- i'd love to change the world

Link to comment
Share on other sites

εμενα κατι απο 10cc μου θυμιζε αλλα ευτυχως που βρεθηκε η λυση.

ετσι κι αλλιως η μουσικη μου παιδεια δεν ειναι τοσο διευρυμενη.

Link to comment
Share on other sites

καλο λουκ φιλε και σε βαζουν στη πριζα,

αλλα για μενα μονο μια γκρουπαρα υπαρχει με γκομεναρα στα φωνητικα...........

!!!!!!!!!!!!!NIGHTWISH!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λίγη pop ίσως?? :)

τι στο καλο μ αυτο το κλιπ???

παιζει στις 2,5 χιλιαδες στροφες................ :o

πολυ καλες οι pussy γατουλες...........

παιδαροι!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...