Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Glenmorangie "Traditional", NAS, 57.2%, OB 1 Litre


Abulafia

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για glenmorangie traditional 100 proof

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/783/glenmorangie-traditional-100-proof

Συνεχίζοντας τους εορτασμούς για την παρουσία του φίλου μου Chris στην Αθήνα, χτες ανοίχτηκε από αυτόν το παραπάνω Glenmorangie, το οποίο γενικά τυγχάνει αποδοχής και σεβασμού από την ομάδα. Με προσοχή μεγάλη, λοιπόν, το σφάξαμε στο σπίτι του. Πιστός στο καθήκον, είπα να καταγράψω τα λεγόμενα μας.

Χρώμα: Υπόχρυσο

Μύτη: Σοκολάτα, κακάο, αλκοόλ. Πρώτη φορά τόσο έντονη σοκολάτα στη μύτη μου. Ώριμα γλυκά φρούτα ή γλυκό κουταλιού. Νότες δροσιάς, σαν μέντα ή σαν γιασεμί. Νεράντζι (Chris). Και πάλι σοκολάτα. Μύτη όχι σφιχτοδεμένη, αλλά κάθετη. Δαμάσκηνα, λουλούδια. Μια περιέργη νότα, σαν ύφασμα ποτισμένο με κολώνια. Ή κάτι τέτοιο, ανάθεμα και αν κατάλαβα τί. Με νερό: Πιο έντονη βανίλια, πιο έντονο ανθώδες οινόπνευμα, κολώνια. Και πάλι αυτή η περίεργη νότα.

Στόμα: Γεμάτο, δεμένο, πολύ πλούσιο, περικυκλώνει τη γλώσσα. Γλύκα μελιού, βανίλια, τα παραπάνω φρούτα. Λουκούμι. Πάρα πολύ ωραίο. Με νερό: Πικρίζει πιο έντονα στο στόμα ή πιθανώς απλώς να γλυκίζει λιγότερο και με την επίθεση από πρίν να φαίνεται πικρό. Λευκή σοκολάτα. Κανέλλα;

Επίγευση: Μέτρια, αλλά έντονη. Αφήνει μια γεύση για ώρα στο στόμα. Και πάλι γλυκά φρούτα, μετά μια φρουτώδης πικρίλα και μετά πάλι γλύκα.

Εν ολίγοις, ένα πολύ ωραίο whisky, όπως μου αρέσει: Γεμίζει το στόμα, επιτίθεται στη γλώσσα και χορεύει στη μύτη. Πολύ καλό και ανοιξιάτικό. Το πίνω χωρίς νερό σίγουρα. Πρώτη φορά τέτοια γεμάτη αίσθηση λουκουμιού στον ουρανίσκο. Ευχαριστώ Chris!

Link to comment
Share on other sites

Ambu είχα την εντύπωση ότι το είχαμε ξαναδοκιμάσει μαζί. Δεν θυμάμαι πού και πότε, αλλά νομίζω ότι θυμάμαι και σένα στην παρέα. Μήπως στου Tzanis στο Χαλάνδρι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε δεν ήμασταν μαζί. Έχω ακούσει ότι το έχετε δοκιμάσει αλλά δεν πρέπει να ήμουν τότε. Στου Tzanis ήμασταν βέβαια μαζί, αλλά δεν νομίζω να είχε ανοιχτεί τότε. Ή αν είχε όντως ανοιχτεί, δεν το είχα δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Το είχα δοκιμάσει πρώτη φορά στο ''spinte'' και μου είχε μείνει η ''μύτη'' του!!Σήμερα πέρασε ο ALEKOS και είπαμε να το θυμηθούμε :D

ΧΡΩΜΑ:Ανοιχτό χρυσό,λευκό κρασί.

ΜΥΤΗ:Ανοιξιάτικα λειβάδια,νυχτολούλουδα,γιασεμί,εσπεριδοειδή,κερί και υποψίες βοτανικού.

ΣΤΟΜΑ:Πορτοκάλι,ελαφριά βανίλια,κακάο και πιπερι.Το ξύλο έρχεται και δένει πανέμορφα.

ΕΠΙΓΕΥΣΗ:Η επίγευση είναι καθαρά δημητριακή και ίσως το κακάο να επανέρχεται.Σε καμία περίπτωση όμως δεν είναι αυτή που περιμένεις σε διάρκεια από ένα dram με 57,2%!!

Γενικά πολύ ωραίο whisky με φανταστική μύτη αλλά χάνει λίγο στην διάρκεια της επίγευσης.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείται και σαν after shave η ελαφριά καλοκαιρινή, δροσερή κολώνια!!

Από αυτά που σε κάνουν χαρούμενο που ασχολείσαι με το malt και ευτυχή που το δοκίμασες! :yahoo::drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Ημερομηνία δοκιμής: 27/02/2009 AAW Χαλανδρίου

Μύτη: Σοκολάτα, κακάο, αλκοόλ. Πρώτη φορά τόσο έντονη σοκολάτα στη μύτη μου. Ώριμα γλυκά φρούτα ή γλυκό κουταλιού. Νότες δροσιάς, σαν μέντα ή σαν γιασεμί. Νεράντζι (Chris). Και πάλι σοκολάτα.

Επιβεβαιώνω τη σοκολάτα. Κι εγώ πρώτη φορά μύρισα τόσο έντονη σοκολάτα σε ουίσκυ!

Το πίνω χωρίς νερό σίγουρα.

Εδώ θα διαφωνήσω. Με λίγο νεράκι γίνεται πολύ πολύ καλύτερο. Δοκιμάστε το.

Ambu είχα την εντύπωση ότι το είχαμε ξαναδοκιμάσει μαζί. Δεν θυμάμαι πού και πότε, αλλά νομίζω ότι θυμάμαι και σένα στην παρέα. Μήπως στου Tzanis στο Χαλάνδρι;

Τελικά λύθηκε και αυτή η απορία, το είχα πιει πολύ παλιότερα στο σπίτι του SimoG.

Τελικό συμπέρασμα, ένα αρκετά καλό ουίσκυ των Highlands, σαφέστατα ανώτερο από τα 10αράκια αδερφάκια του.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...