Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

Dear Guest,

On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

forum1.jpg

Slainte!

Φεστιβάλ-Γιορτές κλπ

McChariz
 Share

Recommended Posts

Το whiskyforums είναι παντού!!!Το μέλος μας Uisqe Beatha (που προς το παρόν έχει πρόβλημα με τη γραμμή του internet) τηλεφώνησε

live και μας εξυπηρέτησε αγοράζοντας το optimism από την Compass Box και που θα το πιούμε σύντομα!!

Πλάκα πλάκα έχουμε γαμώ τα forum :yahoo:

Mόλις θα έχει προσβαση στο διαδίκτυο θα στείλει ρεπορτάζ από το μέτωπο ;)

Το εντυπωσιακό ήταν η απουσία μεγάλων αποστακτηρίων αλλά καλύτερα να σας τα πει ο ίδιος.

• 1 month later...

Κάλιο αργά παρα ποτε λοιπόν.

Μετά τα τόσα καλά λόγια του McChariz νιώθω βάρη το φορτίο.

Ας αρχίσουμε από τα καλά του show το καινούργιο στέγασμα ήταν καταπληκτικό

Ένα από τα exclusive private members club του λονδίνου με golf πάρκα λίμνη με πάπιες κτλ ένα πολύ εντυπωσιακό Γεωργιανό κτίριο αν και το show έλαβε χωρα σε ένα από τα μοντέρνα extension του.

Στα αρνητικά τώρα: Εκτος από ότι ήταν στην κατάρα του θεού (ειδικά για εμενα) ήταν πολύ μικρός χώρος ακόμα και για την μειωμένη σε μέγεθος φετινή έκθεση (ειδικά σε σύγκριση με την περσινή που ήταν φοβερή και σε μέγεθος και σε ποιότητα) με αποτέλεσμα τις ώρες αιχμής να γίνετε το αδιαχώρητο.

Στα κύριος αρνητικά βεβαια όπως προείπε και ο McChariz η έκθεση ήταν αρκετά μικρότερη με αρκετές και αισθητές απουσίες:

Erdington Group (Highland Park Macallan Glenrothes κτλ)

White & Μακάι (W&M Dalmore Jura )

Diageo (Συμμετείχε με master classes αλλα θα περίμενε κανεις τουλάχιστοσν τα Clasic Malts)

Η γενική εντύπωση ήταν ο τι ενόψει τις οικονομικής κρίσις οι εταιρίες δεν έστειλαν συμμετοχές και οι διοργανωτές αναγκάστηκαν να downgrade.

Ας κλείσουμε με τα ενδιαφέροντα και θετικά τα οποίοα δη ήταν και λίγα:

The Michele Jackson Auction στην οποια δημοπρατήθηκαν ΌΛΑ τα σφραγισμένα μπουκάλια από το γραφείο του εκλιπόντα συγγραφέα με τα έσοδα να πηγαίνουν στην αγαπημένη του φιλανθρωπική εταιρία The Parkinson?s Disease Society και για την οποια ακόμα κλοτσάω τον εαυτό μου που δεν πλειοδότησα αλλα με έπιασαν απροετοίμαστο και έχω σαν αρχή μου να έχω κάνει το research μου πρώτα.

Οι τιμές ήταν λογικές καθώς τα μπουκάλια ήταν αρκετά συνηθισμένα/εμπορικά και κυμάνθηκαν στις £250-350 για group 4-5 φιαλών

Με μια σημαντική εξαίρεση την συλλογή Macallan vintage και aged (15-30yo) που ξεπέρασε τις £1300 αν και ανοιγμένα και δοκιμασμένα από τον μεγάλο κριτικό του ουίσκι.

Τα περισσότερα αγοράστηκαν από έναν αμερικανο ιδιοκτητη αλυσίδας μπάρ και εστιατοριων .

