Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέες non-premium κυκλοφορίες 2020-2021


DMTK

Recommended Posts

2 hours ago, DMTK said:

Περα απ την πλάκα, ελπίζω να γίνεται κατανοητό απ' όλους ότι τέτοιες "διορθώσεις" γίνονται με σκοπό να διατηρηθεί η συνοχή και συνέχεια του περιεχομένου του φόρουμ, που είναι ήδη δαιδαλώδες και πολύπλοκο, μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας (αλλιώς θα γράφαμε όλοι σε ένα νήμα και μετά απο 2-3 μήνες δε θα βρίσκαμε τίποτα).

@DMTK θα το αφήσεις εδώ ή θα το μεταφέρεις στο Bourbon? Αν ναι, κάνε μετά delete και το μήνυμά μου εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mallios said:

@DMTK θα το αφήσεις εδώ ή θα το μεταφέρεις στο Bourbon? Αν ναι, κάνε μετά delete και το μήνυμά μου εδώ. 

Δε σβήνω post άλλων μελών ποτέ, οπότε μένουν ως έχουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DMTK said:

Δε σβήνω post άλλων μελών ποτέ, οπότε μένουν ως έχουν.

Ρε πρόεδρε άλλο σου λέω! Αν το μεταφέρεις στο κανονικό topic, να σβήσεις αυτό (την πρόταση μεταφοράς) άχρηστο Post μου. Οπότε κάνε την μεταφορά και το σβήνω εγώ.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, mallios said:

Ρε πρόεδρε άλλο σου λέω! Αν το μεταφέρεις στο κανονικό topic, να σβήσεις αυτό (την πρόταση μεταφοράς) άχρηστο Post μου. Οπότε κάνε την μεταφορά και το σβήνω εγώ.  

Ρε Γέροντα, τι να μεταφέρω; αφού το έχω ποστάρει ήδη απ το πρωί (το έγραψα).

Link to comment
Share on other sites

Longrow Red 10 Years – refill Malbec

The 2021 edition of Longrow Red is a 10 Year Old single malt matured for 7 years in bourbon barrels followed by 3 years in refill Malbec barriques from the De Toren Private Cellar in Stellenbosch, South Africa.

It is bottled at cask strength 52.5% ABV, yielding 10.000 bottles. Available early next year, probably by the end of February.

Longrow 10.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Lidl launches 'super premium' 16-year-old Islay single malt for bargain price

1764964310_Lidl-BenBracken16-year-oldsinglemaltwhisky.jpg.gallery.jpg.c0a75a81ca7ca1ec7a63ab3e9c3f6858.jpg

https://www.thenational.scot/news/18891306.lidl-launch-super-premium-16-year-old-islay-single-malt-bargain-price/

Δύο ερωτήματα γεννιούνται:

Αν στη χώρα μας θα κοστίζει 35-40€, ποιος θα τα δώσει για ένα whisky από τα lidl?

Ποιος στο νησί έχει μεγάλα αποθέματα AS και ειδικότερα 16άρια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ένα τρίτο

αν θα έρθει

όσον αφορά το πρώτο ερώτημα όλα θα εξαρτηθούν από τα reviews στο νετ

αν τα αξίζει εγώ θα τα έδινα κι ας ήταν από το πανηγύρι στο Στρέφι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Islaynder said:

Ποιος στο νησί έχει μεγάλα αποθέματα AS και ειδικότερα 16άρια?

Αυτό που έχει την μεγαλύτερη παραγωγή? Caol Ila ίσως? Θεωρώ σαν δεύτερη επιλογή το Bowmore.

Θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι το Laga δεν θα έδινε στο Lidl, το Laddie δεν έχει τέτοιο μεγάλο απόθεμα σε 16άρια και επίσης δεν θα έδινε στο Lidl κανένα Port Charlotte (αν μιλάμε για peated) και επίσης το Ardbeg δεν έχει τέτοιο απόθεμα σε 16άρια. 

Σημείωση: δεν βρήκα tasting notes, οπότε με δεδομένα τα πιο πάνω, αν είναι not peated, τότε μιλάμε σχεδόν σίγουρα για Bunna (δεν πιστεύω το Caol Ila να έχει τόσο 16άρι Unpeated). 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, charkyriak said:

και ένα τρίτο

αν θα έρθει

όσον αφορά το πρώτο ερώτημα όλα θα εξαρτηθούν από τα reviews στο νετ

αν τα αξίζει εγώ θα τα έδινα κι ας ήταν από το πανηγύρι στο Στρέφι

Προφανώς αν τα αξίζει... θα τα δώσεις, με δεδομένο όμως (δική μου άποψη) ότι το συγκεκριμένο σούπερ μαρκετ φημίζεται πρωτίστως για τις οικονομικές τιμές του και μετά για την ποιότητα του, ποιος θα δώσει 30-40 γιούρια (αν έρθει και αν θα κοστίζει τόσο) για μια αμφιλεγόμενη ποιότητα ενώ με τα ίδια χρήματα ή με λίγα περισσότερα μπορείς να έχεις ένα απδεδειγμένα εξαιρετικό scotch?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Αυτό που έχει την μεγαλύτερη παραγωγή? Caol Ila ίσως? Θεωρώ σαν δεύτερη επιλογή το Bowmore.

