Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Να προσθέσω και το Old Pulteney 12 y.o.

Μόλις το διάβασa αυτό λέω πάει το έχασε ο mallios, αφού εγώ πιο πάνω πρότεινα το Old Pulteney 12yo για entry level. Μετά είδα ότι κατά λάθος έβαλα στη θέση του το Tobermory 10yo, το οποίο ΔΕΝ προτείνω για entry level. Απορώ τι σκεφτόμουν εκείνη τη στιγμή και το έγραψα! Old Pulteney 12yo that is λοιπόν, και θα το διορθώσω και στο παραπάνω post μου.

Link to comment
Share on other sites

χαχα !! :-p

καλά εδώ δεν βρίσκω τπτ τέτοιο, με την καμία όμως, παρεπιτόντως η σχολή μου είναι

στην Λήμνο... οπότε καληνύχτα, θα πάω ίσως αργότερα σε κανένα super να δω αν παίζει

τπτ αν και δεν νομίζω να βρω πάρα από τις standard μάρκες και τπτ άλλο...

Online shopping for the win ?

Mέχρι στιγμής κρατάω Old Pulteney 12yo , τι άλλα/άλλο;

Thanks!

P.S στο Βενιζέλο λέει καθόλου για ποτά ? μιας και περνάω πολύ από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε evincar, μεχρι στιγμης αν είδα καλά σου εχουμε κανει συνολικά καμμιά 15αριά προτάσεις τουλάχιστον, κι εσύ κράτησες μόνο το Old Pulteney 12yo????? :D:D :D

Λοιπόν, ΟΚ, κοίτα να δεις,

α) καταρχήν εγώ πιστεύω οτι κατι θα βρεις και στη Λήμνο, αλλοίμονο, εδώ εγώ φέτος το καλοκαίρι πήγα στο Μεγανήσι (που μεχρι τότε αγνοούσα την υπαρξη του...) και βρήκα κάβα με ολη την κλασσική σειρά της Diageo (Talisker-Dalwhinnie-Lagavulin-Caol Ila-Cragganmore-Glenkinchie-Oban-Clynelish-Glen Ord-Glen Elgin) και τα βασικά non-Diageo classics (Glenlivet-Glenmorangie-Glenrothes-Balvenie-Glenfiddich-Macallan-Laphroaig-Bowmore-Ardbeg). Aν προσθέσω και κάποια vatted malt από μάρκες όπως Famous Grouse, Johnnie Walker, Cutty Sark καθώς και διάφορα premium blends καθώς και Irish Whiskeys και Bourbons όπως καταλαβαίνεις τα περνάει κανείς εκεί φίνα. Ασε που βρήκα και ενα τελευταίο παλιό Balvenie 10αρι...........

β)κι ας υποθέσουμε οτι όντως στο νησί που είσαι δεν βρίσκεις τίποτα από ολα αυτά (ουτε καν ενα ταπεινό Jameson 12yo ή ενα JW Green Label) ή οτι θες οπωσδήποτε να βουτήξεις στα βαθιά με την πρώτη, έστω και με ενα απλό αλλά πολύ καλό στανταράκι 10-12ετών single malt, τότε οι λύσεις που σου προτείνω είναι 2

1ον - το είπες και ο ίδιος οτι περνάς συχνά από Ελ. Βενιζέλος, εχουν πολλά από αυτά

ή

2ον - φίλος από μεγάλη πόλη σου ψωνίζει αυτό που θες, κανει καλή συσκευασία και τα ΕΛΤΑ αναλαμβάνουν.

Εγώ τουλάχιστον, αν ήμουν στη θέση σου αυτά θα έκανα. Τώρα πάλι αν επιμένεις για ιντερνετική αγορά, τα μαγαζιά είναι δεκάδες στο εξωτερικό, αλλά και κάποια Ελληνικά υπάρχουν, δεν θα μπω στο τριπάκι να σου προτείνω 2-3-5 γιατι και την ανάλογη εμπειρία δεν έχω και δεν θελω να θεωρηθεί οτι κανω διαφήμιση σε κάποια, πρέπει να το ψάξεις μόνος σου και να αναλάβεις και το όποιο ρίσκο εχουν τετοιου είδους αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Ότι είπε ο από πάνω. Έχεις φίλε προτάσεις για όλα τα γούστα και τα βαλάντια. Και υπάρχουν κριτικές για τα περισσότερα εδω στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν αυχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

Μπορώ να πω ότι μου γεννήθηκαν μερικά ερωτήματα τώρα. Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ

των Diageo και των non-Diageo ? Τα vetted malts τη διαφορά έχουν από τα άλλα malts,

γιατί αυτές η μάρκες που ανέφερες ως vatted malts έχουν κυρίως blends αν δεν κάνω λάθος.

Τhanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, η Diageo είναι απλώς η μεγαλύτερη εταιρία ποτών στον κόσμο, με αποτέλεσμα τα προϊόντα στο malt να είναι τα πιο διαδεδομένα. Τα δε blended της κατέχουν τη μερίδα του λέοντος. Ο Celtic απλώς είπε ότι όπου και να είσαι, τη βασική σειρά της Diageo (Talisker-Dalwhinnie-Lagavulin-Caol Ila-Cragganmore-Glenkinchie-Oban-Clynelish-Glen Ord-Glen Elgin)σίγουρα θα μπορείς να τη βρείς.

Για τη διαφορά vatted malt και blended, καθώς και για πολλά άλλα ας ελπίσουμε χρήσιμα στοιχεία, να προτείνω τη σειρά "Βασικές γνώσεις" εδώ στο ίδιο μας το φόρουμ;

Γλωσσάρι

Ιστορία και παρασκευή

Μια πρόταση για τη δοκιμή

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σου Αντώνη και καλώς ήλθες στην παρέα του Whiskyforum.gr

Το Whiskyforum είνια μια παρέα ανθρώπων που αγαπούν το Whisky και δη το Single Malt και χρησιμοποιούν το Forum ως μέσο επικοινωνίας.Να σε ενημερώσω πως κατά τακτά διαστήματα συγκεντρωνόμαστε και δοκιμάζουμε καινούργιες αλλά και παλαιότερες εμφιαλώσεις.

Αν περιπλανηθείς στο Forum θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα από γευσυγνωσίες whisky και παρουσιάσεις αποστακτηρίων μέχρι λεπτομέρειες από συναντήσεις μας αλλά και γενκότερα θέματα.

Μια μικρή συμβουλή αν μου επιτρέπεις.

Ρώτα οτι θες,μην κολλάς και δώσε μας και εσύ τα φώτα σου.Μίλησε μας για εσένα και τη σχέση σου με το malt.

Kαλώς ήλθες και χαρούμε να σε γνωρίσουμε κι από κοντά με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Kαλωςηρθες κι απο μένα Αντωνη, βλεπω οτι εισαι κι απ'τη Χίο, έχω κάποια ιδιαίτερη σχέση με το νησί, πιο πολύ όμως ο Wisdom.

Περιπλανήσου στο φόρουμ, σίγουρα θα βρεις κατι που θα σε ωθήσει να συμμετάσχεις ενεργά στο εξής.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ ΛΟΓΙΑ,ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΕΜΠΗΡΙΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ "MALT" ΠΟΥ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

KALISPERA SE OLOYS...PARAKALO BOITHISTE ME NA MPO LIGO STO KLIMA...

KATARXIN..DEN HXERA OTI YPIRXE HELENIC MALT SOCIETY...TORA TO ANAKALIPSA....

KALIO ARGA PARA POTE,,,

ME ENDIAFEROYN TA PANTA POY EOYN SXESH ME OYISKI MALT----KAI OUISKI AP OLO TON KOSMO...

ASXOLOYME ME TO EPAGGELMA TOU BARTENDER 26 XRONIA ..KAI EIDIKOTERA ME TA MALT 16 XRONIA((APO TO 1995))

AYTA GIA MIA ARXIKH GNORIMIA..

EIMAI APO NOTIA PELOPONISO(KALAMATA--MANH)..KAI PERIMENO MIA APANTHSH GIA NA DO KATA POSO EINAI SOBARA TA PRAGMATA EDO!!!!!!!!:-)

PLAKA KANO..ELPIZO NA BRO MIA ANTAPOKRISI ..

