Jump to content
Sign in to follow this  
evincar

Νέος στο Άθλημα...

Recommended Posts

Η περιγραφή που έδωσε για το τι του αρέσει (έντονο ξύλο, αλλά συνδυασμένο με μέλι και γλυκύτητα) μου φέρνει στο μυαλό το Glenrothes, που πάντως το θεωρώ ένα μέτριο whisky.

τα "μέτρια" που δυσκολεύεσαι να καταναλώσεις στείλτα μου! :drinks:

Καταρχας σας ευχαριστω ολους γιατο καλωσορισμα και τις υποδειξεις-αποψεις σας!

Οπως οι περισσοτεροι καταλαβατε δεν εχω κατασταλαξει ποιες γευσεις-αρωματα μου αρεσουν καλυτερα αφου η γκαμα των δοκιμων μου εως σημερα ειναι πολυ μα πολυ περιορισμενη (κατι που γινεται ολο και πιο κατανοητο οταν διαβαζω εδω μεσα ποσα βαρελια single malts εχετε καταναλωσει ολοι σας :tongue: ). Μεχρι στιγμης και αν ειναι να διαλεξω μεταξυ γλυκας η ξυλου-καπνου , μαλλον κλινω προς τη δευτερη κατηγορια οντας ομως προθυμος να μπω στη διαδικασια της δοκιμης για οτιδηποτε. Κραταω το Laga 16 για μια ιδιαιτερη στιγμη μου γιατι κατα την επισκεψη μου σε γνωστη τοπικη καβα ηταν το μονο δοκιμασμενο καλο ουισκυ που γνωριζα και σιγουρα θα ευχαριστηθω! Με το που θα τελειωσει το Doublewood (αντε σε καμια εβδομαδα, δυο το πολυ) - το οποιο παρεπιπτοντως με μιση κουταλιτσα νερο και αναμονη κανα τεταρτακι να αεριστει :tongue:, μου εβγαλε πολυ περισοτερο αρωμα - θα μπω στη διαδικασια της δοκιμης μαλλον του all around που λετε Highland Park 18, και ισως του Ardbeg 10 που συνεχεια ακουω και διαβαζω πολλα(παντα δυο δυο τα μπουκαλια...). Τα οικονομικα μου δεδομενα μου επιτρεπουν την αγορα φιαλων εως 80-100 ευρω, και σε καλες περιπτωσεις οπου ο ουρανισκος μου θα εχει ριξει καλες προπονησεις για να αντιλαμβανεται διαφορες, θα διατιθεμαι να δωσω και κατι παραπανω.

Να υπενθυμισω οτι η καταναλωση μου ανερχεται σε 1-2 ποτηρακια ημερισιως το πολυ...

Οπως και να χει εδω θα μαστε (μακαρι να μουν Αθηνα), να τα π(ι)ουμε!

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΟΥΙΣΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ GLENFIDDICH 15YO. ΕΛΑΦΡΥ ΓΛΥΚΟΠΙΟΤΟ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΦΘΗΝΟ(ΓΥΡΩ ΣΤΑ 50 ΕΥΡΩ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ). ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ.

Νομίζω ότι ο zer0cool θέλει κάποιο καπνιστό, φίλε Roditis.Οπότε το Glenfiddich ίσως να μη του αρέσει.

η δικη μου προταση,και εδω θα συμφωνησω με Wisdom,

θα προτεινω στον zerOcool "Laphroaig 10".

Αποτελει για μενα τη χρυση τομη μεταξυ Islay και Spey.

Μακραν το αγαπημενο,μετα το Balvenie........

ως δευτερη επιλογη θα τον στειλω σε "Caolila".

...θα μπω στη διαδικασια της δοκιμης μαλλον του all around που λετε Highland Park 18, και ισως του Ardbeg 10 που συνεχεια ακουω και διαβαζω πολλα(παντα δυο δυο τα μπουκαλια...). Τα οικονομικα μου δεδομενα μου επιτρεπουν την αγορα φιαλων εως 81-100 ευρω....

Οπως και να χει εδω θα μαστε (μακαρι να μουν Αθηνα), να τα π(ι)ουμε!

