Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Φεστιβάλ-Γιορτές κλπ


McChariz

Recommended Posts

ζηλεια ζηλεια........

κοιτατε τι κανουν οι γειτονες μας, εμεις ποτε θα κανουμε κατι τετοιο;

http://www.whisky-show.hu/index.php

Κάναμε βρε o_koulos και μάλιστα πολύ επιτυχημένα στην Θεσσαλονίκη (να σου θυμήσω και ότι καθόμασταν δίπλα δίπλα στο Glenfarclas masterclass). Μπορεί να μην ήταν Whisky Live, αλλά ήταν πολύ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ας το κάνει κάποιος νέο τοπικ αν νομίζει.....

Δεν λέω οτι δεν έχουν γίνει φεστιβάλ στην ελλάδα [λιγότερο ή περισσότερο επιτυχημένα]

απλα αν δεις απο τα λινκ που εχουν , ποιος το διοργανώνει[το αντιστοιχο ουγγαρεζικο κλαμπ], τι σπόνσορες έχουν κτλ τκλ , απλά με πιάνουν τα κλάματα για το τι θα μπορούσαμε να έχουμε και εμείς....

Φυσικά η HMWS έχει όλα τα εχέγγυα για να κάνει κάτι τέτοιο και ανώτερο!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά η HMWS έχει όλα τα εχέγγυα για να κάνει κάτι τέτοιο και ανώτερο!

Τώρα εδώ γελάμε ή κλαίμε; Που τα είδες τα εχέγγυα της HMWS βρε O_Koulos???

Eδώ μεθαύριο είναι να έρθεις εσύ κι ο Uisge από μακριά και υποτίθεται οτι έχουμε πει για Irish Night αλλά ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΠΟΥ, ΠΟΤΕ, ΠΩΣ??????????

Φτιάξαμε-ανεβάσαμε το φόρουμ υπό δική μας διαχείρηση πλέον εδώ και 1μιση μήνα και από συμμετοχή άστα να πάνε, ακόμα και βασικών μελών.

Όχι φεστιβάλ να διοργανώσουμε αλλά μάλλον για διάλυση πάμε, sorry αλλά έτσι το βλέπω εγώ υπό τις παρούσες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα εδώ γελάμε ή κλαίμε; Που τα είδες τα εχέγγυα της HMWS βρε O_Koulos???

Eδώ μεθαύριο είναι να έρθεις εσύ κι ο Uisge από μακριά και υποτίθεται οτι έχουμε πει για Irish Night αλλά ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΠΟΥ, ΠΟΤΕ, ΠΩΣ??????????

Φτιάξαμε-ανεβάσαμε το φόρουμ υπό δική μας διαχείρηση πλέον εδώ και 1μιση μήνα και από συμμετοχή άστα να πάνε, ακόμα και βασικών μελών.

Όχι φεστιβάλ να διοργανώσουμε αλλά μάλλον για διάλυση πάμε, sorry αλλά έτσι το βλέπω εγώ υπό τις παρούσες συνθήκες.

Δεν έχεις άδικο Celtic :( (αν μου επιτρέπεται αν και νέος στην παρέα) σαν παρέα που

τους αρέσει το ουίσκι καλά τα πάμε αλλα για περισσότερα συλλόγους club κτλ

έχουμε πολύ δρόμο και δουλειά.

Βασικό πιστεύω σε αυτό είναι να δημιουργηθεί μια "δικτακτορία" 2-3 ατόμων να μοιράσει δουλειά και δραστηριότητες επίσης καθορισμός των κατελάχιστον συναντήσεων (και εστία)

και όσοι πιστοί προσέλθουν μια δυο τρεις θα καθιερωθεί η μέρα για το ΗMWS

Υπομονή επιμονη και αισιοδοξία

και μην ξεχνιόμαστε η Παρακευή σχεδόν έφτασε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Tα βραβεία του 2010 από την ιστοσελίδα του χορηγού Royal Mile Whiskies

Spirit of Whisky Fringe 2010 Results

The results are in!

