Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Glenfarclas vintage1972, bottled 2001, 43%, OB


mallios

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για glenfarclas 1972 2001

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/20929/glenfarclas-1972

ZZZZZZMPAAAAAAAAAAAMMMM!!! Γιατί 43% ρε παιδιά?! Γιατί νεράκι μέσα σε αυτό το malt!!??  

Απλά, Ελληνικά και όμορφα, ΓΑΜΑΤΟ malt με μια μύτη, δώσε μου άλλα 20 ρουθούνια! Για τους γνωρίζοντες, είναι σπάνιο να πώ καλά λόγια για κανελογαρύφαλλα και το Glenfarclas γενικά με έχει απογοητεύσει σε όσα έχω πιει τον τελευταίο καιρό. Το συγκεκριμένο άνετα το αγόραζα (αν είχα τα λεφτά) αλλά ακόμα πιο άνετα έκανα οικονομία για να βρώ το ίδιο του 1972 σε caskk strength έκδοση (ο λόγος, ότι η επίγευση είναι σχεδόν ανύπαρκτη ή/και ασθενική, το μόνο μελανό σημείο).

Χρώμα: Βαθύ σκούρο, mahogany και (εγκαινιάζοντας μία νέα @DMTK κατηγορία) μοιάζει με το χρώμα που έχει ένα καλό κρέας ραγού (για όποιον ξέρει).

Μύτη: ΟΥΑΟΥ!!! Thanks @giorgos  . Ξεκινάμε και λέμε: Σταφίδες μαύρες και ξανθιές, μαρμελάδες πορτοκάλι αλλά και χειροποίητη μαρμελάδα φράουλα, χουρμάδες ολόφρεσκοι, αποξηραμένα φρούτα (βερύκοκα αλλά και δαμάσκηνα), το άρωμα της κατσαρόλας με το κοκκινιστό με έντονο γαρύφαλλο μόλις ανοίγεις το καπάκι, καραμέλες βουτύρου Λάβδας (έκλαψα - θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια) σέρρυ και φυσικά κανελοφαρύφαλλα αλλά όμορφα και αρωματικά. Στο τέλος μια εξαιρετική έκπληξη με γλυκό του κουταλιού (σταφύλι και κερασάκι). ΤΡΕΛΗ μύτη, σαγηνευτική θα έλεγα, και σίγουρα στο κλίμα των εορτών. 

Στόμα: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Δεν υπάρχει αυτή η ενοχλητική "υφασματίλα" που βρίσκω στα σέρυ. Καταλαβαίνεις όμως ότι έχει μπει πολύ και απότομα το νεράκι. Αμφιβάλλω αν είναι όντως 43%. 40% και πολύ του είναι. Γλυκές νότες από τις πιο πάνω μαρμελάδες, σοκολάτες γλυκές γάλακτος (Βελγίου) κανέλες και σταφίδες. Είναι όμως πάρα πολύ απαλά όλα αυτά και αισθάνεσαι ότι το νερό υπάρχει και επιδρά αρνητικότατα. Μειώνει όλες αυτές τις καταπληκτικές γεύσεις, τις κάνει βέβαια απαλές και εύκολες να βρεθούν αλλά του στερεί κάθε έννοια τσαμπουκά. Είναι όμως ένα εξαιρετικό στόμα.

Επίγευση: ΟΚ. Όσο και το νερό βρύσης. Σχεδόν καθόλου, χαλάει την καταπληκτική εικόνα και για αυτό θα έψαχνα να βρω 1972 σε cask strength. 

Γενικά, ο μόνος λόγος που δεν βάζω μπροστά κάτι με 9 είναι ότι η επίγευση δεν υπάρχει. 89 (με στεναχώρια - αλλά πιο πάνω δεν πάει).