προσεξε τώρα, και τα 2 είναι πολυ καλές επιλογές, απλά το ΗΡ 18 ίσως σου φανεί πολύ γλυκό, το ΗΡ 12 είναι πιο all around αλλά βέβαια δεν είναι το ίδιο καλό με το 18

για το Ardbeg Ten πάρτο με τα χίλια αλλά οπωσδήποτε πάρε και το Ardbeg Uigeadail, είναι πιο ακριβό αλλά πιστεύω θα τρελαθείς όπως όλοι όσοι το εχουν δοκιμάσει, και συνδυάζει τα στοιχεία που θες (ξύλο, φρούτα, καπνός, γλύκα)

Μάλιστα θα πάω ένα βήμα παραπέρα και θα σου προτείνω να κάνεις το εξής. Δεν ξέρω πότε περίπου περιμένεις το γιό, αλλά για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις σύντομα το Lagavulin 16 και να πάρεις να φυλάξεις ένα Uigeadail για όταν ερθει ο πελαργός.

Νομίζω ότι ο zer0cool θέλει κάποιο καπνιστό, φίλε Roditis.Οπότε το Glenfiddich ίσως να μη του αρέσει.

παντως το 18 είπε οτι του άρεσε ρε ambu

θα προτεινω στον zerOcool "Laphroaig 10".

Αποτελει για μενα τη χρυση τομη μεταξυ Islay και Spey.

μα τι σχέση έχει το Laphroaig 10 με το Spey ρε Tomy? Tύρφη, ιώδιο και ψαρίλα είναι

Το Uigeadail ναι, αυτό ίσως θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "η χρυσή τομή Islay-Spey" λόγω και του ποσοστού σέρυ βαρελιών.

προσεξε τώρα, και τα 2 είναι πολυ καλές επιλογές, απλά το ΗΡ 18 ίσως σου φανεί πολύ γλυκό, το ΗΡ 12 είναι πιο all around αλλά βέβαια δεν είναι το ίδιο καλό με το 18

για το Ardbeg Ten πάρτο με τα χίλια αλλά οπωσδήποτε πάρε και το Ardbeg Uigeadail, είναι πιο ακριβό αλλά πιστεύω θα τρελαθείς όπως όλοι όσοι το εχουν δοκιμάσει, και συνδυάζει τα στοιχεία που θες (ξύλο, φρούτα, καπνός, γλύκα)

Στην τοπικη καβα που ρωτησα για ΗΡ ουτε λογος, για το δε Ardbeg Ten ειπαν οτι το φερνουν. Το Uigeadail ουτε ξερω πως προφερεται για να το ζητησω! :tongue: . Αληθεια σε τι τιμες παιζουν αυτα τα 3?

Μάλιστα θα πάω ένα βήμα παραπέρα και θα σου προτείνω να κάνεις το εξής. Δεν ξέρω πότε περίπου περιμένεις το γιό, αλλά για μένα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ανοίξεις σύντομα το Lagavulin 16 και να πάρεις να φυλάξεις ένα Uigeadail για όταν ερθει ο πελαργός.

Σε κανα μηνα με το καλο,και δεν ειναι ασχημη ιδεα απο την αποψη οτι αυτο που κραταω ειναι ενα που εχω ηδη δοκιμασει και μου αρεσε... Απο το μαγαζι που εχετε αληθεια στελνετε επαρχεια με αντικαταβολη? :)

Αλλιως ξερετε αν μπορεις απο e-shops να παραγγειλεις? (πχ http://www.ebuywines.com)

Το Uigeadail ναι, αυτό ίσως θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω "η χρυσή τομή Islay-Spey" λόγω και του ποσοστού σέρυ βαρελιών.

Δεν εχω κανενα λογο να σας αμφισβητησω κυριε Κελτη, οποτε μαλλον θα μπει στην αμεση wish-καβα-list μου!

Στην τοπικη καβα που ρωτησα για ΗΡ ουτε λογος, για το δε Ardbeg Ten ειπαν οτι το φερνουν. Το Uigeadail ουτε ξερω πως προφερεται για να το ζητησω! :tongue: . Αληθεια σε τι τιμες παιζουν αυτα τα 3?

