Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

EΛΛΑΔΑΡΑ


Celtic

Recommended Posts

  • Replies 479
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

2 hours ago, DMTK said:

Ο λογαριασμός έκανε μια παρέα στα Χανιά να «παραμιλά»

https://www.neakriti.gr/article/parapolitika/1548337/plirosan-32-euro-gia-duo-skepastes-ki-ena-souvlaki/

απ' ότι φαίνεται @Uisge-Beatha δεν είναι μόνο η Μύκονος...

Κοίτα έχει διαφορά τα 32 με αυτά τα χιλιάρικα στην Μύκονο επίσης το άρθρο λέει ότι οι τιμές αναγράφονταν στον κατάλογο, στην τελική πρέπει να είμαστε σαν καταναλωτές πιο προσεκτικοί και να επιλέγουμε που πάμε όπως λένε και στο χωριό μου vote with your wallet 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Uisge-Beatha said:

Κοίτα έχει διαφορά τα 32 με αυτά τα χιλιάρικα στην Μύκονο επίσης το άρθρο λέει ότι οι τιμές αναγράφονταν στον κατάλογο, στην τελική πρέπει να είμαστε σαν καταναλωτές πιο προσεκτικοί και να επιλέγουμε που πάμε όπως λένε και στο χωριό μου vote with your wallet 😉

Ας τα αυτά τώρα, τοπικιστή :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Uisge-Beatha said:

Κοίτα έχει διαφορά τα 32 με αυτά τα χιλιάρικα στην Μύκονο επίσης το άρθρο λέει ότι οι τιμές αναγράφονταν στον κατάλογο, στην τελική πρέπει να είμαστε σαν καταναλωτές πιο προσεκτικοί και να επιλέγουμε που πάμε όπως λένε και στο χωριό μου vote with your wallet 😉

Μπορεί τις πίτες να τις είχαν σκεπάσει με κασμιρενια κουβερτούλα. Δεν ξέρουμε. Όπως επίσης και με τι είχαν τυλίξει το γύρο. 🤔

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, thanasist said:

Μπορεί τις πίτες να τις είχαν σκεπάσει με κασμιρενια κουβερτούλα. Δεν ξέρουμε. Όπως επίσης και με τι είχαν τυλίξει το γύρο. 🤔

Εντάξει πέρα τού αστείου εγώ επιφυλάσσομαι μέχρι να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν σίγουρα ακριβά μαγαζιά και προσωπικά δεν το θεωρώ κακό σε όποια τουριστική περιοχή και να πάς υπάρχουν ακριβά μαγαζιά αρκεί να μην γίνετε σε στυλ αρπαχτής και εν αγνοία τού πελάτη. Έχω πληρώσει καπουτσίνο €7 στην Ρώμη στο Caffe Greco σχεδόν τετραπλάσια τιμή από τα άλλα καφέ της Ρώμης... Η αντίθεση με την Μύκονο είναι ότι δεν μιλάμε για απλώς ακριβά αλλά εξωφρενικές τιμές και ένα τελευταίο δεν αποκλείεται να είναι και τελείως μούφα πού να παίζει με την αντιπαλότητα Ηράκλειο Vs  Χανίων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Εντάξει πέρα τού αστείου εγώ επιφυλάσσομαι μέχρι να μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες υπάρχουν σίγουρα ακριβά μαγαζιά και προσωπικά δεν το θεωρώ κακό σε όποια τουριστική περιοχή και να πάς υπάρχουν ακριβά μαγαζιά αρκεί να μην γίνετε σε στυλ αρπαχτής και εν αγνοία τού πελάτη. Έχω πληρώσει καπουτσίνο €7 στην Ρώμη στο Caffe Greco σχεδόν τετραπλάσια τιμή από τα άλλα καφέ της Ρώμης... Η αντίθεση με την Μύκονο είναι ότι δεν μιλάμε για απλώς ακριβά αλλά εξωφρενικές τιμές και ένα τελευταίο δεν αποκλείεται να είναι και τελείως μούφα πού να παίζει με την αντιπαλότητα Ηράκλειο Vs  Χανίων

Ποια Ρώμη, είχα πάει Βενετία με τη γυναίκα μου στη γνωστή πλατεία του Αγ. Μάρκου (αυτή νομίζω είναι) και όντας ξεποδαριασμενοι λέμε ας κάτσουμε σε ένα καφέ που είχε και μουσική ζωντανή έξω με βιολιά :)

Βλέπουμε τον κατάλογο (ευτυχώς) και μόλις σιγουρευτηκαμε ότι δεν μας κοιτάει κάποιος από το μαγαζί γίναμε μπουχος! 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, thanasist said:

λέμε ας κάτσουμε σε ένα καφέ που είχε και μουσική ζωντανή έξω με βιολιά

Εμμμ βιολιά μού θελες😋😀

8 minutes ago, thanasist said:

Βλέπουμε τον κατάλογο (ευτυχώς) 

Ναι ρε φίλε το συζητάω με αρκετούς γνωστούς που έχουν ακόμα την νοοτροπία ότι είναι ντροπή να κοιτάξεις τον τιμοκατάλογο 🤪

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser
10 hours ago, thanasist said:

Ποια Ρώμη, είχα πάει Βενετία με τη γυναίκα μου στη γνωστή πλατεία του Αγ. Μάρκου (αυτή νομίζω είναι) και όντας ξεποδαριασμενοι λέμε ας κάτσουμε σε ένα καφέ που είχε και μουσική ζωντανή έξω με βιολιά :) 

Βλέπουμε τον κατάλογο (ευτυχώς) και μόλις σιγουρευτηκαμε ότι δεν μας κοιτάει κάποιος από το μαγαζί γίναμε μπουχος! 

Τελικά όλοι την έχουν πατήσει με αυτό το μαγαζί! Ίδιο ακριβώς σκηνικό σε εμάς, βέβαια δεν ήταν απλά βιολιά περισσότερο με συμφωνική ορχήστρα έμοιαζε, με τη μόνη διαφορά ότι με το που κάτσαμε ήρθε ο σερβιτόρος και μας έδειξε τον τιμοκατάλογο και συγκεκριμένα νομίζω την ελάχιστη κατανάλωση. Αν θυμάμαι καλά, νομίζω το μινιμουμ ποσό που θα πληρώναμε μόνο για να κάτσουμε και να πιούμε από 1 εσπρέσο (τα 2 μας) ήταν γύρω στα 50€. Φυσικά φύγαμε κ πήγαμε δίπλα όπου είχαμε την ίδια θέα, ακούγαμε την ίδια μουσική και οι τιμές ήταν λογικές!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Malt teaser said:

...με το που κάτσαμε ήρθε ο σερβιτόρος και μας έδειξε τον τιμοκατάλογο και συγκεκριμένα νομίζω την ελάχιστη κατανάλωση.... Φυσικά φύγαμε κ πήγαμε δίπλα όπου είχαμε την ίδια θέα, ακούγαμε την ίδια μουσική και οι τιμές ήταν λογικές!

Αυτό είναι το θέμα να κάνει κάνεις ενημερωμένες επιλογές σύμφωνα με τα κριτήρια και την τσέπη του 👍🥃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Αυτό είναι το θέμα να κάνει κάνεις ενημερωμένες επιλογές σύμφωνα με τα κριτήρια και την τσέπη του 👍🥃

Μην παραβλεπουμε μια παράβαση που γίνεται σωρηδόν. Τα καταστήματα έχουν υποχρέωση να έχουν αναρτημένο τιμοκατάλογο σε εμφανές σημείο, στην είσοδο πχ ή να προσφέρουν κατάλογο. Η πλειονότητα δεν το εφαρμόζει οπότε ξεκινάμε ήδη από μια παραβατικη συμπεριφορά του καταστήματος. 

Και πόσες φορές δεν έχει τύχει να ζητάς κατάλογο και να σου λέει επειδή δεν υπάρχουν πολλά πιάτα στον κατάλογο να σας τα πω προφορικά. Και αυτά που λείπουν από τον κατάλογο? Να ρωτάς ένα ένα πόσο έχουν?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, thanasist said:

Μην παραβλεπουμε μια παράβαση που γίνεται σωρηδόν. Τα καταστήματα έχουν υποχρέωση να έχουν αναρτημένο τιμοκατάλογο σε εμφανές σημείο, στην είσοδο πχ ή να προσφέρουν κατάλογο. 

Δεν διαφωνούμε απλά να σημειώσουμε ότι είναι ακόμα στην νοοτροπία κάποιον "ελληναραδων" όχι μόνο να μην κοιτάνε κατάλογο αλλά και να παραγγέλνουν από το "μυαλό" τούς και να κάνουν και φασαρία αν το κατάστημα δεν προσφέρει τα πιάτα πού θέλουν.... οπότε για εμένα είναι θέμα παιδείας καταναλωτών και μαγαζάτορα αλλά φυσικά και νομοτέλειας από την μεριά της πολιτείας  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

Γιατί καλέ;🤔😋

Γιατί κάτι τέτοια ακούνε οι πιτσιρικάδες μεταξύ τρίτης Γυμνασίου με δευτέρας Λυκείου, όχι οι τριαντάρηδες όπως εσύ...:p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...