Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Canadian Club Classic, 12 y.o., 40% (Canada)


Recommended Posts

Ας γίνει και η αρχή με τα whiskey από τη χώρα του Καναδά. (Παρακαλώ όπως δημιουργηθεί και ανάλογος φάκελος).

008068681727.jpg

Λοιπόν χωρίς να έχω δοκιμάσει το απλό πήρα τη μινιατούρα που βρέθηκε μπροστά μου και χθες στην ησυχία το δοκίμασα. Αναλυτικές πληροφορίες στο αφιέρωμα για το αποστακτήριο.

Με το που μπήκε στο ποτήρι και το πλησίασα κατάλαβα ότι το αλκοόλ δηλώνει έντονα την παρουσία του και διεκδικεί προνομιακή θέση στο ποτήρι..(όχι απαραίτητα κακό αυτό)..πολύ έντονη η καραμέλα βουτύρου που κάπου κάπου γινόταν ξηροί καρποί με φρέσκο βούτυρο στο τηγάνι..όταν έβρισκα χώρο από το αλκοόλ έβρισκα και λίγο καφέ και βανίλια..όμως κυριαρχεί η καραμέλα.

Στο στόμα το αλκοόλ έρχεται πιο μαλακά..και πάλι καραμέλα, βανίλια..αλλά και καλαμπόκι με μαύρη ζάχαρη..

Στο τέλος μένει μια πικράδα με μια αίσθηση ξύλου..η γλύκα υποχωρεί αισθητά.

Θυμίζει πολύ bourbon (γειτονάκια - εγώ σε blind bourbon θα έλεγα)..έντονα γλυκιά αίσθηση..στο στόμα υπήρχαν κάποια μπαχαρικά, απροσδιόριστα όμως.

@Celtic νομίζω το έπινες πρόσφατα, αν θέλεις γράψε την άποψή σου, όπως και οποιοσδήποτε άλλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ioannis καταρχάς το μετέφερα στην κατηγορία "Rest of the World Blended Whiskies". Παρεξηγημένη και αδικημένη χώρα ο Καναδάς, με κάποιους ιδιαίτερους κανόνες στην παραγωγή whisky και σύντομα πρέπει να ετοιμάσουμε ένα ωραίο αφιέρωμα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DMTK said:

 Παρεξηγημένη και αδικημένη χώρα ο Καναδάς, με κάποιους ιδιαίτερους κανόνες στην παραγωγή whisky και σύντομα πρέπει να ετοιμάσουμε ένα ωραίο αφιέρωμα. 

Μη με παρεξηγείς ρε μοντίφικα! Το ανέλαβα, θα το κάνω. Είχα άλλα πραγματάκια ενδιάμεσα. Ετοιμάζω κάτι καλό για Καναδά. Λίγη υπομονή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Μη με παρεξηγείς ρε μοντίφικα! Το ανέλαβα, θα το κάνω. Είχα άλλα πραγματάκια ενδιάμεσα. Ετοιμάζω κάτι καλό για Καναδά. Λίγη υπομονή.

Μα ... με παρεξηγήσατε αγαπητέ Αντμινιστράτωρα...δε θέλω επ' ουδενί να σας πιέσω ...:lol:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

το μετέφερα στην κατηγορία "Rest of the World Blended Whiskies"

Σωστός, κι ευχαριστώ! Νόμιζα το American πάει σε όοοολη την ήπειρο...?

 

1 hour ago, DMTK said:

πρέπει να ετοιμάσουμε ένα ωραίο αφιέρωμα. 

Και βέβαια..αναμένουμε τον admin.. και μάλιστα ο Καναδάς ιστορικά έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διάρκεια της ποτοαπαγόρευσης..

Εγώ να γράψω για το αποστακτίριο;..νομίζω ο @mallios ετοιμάζει κάτι καθολικό..δώστε οκ να ετοιμάσω..

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: ο όρος blended είναι σωστός για το συγκεκριμένο; εφόσον έχει αναφερθεί ότι το blended αναφέρεται σε ανάμιξη αποσταγμάτων από διάφορα αποστακτίρια ενώ εδώ έχουμε ανάμιξη διαφορετικών αποσταγμάτων από το ίδιο αποστακτίριο..στην ετικέτα αναγράφεται ως blended Canadian whisky..θα έχει πολύ ενδιαφέρον το αφιέρωμα..

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ioannis said:

Σωστός, κι ευχαριστώ! Νόμιζα το American πάει σε όοοολη την ήπειρο...?

 

Και βέβαια..αναμένουμε τον admin.. και μάλιστα ο Καναδάς ιστορικά έπαιξε σημαντικό ρόλο στη διάρκεια της ποτοαπαγόρευσης..

Εγώ να γράψω για το αποστακτίριο;..νομίζω ο @mallios ετοιμάζει κάτι καθολικό..δώστε οκ να ετοιμάσω..

Ετοιμάζω αφιέρωμα σε κάθε αποστακτήριο του Καναδά και ένα γενικό για την ιστορία του ουίσκυ στον Καναδά.

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, mallios said:

Ετοιμάζω αφιέρωμα σε κάθε αποστακτήριο του Καναδά

Πολύ ωραία οπότε στρέφομαι αλλού..με το καλό,αναμένουμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία, είναι κάπως μπέρδεμα το Καναδέζικο Ουίσκυ και τα αποστακτήρια εκεί.