γιατι, σάμπως θα ξέρει αυτός που εχει την κάβα πως προφέρεται;;; :D (ειναι απλό πάντως "ου-γκα-νταλ")

Αrdbeg 10 γυρω στα 50€

Ardbeg Uigeadail γυρω στα 65€

HP 12 γυρω στα 45€

ΗΡ 18 γυρω στα 70€

Απο το μαγαζι που εχετε αληθεια στελνετε επαρχεια με αντικαταβολη? :)

Αλλιως ξερετε αν μπορεις απο e-shops να παραγγειλεις? (πχ http://www.ebuywines.com)

Φιλε sorry που θα σε απογοητεύσω αλλά δεν έχουμε μαγαζί, δεν ασχολούμαστε με το εμπόριο, είμαστε ενα ανεξάρτητο φόρουμ για το ουίσκυ. Το φόρουμ είχε ξεκινήσει πριν από 4 χρόνια με πρωτοβουλία του μέλους McChariz, ο οποίος έχει εμπορικό κατάστημα με ποικιλία ουίσκυ στη Γλυφάδα (Αll About Whisky, τηλ.2109681191) αλλά για προσωπικούς λόγους δεν συμμετέχει πια στο φόρουμ. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του, πιστεύω θα μπορέσει να σε εξυπηρετήσει με κάποιο courier. Υπήρχε και κατάστημα στο Χαλάνδρι από έτερο μέλος του φόρουμ (Tzanis) το οποίο όμως έκλεισε πρόσφατα.

Κατα τ'άλλα, το e-shop που αναφέρεις δεν το ξέρω. Η γνώμη μου είναι να ψωνίσεις από γνωστό Ελληνικό μαγαζί όπως αυτό που ανέφερα ή κάποια μεγάλη γνωστή κάβα. Αν θέλεις να πάρεις το ρίσκο να ψωνίσεις μέσω internet, λόγω μεγάλης διαφοράς στην τιμή που ίσως διαπιστώσεις, τότε να προτιμήσεις γνωστά Ευρωπαϊκά μαγαζιά (Loch Fyne, Maison du whisky, Royal Mile, Master of Malt, Whisky Exchange, Milroy's, Oddbin's, Whisky Shop, Pot Still είναι μερικά από αυτά, φρόντισε όμως να τσεκάρεις τις τιμές και πάντα υπολόγισε και τα έξοδα αποστολής).

:offtopic: Δυστυχώς τα Oddbins ξεχάστε τα δυστυχώς επτωχεύσανε :cray::offtopic:

Υπήρχε και κατάστημα στο Χαλάνδρι από έτερο μέλος του φόρουμ (Tzanis) το οποίο όμως έκλεισε πρόσφατα.

Δυστυχώς τα νέα που έμαθα από τον McChariz είναι ότι μέσα στον επόμενο μήνα κλείνει οριστικά και το AAW Γλυφάδας :(

Kαι είχα περάσει πριν μερικές μέρες και ενώ θεώρησα τον εαυτό μου ιδιαίτερα τυχερό που βρήκα πάρκινγκ εκεί κοντά, διαπίστωσα προς έκπληξη πως ήταν κλειστό!!!!

Ξέρει κανείς τι θα κάνει με τα στόκ εμπόρευμα;

Κρίμα πάντως αλλά σε τέτοιους καιρούς τέτοια μαγαζιά πρέπει να περνούν την μεγαλύτερη κρίση!

Καλησπερα!

Επανερχομαι στο θεμα της εναρξης του ταξιδιου μου στον χωρο των Single Malts.