Εγώ απλώς αρκέστηκα στο να αγοράσω το Michael Jackson Blended Whisky

Michael Jackson Blended Whisky

και το Compass Box Optimism (αναμένοντας καλύτερες εποχές)

Τώρα από γευστικής απόψεως δυστυχώς σας έχω κακά νέα λόγο του ότι έχασα το σημειωματάριο μου θα σας αναφέρω ότι μου έκανε εντύπωση από μνήμης και ας με συχωρέσετε για τυχόν ελλείψεις και λάθη. (ας όψονται κάποιοι καινούργιοι φίλοι που μετά το show πλακωθήκαμε στις μπύρες :drinks: )

Suntory (αλλα θα μου επιτρέψετε για αυτά να γράψω σε άλλο θέμα)

Mcmyra κάτι που ήθελα πολύ να δοκιμάσω εδώ και καιρώ πολύ καλές εντυπώσεις ειδικά αν σκεφτεί κανεις ότι ήταν μόλις 4 ½ χρονων.

Sherry Finished αρκετά ελαφρύ για sherry ανοιχτόχρωμο χρυσαφι με ξηρές επιγεύσεις ξηρών φρούτων και μπαχαρικών μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ντελικάτη γεύση του και Η ισορροπία των γεύσεων χωρίς καμια έντονη νότα από το βαρέλι

Sweedish Oak πολύ περίεργο σχεδόν ξινό ανοιχτόχρωμο στάχυ με έντονες notes εσπεριδοειδών με έντονο το λεμόνι η αγγούρω μανταρίνι πολύ πράσινο στο στόμα με έντονες τανίνες μου θύμισε λίγο herbal liquer μακριά επίγευση

Nikka 17 Pure Malt

Πολύ πλούσιο και γλυκίζον έντονες notes ξηρών καρπών και δημητριακών

καλο αν και απλό καμια σχέση με το Hibiki 17

Yoichi 15

Αρκετά απαλό και ντελικάτο με έντονη την αίσθηση θα ανατολής

βανίλια μαλακα φρούτα βερίκοκα?

Πολύ ευχάριστο και με διάρκεια

Balblair ήταν όλα φανταστικά αλλα αυτό που έμεινε στην μνήμη ήταν το 1965

έντονο χρυσαφι φανταστική μύτη ένα μίγμα καπνού meli λεμόνι και φρούτα

απαλό στόμα με έντονη γλυκα και ιδέα καπνού και μεγάλη διάρκεια

Old Putney 21

πρόσφατη παραλαβή και ήθελα να το δοκιμάσω δεν απογοήτευσε αν και αλαφρός γλυκύτερο από ότι θα ήθελα

έντονη βανίλια και δημητριακά honey heather ginger και nutmeg με μεγάλη κρεμώδη επίγευση

Douglas Laing ΙB

Ένα καταπληκτικό stant με φοβερα ΙB ουίσκι (το μοναδικό)

και τον Jan Brand embassador σε μεγάλα κέφια (Thats the way to do it)

Rip Van Winkle

Αν και είχα great expectation λόγο καλού marketing δυστυχώς δεν εντυπωσιάστηκα αν και δοκίμασα όλη την αγγλική γκάμα (εκτος του 23 που είχε τελειώσει) αρκετά σκληρό και έντονο το αλκοολικό στοιχειο και με μια χημική γεύση που θύμιζε έντονα JD το πιο ενδιαφέρον ήταν το 13χρόνο Rye

Compass Box

Optimism Ένα καταπληκτικό Vatted αλλα δεν θα σας πω πολλά

μιας και θα το δοκιμάσετε (ποτε είναι μια άλλη ιστορία :tongue: )

Aξιο αναφοράς και το stand τις Deagio για ουίσκι και τυρί

με αρκετά ενδιαφέροντα και ευχάριστα αποτελέσματα

όπως Talisker με Gongonzola και Clynelish με Παρμεζάνα

Όπως επίσης και η επιδείξει βαρελοποιίας

και το stand τις ζυθοποιίας Fullers με μια καταπληκτική γκάμα αληθινών μπίρων

Ελπίζω να μην σας κούρασα και μια και είναι το πρώτο μου "ρεπορτάζ περιμένω feedback

ειδικά σε θέμα ελληνικής ορολογία που μου λείπει αλλα και σε ότι άλλο νομίζετε...

