Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Highland Park 16y.o., 40%, OB c 2008


Abulafia

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για highland park 16

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/14762/highland-park-16-year-old

Ε ναι λοιπόν. Μια στιγμή που ο McChariz εξυπηρετούσε έναν πελάτη, εγώ με μια επιδέξια ταχυδακτυλουργική κίνηση, πήρα το μπουκάλι, το άνοιξα και το δοκίμασα. Ο McChariz παραιτήθηκε στη μοίρα του και έτσι σήμερα θα ήθελα να μοιραστώ τις εντυπώσεις από το ποθητό αυτό απόσταγμα.

Χρώμα: Χρυσό

Μύτη: Πολύ σφιχτή. Νότες σχεδόν αδιόρατου καπνού, Μέλι, θυμάρι και βανίλια. Για κάποιο λόγο, η πρώτη εντύπωση ήταν μέλι με τσαί και αλκοόλ. Ελαφριά χροιά εσπεριδοειδούς. Ξύλο στο βάθος βάθος. Κατα καιρούς, εμφανίζεται μια ανθώδης ριπή, σαν κολώνια. Απαλή γενικά μύτη. Όσο το αφήνεια εμφανίζει πιο συχνά μια ζωική μυρωδιά κρεοπωλείου. Καμένο/ψημένο δημητριακό, σαν κέικ φρούτου που το έχες αφήσει για μέρες.

Στόμα: Πολύ ελαφρύ. Πιο ξύλινη και δημητριακή μύτη. Ουδέτερο σχεδόν. Σίγουρα ήθελε παραπάνω βαθμούς.

Επίγευση: Μικρή. Αφήνει δημητριακή και βοτανική πικράδα.

Εν ολίγοις, μια μεγάλη απογοήτευση. Ίσως να είναι και το χειρότερο HP που έχω δοκιμάσει. Δεν έχει ισορροπία, δεν έχει τσαχπινιά, είναι πολύ μέτριο. Ελπίζω το αποστακτήριο να τις κάνει αυτές τις χαζομάρες μόνο στις εμφιαλώσεις DF και όχι στο standard range. Και το λέω γιατί το 15yo από το Alchemist ήταν κλάσεις ανώτερο. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Την ευχή μας θα κάνουμε, να κερδίσουμε κανα Λόττο.

Ή θα γίνει ένας απο μας κολλητός του αποστακτηρίου, ώστε από τα παρακάλια, να μας αφήσουν να δοκιμάσουμε.

Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις όμως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν, το δοκίμασα μόλις, μετά την ευγενική προσφορά του McChariz να πάρω όλο το μπουκάλι σπίτι για να το δω με την ησυχία μου. Έχουμε και λέμε.

HP, φτιαγμένο αποκλειστικά από τοπικό κριθάρι, ωριμασμένο σε sherry casks για 16 χρόνια, με μια τελική περίοδο "παντρέματος" των βαρελιών, μπουκάλια του λίτρου, 40%vol, αποκλειστικά για επιλεγμένα Travel retail (δεν κυκλοφορεί στα μαγαζιά).

Έχοντας αυτά υπόψη, οι προσδοκίες είναι μεγάλες.

Αρχικά στη μύτη μου φάνηκε σαν ξεθυμασμένο Bowmore Darkest, με έντονο αλλά "παράξενο" sherry χαρακτήρα. Δεν μου πολυάρεσε.

Το πίνω. Μαλακούτσικο. Στην αρχή μου έφερε στο νου κάτι σαν ιδιόμορφο μίγμα ενός σέρυ και ενός νησιώτη π.χ. Dalmore/Glendronach και Bunnahabhain. Δεν μου άρεσε. Στη δεύτερη γουλιά κάτι άρχισε να μου αρέσει από τη μέση κι έπειτα, κάπου ένοιωσα θαλασσινό αλάτι, και το τελείωμα του ήταν πράγματι όμορφα καπνιστό, όπως γράφει και το μπουκάλι.

Επίσης, όταν άρχισε να πέφτει κι άλλο η στάθμη στο Glencairn και να έχει περάσει κάνα τέταρτο της ώρας στο χέρι μου, τσουπ!! ξαφνικά το άρωμα χάνει τα υβριδικά χαρακτηριστικά του και αποκτάει ξεκάθαρη θαλασσινή ζεστασιά με μελένια γλυκύτητα, χωρίς περιττά sherry "κορναρίσματα". Aυτό μου άρεσε.

Συμπέρασμα? Δεν μπορώ να πω να πω οτι είναι κακό malt. Eίναι όμως πολύ χαμηλότερο των προσδοκιών (σαφώς το χειρότερο ΗΡ και ήθελε και άνω των 40% βαθμούς, όπως σωστά έγραψε ο ambu), και με άφησε με την κατάληξη οτι σέρυ βαρέλι και HP δεν κολλάνε.

Link to comment
Share on other sites

και με άφησε με την κατάληξη οτι σέρυ βαρέλι και HP δεν κολλάνε.

Να θυμίσω Celtic ότι το HP 25 πάντως είναι κατά το ήμισυ first fill sherry cask matured.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ρε παιδιά. Ίσως επειδή το 16άρι είναι 100%sherry, ίσως επειδή είναι 16 κι όχι 25 ετών, ίσως το vatting, ίσως το "πάντρεμα" που κάνανε (τελική περίοδος ωρίμανσης του μίγματος σε άλλα βαρέλια).