Οντας βιαστικος και ενθουσιωδης σε καθε νεα μου ενασχοληση το "παρακανα" για μια ακομη φορα.Παρηγγειλα 4 ουισκυ Ardbeg 10, Ardbeg Uigeadail, Balvenie Pure Malt 15, Glenfiddich 18 (ΕΛΤΑ-αντικαταβολη). Το θεμα μου ειναι το εξης - ανοιξα προχθες το Lagavulin 16, και εχοντας συνηθισει τη γλυκυτητα και το ηπιο αλλα ωραιο αρωμα του Balvenie Doublewood (το οποιο μερα με τη μερα μου αρεσε ολο και πιο πολυ!), μου ηρθε κεραμιδα στο κεφαλι με την αλμυρα και την εντονη μυρωδια και γευση τυρφης-ιωδιου απο το Lagavulin.Ειλικρινα, σπαω το κεφαλι μου να θυμιθω τι μου αρεσε τοτε που το ειχα πρωτοδοκιμασει...Κριμα. Εβαλα 2ο ποτηρι, το αφησα να παρει το χρονο του...δυσκολα θα πω πως μου αρεσε και πλεον κλινω ολο και περισσοτερο προς Speyside μερια παρα προς Islay. Το "κακο" ειναι οτι εχω ηδη παραγγειλει 2 μπουκαλια, κλασικους κατα τα λεγομενα σας Islay εκπροσωπων, τα οποια θα "φοβαμαι" να ανοιξω αν δεν προλαβω να ακυρωσω την παραγγελια :(. Εχουν οντως τα Ardbeg 10 και Ardbeg Uigeadail τοσο εντονη γευση τυρφης και αλμυρας???Μηπως καποιο απο τα δυο (ισως το 2ο) σωζει την κατασταση με κατι πιο γλυκο μεσα του? Οχι αλλο ιωδιο και αλμυρα... Μαλλον ενα εκ των αλλων 2 θα φυλαξω για την ωρα την καλη...

(Γλυκα,φρουτα,ξυλο) vs (αλμυρα,τυρφη) 1-0

ΥΓ - Celtic δεν ηξερα ποιος εχει μαγαζι απλα σε καποια θρεντ εδω, ειδα πως αναφερετο κατι τετοιο γι αυτο πηρα το θαρρος να ρωτησω...

Το προσωπικό γούστο του καθενός είναι ιερό. Απλά, επειδή τυχαίνει σε όλους μας, θα σου πω ότι το ποιες γεύσεις μας αρέσουν διαφέρει σε διαφορετικές εποχές του χρόνου, ώρες της ημέρας, ψυχολογικές διαθέσεις, περιβάλλον κλπ.

Μια και το έχεις ήδη ανοίξει και επειδή είναι ένα από τα πιο αξιόλογα everyday malts, θα σου δώσω μερικά hints που ίσως σε βοηθήσουν να το απολαύσεις καλύτερα.

1. Να είναι βράδυ (θα σου έλεγα να είναι και χειμώνας αλλά είναι κρίμα να περιμένεις τόσους μήνες).

2. Βρες καλή παρέα. Και ένας καλός φίλος είναι αρκετός.

3. Βάλε ροκ μουσική. Αν δεν σου αρέσει η ροκ βάλε κάτι δυνατό που σου αρέσει.

4. Καλό είναι να έχεις τσιμπήσει κάτι πιο πριν.

5. Φρόντισε να έχεις σωστό ποτήρι (Glencairn ή μικρό ποτηράκι κονιάκ).

6. Σπατάλησε αρκετή ώρα μυρίζοντας το ποτό σου πριν αρχίσεις να πίνεις.

7. Αφού δοκιμάσεις, δώσε προσοχή στην επίγευση. Αναλογίσου πόση ώρα κρατάει η αίσθηση του ποτού στο λαιμό και στο στέρνο σου.

8. Επανάλαβε τη διαδικασία ρίχνοντας 3-4 σταγόνες εμφιαλωμένου νερού (όχι παραπάνω, δεν είναι cask strength). Προσπάθησε να διακρίνεις τη διαφορά, ειδικά στο άρωμα.

9. Δοκίμασε να το συνδυάσεις με κάποιο μη λιπαρό snack, ξηρούς καρπούς, καπνιστό σολωμό, μαύρη σοκολάτα.