KALO SAS APOGEYMA KAI TA LEME SYNTOMA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ΝΙΚ και ελπίζω να βρείς χρήσιμες πληροφορίες εδώ, να μοιραστείς μαζί μας τις γνώσεις σου και να περάσεις καλά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΝΙΚ, καλως ηρθες και καλά postings (αρκει να ειναι στα Ελληνικά κι οχι Greeklish, ουτε κεφαλαία) :wink1:

Με την εμπειρία που έχεις θα ανταλλάξουμε ενδιαφέρουσες απόψεις

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

KALOS SAS BRIKA LOIPOIN,,PROSPATHO BASIKA NA SYNTONISTO NA DO POS LEITOYRGEI TO SYSTYMA EDO...GENIKA DEN EIMAI LATRIS TON FORUM KAI TOY CHAT...

OMOS EDO TA PRAGMATA EINAI DIAFORETIKA APO OTI EXO KATALABEI..LOIPON..LOIPON...

ORGANONO STHN KALAMATA ((DEILA DEILA)) MIA OMADA ANTHROPON POY KOINO TOYS XARAKTHRISTIKO EINAI TO WHISKY...

EXO MAGAZI STHN KALAMATA ......SXETIKA NEO...EXO MONO 25 MALT ATO MAGAZI MOY TH STIGMH AYTH ...EXO SKOPO OMOS STA EPOMENA 2 XRONIA NA EXO XEPERASEI TIS 180 ETIKETES MALT....EKTOS OLA TA ALLA EIDI OYISKI POY THA HTHELA NA EXO STO MAGAZI MOY,,OPOS KATALABENETE EINAI LIGO DYSKOLO TO EPIXEIRIMA KAI EIDIKA TIS EPOXES POY PERNAME ..LOGO KRISIS,,OMOS THA TA KATAFERO SIGA SIGA...THA HTHELA KAPOIES GNOMES SXETIKA ME TO POS THA ORGANOSO AYTH THN MIKRI((SOCIETY))STHN KALAMATA...

ANYWAY..THA EIMAI ONLINE MAZI SAS..SXETIKA KATHE 2-3 MERES THA MPAINO NA BLEPO TI GINETAI..

KAI ELPIZO KA POIA STIGMH STO MELON NA KATEBHTE KALAMATA KAI NA DOKIMASOYME.............

KATI SAN.....

LAGAVULIN DISTILERY EDITION 1989....H ISOS ENA PORT HELLEN 1978...I ISOS......ENA GLENROTHES TOU 1985((EXEI EXANTLITHEI ALLA EXO ENA MPOUKALI..OPOS KAI ENA TOY 1974 MESA APO TO APOSTAKTHRIO TOY GLENROTHES POY EIXA PAEI PERYSI

ESTO ENA OLD PULTENEY 17ARI..

KALO SAS APOGEYMA KAI ANAMENO NEA SAS

Link to comment
Share on other sites

ORGANONO STHN KALAMATA ((DEILA DEILA)) MIA OMADA ANTHROPON POY KOINO TOYS XARAKTHRISTIKO EINAI TO WHISKY...

EXO MAGAZI STHN KALAMATA ...... HTHELA KAPOIES GNOMES SXETIKA ME TO POS THA ORGANOSO AYTH THN MIKRI((SOCIETY))STHN KALAMATA...

ANYWAY..THA EIMAI ONLINE MAZI SAS..SXETIKA KATHE 2-3 MERES THA MPAINO NA BLEPO TI GINETAI..

KAI ELPIZO KA POIA STIGMH STO MELON NA KATEBHTE KALAMATA KAI NA DOKIMASOYME.............

KATI SAN.....

LAGAVULIN DISTILERY EDITION 1989....H ISOS ENA PORT HELLEN 1978...I ISOS......ENA GLENROTHES TOU 1985((EXEI EXANTLITHEI ALLA EXO ENA MPOUKALI..OPOS KAI ENA TOY 1974 MESA APO TO APOSTAKTHRIO TOY GLENROTHES POY EIXA PAEI PERYSI

ESTO ENA OLD PULTENEY 17ARI..