Slante

• Like 1

• 4 months later...

Κάθε χρόνο τον Αύγουστο λαμβάνει χώρα στη Σκωτία το ξακουστό Φεστιβάλ του Εδιμβούργου, μια λαμπρή γιορτή με λογής λογής πολιτιστικά δρώμενα που προσελκύουν το ενδιαφέρον των ντόπιων αλλά και πολλών τουριστών στην "Αθήνα του Βορά". Τα τελευταία χρόνια, στα πλαίσια του φεστιβάλ (Fringe), γίνεται και το Whisky Fringe, με βασικό συντελεστή την τοπική εμπορική εταιρία Royal Mile Whiskies. Ανοίγονται για τους επισκέπτες πολλά ενδιαφέροντα whisky και γίνεται και ψηφοφορία. Φέτος είχαμε τα εξής αποτελέσματα (αντιγράφω όλο το κείμενο από το site του RMW)

Spirit of Whisky Fringe

SPIRIT OF THE FRINGE 2009 - Port Charlotte PC8

For the third year running, all visitors to Whisky Fringe were given the chance to vote for their favourite spirit tasted that weekend. In a clear cut victory for peat lovers, PC8 Port Charlotte was the outright winner this year. Its name will be engraved on our the Spirit of the Fringe silver trophy coaster and a bottle will sit proudly in our Edinburgh shop display cabinet until next year, when it will be replaced after Whisky Fringe 2010 by the next winning spirit.

In our simple prize draw, we chose one lucky person at random from those that voted as the winner of a £100 voucher to spend at Royal Mile Whiskies. That lucky winner was Mr David Anderson.

Results

There was a better turn out from the Whisky Fringe Electorate this year, with just over 57% of attendees voting. The top ten bottlings of Whisky Fringe 2009 as voted for by our customers were as follows:

1.Port Charlotte PC8

2. Glenmorangie Signet

3. Black Bull 30 year old

4. An Cnoc 16 year old

5. Arran 1997 Peacock

6. Glenfarclas 30 year old

7. Edradour 1997 Chateauneuf du Pape

8. Gordon & Macphail Longmorn 1971

9. Bruichladdich Infinity 3rd Edition

10. Hazelburn 12 year old

In total an amazing 148 individual different spirits were voted for, so thanks to everyone who participated and managed to write their details in a legible way! Of particular note, we are very proud of the number of smaller companies and independent bottlers that exhibit at Whisky Fringe. Their range of individual bottlings undoubtedly cause the most debate amongst aficionados. Listed below (in alphabetical order) are a selection of highly regarded spirits (as discussed by visitors both during the weekend and on various subsequent whisky forums).

The Best of the Rest...

Amrut Peated Cask Strength

Ardbeg Uigeadail

Dewar Rattray Laphroaig 1990

Duncan Taylor Imperial Rare Auld 1990

El Dorado 15 year old Demerara Rum

Gordon & Macphail Old Pulteney 1970

Kilchoman 3 yo Cask Sample (1st bottling due Sept 2009)

Talisker 57 North

Tomintoul 33 year old

Wemyss ‘Lemon Butter Pastry’ (Tormore)

Τέσσερα χρονια στο Εδιμβούργο και περιμένανε να φύγω για να το οργανώσουνε :angry::fool::cray: ...

Αυτό θα πει γκαντεμιά... :lol:

Any way all the best maybe next year :drinks:

• Haha 1

Επικράτησαν πάλι οι μπαρουτοκαπνισμένοι τυρφολόγοι με το PC :o .

