Jump to content
Sign in to follow this  
Celtic

Connemara NAS, "Cask Strength", 57.9%, OB c.2008

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για connemara cask strength older 57.9% 2008

Oταν το είχα πρωτοδοκιμάσει αυτό, γυρω στο 2005, είχα πάθει πλάκα. Η νησιώτικη πολυπλοκότητα σε συνδυασμό με δύναμη σε τέτοια νεαρή (προφανώς) ηλικία από ενα Ιρλανδικό αποστακτήριο που ηταν ακόμα στην εφηβεία του με είχαν στείλει. Μου έχει μείνει ακόμα η τόσο πολύπλευρα πικάντικη γεύση του. Γι'αυτό και οταν πριν 2 χρόνια το βρήκα μπροστα μου σε μια κάβα στο Μόναχο με τιμή μόλις 35€ το άρπαξα και με τα δύο χέρια αμέσως!!!

Πρόσφατα άνοιξα το συγκεκριμένο μπουκάλι (ευκαιρίας δοθείσης και της συνάντησης του φόρουμ στο γνωστό πλέον στέκι). Αρχικά απογοητεύτηκα πρέπει να πω.

Μύτη - ευγενικά (ειδικά για C/S) τυρφώδης με Ardbegικά αρωματικά στοιχεία (φάρμακο, μενθόλη, γλυκόριζα), γενικά βοτανοειδές άρωμα, απλό, χωρίς εξάρσεις.

Στόμα - εδω ειναι η απογοήτευση...που πήγε εκείνη η πικάντικη έκρηξη που θυμόμουν? αντ'αυτού μας ερχεται στο στόμα μια αμφίρροπη αλατίλα που δινει την εντύπωση προχειροφτιαγμένου και ασύνδετου malt.

Mε την προσθήκη νερού (όχι πολύ αλλά ούτε και λίγο) τα πράγματα βελτιώνονται και ειδικά η μύτη κάνει την πιο απίστευτη στροφή που εχω συναντήσει σε ουίσκυ, μιλάμε οτι μετα από 5 λεπτά με το νεράκι στο ποτήρι, χώνεις τη μύτη σου στο ποτήρι και νομίζεις οτι βρέθηκες σε κήπο εσπεριδοειδών, νεράτζια, πορτοκάλια, μανταρίνια σε όλο τους το μεγαλείο!! (για όποιον το αμφισβητήσει έχω και μάρτυρες....)

Αλλά και το στόμα γίνεται πιο εξευγενισμένο και βρίσκει την χαμένη του αίγλη με γλυκιά τύρφη και μια κρεμμώδη ικανοποιητική αίσθηση.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ - η απογοήτευση τελικά ήταν μικρή, το μόνο που θέλει είναι να το αραιώσεις και τότε σε επιβραβεύει.

Να σημειώσω οτι το συγκεκριμένο είναι εμφιάλωση 2007-8 στους 57.9% γιατι καθε έκδοση βγαίνει σε ότι βαθμούς αλκοόλ κάτσει

Είχα κάνει την ίδια παρατήρηση στο whisky fest no 2. Όταν το δοκίμασα εκεί ήταν μέσα στην τύρφη και την φωτιά, αργότερα με την ησυχία μου (και λίγο νερό) ήπια ένα γλυκόπιοτο αρωματικό whisky χωρίς στάλα καπνίλας. Τότε υπέθεσα ότι έφταιγε το στόμα μου, η απειρία μου, τα 10-15 dramάκια που δοκίμασα, ο ανάδρομος ερμής, αυτά που μας ρίχνουν από τα αεροπλάνα (που λέει και ο Λιακόπουλος). Τελικά μετά από 4-5 χρόνια με επιβεβαιώνεις, δεν φταίω εγώ, αλλά το whisky χαμαιλέοντας.

Υπάρχει βεβαια και το σκηνικό να έχει αλλάξει και η παλέτα σου σε αυτά τα 4-5 χρονάκια

και αυτό που τότε θεωρούσες peaty τώρα να το βρίσκεις

ένα γλυκόπιοτο αρωματικό whisky χωρίς στάλα καπνίλας

:clapping:

σε καλο δρόμο είσαι άντε και στο Supernova... :thumbsup::friends:

Υπάρχει βεβαια και το σκηνικό να έχει αλλάξει και η παλέτα σου σε αυτά τα 4-5 χρονάκια

και αυτό που τότε θεωρούσες peaty τώρα να το βρίσκεις

ένα γλυκόπιοτο αρωματικό whisky χωρίς στάλα καπνίλας

clapping.gif

σε καλο δρόμο είσαι άντε και στο Supernova... thumbsup.giffriends.gif

Συμφωνώ απόλυτα με τον UB!

Πριν περίπου 3 χρόνια που το είχα δοκιμάσει και αν δεν κάνω λάθος, πάλι ήταν κέρασμα του Celtic, μού είχε αφήσει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη μου, τον χαρακτήρα ενόςαξιόλογου, πολύπλοκου και τσαμπουκαλεμένου malt.

Το αγόρασα. Όποτε το αντίκρυζα στο ράφι μου, μού ερχόντουσαν στο μυαλό αυτοί οι συνειρμοί.

Προχθές, πού πάλι ο Celtic το προσέφερε στην συγκέντρωση, (ευχαριστούμε φίλε!!!), δεν συνάντησα τις ίδιες αναμνήσεις!

Το βρήκα πιο ήπιο, πιο μαλακό!

Προφανώς, η απάντηση είναι ότι από τότε, έχει τρέξει πολύ malt στο αυλάκι των δοκιμών μας!

Σε καμμία όμως περίπτωση,δεν το χαρακτηρίζω, ως κατώτερο των αρχικών αναμνήσεών μου!

Και πάλι ευχαριστούμε Celtic!!

Αρνούμαι να δεχτώ ότι έχει αλλάξει τόσο πολύ η γεύση μου και η μνήμη μου τα τελευταία 3-4 χρόνια. Αντίθετα θα έβαζα στοίχημα ότι αυτό που δοκιμάσαμε τότε με αυτό που δοκιμάσαμε πριν λίγες ημέρες δεν είχαν σχεδόν καμία σχέση. Αν δεν είχε κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο μπουκάλι (εξάτμιση, οξείδωση κλπ) τείνω να συμφωνήσω με τις απόψεις Celtic και Theo. Μου άρεσε ο χαρακτηρισμός του Theo "whisky χαμαιλέοντας".

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Create New...