Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ποιός θα θέλατε να ήταν εν ζωή???  

20 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μέχρι και 5 προσωπικότητες της μουσικής σκηνής που δεν είναι μαζί μας πια αλλά θα θέλατε όσο τίποτα να ήταν.

    • Elvis Presley (solo)
      5
    • John Lennon (The Beatles)
      4
    • John Bohnam (Led Zeppelin)
      2
    • Jim Morisson (The Doors)
      7
    • Jimi Hendrix (solo)
      10
    • Janis Joplin (solo)
      5
    • Bon Scott (AC/DC)
      3
    • Rory Gallagher (solo)
      9
    • Frank Zappa (solo)
      1
    • Phil Lynnot (Thin Lizzy)
      1
    • Freddie Mercury (Queen)
      12
    • Jonnhy Cash (solo)
      3
    • Roy Orbinson (solo)
      1
    • Stevie Ray Vaughan (solo)
      2
    • Ronnie Van Zandt (Lynyrd Skynyrd)
      3
    • Jeff Buckley (solo)
      1
    • Kurt Cobain (Nirvana)
      4
    • D D Ramone (Ramones)
      0
    • Chuck Berry (solo)
      3
    • Άλλος (αναφέρατε ποιός)
      6


Recommended Posts

Νομίζω θα έχει ενδιαφέρον να δούμε σε ποιούς "ροκ σταρ" που έφυγαν (πρόωρα κυρίως) θα ήθελε ο καθένας μας πιο πολύ να μην είχε συμβεί αυτό.

ΨΗΦΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ. ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ!!!

Oι δικές μου επιλογές είναι

Bon Scott, Rory Gallagher, Ronnie Van Zandt, Phil Lynnot και Stevie Ray Vaughan.

Υπενθυμίζω οτι στη λίστα θα έπρεπε να είναι (αλλά μέχρι 20 επιλογές μου δίνει δυνατότητα) και ονόματα όπως Jeff Healy (solo), Ian Curtis (Joy Division), Cliff Burton (Metallica), Frank Sinatra (solo), Keith Moon (The Who) , Duane Allman (Allman Brothers), Randy Rhoads (Quiet Riot & Ozzy), Syd Barrett (Pink Floyd), Brian Jones (Rolling Stones), George Harrison (The Beatles), Sid Vicious (Sex Pistols) κλπ (Αλλά γι'αυτούς ή κάποιους που μου διαφεύγουν υπάρχει η επιλογή Νο 20)

Link to comment
Share on other sites

Λοιποοοόν...

Εγώ ψήφισα μόνο άλλος, γιατί οι πρώτες μου δύο επιλογές ήταν Ian Curtis, Randy Rhoads. Οι υπόλοιποι για μένα είναι μεγαλοι μουσικοί, αλλά δεν ξέρω αν είχαν τίποτα (μουσικά πάντα) παραπάνω να προσφέρουν αν ζούσαν κι άλλο. Οι δύο που ανεφερα, έφυγαν νωρίς, και κατά τη γνώμη πριν ολοκληρώσουν το έργο τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόλοιποι για μένα είναι μεγαλοι μουσικοί, αλλά δεν ξέρω αν είχαν τίποτα (μουσικά πάντα) παραπάνω να προσφέρουν αν ζούσαν κι άλλο.

Δηλαδή ο Kurt Cobain ήταν μεγάλος μουσικός και η προσφορά του σπουδαία??? :crazy:8P:D

[παρακαλώ επίσης όσους επιλέγουν και "άλλος", να γνωστοποιούν σε ποιους αναφέρονται όπως έκανε ο jbelig]

Link to comment
Share on other sites

ε με το άλλος βασικά αναφερομαι στους

Π. Σιδηρόπουλος

Ian Curtis

και όποιον αλλο ξεχνάω

πάντως για μένα νο1 αν επιτρεπόταν μονο 1 ψήφος θα ηταν ο rory

Link to comment
Share on other sites

@ celtic: Ο Ian Curtis είπα φίλε, όχι ο Kurt Cobain. Πάντα πίστευα ότι οι Nirvana απλά εκμεταλλεύτηκαν το κλίμα της εποχής. Το κορυφαίο γκρουπ του grunge για μένα είναι οι Pearl Jam, οι οποίοι εξάλλου απέδειξαν ότι μπορούν να γράψουν και σε άλλο ύφος και στυλ

Link to comment
Share on other sites

Ααα, τώρα κατάλαβα τι έλεγες βρε Celtic. Έπρεπε να γράψω οι περισσότεροι από τους υπόλοιπους (έχω κι άλλους στη λίστα που δεν εκτιμώ ιδιαίτερα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμμετέχω στην ψηφοφορία γιατί γενικά δεν έιχα και τόσο καλές σχέσεις με το ροκ (καρεκλάς γαρ) το οποίο και ανακάλυψα μεγαλώνοντας.

