Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Αποκλειστική εμφιάλωση αποστακτηρίου για τα 50κοστά μου γενέθλια


Recommended Posts

Συγνώμη που άνοιξα καινούριο Topic, αλλά δεν ήξερα που μπορώ να το γράψω. Επειδή κάποιοι από το forum έχουν ήδη ασχοληθεί με αποκλειστικές εμφιαλώσεις από την Hellenic Malt Whisky Society, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο αποστακτήριο να ζητήσω μια αποκλειστική εμφιάλωση περίπου 50 μπουκάλια για τα γενέθλια μου έχω στις 24/1/2022 και κλείνω τα 50 μου χρόνια. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λύνοντάς μου μερικές απορίες.

Γίνεται να κάνω παραγγελία χωρίς επίσκεψη στο αποστακτήριο;

Γίνεται η αποκλειστική εμφιάλωση να μην είναι για ολόκληρο βαρέλι;

Πόσο περίπου είναι το κόστος ανά μπουκάλι για απόσταγμα περίπου 10 ετών;

Σε ποια αποστακτήρια (μόνο Σκωτία εννοείται) είναι πιο εύκολο να απευθυνθεί κανείς;

Στο τελευταίο μου ταξίδι στο Speyside, είχα δει μέσα στο κατάστημα του αποστακτηρίου στο Glenfiddich, να εμφιαλώνουν από ένα βαρέλι cask strength εμφιάλωση, την οποία νομίζω προσφέρουν και μέσω του site τους, αλλά κοστίζει αρκετά χρήματα και εγώ θέλω 50 μπουκάλια. Θα ήθελα να περιορίσω το κόστος στα 40€ άντε μέχρι 50€ το μπουκάλι.

Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @ΒΑΣΙΛΗΣ 

Αυτή την περίοδο δεν πιστεύω ότι θα βρεις αποστακτήριο που θα κάνει κάτι τέτοιο, και αν βρεις θα είναι εξαιρετικά ακριβό και σε καμία περίπτωση στα 40-50 eur για 10 y.o. και cask strenght.

Επίσης θα πρέπει να γίνεις λίγο πιο σαφής για το τι ακριβώς εννοείς 50eur το μπουκάλι (μαζί με έξοδα αποστολής κλπ??) 

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου ότι πλέον το UK θεωρείται 3η χώρα (εκτός EU) και για το ποσό που ζητάς (50 μπουκάλια) θεωρώ πως 100% θα περάσεις τελωνείο, οπότε το κόστος θα είναι αρκετά πιο ψηλά. 

Ενναλακτικά μπορείς να δεις:

  • ανεξάρτητος εμφιαλωτής με online shop (υπάρχουν πάρα πολλοί, μπορείς να μιλήσεις απευθείας) και ο οποίος θα μπορεί να "σπάσει" βαρέλι και να σου δώσει συγκεκριμένο αριθμό φιαλών από το βαρέλι με preorder η έχει ήδη κάποιο firkin και μπορεί να σου το πουλήσει.
  • αγορά από Online store που προσφέρει engraving ή labelling και φτιάχνεις δική σου ετικέτα  https://www.thewhiskyexchange.com/personalisedlabels 
  • επικοινωνία με Έλληνα εισαγωγέα ή κάβα που κάνει εισαγωγές, κάνουν εκείνοι όλη την δουλειά (αν δεχτούν) και γλυτώνεις την μανούρα. (και πάλι στα 50 eur τελική τιμή και cask strenght, δυσκολάκι)

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι, αλλά στο κόστος που ζητάς, με τα νέα δεδομένα, δύσκολο.

@Uisge-Beatha κάποια βοήθεια στον @ΒΑΣΙΛΗΣ επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Συγνώμη που άνοιξα καινούριο Topic, αλλά δεν ήξερα που μπορώ να το γράψω. Επειδή κάποιοι από το forum έχουν ήδη ασχοληθεί με αποκλειστικές εμφιαλώσεις από την Hellenic Malt Whisky Society, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να απευθυνθώ σε κάποιο αποστακτήριο να ζητήσω μια αποκλειστική εμφιάλωση περίπου 50 μπουκάλια για τα γενέθλια μου έχω στις 24/1/2022 και κλείνω τα 50 μου χρόνια. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει λύνοντάς μου μερικές απορίες.

Γίνεται να κάνω παραγγελία χωρίς επίσκεψη στο αποστακτήριο;

Γίνεται η αποκλειστική εμφιάλωση να μην είναι για ολόκληρο βαρέλι;

Πόσο περίπου είναι το κόστος ανά μπουκάλι για απόσταγμα περίπου 10 ετών;

Σε ποια αποστακτήρια (μόνο Σκωτία εννοείται) είναι πιο εύκολο να απευθυνθεί κανείς;

Στο τελευταίο μου ταξίδι στο Speyside, είχα δει μέσα στο κατάστημα του αποστακτηρίου στο Glenfiddich, να εμφιαλώνουν από ένα βαρέλι cask strength εμφιάλωση, την οποία νομίζω προσφέρουν και μέσω του site τους, αλλά κοστίζει αρκετά χρήματα και εγώ θέλω 50 μπουκάλια. Θα ήθελα να περιορίσω το κόστος στα 40€ άντε μέχρι 50€ το μπουκάλι.

