Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

The Macallan "Forties", NAS, 40%, OB


maltakias

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για macallan forties

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/110/macallan-travel-series-1940s

Μια από τις προσπάθειες της Macallan να αναπαράγει whiskies περασμένων δεκαετιών(twenties,thirties,forties,fifties).Στην συγκεκριμένη εμφιάλωση ο blender προσπάθησε να αποδώσει τα Macallan της δεκαετίας του '40 όπου λόγω έλλειψης βαρελιών εξ'αιτίας του πολέμου οι διάσημες sherry εμφιαλώσεις του αποστακτηρίου έχαναν τα γνωστά τους αρώματα κόκκινων φρούτων υπέρ πιο καπνιστών και malty αρωμάτων.Πάμε λοιπόν.

Χρώμα : Ανοιχτό χάλκινο

Μύτη : Ανάλαφρη,αρωματική,βότανα,γρασίδι,δρυς και στο τελείωμα καπνός πίπας.

Στόμα : Αρκετά ελαιώδες,ξηρό,ζωντανό(παίζει με τη γλώσσα),σύκο,πεπόνι;;;(μου το έβγαλε το χτεσινό μου dram).Ίσως θα ήθελε περισσότερους βαθμούς να ζωντανέψει κι άλλο,όπως είναι απλώς παραμένει παιχνιδιάρικο.ΌΧΙ ΝΕΡΟ.Τα σβήνει όλα.

Επίγευση : Μέτρια και ζεστή.Αφήνει τελικά μια αίσθηση τύρφης στην εξευγενισμένη της μορφή.Φρεσκάδα.

Ένα όμορφο whisky που μπορεί να καταναλωθεί εύκολα σαν everyday και ακόμα πιο εύκολα να προσεγγίσει αυτούς που φοβούνται το malt(κυρίως λόγω των χαμηλών βαθμών του και της ηπιότητας με την οποία δίνει τα αρώματά του).Καλή και η προσπάθεια του blender να αποδώσει αυτό που θέλει(αν και δεν θα δοκιμάσω μάλλον ποτέ αυθεντικό macallan του '40 για να μάθω πραγματικά).Γενικώς ένα Un-Macallan whisky χωρίς να είναι απαραίτητα κακό αυτό,και εξαιρετικό introductory. :hi:

Link to comment
Share on other sites

Eιλικρινά ένα από τα Whisky(βασικά όλη τη σειρά εννοώ) που έχω και κάποια στιγμή θα ήθελα να το δοκιμάσω,

έτσι για να πάρουμε μια γεύση για το τι έφτιαχνε τότε το macallan,

μια και όπως είπες maltakia είναι κομματάκι δύσκολο να δοκιμάσουμε macallan τόσο παλιό!.

Αλλά που ξέρεις εδώ θα πιούμε πολύ σύντομα malt 40 ετών του 1960 παρακαλώ!!!!!!!!!!.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για πλάκα πάντως που κοίταξα,ο Ινδός έχει OB του 1940......6.000 λίρες!!!! :lol:

Κάποιος να αναλάβει υπεύθυνος για το γνωστό σύστημα του ΡΕΦΕΝΕ?????. :D:tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μου το έφεραν δώρο τις προάλλες και το δοκίμασα. Πραγματικά πολύ ευκολόπιοτο ουίσκι. Δεν θα το χαρακτήριζα εντυπωσιακό, είναι αυτό ακριβώς που περιγράφει ο maltakias. Πολύ καλό introductory και ιδανικό μαλακό everyday.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...