KALO SAS APOGEYMA KAI ANAMENO NEA SAS

:clapping::thumbsup: Καλώς ήρθες ΠΑΤΡΙΔΑ, ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ, ΑΣΜ 107!!!!!!!!!!!!!:clapping::thumbsup:

PAE_kalamata.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες και από εμένα!

Νομίζω ότι μια περιήγηση στο forum θα σου δείξει αρκετά πράγματα σχετικά με το πόσο σοβαρά (αλλά με απίστευτη διάθεση χιούμορ) έχουμε ασχοληθεί με το malt whisky και όχι μόνο.

Μπορείς να βρεις κριτικές, σχόλια για βιβλία, μεταφράσεις από την ιστορία των αποστακτηρίων και άλλα πολλά.

Με χαρά μας να κατεβούμε Καλαμάτα και να μοιραστούμε τις γνώσεις σου και τις εμπειρίες σου (βέβαια προέχει να πάμε Τρίπολη στον O_Koulos για συγκριτικό τεστ σε προβατίνες! :sun_bespectacled: ).

Επίσης θα χαρούμε να σε δούμε και εδώ σε κάοιο event μας.

Μείνε on line και νομίζω ότι θα βρεις αρκετά από αυτά που ζητάς.

Σε ότι αφορά στην προσπάθειά σου για να συγκροτήσεις μια ομάδα ανθρώπων εκεί κάτω, θέλει επιμονή, υπομονή, πολλή καλή διάθεση και (γνώμη μου) μην το δεις επάγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορά στην προσπάθειά σου για να συγκροτήσεις μια ομάδα ανθρώπων εκεί κάτω, θέλει επιμονή, υπομονή, πολλή καλή διάθεση και (γνώμη μου) μην το δεις επάγγελματικά.

Συμφωνώ απολύτως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Σιγουρα δεν το βλεπω επαγγελματικα ,παροτι εχω μαγαζι.

θα τα λεμε αρκετα συχνα ελπιζω ,προς το παρον ακομα ψαχνομαι μεσα στο forum.

Καλο σαββατοκυριακο σε ολους :crazy_pilot:

ΚΑΙ ΝΑΙ............ΜΑΥΡΗ ΘΥΕΛΛΑ ..ΟΛΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλισπερα κι απο μενα παιδες! Πολυ καλη δουλεια κανετε εδω μεσα...

Πρωταρης στον χωρο των Single Malts, στον οποιο αρχισα να μπαινω απο τοτε που ηπια για πρωτη φορα πραγματικο ΟΥΙΣΚΙ!Πριν απο κανα 3αρι χρονια λοιπον σε εναν ξαδερφο ενα Glefiddich 18, οπου το ηπια για πρωτη φορα χωρις παγο και χωρις νερο κι επαθα πλακα απο το αρωμα!!! Βασικα το μονο που θυμαμαι ειναι η εντονη μυρωδια του ξυλου του παλιου..Εκτοτε εχω δοκιμασει περιστασιακα και χωρις να μπορω να διακρινω τωρα τις διαφορες ους (εκτος του αν τα ειχα τωρα στο σπιτι) Macallan 18 Fine Oak και Lagavulin 16

Οντας πιο ανεξαρτητος τωρα, διαβαζοντας και 5 πραγματα περι ουισκυ, ειμαι στη φαση του να δοκιμασω περισοτερα ειδη Single Malts.

Εχω παρει ηδη ενα Lagavulin 16 (αυτο θα ανοιχτει στην γεννηση του γιου μου!) κι ενα Balvenie Doublewood 12y το οποιο και δοκιμασα χθες. Αρκετα καλο μου φανηκε αλλα οχι κατι πραγματικα ξεχωριστο...

Αυτο που θελω να ξεχωρισω στην γευση μου ειναι οι διαφορες ενος κλασικου Islay απο ενα κλασικο Speyside ...

Στο ουισκυ σιγουρα θελω το εντονο αρωμα και γευση του παλιου ξυλου, με τονους απο κατι πιο γλυκο (μελι,φρουτα ισως). Υπαρχει τετοιο ουισκυ???

Τελος αν σας εβαζα να χαρακτηρισετε τα καλυτερα 5 ουισκυ σας, τι θα επιλεγατε - και με μια περιγραφη του τι πρεσβευει το καθενα και ποια τα κυρια χαρακτηριστικα της γευσης του...?