Η απόδειξη ότι δεν πρέπει να παίρνουμε την ψήφο όλων με την ίδια βαρύτητα είναι και η έκτη θέση του γνωστού everyday. Τι μας λένε ρε koulos??? Καλύτερο το παγώνι του Arran από το 30άρι σου... <_< Το μόνο που μένει είναι να πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας (όπως έλεγε και ο Αστερίξ ο γαλάτης).

Καλα που ειναι κι ο Ralfy να πάρουμε μια γευση ( αλλά ο αθεόφοβος, τράκαρε με τον Frank McHardy (τώρα στο Glengyle-Springbank), εναν ζωντανό θρύλο της απόσταξης whisky, με πανω απο 40 χρόνια δίπλα στους αμβυκες, και σχεδόν τον προσπέρασε!!!!!!!!Ημαρτον Ralfy!!!!!!!)

και εγώ πιστεύω οτι η θέση του glenfarclas 30yo είναι πλασματική, αλλά μας φάγανε τα συμφέροντα......

anyway, nεα glengoyne βλέπω, κάποιος φίλος μας θα μπει σε έξοδα πάλι..... λολ

anyway, nεα glengoyne βλέπω, κάποιος φίλος μας θα μπει σε έξοδα πάλι..... λολ

Νέα ετικέτα για το 17άρι και το 21 είναι το Sherry ;) .

• 3 months later...

Whisky Fringe 2010

IMPORTANT NEWS: tickets for 2010 are NOT going on sale Dec. 1st, as previously stated. New licensing legislation needs to be clarified. Tickets can not be sold until then. Please click 'more' below for full details and before calling us in a panic!

WHISKY FRINGE 2010

In September 2009, new licensing regulations came into effect in Scotland increasing the powers of individual local authorities in the control of alcohol within their area. Ultimately this is aimed at reducing alcohol-related problems which is undoubtedly a worthy aim. The down-side from our point of view however is that as the interpretation of the new law is up to the individual local authorities, it is taking time to establish exactly what is and isn’t permitted.

As Whisky Fringe is an unusual event in terms of licensing, there remain various areas of uncertainty as to what we are allowed to do and what are not allowed under the new legislation. Whether we are allowed to include a money-off voucher for purchases at the shop as part of the entry price is one such grey area and it looks unlikely that two-day tickets can be sold for a reduced price compared to the price of two individual day tickets will be permitted. However all of these areas are uncertain with the laws still in their infancy and as such we have had to take the decision that it would be foolish of us to make tickets available for sale as planned eight months in advance of the event.

Whisky Fringe will take place at Mansfield Traquair, Edinburgh on Saturday and Sunday 14th & 15th August 2010. Whilst we are unable to state with certainty the date that tickets will go on sale, it will not be until May 2010 at the earliest. We apologise for this delay, however hope that you understand it is due to circumstances out with our control. We shall email our Newsletter mailing list to advise the date of tickets going on sale in advance as well as posting details on our website.

http://www.royalmilewhiskies.com/category.asp?cat_id=S_WHFR

• 2 months later...

Λοιπόν παίδες την κάνω για Whisky Live και πιστεύω από βδομάδα να έχω έτοιμη και

την φετινή αναφορά μαζί με φωτός (αν καταφέρω να δουλέψω την camera :unsure::blush: )

Αν κανένας άλλος από τους εγγλέζους έρθει ας μου κάνει ένα τηλ

Αν θέλουν οι admin να σβήσουν την ημερομηνία από to θέμα και να το αφήσουν απλά

Whisky Live London νομίζω ότι θα ήταν καλο ευελπιστώ να έχουμε και άλλες ανταποκρίσεις...

• Like 1

Μόλις μίλησα με UB (live from WhiskyLive :D ) και μου ζήτησε να ενημερώσω το φόρουμ για 2 κατα τη γνώμη του άξια της προσοχής μας μπουκάλια που θα δημοπρατηθούν, ενα Balvenie 1972 και ενα Whyte & Mackay 30y.o.

