Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

The Double (Highland Park & Scapa), 10 y.o., 40%


Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για the double 10yo scapa highland park

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/76056/the-double-10-year-old-lsd

Ναι, όπως το διαβάσατε (ambu, καλό ακούγεται; )

55% Highland Park, 45% Scapa, 10 ετών, 40%.

Πολύ ενδιαφέρον πάντρεμα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ενδιαφέρεται κανείς εμπειρότερος να γράψει μια εμπεριστατομένη κριτική; Λέω να αφήσω ένα γερό δείγμα στο γνωστό μέρος (όχι όλο αυτή τη φορά :tongue: ) και όποιος προλάβει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω καταλάβει ότι είναι ένα προσωπικό vatting του jbelig.Αν και δεν περίμενα ποτέ να βάλει μέσα στο Scapa του κάτι άλλο εκτός από επιπλέον Scapa :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο Ιταλός που το πούλαγε γράφει στην περιγραφή "The Double by Jim Murray". Όντως έχει την υπογραφή του πίσω, αλλά δεν ξέρω αν είναι δικό του ή αν απλά υπογράφει την κριτική που του κάνει.

Αν κοιτάξετε στους maniacs, έχουν δοκιμάσει αντίστοιχα διπλά από Islay και Speyside (με μέτρια βαθμολογία)

Link to comment
Share on other sites

Χτές είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω, εκμεταλλευόμενος τη γενναιοδωρία του Jbelig, Δεν κράτησα σημειώσεις, αλλά θυμάμαι κάποια πράγματα:

Χρώμα: Πολύ ανοιχτό χρυσό, σχεδόν λευκό

Μύτη: Γηίνες μυρωδιές, βοτανικές και βαρειές. Πολύ λίγη σχέση με την βελούδονη αρωματικότητα του Scapa ή την πολυπλοκότητα του Highland Park. Ενδιαφέρουσα μύτη μεν, αλλά όχι αναγκαστικά ευχάριστη. Με την ώρα, γίνεται πιο αναγνωρίσιμη η μύτη , με νότες μελιού και βανίλιας.

Στόμα: Και εδώ, βαρύ στόμα αλλά όχι γεμάτο. Και πάλι, μια γήινη πικράδα και μια νότα μαγιάς.

Επίγευση: Μικρή.

Μια νομίζω αποτυχημένη προσπάθεια. Ή οι Blenders είχαν κακή πρώτη ύλη ή κάτι δεν πήγε καλά. Στο κάτω κάτω, όπως και λέει και το ανέκδοτο, ωραία το μπαρμπούνι, ωραία η σοκολάτα, αλλά δεν τρώγονται μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι καλά το έθεσε ο Ambu. Η μύτη όντως περίεργη κι ενδιαφέρουσα, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει αν μ' αρέσει ή όχι.

Όσο για το στόμα, πριν απ' αυτό ήπια το Springbank του maltakia (thanks!) και το double μου φάνηκε σα νερό, άγευστο και εντελώς αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε που είμαστε, αν αρχίσουμε και τα μπερδεμένα άντε να δούμε!!!!!!!!!!!!!

Αυτά τουλάχιστον είναι και γειτονάκια. Εδώ κυκλοφόρησε και επίσημα από το αποστακτήριο, δια χειρός Jim Murray, κράμα Ardbeg-Glen Moray !!! (Serendipity).

Link to comment
Share on other sites

ενα πολυ καλο vatting βγηκε εχθες το βραδυ...

δοκιμαστε balvenie 15 yo 50%

kαι

oban 14 yo 50%

δοκιμαστε το και θα με θυμηθητε :good:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...