10. Αν μετά από τα παραπάνω συνεχίζει να μη σου αρέσει, πιες στο καπάκι ένα Balvenie (αφού ξεπλύνεις το ποτήρι) και εξέτασέ το σε βάθος. Αν και τότε λες ότι σου αρέσει το Balvenie περισσότερο, τότε είσαι "ολορόσος" και από εδώ και στο εξής κοιτάς εμφιαλώσεις μόνο από Speyside μεριά :tongue:

..... Το "κακο" ειναι οτι εχω ηδη παραγγειλει 2 μπουκαλια, κλασικους κατα τα λεγομενα σας Islay εκπροσωπων, τα οποια θα "φοβαμαι" να ανοιξω αν δεν προλαβω να ακυρωσω την παραγγελια :(. Εχουν οντως τα Ardbeg 10 και Ardbeg Uigeadail τοσο εντονη γευση τυρφης και αλμυρας???Μηπως καποιο απο τα δυο (ισως το 2ο) σωζει την κατασταση με κατι πιο γλυκο μεσα του? Οχι αλλο ιωδιο και αλμυρα... Μαλλον ενα εκ των αλλων 2 θα φυλαξω για την ωρα την καλη...

(Γλυκα,φρουτα,ξυλο) vs (αλμυρα,τυρφη) 1-0

Να μη φοβάσαι τίποτα, όπως εγραψε κι ο Wisdom, παίζει ρόλο και η στιγμή, η διάθεση, όλα αυτά και θα συμπληρώσω επίσης και η στάθμη στο μπουκάλι. Τα περισσότερα malts μόλις η στάθμη φτάσει στη μέση του μπουκαλιού κάπως "μαλακώνουν".

Έπειτα, ο διαχωρισμός "τυρφη vs φρουτα" σαφώς και δεν αντιπροσωπεύει την πλειονότητα των malts, έτσι; Το Uigeadail θα σου αρέσει πιστευω, μην κανεις το λάθος και δεν το ανοίξεις κάποια στιγμή για την πάρτη σου. Το "Ten" είναι μεν πολυ τυρφώδες αλλά είναι και κρεμμώδες, αυτό είναι ενα καλό που εχει το Ardbeg γενικά.

Φίλε μου, από τη στιγμη που κολλάς το "μικρόβιο" αρχίζει ένα ωραίο ταξιδι, απόλαυσε το χωρίς άγχη.

ΥΓ - Celtic δεν ηξερα ποιος εχει μαγαζι απλα σε καποια θρεντ εδω, ειδα πως αναφερετο κατι τετοιο γι αυτο πηρα το θαρρος να ρωτησω...

ΟΚ φίλε, δεν εγινε τίποτα.

Αγαπητέ φίλε Zer0cool,

οι ολορόσοι είναι άνθρωποι με λεπτό γούστο και ευαισθησίες, συνεπώς για μουσική σου προτείνω κλασσική (αν ακούς) ή lounge, chill-out (επίσης αν ακούς) προκειμένου να απολάυσεις τα αρώματα και τις γεύσεις που θα αναδύονται από το Glencairn σου (απαραίτητο για γευσιγνωσία).

Anyway στο θέμα μας τώρα, προσωπικά, όταν πρόκειται για Islay ή γενικά τυρφώδη whiskies ακολουθώ την συμβουλή ενός φίλου, να προσπαθώ να αναγνωρίζω τα αρώματα και τις γεύσεις πίσω από την τύρφη - η οποία τις περισσότερες φορές είναι πολύ έντονη και τρομακτική για εμάς τους ολορόσους. Κάτι άλλο πολύ ενδιαφέρον είναι να ανακαλύπτεις πόσο διαφορετικά επηρεάζει η τύρφη την κάθε εμφιάλωση (ανάλογα με τον τρόπο και την ποσότητα που τη χρησιμοποιούν),

Με την κατάλληλη "προπόνηση" θα καταλάβεις τι εννοώ - αν δεν το καταλαβαίνεις ήδη.

Αν πάλι θέλεις να απολαύσεις speyside, go for Glenrothes. Δοκίμασε το Select Reserve και μετά μία μία τις Vintage εμφιαλώσεις.

Τέλος σου προτείνω να δοκιμάσεις τα Islay αραιωμένα με νερό σαν συνοδευτικά φαγητού, νομίζω ότι - ανάλογα με την εμφιάλωση - συνοδεύουν άψογα θαλασσινά, τυριά και αλλαντικά - κατ΄ εμέ είναι το δυνατότερο σημείο τους έναντι των speysides.