Αν μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Να πω ότι είναι σχεδόν απίθανο να βρεις αυτό που ζητάς σε αυτή την τιμή. Χωρίς να είμαι γνώστης αλλά ακόμα και εξαιρετικές τιμές που λάβαμε στο παρελθόν, ήταν στο παρελθόν, prebrexit και πάλι έτυχε.

Τώρα με brexit φόρους κλπ θα είναι πολύ πιο δύσκολο προς το παρόν τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mallios said:

Καλημέρα.

Μήπως έχεις εύκαιρο κάποιο online store που να κάνει engraving ή labelling (εκτός του whiskyexchange)?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Nik said:

Καλημέρα.

Μήπως έχεις εύκαιρο κάποιο online store που να κάνει engraving ή labelling (εκτός του whiskyexchange)?

@Nik μου δεν ασχολούμαι με το θέμα (engraving etc) , απλά έτυχε να το έχω δεί. 

@Uisge-Beatha κάποια άλλη πρόταση?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν ζητάω cask strength. Απλά είδα τέτοια εμφιάλωση όταν επισκεύτηκα το Glenfiddich. Στο μυαλό μου έχω κάτι σαν το Ballechin 10 από το Edradour. Δηλαδή Peated, εμφιαλομένο στους 46 βαθμούς, χωρίς ψυχρό φιλτράρισμα, χωρίς καραμελόχρωμα και τελείωμα σε sherry βαρέλια. Όταν επισκεύτηκα το Edradour είχα αγοράσει μια απολειστική εμφιάλωση που είχε κάνει για να βοηθήσει του σεισμοπαθείς του Νεπάλ, σε νορμάλ τιμή.

Θα ήθελα πάντως να μάθω πόσο περίπου κόστισε το κάθε μπουκάλι στις 2 αποκλειστικές εμφιαλώσεις που έχετε ήδη κάνει.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Θα ήθελα πάντως να μάθω πόσο περίπου κόστισε το κάθε μπουκάλι στις 2 αποκλειστικές εμφιαλώσεις που έχετε ήδη κάνει.

Και οι δύο HMWS εμφιαλώσεις και η τρίτη ομαδική αγορά ήταν εμφιαλώσεις αποκλειστικά για την HMWS με προαγορά συγκεκριμένου αριθμού μπουκαλιών (δεν πήραμε ολόκληρο βαρέλι αφού δεν υπήρχε τέτοια ανάγκη). 

Επειδή δεν έχει κάποια σχέση η τιμή που πήραμε εμείς και η τιμή που βγήκε "στο ράφι" στο online shop του εμφιαλωτή (λογικό αυτό), θα μου επιτρέψεις να μη την έχουμε publicly disclosed εδώ.  

Χωρίς το logo μας τιμές μπορείς να δεις εδώ. (ο Chorlton πλέον δεν τα έχει διαθέσιμα). 

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/144525/caol-ila-11-year-old-chwh

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/129920/ruadh-maor-08-year-old-chwh

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/135389/tomintoul-14-year-old-chwh

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ξανά για την άμεση απάντηση. Άρα απευθυνθήκατε σε ανεξάρτητο εμφιαλωτή. Και η τιμή από ότι καταλαβαίνω δεν ήταν πολύ μακριά από το ποσό που σκοπεύω να διαθέσω. Κάτι παρόμοιο σήμερα θα κόστιζε περισσότερο από ότι πριν 2 χρόνια;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Κάτι παρόμοιο σήμερα θα κόστιζε περισσότερο από ότι πριν 2 χρόνια;

100% 

Ήδη υπάρχουν 2 extra charges τα οποία είναι ενδεικτικά για μία τιμή λίγο πάνω από αυτές που έχουν τα Link (μπορεί να είναι και standard ανά μπουκάλι).

  • Brexit Surcharge from Courier – this is £4.50 (VAT inclusive)
  • Customs Clearance – this is £6.00 (VAT inclusive)

Επίσης θα πληρώσεις και την διαφορά στο VAT ανάμεσα στο UK και την Ελλάδα (πριν με το e-commerce regulation την γλύτωνες) που είναι +4% (20 UK / 24% GR) και την διαφορά στον ειδικό φόρο κατανάλωσης αλκοόλ.

Νομίζω ότι ένας εισαγωγέας θα σε βοηθήσει 100%, αρκεί να ξέρει τι ισχύει για retail customers.

