Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Tρεχουσες προσφορες σε βιβλία


Recommended Posts

Αφορμή να ανοίξω αυτό το θεματάκι είναι η πολύ δελεαστική προσφορά που πήρε το μάτι μου να τρέχει αυτές τις μέρες στο amazon.co.uk και πιο συγκεκριμένα ολη η παρακάτω τριάδα με +- 40 λίρες (χωρις τα μεταφορικά βέβαια), από τις οποίες οι 23 λίρες είναι για το Β

Α. 101 whiskies to try before you die

Β. world atlas of whisky (το νεο βιβλίο του Dave Broom 320 σελίδων, πολύ καλό απ'ότι μαθαίνω)

Γ1. malt whisky yearbook 2011

ή εναλλακτικά

Γ2. malt whisky companion 6th edition

Sounds good!

ΔΕΙΤΕ EΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Κoulos, ειναι πανω-κατω τα ιδια, αλλα νομιζω το bookdepository του link σου δεν στελνει σε διευθυνση εκτος UK

ΩΠΑ -ΑΚΥΡΟ, ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ FREE OF CHARGE!!!

ΚΑΛΗ ΦΑΣΗ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υπήρχαν τα "101 ουίσκυ που πρέπει να δοκιμάσεις πριν πεθάνεις", τώρα έγιναν 1001 .....

.....αυτη τη στιγμή στο amazon-UK στη μισή τιμή (10 λίρες). Συμπληρώνοντας το ποσό των 25 λιρών (σε ορισμένα είδη) έρχονται με δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα. Εγώ το τσάκωσα και περιμένω τον ταχυδρόμο.

http://www.amazon.co...ils_o00_s02_i00

Για όποιον θέλει πρώτα να το δει, ή να το αγοράσει από το ράφι έστω ακριβότερα, υπάρχει στο βιβλιοπωλείο "Ελευθερουδάκης" στην Πανεπιστημίου με 27 ευρώ. Δεν ξέρω αν υπάρχει κι αλλού στην Ελλάδα, για να είμαι δίκαιος.

(να είστε προετοιμασμένοι για το ....βάρος, 690 σελίδες παρακαλώ !)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και στον "Ευριπιδη" σε Χαλανδρι και Κηφισια,νομιζω στα ιδια χρηματα πανω κατω.Επισης,κυκλοφορει και το βιβλιο "Whisky Opus",300 σελιδες,στα 41 ευρα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβως τα ιδια.Μοναχα το εξωφυλλο αλλαζει και η προσθεση του ονοματος του Jim Murray ως επιμελητη/σπρωχτη/κραχτη.Δεν γνωριζω γιατι συμβαινει αυτο,η ουσια ομως ειναι οτι προκειται για το ιδιο βιβλιο (το οποιο εχει λαβει και ιδιαιτερα θετικες κριτικες! )

Link to comment
Share on other sites

Σωστά λες Sir οτι είναι το ίδιο, αλλά άν και αλλάζει το εξώφυλλο, το όνομα του Murray υπάρχει και στα δύο. Η βασική τους διαφορά είναι οτι το "you must taste" είναι με σκληρό εξώφυλλο (hardcover) ενώ το φθηνό είναι paperback.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρέλαβα σήμερα το βιβλίο "1001 ουίσκι που πρέπει να δοκιμάσεις πριν πεθάνεις". Νομίζω εκτός απο τον όγκο και τις έγχρωμες φωτογραφίες του, δεν έχει τεράστιες διαφορές απο τις "βίβλους" του Murray. Σίγουρα όμως είναι εντυπωσιακό στην όψη και πολύ καλό για την τιμή του. Τι γίνεται όμως απο τη στιγμή που κάθε χρόνο βγαίνουν εκατοντάδες νέα ουίσκι; Θα μας το μοστράρουν πλέον το ίδιο και αυτοί κάθε χρόνο, σαν τις βίβλους;

Υπάρχουν φορές που θέλοντας να κάνουν το κάτι παραπάνω για εντυπωσιασμό, ή ακόμα και για μάρκετιγκ, ξεφεύγουν σε ανούσιες κινήσεις. Τι θέλω να πώ; Αν και δεν το είχα ποτέ, είχε πέσει στα χέρια μου ένα σκληρόδετο βιβλίο του Τζάκσον, το οποίο μιλούσε και για ουίσκι και για αποστακτήρια, αν θυμάμαι καλά. Εκείνη πραγματικά ήταν τρομερή δουλειά και κρίμα που δε θυμάμαι ούτε το όνομα του βιβλίου.

Προσωπικά θα επιθυμούσα τα "101 ουίσκι...." ένα βιβλίο που τα ουίσκι να έβγαιναν με αυστηρά κριτήρια, με φωτογραφίες, με την ιστορία του καθενός, πως βγήκε στην παραγωγή και λίγα λόγια για το αποστακτήριο. Για ποιό λόγο να προτειμούσαμε δλδ, το κάθε ένα απο αυτά. Όχι 1001 και να μου έχει μέσα το κάθε 12άκι των αποστακτηρίων, το κάθε απλό Blend κλπ. Αυτά τα ξέρουμε κι εμείς, δε χρειάζεται να βγεί σε βιβλίο. Τι λες εσύ πάνω σε αυτό Celtic; Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σου, καθώς πρέπει να το παρέλαβες ήδη κι εσύ.