(ΥΓ. Τον τελευταίο καιρό λέω καλά λόγια για κανελογαρύφαλλα και αυτό δεν είναι καλό. Μάλλον φταίει η διαρκής επαφή με το Glenlivet. Σε κάθε περίπτωση, είναι ένα Glenfarclas που μου θυμίζει γιατί αρχικά συμπάθησα αυτό το αποστακτήριο. Δυστυχώς αυτή η αλόγιστη χρήση νερού που σκότωσε πολλά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου malt μου θυμίζει και κάποιους από τους λόγους που δεν συγκαταλέγεται πλέον στα αγαπημένα μου).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Χρώμα: Βαθύ σκούρο, mahogany και (εγκαινιάζοντας μία νέα @DMTK κατηγορία) μοιάζει με το χρώμα που έχει ένα καλό κρέας ραγού (για όποιον ξέρει).

πρέπει οι περιγραφές μας να γίνουν λίγο πιο εγχώριες κύριοι...

λ.χ. θα μπορούσες να πεις μοιάζει με Αμοργιανό κατσικάκι κατσαρόλας το γνωστό και ως πατατάτο ή κοκκινιστό κρασάτο μοσχαράκι με ματσάτα Φολεγάνδρου ... ?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, DMTK said:

πρέπει οι περιγραφές μας να γίνουν λίγο πιο εγχώριες κύριοι...

λ.χ. θα μπορούσες να πεις μοιάζει με Αμοργιανό κατσικάκι κατσαρόλας το γνωστό και ως πατατάτο ή κοκκινιστό κρασάτο μοσχαράκι με ματσάτα Φολεγάνδρου ... ?

Γιατί παιδί μου?! Και το κοκκινιστό ραγού, μια χαρά ελληνικότατο μοσχαράκι έχει μέσα και πατατούλες μικρές στρογγυλές Νάξου! Απαπαπαπαπαπαπα αυτός ο νέος ποντίφικας! Στο τέλος θα μας βάλει το food & whisky pairing σαν control για τα νέα μέλη!

Βέβαια αν είναι ο έλεγχος να έχει και πρακτική μορφή, κάθε νέο μέλος να μας φέρνει και το food pairing που κάνει δεν θα είχα θέμα. Ας πούμε η @Χεντυ που δεν έχει έρθει ακόμα σε κάποια συνάντηση, όλο και κάποιο "μικρό κομματάκι" κρεατάκι θα μπορούσε να μας στείλει από Καρδίτσα ή έστω 1-2 χιλιόμετρα λουκάνικο για να εκτιμήσουμε με τον @DMTK και τα λοιπά μέλη τις food & whisky pairing δυνατότητές της.  :offtopic:

Επιστρέφοντας στο υπέροχο Glenfarclas, ναι, είχε καταπληκτική μύτη, απίστευτα γλυκιά και με συγκίνησε. Απλά, πολύ το νεράκι βρε παιδί μου.....

 

Link to comment
Share on other sites

Τιτανοτέραστιο Glenfarclas. Στα 600+ πλεον

και καπου εδω θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στον @mallios που μπορει κ κραταει τοσο καιρο τα δειγματα χωρις να τα δοκιμασει. You are my hero! ?‍♂️ 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, giorgos said:

Τιτανοτέραστιο Glenfarclas. Στα 600+ πλεον

και καπου εδω θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στον @mallios που μπορει κ κραταει τοσο καιρο τα δειγματα χωρις να τα δοκιμασει. You are my hero! ?‍♂️ 

Δεν θέλεις να σου πω από ποτέ έχω κάποια δείγματα ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos said:

Τιτανοτέραστιο Glenfarclas. Στα 600+ πλεον

και καπου εδω θα ηθελα να δωσω συγχαρητηρια στον @mallios που μπορει κ κραταει τοσο καιρο τα δειγματα χωρις να τα δοκιμασει. You are my hero! ?‍♂️ 

Τα κρατούσα για τα Χριστούγεννα και τώρα καλύπτω το χαμένο έδαφος!!! Και πάλι thanks @giorgos  !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Glenfarclas vintage1972, bottled 2001, 43%, OB

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...