Now in it’s 4th year, all visitors to Whisky Fringe were given the chance to vote for their favourite spirit tasted that weekend. Bunnahabhain 25 year old is this year’s winner. It's name will be engraved on our the Spirit of the Fringe silver trophy coaster and a bottle will sit proudly in our Edinburgh shop display cabinet until next year, when it will be replaced after Whisky Fringe 2011 by the next winning spirit.

In our simple prize draw, we chose one lucky person at random from those that voted as the winner of a £100 voucher to spend at Royal Mile Whiskies. That lucky winner was Mr Timothy Lockett.

Results

In total 126 individual different spirits were voted for this year, so thanks to everyone who participated and managed to write their details in a legible way! The top ten bottlings of Whisky Fringe 2010 as voted for by our customers were as follows:

1. Bunnahabhain 25 Year Old

2. Old Pulteney 17 Year Old

3. Caledonian 1965 Clan Denny

4. Glenmorangie Signet

5. Bruichladdich 17 Year Old Rum Cask

6. Bruichladdich x4 +3

7. Balvenie 17 Year Old Madeira

8. Port Ellen 1979 Old & Rare

9. Springbank 18 Year Old

10. Glenfarclas 40 Year Old

Link to comment
Share on other sites

Το Bunnahabhain 25 Year Old και Old Pulteney 17 Year Old το καταλαβαίνω

(αν και όχι απαραιτήτως σε αυτές τις θέσεις) αλλα το Port Ellen 1979 Old & Rare 8o και το Glenfarclas 40 Year Old 10ο? :superstition::search:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί μου φίλοι, όπως βλέπετε το παρεξηγημένο μου Laddie κατέλαβε ιδιαίτερα τιμιτικές θέσεις.

Πόσο μάλλον αν δούμε ότι το Νο 6 (Bruichladdich x4 +3) είναι και μία κατουσία "πειραματική" εμφιάλωση που όταν εμφανίστηκε οι κατεξοχήν "αδέσμευτοι" ειδήμονες είχαν θάψει.

Φυσικά έχω ήδη πληροφορηθεί αυτά τα ευχάριστα από το Laddie Blog από όπου και μεταφέρω:

......."Note in 6th position, out of 126 entrants - ahead of 18 year old Springbank and 40 year old Glenfarclas - is Bruichladdich X4+3. Yes, our pioneering, quadruple distilled 3 year old single malt.

Indeed, this is the very same whisky that was famously referred to as "not cooking oil. Not diesel oil. Sewing machine oil" by whisky character Charlie McLean in a stitch-up tasting with a bunch of boozy Times hacks earlier this year.

Who’s laughing now?"......

Link to comment
Share on other sites

να του πεις οτι θα του τα κόψω τα γελάκια του φίλου σου........:SHABLON_padonak_02:

λογικό είναι να εχούμε τέτοια αποτελεσματα οταν ψηφίζει ο καθένας, ποσοι απο εμας έχουμε δοκιμάσει 1979 πορτ ελλεν, η 40άρι glenfarclas και πόσοι μαγειρικό λάδι, ε συγνώμη το αγαπημένο παρεξηγημένο...... λολ

αντε και του χρόνου σπονσορας στο miss λαγανάς, πεστους εκει στο φορουμ, θα καταλαβουν.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Mallios και χωρίς να το έχω δοκιμάσει αυτό το " quadruple distilled " δεν μου κάθεται καλά

κάτι σε βότκα μου φέρνει ξαναλέω ότι δεν το έχω δοκιμάσει και πιθανών να είμαι και εγώ ένα παραδοσιακός στενοκέφαλος αλλα και οι πειραματισμοί έχουν τα όρια τους...whats next? :unknw:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να του πεις οτι θα του τα κόψω τα γελάκια του φίλου σου........:SHABLON_padonak_02:

λογικό είναι να εχούμε τέτοια αποτελεσματα οταν ψηφίζει ο καθένας, ποσοι απο εμας έχουμε δοκιμάσει 1979 πορτ ελλεν, η 40άρι glenfarclas και πόσοι μαγειρικό λάδι, ε συγνώμη το αγαπημένο παρεξηγημένο...... λολ

αντε και του χρόνου σπονσορας στο miss λαγανάς, πεστους εκει στο φορουμ, θα καταλαβουν.......

