Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Port Charlotte "An Turas Mor", 2010


Recommended Posts

PORT CHARLOTTE AN TURAS MOR 46% 2010

Αποτέλεσμα εικόνας για an turas mor whisky

==========================================================================================================================

Port Charlotte An Turas Mor, Bottler Distillery Bottling, Bottled 2010, Casktype American Oak Cask, Strength 46.0 % Vol.

WB Link: https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/17677/port-charlotte-an-turas-mor

==========================================================================================================================

Εχω δηλώσει κατ'επανάληψη φανατικός υποστηρικτής του συγκεκριμένου <<αποστακτηρίου>>.Η συγκεκριμένη εμφιάλωση αποτελεί το πρώτο NON C.S. O.B. του αποστακτηρίου και βρίσκεται μόλις στους 46 αλκολικούς βαθμούς.Πρόκειται για ένα NAS το οποίο προήλθε από vatting επιλεγμένων βαρελιών (multivintage) προκειμένου να δημιουργηθεί κατά τον Jim Mcewan << A GLIMPSE OF HIS ORIGINAL VISION FOR PORT CHARLOTTE>>

An Turas Mor λοιπόν και σε απλά λόγια THE GREAT JOURNEY.

Καλή εισαγωγή με μια μύτη που σφίζει από αλατίλα,θαλασσινό αέρα,τύρφη,χώμα καθώς και νότες φρεσκάδας,γλύκας και βανίλιας.

Στο στόμα τώρα'ελαιώδες,κάποια φρούτα στριφογυρίζουν στο glencairn ενώ η τύρφη συνυπάρχει με τη γλύκα,τη βανίλια και τα πιπέρια.

Μακρύ τελείωμα.Μένει για αρκετή ώρα βανίλια και τύρφη.

Εν κατακλείδι ένα malt που μου άρεσε αλλά το κατατάσω ένα κλικ κάτω από τις 4 προηγούμενες ΔΥΝΑΤΕΣ εμφιαλώσεις,πιο στρογγυλεμένο μεν αλλά αυτό που μου έλειψε ήταν το μεγάλο ΜΠΑΜ και ο εκρηκτικός συνδυασμός τύρφης-γλυκας.To ξέρω τα θέλω όλα...Τέλος να επισημάνω πως τιμολογιακά κινείται πολύ χαμηλότερα από τα +70 ευρώ που χρειαζόταν για C.S.

CUAITR BEATHA...The Walk Of Life Continues

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν άντεξα να περιμένω και χτες το βράδυ (παρέα με τον γνωστό - άγνωστο Stamatis) το έσφαξα.

Τελικά εκεί στο Laddie όταν ασχοληθούν βγάζουν ουίσκαρους.

Σίγουρα όχι σαν τα Cask Strength αλλά ένα πολύ ισορροπημένο, τυρφώδες με σωστές δόσεις αλατιού και θαλασσινού αέρα malt.

Τσιμπάνε οι 46% βαθμοί αλλά στο στόμα η γλύκα με το βουτυρώδες στοιχείο σε κυριεύει (πίσω όμως από δόσεις αλατιού, τύρφης και λοιπά θαλασσινά - όχι λιμανίσια / δεν βρήκα μπακαλιάρους και ψαροκασέλες).

Πιο απαλό από Ardbeg 10 και Laphroaig, πιο εκλεπτισμένο και σίγουρα (για εμένα) πιο ώριμο και κοντρολαρισμένο.

Μια πολύ καλή παρέα για τα δροσερά βράδυα και σαφώς για τον χειμώνα.

Με μια λέξη, ένα 10y.o. σε peated μορφή. Μπορώ να το πίνω κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

...Με μια λέξη, ένα 10y.o. σε peated μορφή. Μπορώ να το πίνω κάθε μέρα.

:scratch_one-s_head: Μπορεί να είναι το προχωρημένο της ώρας αλλα τι ακριβώς εννοείς?
Link to comment
Share on other sites

:scratch_one-s_head: Μπορεί να είναι το προχωρημένο της ώρας αλλα τι ακριβώς εννοείς?

Εννοώ ότι όπως το παλιό καλό 10ράκι της Laddie το οποίο το σκότωνα όπου το έβρισκα, τα ίδαι συναισθήματα αλλά σε peated έκδοση έχω για το An Turas Mor.

Ακόμα πιο απλά.....θα το στοκάρω για να έχω!