Με την ευκαιρία, έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το LOT 40 Rye απο εκεί, όποιος το πετύχει κάπου....

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Celtic said:

Καλή επιτυχία, είναι κάπως μπέρδεμα το Καναδέζικο Ουίσκυ και τα αποστακτήρια εκεί.

Με την ευκαιρία, έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το LOT 40 Rye απο εκεί, όποιος το πετύχει κάπου....

Και ακόμα πιο μπέρδεμα η νομοθεσία τούς ?

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2019 at 2:49 PM, ioannis said:

Με το που μπήκε στο ποτήρι και το πλησίασα κατάλαβα ότι το αλκοόλ δηλώνει έντονα την παρουσία του και διεκδικεί προνομιακή θέση στο ποτήρι..(όχι απαραίτητα κακό αυτό)..πολύ έντονη η καραμέλα βουτύρου που κάπου κάπου γινόταν ξηροί καρποί με φρέσκο βούτυρο στο τηγάνι..όταν έβρισκα χώρο από το αλκοόλ έβρισκα και λίγο καφέ και βανίλια..όμως κυριαρχεί η καραμέλα.

Στο στόμα το αλκοόλ έρχεται πιο μαλακά..και πάλι καραμέλα, βανίλια..αλλά και καλαμπόκι με μαύρη ζάχαρη..

Στο τέλος μένει μια πικράδα με μια αίσθηση ξύλου..η γλύκα υποχωρεί αισθητά.

Θυμίζει πολύ bourbon (γειτονάκια - εγώ σε blind bourbon θα έλεγα)..έντονα γλυκιά αίσθηση..στο στόμα υπήρχαν κάποια μπαχαρικά, απροσδιόριστα όμως.

 

@Celtic νομίζω το έπινες πρόσφατα, αν θέλεις γράψε την άποψή σου, όπως και οποιοσδήποτε άλλος.

Στη μύτη άρωμα βουτύρου και καραμέλας συμφωνώ. Βρήκα επίσης παλιά σκούρα βερνικωμένα έπιπλα και ξηρά σύκα. Δεν βρήκα πολύ έντονο το αλκοόλ όπως λες.

Μέτριο σώμα, γλυκόπικρο, βανίλια και κάποια ελαφριά μπαχαρικά.

Επίγευση μηδέν. Φεύγει πολύ γρήγορα.

Γενικά ωραίο άρωμα, δημιουργεί προσδοκίες που όμως μένουν ανεκπλήρωτες στο στόμα. 

Περιμένει κανείς πολύ περισσότερα από ένα 12 ετών ουίσκυ, έστω blended, που φέρει και τον χαρακτηρισμό small batch......

Σίγουρα στη θέση του θα προτιμούσα ένα καλό Bourbon ή ενα Jack Daniels.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Δεν βρήκα πολύ έντονο το αλκοόλ όπως λες.

Δεν είμαι συνηθισμένος στα μπαρούτια γι'αυτό..Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν φαίνεται για 40αρι..η αλήθεια είναι πως πολλά νεαρότερα σε καλύπτουν και με το παραπάνω..

Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2019 at 5:33 PM, ioannis said:

Ερώτηση: ο όρος blended είναι σωστός για το συγκεκριμένο; εφόσον έχει αναφερθεί ότι το blended αναφέρεται σε ανάμιξη αποσταγμάτων από διάφορα αποστακτίρια ενώ εδώ έχουμε ανάμιξη διαφορετικών αποσταγμάτων από το ίδιο αποστακτίριο..στην ετικέτα αναγράφεται ως blended Canadian whisky..θα έχει πολύ ενδιαφέρον το αφιέρωμα..

Ο όρος "blended whisky" αναφέρεται σε χαρμάνι ουίσκι που αποτελείτε από Malt και Grain από ένα η περισσότερα αποστακτήρια (Scotch Whisky Regulations 2009)

Link to comment
Share on other sites

@ioannis @Uisge-Beatha

και η πλάκα είναι οτι στο μπουκάλι γράφει μεταξυ άλλων τα εξής

"To this day our splendid whisky distillaton, continues to rely on traditional pot stills and our finest quality hand-selected malted grains to provide a velvety creamy finish. We blend spirits from each of our premium grains prior to aging, to allow their flavors to marry, and then age the blended spirit for 12 years in seasoned, char-treated, oak Bourbon barrels"

On 3/24/2019 at 7:33 PM, ioannis said:

θα έχει πολύ ενδιαφέρον το αφιέρωμα..

:biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Celtic said:

@ioannis @Uisge-Beatha

και η πλάκα είναι οτι στο μπουκάλι γράφει μεταξυ άλλων τα εξής

"To this day our splendid whisky distillaton, continues to rely on traditional pot stills and our finest quality hand-selected malted grains to provide a velvety creamy finish. We blend spirits from each of our premium grains prior to aging, to allow their flavors to marry, and then age the blended spirit for 12 years in seasoned, char-treated, oak Bourbon barrels"

:biggrin1:

Αμέσως να μας περιγελάσεις εσύ..ένας λόγος που ασχολήθηκα με τη νομοθεσία..προκύπτει ότι ο καθείς στο κονάκι του κάνει ότι θέλει..Καλά οι Γιαπωνέζοι εδώ γίνονται Τεξανοί..πιου πιου..

Link to comment
Share on other sites

  • Celtic changed the title to Canadian Club Classic, 12 y.o., 40% (Canada)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...