Δεν περίμενα κάτι καλύτερο από έναν τύπο που του αρέσουν τα κανελογαρύφαλλα στο whisky του.:on_the_quiet:

ότι και να πεις τρισκατάρατε ολορόσε το αποτέλεσμα παραμένει και το whisky fringe είναι ιδαίτερα αναγνωρισμένο!

Κατά τα άλλα...αντε να πάμε και εμείς εκεί να ψηφίσουμε Ούζο 12 να λαλήσουν όλοι τους!:sarcastic:

Link to comment
Share on other sites

Tα Whiskylive είναι φεστιβάλ-γιορτές ουίσκυ (και τα πρώτα whiskyfest που έλαβαν χώρα ποτέ παγκοσμίως για την ακρίβεια), που διοργανώνονται από το Whisky Magazine. Aυριο είναι η μέρα του σημαντικότερου (ίσως) WhiskyLive κάθε χρονιάς, αυτού της Γλασκώβης (για προφανείς λόγους).

Ο ανεπανάληπτος Richard (aka "the Nose") εκανε πάλι το θαύμα του και η Whyte & Mackay θα μας μεταφέρουν live στο κλίμα αυτής της σπουδαίας γιορτής του ουίσκυ αύριο.

Follow my link

(σίγουρα θα έχουμε και ανταπόκριση από τη Θεά undertaker στο utube λίαν συντόμως).

Γενικά για τα Whiskylive δείτε ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

tws_logo.jpg

Τον Οκτώβρη, και πιο συγκεκριμένα Παρασκευή 29 & Σάββατο 30, θα λάβει χώρα το 2ο Whisky Show στο Λονδίνο με πολλά και ενδιαφέροντα παράλληλα happenings - masterclasses.

Ίσως βολεύει και κάποιους απο μας να "πεταχτούμε" εκεί πάνω μιας και συμπέφτει με την αργία της 28ης Οκτωβρίου..... ;)

Και επειδή κάποιοι φίλοι στην πρόσφατη συνάντηση μας μου ζήτησαν περισσότερες πληροφορίες

follow My link (και My link στο Facebook επίσης)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Wisky Live London 2011

Άνετος και οργανωμένος ετοιμαζόμουν να απολαύσω το Whisky Live London. Έχω πάρει off την Παρασκευή ώστε να πάω και τις δυο μέρες και να έχω και την Κυριακή για χαλάρωμα και ξεκούραση cool και άνετος...

Η τουλάχιστον έτσι νόμιζα... Πέμπτη 09:28 ακούω το τηλεφωνώ να χτυπα ποιος με παίρνει τέτοια ώρα αγρια χαράματα

για μένα. Μέχρι να καλώ ξυπνήσω έχει σταματήσει και βγαίνει τηλεφωνητής.

Ακούω το μήνυμα και με πιάνει πανικός είναι ένας φίλος από το Glenrothes ο οποιος λόγο κάποια άλλης υποχρέωσης

δεν μπορεί να πάει στο Ikons of Whisky Awards Presentation Dinner τα oskar του Whisky Industry και αν θέλω να πάρω την θέση του στο τραπέζι τους. :shok: Πανικός και αλαλούμ δουλεύω 13:00 με 22:00 τώρα τι κάνουμε φιλε Χρηστο κοπανα? Το σκέφτηκα αλλα δεν πρέπει είμαι καλο παιδί :yes: μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα σε συναδέλφους και τον Διευθυντή μου βρίσκετε με τα πολλά η μέση λύση πάω δουλειά και τελειώνω στις 17:00 και πάω καρφί στο Dinner. :jump:

Ώρα 18:30 έχω φτάσει στο tsak στην ώρα μου στο Waldorf Hilton και περιμένω τον σύνδεσμο μου από το Berry Bros Spirits. Στον σαλόνι με τα pre dinner drinks έχουν αρχίσει να μαζεύονται όλοι μεγάλοι και τρανοί της βιομηχανίας του ουίσκι (αναφέρω μονο όσους ξέρω) Dave Broom Richard Paterson Colin Dunn Evan Cattanch Sukhinder Singh Rob Allanson εκπρόσωποι από Nikka, Suntory, William, Grant, Pernot, Ricard, Diageo κτλ κτλ

Mπορώ να πω ότι ένιωθα λίγο περίεργα ανάμεσα σε όλους αυτούς τους μεγάλους του whisky

ήξερα αρκετούς αλλα πρώτη φορα τους έβλεπα μαζεμένους όλους μαζί.

Τα Sazerac 18 και Kavalan Solist που δοκίμασα καθώς και η πολύ ευχάριστη παρέα των Mike Sandrin και Gabbi από την Berry Bros Spirits βοήθησαν στο να αισθανθώ αρκετά άνετα πολύ σύντομα.

Περνώντας στην τραπεζαρία για το δείπνο και την απονομή των βραβείων

οι Γιαπωνέζοι σε συνδυασμό με τους Ταϊβανέζους τα σάρωσαν όλα αφήνοντας στους φίλους μας τους Σκοτσέζους

τις πιο παραδοσιακές πρωτιές (WHISKY DISTILLER OF THE YEAR, WHISKY AMBASSADOR OF THE YEAR κτλ)

Η πλήρης λίστα σύντομα εδώ http://www.whiskymag.com/awards/icons_of_whisky/

(δεν έχει ανανεωθεί πλήρως ακόμα) μια δυστυχώς δεν τα θυμάμαι όλα :sorry:

Εντελή μια τέλεια βραδια και η αρχή ενός πολύ καλού Whisky Live 2011 (η συνεχεια σύντομα μαζί με φωτό)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για να σε εκδικηθώ, θα σου στέλνω το Πάσχα φωτογραφίες από το σουβλιστό αρνί και το καλοκαίρι από τις παραλίες. Παλιοχαρακτήρα!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για να σε εκδικηθώ, θα σου στέλνω το Πάσχα φωτογραφίες από το σουβλιστό αρνί και το καλοκαίρι από τις παραλίες. Παλιοχαρακτήρα!

:shok: Μα νομίζεις ότι το ευχαριστήθηκα :fie: από ανάγκη το κάνω απλώς επαγγελματικές υποχρεώσεις ρε Wisdom :jump:

( :rolleyes: νομίζω ότι οι κυρώσεις σου :rtfm: απαγορεύονται από τον ΟΗΕ και την συνθήκη της Γενεύης ως βασανιστήρια :tongue: )

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Sazerac 18 και Kavalan Solist που δοκίμασα καθώς και η πολύ ευχάριστη παρέα των Mike Sandrin και Gabbi από την Berry Bros Spirits βοήθησαν στο να αισθανθώ αρκετά άνετα πολύ σύντομα.

δεν ξέρω αν έχει σημασία τί ακριβώς ήπιες σε μία τέτοια εκδήλωση και πάνω απο όλα εάν μπορείς να θυμάσαι τι ήπιες καθώς και λεπτομέρειες γύρο από ότι ήπιες,,, ωστόσο ήθελα να ζητήσω να μας πεις τις εντυπώσεις σου για το Ταϊβανέζικο το Kavalan, λατρεύω την Ταϊβάν σαν χώρα αλλά το Port Cask που είχα δοκιμάσει με είχε σχεδόν απογοητεύσει παντελώς!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...