Link to comment
Share on other sites

:girl_hospital: Ενδοφλεβίως οροδιαλυτό φυσικά!!:girl_hospital:

:laugh4: καλά αυτό το έχω καταλάβει (και να ήτανε μονο Ο μάλλιος :rolleyes: )

Εννοώ ότι όπως το παλιό καλό 10ράκι της Laddie το οποίο το σκότωνα όπου το έβρισκα, τα ίδαι συναισθήματα αλλά σε peated έκδοση έχω για το An Turas Mor.

Ακόμα πιο απλά.....θα το στοκάρω για να έχω!

:yes: A αυτό το δεκαράκι :ok:

:offtopic: Ρε φιλε ποτε θα σταματήσουν περιορίσουν λίγο τα πειράματα να εμφιαλώσουν δυο τρεις core lines

να τα βρίσκει ο κοσμάκης να τα αγοράζει, πραγματικά συζητάω σχεδόν σε καθημερινή βάση με κόσμο που από fans έχουν αρχίσει να κουράζονται με το όλο Indiana Jones σκηνικό :fie:

Link to comment
Share on other sites

:offtopic: Ρε φιλε ποτε θα σταματήσουν περιορίσουν λίγο τα πειράματα να εμφιαλώσουν δυο τρεις core lines

να τα βρίσκει ο κοσμάκης να τα αγοράζει, πραγματικά συζητάω σχεδόν σε καθημερινή βάση με κόσμο που από fans έχουν αρχίσει να κουράζονται με το όλο Indiana Jones σκηνικό :fie:

Λίγα λόγια για την αγαπημένη μου Καρλοτίτσα,θα μπούμε στο σωστό δρόμο σύντομα !.

Φανατικός του αποστακτηρίου δηλώνω CUAITR BEATHA...The Walk Of Life Continues

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: Ποιου αποστακτηρίου ρε φιλε? :scratch_one-s_head::laugh4:

Του BRUICHLADDICH-section PORT CHARLOTTE :thumbsup:

Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει το αποστακτήριο ως τότε θα δηλώνω φανατικός του συγκεκριμένου whisky.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι το Laddie έχει την άδεια από πλευράς εκμετάλλευσης ονόματος να ανοίξει το Port Charlotte ξανά. Νομίζω ότι έχουν ήδη ανακαινήσει όλο το κτίριο.

Ας ελπίσουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι το Laddie έχει την άδεια από πλευράς εκμετάλλευσης ονόματος να ανοίξει το Port Charlotte ξανά. Νομίζω ότι έχουν ήδη ανακαινήσει όλο το κτίριο.

Ας ελπίσουμε.....

Αμήν και πότε.

Link to comment
Share on other sites

Του BRUICHLADDICH-section PORT CHARLOTTE :thumbsup:

Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει το αποστακτήριο ως τότε θα δηλώνω φανατικός του συγκεκριμένου whisky.

:rolleyes: Σε βλέπω να αγοράζεις μέχρι και μετοχές :laugh4::blum3:

Να ενημερώσω ότι το Laddie έχει την άδεια από πλευράς εκμετάλλευσης ονόματος να ανοίξει το Port Charlotte ξανά. Νομίζω ότι έχουν ήδη ανακαινήσει όλο το κτίριο...

Με την επερχόμενη εφαρμογή του The Scotch Whisky Regulations 2009 στο τέλος του 2011 υπάρχει πιθανό πρόβλημα μια που με την αυτήν νομοθεσία το Port Charlote θα έχει καθιερωθεί σαν ετικέτα του Bruichladdich ίσως βεβαια να μπορέσουν να το παρακάμψουν με την χρήση των αρχικών PC

Δεν έχω ακούσει σχετικά νέα για πάνω από δυο χρονια

Αμήν και πότε.

Και εγώ ελπίζω φιλε θα ήταν πολύ καλο και θα αλάφρωνε και το Bruichladdich λίγο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δυο ποτηράκια χτες για να μην ξεχνιόμαστε!!!

όπως έχω πει...An Turas Mor.....το νέο must στα islay peated!:thank_you2:

Δυο ποτηράκια χτες για να μην ξεχνιόμαστε!!!

όπως έχω πει...An Turas Mor.....το νέο must στα islay peated!!! (επαναλαμβάνομαι??? Αφού το άτιμο (άλλο ήθελα να πω) πίνετε πάρα πολύ εύκολα!

:sun_bespectacled:

Link to comment
Share on other sites

  • mallios changed the title to Port Charlotte "An Turas Mor", 2010

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...