Eπίσης, παίζουν και τα WhiskyLive Bottlings, δείτε ΕΔΩ

Όποιος ενδιαφέρεται να τον πάρει τηλ. ΑΜΕΣΑ. Ηδη ενημέρωσα τον Tomy φυσικά......

Η μάχη τελειωσε ο εχτρός ήταν πολύς αλλα πρόταξα τα στιβαρά μου στήθη και κατάφερα

μια πύρρεια νίκη (δοκίμασα τα περισσότερα από αυτά που ήθελα αλλα ο χρόνος είναι πάντα λίγος...) Tommy το Balvenie πήγε £300 το W&M μας το φάγανε για £70 (άτιμο κινητό ώρα να μείνεις από μπαταρία :angry: )

Θα επανέλθω σύντομα με λεπτομέρειες και φωτό

καληνύχτα

Sweet Princes

• Like 1

οταν λες οτι το balvenie πηγε 300 σημαινει οτι το πηρες η οτι το χασαμε ?

αν το πηρες θα κανω παρτυ,

αν οχι , γ@#$!%%^*(##)""~`\/]].

Τώρα πως να σου το πω :unsure: δυστυχώς Balvenie δεν είναι το forte μου :blush:

οποτε πήγα μέχρι £250 δεν ήμουν σίγουρος αν άξιζε για πιο πολλά :o

δεν έκανες και ένα τηλ ρε φιλε... :(

• Like 1

Η μάχη τελειωσε ο εχτρός ήταν πολύς αλλα πρόταξα τα στιβαρά μου στήθη και κατάφερα

μια πύρρεια νίκη (δοκίμασα τα περισσότερα από αυτά που ήθελα αλλα ο χρόνος είναι πάντα λίγος...)

καληνύχτα

Sweet Princes

Συγκλονιστικη η περιγραφη της χλαπαταγης,βουτηχτηκες στο αιμα μεχρι το λαιμο αλλα το απαραμιλλο θαρρος και τα στιβαρα (ξυρισμενα?) στηθη σου σε γλυτωσαν απο τα βολια του οχτρου.Ανδρισμος,υπερηφανεια,πιστη στη νικη,οι δυο γραμμες που εγραψες ηταν αρκετες να με βουρκωσουν και να ανακαλεσω στη μνημη παλαιες,ηρωικες στιγμες του εθνους.

Ομως,αυτο το¨"καληνυχτα sweet Princes" ομολογω οτι δημιουργησε βασανο στο μυαλο.Πολυσημη φραση Πυθιακης εμπνευσης,αστικτη και πονηρη(?).Αναλογα που θα τοποθετησεις το κομμα,την τελεια,το χρωμα της φωνης αλλαζει και το νοημα.Μας καληνυχτιζεις γλυκα ως πριγκηπας? Καληνυχτιζεις ολο γλυκα καποιον πριγκηπα? Καληνυχτιζεις καποιον γλυκο πριγκηπα?

Καληνυχτιζεις ολους μας ως γλυκος πριγκηπας?

Και πως συνδεεται η αιματοχυσια και ο σπαραγμος με ζαχαρες και αριστοκρατιες?

Μπερδεμενες σκεψεις μυαλου νοτισμενου απο δυσπεπτες whiskoλαιβικες αναθυμιασεις ή συνθετη αρκουδισια ποιηση πασπαλισμενη με βαρβατορμονες και πυρακτωμενο ατσαλι?

Αμαλγαμα περιεργο απο εικονα Ντελακρουα ,διηγηση Μακρυγιαννη σε συσκευασια Σταχτοπουτας.

Μηπως μικρος και αμουστακος διασκεδαζες με μολυβενια στρατιωτακια που βιαζαν κοκκινοσκουφιτσες ?