ΥΓ - Δυστυχως Πατρα δεν φερνουν σε 2 σοβαρες καβες που ρωτησα δειγματα απο ουισκυ για δοκιμες κι ετσι πρεπει να καταφευγω σε "σιγουρα" μπουκαλια...

Καλως σας βρηκα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει ηδη ενα Lagavulin 16 (αυτο θα ανοιχτει στην γεννηση του γιου μου!) κι ενα Balvenie Doublewood 12y το οποιο και δοκιμασα χθες. Αρκετα καλο μου φανηκε αλλα οχι κατι πραγματικα ξεχωριστο...

Αυτο που θελω να ξεχωρισω στην γευση μου ειναι οι διαφορες ενος κλασικου Islay απο ενα κλασικο Speyside ...

Στο ουισκυ σιγουρα θελω το εντονο αρωμα και γευση του παλιου ξυλου, με τονους απο κατι πιο γλυκο (μελι,φρουτα ισως). Υπαρχει τετοιο ουισκυ???

Τελος αν σας εβαζα να χαρακτηρισετε τα καλυτερα 5 ουισκυ σας, τι θα επιλεγατε - και με μια περιγραφη του τι πρεσβευει το καθενα και ποια τα κυρια χαρακτηριστικα της γευσης του...?

Καλως σας βρηκα!

Kαλως ηρθες φίλε 0cool , σε βρίσκω απόλυτα συνειδητοποιημένο και μπράβο σου αλλά κυρίως με το καλό να σου έρθει ο γιός.

Τα καλύτερα 5 ουίσκυ μου; να σου τα αναφέρω ευχαρίστως άν και το τι αρέσει στον καθένα είναι κατι καθαρα υποκειμενικό όπως καταλαβαίνεις οπότε δεν ξερω κατά πόσο μπορεί να βοηθήσει κάποιον που ψάχνεται. Πρέπει όμως να κάνω ενα διαχωρισμό, γιατι κάποια από αυτά είναι ουίσκυ που εχουμε πιει σε καποια συναντηση ως φορουμ και συνηθως είναι single cask/cask strength/limited edition/πανάκριβα κλπ κλπ οπότε αυτά θα τα βγάλω απ'έξω ή κάποια άλλα είναι δύσκολο να τα βρεις εδώ κ.ο.κ. Θα σου αναφέρω μόνο κάποια που είναι στανταρ εμφιαλώσεις, δεν χρειάζεται να ιδρώσεις πολύ για να τα βρεις και εχουν κόστος μεχρι 85 ευρώ περίπου (και μου ερχονται στο νου αυτη τη στιγμη αυτόματα, μπορεί κάποιο που μου αρεσε το ίδιο να ξεχνάω)

1. Αrdbeg Uigeadail (γλυκιά τυρφη με επίδραση απο sherry βαρελια και υψηλούς βαθμούς)

2. Lagavulin 16y.o. (ζεστο, γλυκοκαπνιστο με εντονο ξυλο)

3. Balvenie 15y.o. single barrel (ισορροπημμενο, δυνατο, ο ορισμος του Highland malt για μενα)

4. Αberlour a'bunadh (το καλυτερο μικρης ηλικιας sherry σε υψηλούς βαθμους)

5. Highland Park 18yo (το πιο ωριμο από τα 5, πιο απαλό, με ευωδιαστο άρωμα, λιγη τυρφη και πολυ μελι απο ρείκια)

με βαση τα χαρακτηριστικα που ζητας πιστευω τα 2 πρωτα θα σου αρέσουν αρκετά, το 2ο το εχεις ηδη πάρει.

Απο κει και περα για να κατανοησεις τις διαφορες κλασσικού Islay με κλασσικό Spey θα πρεπει να δοκιμάσεις παράλληλα ένα Laphroaig και ενα Glenfarclas, μονο ετσι θα καταλάβεις.

Stay tuned για απαντήσεις και από άλλα μέλη, ψαξε και στο λαβυρινθο του φορουμ και σιγουρα θα βρεις πολλα να σε ικανοποιήσουν.

Να είσαι καλά, και πάλι καλωςηρθες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...