Στο διαταύτα... αφού μιλάμε για 1 χρόνο σχεδόν μετά.

  • Η συζήτηση τώρα είναι άσκοπη, αφού θα υπάρξουν σίγουρα βελτιώσεις στο trade (εκτός και αν γίνει δημοψήφισμα, οπότε για κανα χρόνο ξεχάστε το ουισκάκι σε νορμάλ τιμές). 
  • για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, πάρε κάτι από Ιρλανδία. 😊
Link to comment
Share on other sites

@ΒΑΣΙΛΗΣ δυστυχώς για τόσες λίγες φιάλες με bespoke ετικέτα το βλέπω πολύ δύσκολο αυτή την στιγμή κάτω από €65 μια πιό οικονομική λύση στις τιμές πού αναφέρεις θα ηταν ένα personalisation κάτι πού πολλές εταιρείες προσφέρουν είτε στην ιστοσελίδα τούς κατά καιρούς είτε σε γνωστά whisky shops, Ο @mallios σου έχει δώσει ήδη κάποιες ενδεικτικές αυξήσεις +φυσικά την φυσιολογική αύξηση των τιμών σε σχέση με πριν από 3 χρόνια πού κυμαίνονται γύρω στο 7% η πρόταση για Ιρλανδία επίσης ίσως είναι ή πιο οικονομική λύση. 

6 hours ago, Nik said:

Καλημέρα.

Μήπως έχεις εύκαιρο κάποιο online store που να κάνει engraving ή labelling (εκτός του whiskyexchange)?

Κατά καιρούς όλοι, Distillery online stores και whisky shops, προσφέρουν παρόμοιες υπηρεσίες συνήθως την περίοδο του Thanksgivng και των Χριστουγέννων θέλει ψάξιμο συχνά μία πού είναι έξτρα υπηρεσία 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Σας ευχαριστώ όλους. Θα συνεχίσω την έρευνα.

Τώρα βέβαια μού ήρθε και η εξής ιδέα βρίσκεις τι οποίο ουισκακι σου αρέσει και βρίσκεις να σού σχεδιάσουν μια δική σού ετικέτα όπως την θες και την κολλάς από πάνω, αν επιλέξεις αυτή την οδό θα σού έλεγα να μάς το πεις γιά να συζητήσουμε κάποιες λεπτομέρειες πού πρέπει να προσέξεις 🥃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, tolisrocks said:

διαβάζωντας για προσωπικές εμφιαλώσεις και εμφιαλώσεις βρήκα αυτό.

https://ardnahoedistillery.com/cask-sales/

αν δεν το έχετε ακόμη ξετρυπώσει. 

Το έχουμε... αλλά είναι απίστευτα ακριβό. Περίμενε λίγο ακόμα, δεν σε έχω ξεχάσει. Από βδομάδα θα έχω νέα από πιο προσιτές λύσεις (ελπίζω).

Link to comment
Share on other sites

ίσως θα με ενδιέφερε και εμένα κάτι τέτοιο. έχω ένα γνωστό γερμανό που έιχε κάνει κάτι παρόμοιο, πηρες μερικές φιάλες απο το  Arran μέσω μια ανεξάρτητου εμφιαλωτή - βλέπε φωτό. θα μπορουσα να τον ρωτήσω. βέβαια άλλη χάρη να πάρεις ένα βαρέλι μόνος...

rudolf leuwer.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σου αναφέρω ακόμη ένα ανεξάρτητο εμφιαλωτή  για πολύ καλή ποιότητα εμφιάλωσης.

Σου παραθέτω το link του να συνεννοηθείς.

http://www.ultimatewhisky.com/

Μακάρι να σε βοήθησα......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτή την στιγμή οποιαδήποτε αγορά από ΗΒ καλύτερα την ξεχνάς μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με τα τελωνεία 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/18/2021 at 5:00 PM, Vaggelis82 said:

Υπάρχουν κ εμφιαλωτες Ιταλία (πχ hidden spirits), Βέλγιο (πχ Asta Morris), αλλά δεν ξέρω αν κάνουν κάτι αντίστοιχο με αυτό που θέλεις.

Για μια 50ρια μπουκάλι χλωμό στην καλύτερη περίπτωση να του προσφέρουν κάποια εμφιάλωση με pwrsonalised ετικέτα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Για μια 50ρια μπουκάλι χλωμό στην καλύτερη περίπτωση να του προσφέρουν κάποια εμφιάλωση με pwrsonalised ετικέτα 

Φαντάζομαι ότι για 50 μπουκάλια, για να έχει και μια λογική τιμή είναι η καλύτερη επιλογή

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vaggelis82 said:

Φαντάζομαι ότι για 50 μπουκάλια, για να έχει και μια λογική τιμή είναι η καλύτερη επιλογή

Personalised ετικέτα ναι σίγουρα η πιο εύκολη και οικονομική λύση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...