Θα έλεγα Ian Curtis γιατί εκτιμούσα πάρα πολύ την μουσική του και γιατί είχε δίπλα του σπουδαίους μουσικούς οι οποίοι πέτυχαν σε όποιο γκρουπ και αν δημιούργησαν (New Order / Monaco κλπ) και από τους αναφερόμενους τον Freddy Mercury πιο πολύ γιατί οταν έμαθε ότι πεθαίνει έφτασε επιτέλους σε πολύ υψηλά επίπεδα ωριμότητας.

Νομίζω ότι αν κατάφερνε να ζήσει θα πρόσφερε αρκετά και πιο διαφορετικά από ένα rock-show επί σκηνής.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ian Curtis ήταν των Joy Division φίλε. Ο Sid Vicious ήταν των Sex Pistols

όπως θα έιδες το διόρθωνα την ώρα που με διόρθωνες για να διορθώσω αυτό που με διόρθωνες κλπ κλπ!!! :lol:

Ευχαριστώ - ούτε και σε εμένα κόλλαγε ο Sid.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς και εμένα η επαφή μου με αυτά τα ακούσματα είναι πολύ μικρή εώς ανύπαρκτη θα έλεγα και επομένος δεν μπορώ να τοποθετηθώ :unknw::unknw: .

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Giorgo, δεν ξέρεις τον Elvis και τον John Lennon δηλαδή?? :)

Μάλλον θα βοηθήσει να γράψω και τα συγκροτήματα που ήταν, ε? Θα το κάνω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Giorgo, δεν ξέρεις τον Elvis και τον John Lennon δηλαδή?? :)

Μάλλον θα βοηθήσει να γράψω και τα συγκροτήματα που ήταν, ε? Θα το κάνω έτσι.

Και φυσικά τους ξέρω αλλά ως εκεί.

Εν τέλει θα ψηφίσω και εγώ,με τρώει και η αγωνία να δω τα αποτελέσματα μωρέ.

Link to comment
Share on other sites

Εψήφισα φιλαράκια … έχετε βάλει πολλούς καλούς καλλιτέχνες και από τις πρώτες μου επιλογές ήταν οι Rory και Stevie Ray Vaughan ενώ ακολούθησαν οι Mercury, Bohnam και Janis … ενώ το μάτι μου συνεχεία έπεφτε και στους Morisson, Hendrix.

Link to comment
Share on other sites

H ψηφοφορία συνεχίζεται και παράλληλα λέω να θυμηθούμε όσοι ξέρουμε και να μάθουν όσοι αγνοούν.

Ας γίνει η αρχή με το φαβορί για την πρωτιά Freddie

Διαβάστε την ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ του

Και δείτε

Link to comment
Share on other sites

Δέχτηκες πολύ γενναία την ήττα σου Celtic (παρόλο που ξέρω ότι κατα βάθος γνωρίζεις πόσο ROCK - όπως το όρισες αλλού - ήταν o Freddie Mercury, μέσα από τις ιδιαιτερότητες του)!!!

Εγώ θα ασχοληθώ με ένα singl-ακι (υποθέτω κάποιοι εδω μέσα ξέρουν τι θα πει 45άρι και 7ιντσο δισκάκι - θυμαστε οι μεγαλύτεροι;;;) To Bicycle Race με flipside το Fat Bottom Girls. Παραγνωρισμένα τραγούδια...

Πρώτη πλευρά

και δεύτερη... εδώ ακόυγεται και ο στίχος "Fat Bottom Girl you make the rockin' world go round". Yeah baby!!!

Τέλος δεν θα πρέπει να ξεχνάμε την φύση του Freddie Mercury που ενοχλεί πολλούς...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...