:rolleyes::tongue::lol:

• Haha 1

μια χαρα φίλε μου, απο το αγαπημένο glenfarclas είχε κάτι νέο/ενδιαφέρον to event;

αρκουδιάρη τριχοφόρε ιαπωνολάτρη, τα κουβαδακια σου και σε άλλη παραλία, ο U-B δεν είναι στο 10%, αν και μένει στην χώρα του πολύ παραπάνω..... κοίτα τον καθρέπτη σου να βρείς τους άλλους αρκουδιάρηδες του φορουμ λέμε!!!! [εσύ και οι πολλαπλές προσωπικότητες σου με τα πολλά γενέθλια....λολ]

• Haha 1

Συγκλονιστικη η περιγραφη της χλαπαταγης,βουτηχτηκες στο αιμα μεχρι το λαιμο αλλα το απαραμιλλο θαρρος και τα στιβαρα (ξυρισμενα?) στηθη σου σε γλυτωσαν απο τα βολια του οχτρου.Ανδρισμος,υπερηφανεια,πιστη στη νικη,οι δυο γραμμες που εγραψες ηταν αρκετες να με βουρκωσουν και να ανακαλεσω στη μνημη παλαιες,ηρωικες στιγμες του εθνους.

Ομως,αυτο το¨"καληνυχτα sweet Princes" ομολογω οτι δημιουργησε βασανο στο μυαλο.Πολυσημη φραση Πυθιακης εμπνευσης,αστικτη και πονηρη(?).Αναλογα που θα τοποθετησεις το κομμα,την τελεια,το χρωμα της φωνης αλλαζει και το νοημα.Μας καληνυχτιζεις γλυκα ως πριγκηπας? Καληνυχτιζεις ολο γλυκα καποιον πριγκηπα? Καληνυχτιζεις καποιον γλυκο πριγκηπα?

Καληνυχτιζεις ολους μας ως γλυκος πριγκηπας?

Και πως συνδεεται η αιματοχυσια και ο σπαραγμος με ζαχαρες και αριστοκρατιες?

Μπερδεμενες σκεψεις μυαλου νοτισμενου απο δυσπεπτες whiskoλαιβικες αναθυμιασεις ή συνθετη αρκουδισια ποιηση πασπαλισμενη με βαρβατορμονες και πυρακτωμενο ατσαλι?

Αμαλγαμα περιεργο απο εικονα Ντελακρουα ,διηγηση Μακρυγιαννη σε συσκευασια Σταχτοπουτας.

Μηπως μικρος και αμουστακος διασκεδαζες με μολυβενια στρατιωτακια που βιαζαν κοκκινοσκουφιτσες ?

:rolleyes::tongue::lol:

:lol::lol::lol: Καλά απλά ζωγράφισες και πάλι (ομολογουμένως εκτος του αλκοόλ το έγραψα και για να σε τσιγκλίσω λίγο :tongue: )

απαντήσεις στα ερωτήματα σου από κοντά όταν θα σου δώσω την Γιαπωνέζα σου :D

• Like 1

μια χαρα φίλε μου, απο το αγαπημένο glenfarclas είχε κάτι νέο/ενδιαφέρον to event;

αρκουδιάρη τριχοφόρε ιαπωνολάτρη, τα κουβαδακια σου και σε άλλη παραλία, ο U-B δεν είναι στο 10%, αν και μένει στην χώρα του πολύ παραπάνω..... κοίτα τον καθρέπτη σου να βρείς τους άλλους αρκουδιάρηδες του φορουμ λέμε!!!! [εσύ και οι πολλαπλές προσωπικότητες σου με τα πολλά γενέθλια....λολ]

Φιλε δυστυχώς το αγαπημένο σου δεν πήρε ούτε και φέτος μέρος στην έκθεση

οποτε ουδέν νεότερο αν και πριν κάνα μηνα γνώρισα από κοντά τον Mr Glenfarclas Snr κάθοδον που αλλου στη Ιαπωνία :lol:

• Like 1

Λοιπόν ας συνεχίσω με την αναταπόκριση

Το φετινό επετειακό (10 χρονια συμπληρώθηκαν από την πρώτη εκδήλωση) LWL ήταν μια αισθητή βελτίωση από το προηγούμενο με αρκετά περισσοτερους εκθέτες και αισθητά περισσότερο κόσμο και παρόλο που στο site τους αναφέρει περισσότερο χώρο δυστυχώς ήταν ακριβώς το ίδιο όπως πέρσι. :wacko:

Λόγο υποχρεώσεων κατάφερα να πάω μονο το σάββατο οποτε ο χρόνος μου ήταν περιορισμένος. Πολύ καλή παρουσία η w&M με τον Paterson να δίνει κυριολεχτικά παράσταση (αν και δυστυχώς υποσκίασε τον Willie Tait Master Distiler@Jura)

επίσης πολύ καλή η παρουσία του ΒBR και Glenrothes με τους Dougy και Ed σε πολύ καλή forma και πλήθος γύρω από το stand τους.

Μικρές αλλα ευχάριστες λεπτομέρειες κάνανε το φετινό event πολύ πιο απολαυστικό όπως η παρουσία Jaz μπανδάς στο μικρό bar/καθιστικό καθώς και προσεγμένος χώρος για καπνιστές.

Η παρουσία της Ζυθοποιίας Fullers και φέτος ήταν μια ευχάριστη ανάπαυλα από τις δοκιμες whisky όπως επίσης και το μαγαζί του Whisky Shop για επιτόπιες αγορές αν και το γεγονός της βραδιάς ήταν ότι μπορούσες να αγοράσεις κατευθείαν από τους εκθέτες σε πολύ καλές τιμές αλλα δυστυχώς μονο της μετρητοίς και η απουσία μηχανήματος ανάληψης εκνεύρισε πολλούς. :mad:

Τέλος σε προσωπικό επίπεδο να πω πως η φετινές εμφιαλώσεις λόγο και το επετειακού χαρακτήρα ήταν πολύ προσεγμένε και αξιόλογες. Έχω μια σειρά φωτό που θέλω να ανεβάσω με κάποια σχόλια που πιστεύω θα σας δώσει πολύ καλύτερη εικόνα αλλα δεν μπορώ να τις ποστάρω όσοι ξέρετε πως γίνετε στείλτε μου pm

Slangevar

• Like 1

Επίσης γνώρισα και δυο Έλληνες ο ένας εκ των οποιων ο Κώστας επικοινώνησε μαζί μου για περισσότερες πληροφορίες για το σπορ και ελπίζω να τον καλωσορίσουμε σύντομα στην παρέα μας

• Like 1

Τώρα πως να σου το πω :unsure: δυστυχώς Balvenie δεν είναι το forte μου :blush:

οποτε πήγα μέχρι £250 δεν ήμουν σίγουρος αν άξιζε για πιο πολλά :o

δεν έκανες και ένα τηλ ρε φιλε... :(

συντεκνε,με στενοχωρησες!!!!!!!!!!!!!!

γιαντα δε πηρες τη μπουκαλα για το πατριωτακι σου ?

σφαλμα μεγαλο εκανες,τσε για τη λαθεψη σου,

θα πω του φιλου μου του sir να ..... στη ζιορτη σου!!

Σύντεκνε Tommy δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα επροσπάθησα να σε ειδοποιήσω

αλλα δεν το κατάφερα άρα αμαρτία δεν φέρω. :lol:

Οποτε ανακάλεσε τον εκτελεστή σου αν και τον Sir τον έχω στο Γιαπωνέζικο τσεπάκι μου :lol:

Τώρα στα σοβαρά σκόπευα να πάω και λίγο παραπάνω αλλα λόγο μπαταρίας δεν έλαβα το μήνυμα εγκαίρως για να ξαναχτυπήσω αν και το όριο μου θα ήταν τα £300 (το έχω ξεφτιλίσει τώρα τελευταία με τις αγορές) εκτος βεβαια αν είχες τηλ οποτε θα το χτυπούσα αλύπητα για πάρτη σου :ph34r::lol:

• Haha 1