Πάντως συγκρίνοντας το 16άρι με το 18άρι και το 25άρι είναι μακράν κακό HP.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συγκρίνοντας το 16άρι με το 18άρι και το 25άρι είναι μακράν κακό HP.

Αυτό φίλε είναι αλήθεια, Έχω την εντύπωση ότι είναι αλήθεια ακόμη και σε σύγκριση με το 12 Y.o.

Link to comment
Share on other sites

ακόμη και σε σύγκριση με το 12 Y.o.

Σαν να το αδικείται το 12.Συνεχώς γράφεται "ακόμα και το 12" και "άντε και το 12" και "μπίξε το 12".Γαμώ τα whiksy είναι το 12.Βάζει κάτω πολλά μεγαλύτερά του.Επειδή δεν στέκεται δίπλα στο αδερφό του 18 δεν σημαίνει ότι γενικώς δεν είναι ουίσκαρος ετσι;

Δεν το χαρακτήρισε άδικα ο αείμνηστος MJ ως το "best all-around whisky in the world".

Link to comment
Share on other sites

Σαν να το αδικείται το 12.Συνεχώς γράφεται "ακόμα και το 12" και "άντε και το 12" και "μπίξε το 12".Γαμώ τα whiksy είναι το 12.Βάζει κάτω πολλά μεγαλύτερά του.Επειδή δεν στέκεται δίπλα στο αδερφό του 18 δεν σημαίνει ότι γενικώς δεν είναι ουίσκαρος ετσι;

Ίσα, ίσα, φίλε, είμαι από τους πρώτους που λένε ότι είναι από τα πολύ πλήρη και αξιόλογα 12 y.o. Είναι όμως και γεγονός ότι το 18 ανεβαίνει τάξη μεγέθους, όχι γιατί το 12 είναι μέτριο ή ανάξιο λόγου, αλλά γιατί το 18 είναι (κατά τη γνώμη μου) τόσο καλό. Άλλωστε και εσύ δεν έλεγες πριν από λίγο καιρό ότι ανεβαίνοντας τα χρόνια ανεβαίνουν και οι προσδοκίες (και εγώ έλεγα το αντίθετο, φέρνοντας αυτό ως παράδειγμα); Το 16 περίμενα να είναι- με βάση αυτήν την εκθετική αύξηση- κοντά στο 18, όχι κοντά στο (και νομίζω κατώτερο του) 12.

Πάντως συγκρίνοντας το 16άρι με το 18άρι και το 25άρι είναι μακράν κακό HP.

Αυτό φίλε είναι αλήθεια. Έχω την εντύπωση ότι είναι αλήθεια ακόμη και σε σύγκριση με το 12 Y.o.

Δεν είναι σαφές λοιπόν ότι μιλάμε για μια εσωτερική σύγκριση των εμφιαλώσεων του ίδιου αποστακτηρίου και όχι για μια all around σύγκριση; Κανείς λοιπόν δεν καταφέρετε εναντίον του 12 y.o. Απεναντίας.

Γενικά, αυτή η εμφιάλωση είναι περίεργη. Οι ανεξάρτητες 15 y.o.. που είχαμε δοκιμάσει ήταν πολύ καλές άρα δεν πρέπει να φταίει η χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να πω και εγώ ότι παρόλο που αγαπώ ιδιαίτερα το συγκεκριμένο αποστακτήριο έχω πιεί δύο ανεξάρτητες βαλούτες (μία από τον Alchemist και μία Signatory Non-Chillfiltered). Άρα, παρόλο που το δείγμα είναι μικρό, μπορεί να θεωρήσει κανείς ότι το αποστακτήριο είναι επιφοβο. Βέβαια εκεί που το θέμα περιπλέκεται, είναι που υπάρχουν θετικές κριτικές (αν δεν κάνω λάθος) για την συγκεκριμένη εμφιάλωση. Δεν ξέρω. Δεν το έχω πιεί και δεν εκφέρω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια εκεί που το θέμα περιπλέκεται, είναι που υπάρχουν θετικές κριτικές (αν δεν κάνω λάθος) για την συγκεκριμένη εμφιάλωση. Δεν ξέρω. Δεν το έχω πιεί και δεν εκφέρω γνώμη.

Και κριτικές και βραβεία, φίλε. Πραγματικά περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Δεν το έχω πιεί και δεν εκφέρω γνώμη.

Eντάξει, την πιάσαμε την μπηχτή. Πριν γυρίσω το μπουκάλι στη Γλυφάδα (δηλ. αύριο), θα κρατήσω δείγμα να σου στείλω. Κοιμήσου ήσυχος :lazy::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, την πιάσαμε την μπηχτή. Πριν γυρίσω το μπουκάλι στη Γλυφάδα (δηλ. αύριο), θα κρατήσω δείγμα να σου στείλω. Κοιμήσου ήσυχος :lazy::tongue:

Η αλήθεια είναι ότι τα δικά σου τα "κάτω του μετρίου", εγώ τα βρίσκω αρκετά καλά. Ίσως φταίει ότι έχω πολύ χαμηλά standards :lol::tongue::D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...