Θα με ρωτήσετε "καλά δεν ήξερες τι θα πάρεις"; Προφανώς και όχι, ή μάλλον περίμενα κάτι παραπάνω, κάτι διαφορετικό τεσπά απο άλλα βιβλία. Επαναλαμβάνω πως δεν είναι άσχημη έκδοση. Αλλά τουλάχιστον σαν έκδοση, δε δικαιολογεί για μένα τον τίτλο της, όσο εντυπωσιακή κι αν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω παραλάβει ακόμα (σε αντίθεση με το Yearbook 2013 που ήρθε σε χρόνο dt), διαβάζοντας την άποψη σου και έχοντας στο νου και ένα πρόχειρο ξεφύλλισμα που του έκανα όταν το είδα στον "Ελευθερουδάκη" (αφού το είχα ήδη παραγγείλει), θα συμφωνήσω.

όσο για τα βιβλία του Jackson, τά'χουμε πει.....

http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/171-whiskey-the-definitive-world-guide/

http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/130-malt-whisky-companion/

http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/943-dhieu-aeaessi-aea-anth%3B%3B%3B/

Link to comment
Share on other sites

Ξάααααα , 101 ουίσκι έχουν βγει ήδη 2 βιβλία και παλεύω να τελειώσω το τελευταίο από αυτά. Αν το ανέφερες τυχαία έπεσες διάνα μιας κ το περιγράφεις άψογα :-]

Link to comment
Share on other sites

Τζωρτζ, οπως ειπε και ο Κελτης, τα ουισκι απο 101 των παλαιοτερων εκδοσεων εχουν γινει 1001. Αν τα παλια με τα 101 ειναι οπως τα περιγραφω (ειναι ψαγμενα, βγαινουν με σκληρα κριτηρια κλπ) τοτε πες μας δυο λογακια. Ηταν προφανες πως στα 1001 θα εμπαινε μεσα οτι εχουμε πιει μεχρι τωρα. Σκοπος για μενα και για τον καθενα μας, νομιζω πως ειναι να ακουσουμε απο τους προφι -και καλα- μεσα απο δοκιμασιες και σκληρα κριτηρια, ποια θεωρουν και γιατι, ιδιαιτερα ουισκι, στο να τα "δοκιμασει κανεις, πριν μας αφησει χρονους". Σε αυτη την περιπτωση ταιριαζει γαντι ο τιτλος των 101 αν και δεν ξερω τι περιεχει μεσα.

Καπως ετσι μου ηρθε μια ιδεαα. Γιατι δε βγαζουμε εδω μεταξυ μας, τη δικη μας λιστα σαν φορουμ, με τα 20 που νομιζει ο καθενας οτι πρεπει οπωσδηποτε να δοκιμασει κανεις (με τα επιχειρηματα του, με το σχολιασμο του και κυριως με τα "γιατι") και σε συνδυασμο των περισσοτερων αναφορων, βγαινει και η λιστα. Τρωει και ενα προλογο, πεφτει και διαφημιση στα ιντερνετια κλπ και να σου το φορουμ στις καρδιες των Ελληνων, αν οχι, η δουλεια στα ραφια βιβλιοπωλειων, χεχεχε....

Σας το πα, μαλλον ξυπνησα καλα. Δε φταιω εγω αλλα το χθεσινοβραδινο Ardbeg......ετσι για να αναφερουμε και το σπονσορα! :laugh1:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κέλτη το γνωρίζω το βιβλίο με τα 1001.

Στο μηνυμα μου αναφερθηκα αν ο Gebdra ήξερε τα βιβλία με τα 101 :·)

Ξάαααα τα βιβλία με τα 101-διαβάζω το δεύτερο και κατόπιν θα πάρω και το πρώτο- είναι ακριβώς όπως τα περιέγραψες!

Λενε 2 λογια για την χωρα παραγωγης,καμιά ιστοριούλα για το αποστακτήριο κ μιλάνε ελάχιστα για κριτικη εμφιάλωσης. Κάτσε να δούμε πότε θα το καταφέρω. Είμαι στα μισά

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά και με τα λίγα έχουμε βγει ψιλογειτονάκια με τον ξενιτεμένο Ardbeg εεε συγνώμη Gebdra ήθελα να πω :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Νὰ ἐνημερώσω τοὺς φίλους ἀπὸ Θεσσαλονίκη ὅτι μέχρι τὶς 15 Φεβρουαρίου ὁ Ἰανὸς ἔχει ἐκθεση βιβλίου ἀπέναντι ἀπὸ τὴν Μητρόπολη καὶ μπορεῖτε νὰ ἀγοράσετε τὸ «ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΟΥΙΣΚΙ» τοῦ Dave Broom σὲ προσφορὰ στὴν τιμὴ τῶν 11 εὐρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο βιβλιαράκι υπάρχει στην τιμή των 7 ευρώ, στο τρέχον παζάρι βιβλίου στην πλατεία Κοτζιά.... (η εκδίκηση του Αθηναίου ουισκόφιλου..... :laugh3: )

Link to comment
Share on other sites

Γι αὐτὸ οἱ Θεσσαλονκεῖς βγάζουμε ἀντιπαλότητα ἀπέναντί σας! Γιατὶ σὲ βιβλία, βινύλια, ρούχα, συναυλίες καὶ γενικῶς ὁτιδήποτε μᾶς ἐνδιαφέρει, τὰ βρίσκετε πολὺ πιὸ εὔκολα καὶ πιὸ φθηνὰ ἀπὸ ἐμάς! Ἐκεῖ κρύβεται ἡ ὁποιαδήποτε κόντρα ἀνάμεσα στὶς δυὸ πόλεις...! Τὰ ὀπαδικὰ καὶ σουβλάκι-καλαμάκι εἶναι τὸ πρόσχημα!

:drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για όσους δεν το έχουν προμηθευτεί ακόμη, το εξαιρετικό «Το βιβλίο του ουίσκι» του Dave Broom, υπάρχει σε προσφορά (νομίζω η χαμηλότερη τιμή της αγοράς) από το βιβλιοπωλείο ΙΑΝΟΣ με 11,21 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...