Προτείνω να τα δοκιμάσεις σκέτα ή με λίγο νεράκι (κατά wisdom περιγραφή) και στη συνέχεια να φανταστείς τα αρώματα και οι γεύσεις σε πιο από τα γευματά σου θα ταίριαζαν καλύτερα - υπάρχουν πολλές προτάσεις αλλά είναι προσωπικές επιλογές και μπορεί να απέχουν πολύ από τα γούστα σου.

1. Να είναι βράδυ (θα σου έλεγα να είναι και χειμώνας αλλά είναι κρίμα να περιμένεις τόσους μήνες).

2. Βρες καλή παρέα. Και ένας καλός φίλος είναι αρκετός.

4. Καλό είναι να έχεις τσιμπήσει κάτι πιο πριν.

5. Φρόντισε να έχεις σωστό ποτήρι (Glencairn ή μικρό ποτηράκι κονιάκ).

6. Σπατάλησε αρκετή ώρα μυρίζοντας το ποτό σου πριν αρχίσεις να πίνεις.

7. Αφού δοκιμάσεις, δώσε προσοχή στην επίγευση. Αναλογίσου πόση ώρα κρατάει η αίσθηση του ποτού στο λαιμό και στο στέρνο σου.

8. Επανάλαβε τη διαδικασία ρίχνοντας 3-4 σταγόνες εμφιαλωμένου νερού (όχι παραπάνω, δεν είναι cask strength). Προσπάθησε να διακρίνεις τη διαφορά, ειδικά στο άρωμα.

10. Αν μετά από τα παραπάνω συνεχίζει να μη σου αρέσει, πιες στο καπάκι ένα Balvenie (αφού ξεπλύνεις το ποτήρι) και εξέτασέ το σε βάθος. Αν και τότε λες ότι σου αρέσει το Balvenie περισσότερο, τότε είσαι "ολορόσος" και από εδώ και στο εξής κοιτάς εμφιαλώσεις μόνο από Speyside μεριά :tongue:

Φιλοι μου, ακολουθοντας τις συμβουλες του Σοφου...

Εφτασα στο βημα 10, και εν τελει μου αρεσει καλυτερα το Balvenie...Πολυ αλμυρα, πολυ γενικα πολυ σε αυτο το ουισκυ (lagavulin). Μαλλον ειμαι Speysider fan. Απ την αλλη του φιλου μου, επισης πρωταρης σε τετοια ουισκυ...του αρεσε με τρελα! Γουστα ειναι αυτα ειπα...Το Balvenie,του φανηκε αρκετα ουδετερο, εν αντιθεσει με μενα που δυστυχως το τελειωσα και περιμενω τα νεα δειγματα (περιμενω πως και πως το 15αρι)..

Σιγουρα στο μελλον θα ξαναδοκιμασω τυρφωδη ουισκυ αλλα τωρα για αρχη μου φανηκε too much! Πρωτα θα εξερευνησω μαζι σας το νεο κοσμο που μου ανοιγεται στα Speyside ουισκυ

ευγε νεε μου, οι καταραμενοι αλμυροποτες ας βαλουν τα αλατονετα τους μαζι με σκορδο για τουρσι......

ζητω ο ποταμος spey λέμε !!!

ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις, πολύ κατατοπιστικές. Πάντως θα επιμείνω στις παραγγελίες μέσω internet,

ξέρω τι σας λέω, έχω ψάξει παντού εκτός απο supermarket που... οκ ξέρω τι θα βρώ!

Γεια σου κι από μένα φίλε. Θα επιμείνω λίγο, πες μας σε ποιο νησί βρίσκεσαι, για να εχει πανεπιστήμιο δεν θα είναι και κανα νησάκι στο πουθενά, you never know.

χαχα !! :-p

καλά εδώ δεν βρίσκω τπτ τέτοιο, με την καμία όμως, παρεπιτόντως η σχολή μου είναι

στην Λήμνο... οπότε καληνύχτα, θα πάω ίσως αργότερα σε κανένα super να δω αν παίζει

τπτ αν και δεν νομίζω να βρω πάρα από τις standard μάρκες και τπτ άλλο...

α) καταρχήν εγώ πιστεύω οτι κατι θα βρεις και στη Λήμνο, αλλοίμονο, .....

και να που τελικά είχα δίκιο φίλε evincar (αν καποτε το διαβάσεις)

My link