Θεωρώ σχεδόν δεδομένο ότι το Laga δεν θα έδινε στο Lidl, το Laddie δεν έχει τέτοιο μεγάλο απόθεμα σε 16άρια και επίσης δεν θα έδινε στο Lidl κανένα Port Charlotte (αν μιλάμε για peated) και επίσης το Ardbeg δεν έχει τέτοιο απόθεμα σε 16άρια. 

Σημείωση: δεν βρήκα tasting notes, οπότε με δεδομένα τα πιο πάνω, αν είναι not peated, τότε μιλάμε σχεδόν σίγουρα για Bunna (δεν πιστεύω το Caol Ila να έχει τόσο 16άρι Unpeated). 

 

Θεωρώ πως για αυτά τα χρήματα θα πρέπει είναι peated το υγρό! Θα μου κάνει μεγάλη εντύπωση αν δεν είναι, ας είναι και 16άρι...

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Islaynder said:

για μια αμφιλεγόμενη ποιότητα 

Και εδώ ανοίγεις μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζήτηση. Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, αμφιλεγόμενη ποιότητα?! Μα εμείς (αποστακτήρια) έχουμε premium spirit, excellent casks, very qualitative wood management policy και παίρνουμε μόνο Premium και τα καλύτερα βαρέλια που υπάρχουν και λοιπές "".

Βέβαια όλα τα παραπάνω ισχύουν (θεωρώ) μέχρι σε ένα σημείο.

Μάλλον είναι πιο απλά τα πράγματα και δεν έχουν να κάνουν με αμφιλεγόμενη ποιότητα. Λόγω και της οικονομικής κρίσης, είναι πολύ καλό να κάνεις secured μία κατανάλωση (εγώ τα έδωσα στο Lidl, δικό του θέμα τώρα) παρά να βγάλεις όλο το αναλογούν στοκ σε απευθείας πώληση με το δικό σου 'η το υπάρχον δίκτυο. Συνέχεια γίνεται και φυσικά έχει βάση. Μην ξεχνάμε ότι συνήθως είναι καλύτερα να το δώσεις αφού το θεωρείς έτοιμο, παρά να επωμιστείς στο κόστος για ένα ακόμα χρόνο παλαίωσης και αν δεν σου αρέσεις να πρέπει να βρεις Blend να το βάλεις κλπ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Και εδώ ανοίγεις μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ συζήτηση. Για να κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, αμφιλεγόμενη ποιότητα?! Μα εμείς (αποστακτήρια) έχουμε premium spirit, excellent casks, very qualitative wood management policy και παίρνουμε μόνο Premium και τα καλύτερα βαρέλια που υπάρχουν και λοιπές "".

Αυτό ήταν το ζητούμενο... να ανοίξει κουβέντα!

Αμφιλεγόμενη είπα, όχι κακή. όμως, όλη η παραγωγή δεν είναι ίδια, δεν αποδίδουν το ίδιο όλα τα βαρέλια, σίγουρα λοιπόν κάποια από αυτά, αν όχι όλα, μαζί με τα ''καλά'' δεκαεξάρια ή τα παλαιότερα, θα δώσουν τον χαρακτήρα ''BEN BRACKEN''. Πολύ σωστά όπως λες, έτσι κάνεις secured ένα κομμάτι της παραγωγής σου, έχεις επιπλέον έσοδα και ξαλαφρώνεις. Όμως, δεν βλέπω λογική, όταν τα περισσότερα αποστακτήρια έχουν έλλειμα στις AS εκδόσεις, να πουλήσεις φτηνά (υπερχονδρικής) έστω και ένα μέρος της παραγωγής σου. Είναι τελείως διαφορετικό να δώσεις κάποια βαρέλια σου σε ανεξάρτητους εμφιαλωτές που πρεσβεύουν σχεδόν τα ίδια πράγματα με σένα (βλέπε παρακάτω) παρά σε ένα σούπερ μάρκετ. 

2 hours ago, mallios said:

(εγώ τα έδωσα στο Lidl, δικό του θέμα τώρα)

Αν δεν βγει καλό το χαρμάνι σου (πωλήσεις σουπερ μαρκετ) δεν θα είναι και τόσο καλή διαφήμιση για το αποστακτήριο. Αναλογίσου ότι όλα έχουν χτιστεί στην: Ιστορία, Παράδοση, Ποιότητα. 

Όλα αυτά τα στηρίζω στο εξής απλό πράγμα... αν θέλεις φέτα, αγοράζεις Κεφαλονιάς, Καλαβρύτων κλπ. Αν θες λευκό τυρί, πηγαίνεις στα lidl.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2020 at 8:51 AM, Islaynder said:

Lidl launches 'super premium' 16-year-old Islay single malt for bargain price

1764964310_Lidl-BenBracken16-year-oldsinglemaltwhisky.jpg.gallery.jpg.c0a75a81ca7ca1ec7a63ab3e9c3f6858.jpg

https://www.thenational.scot/news/18891306.lidl-launch-super-premium-16-year-old-islay-single-malt-bargain-price/

Δύο ερωτήματα γεννιούνται:

Αν στη χώρα μας θα κοστίζει 35-40€, ποιος θα τα δώσει για ένα whisky από τα lidl?

Ποιος στο νησί έχει μεγάλα αποθέματα AS και ειδικότερα 16άρια?

@Islaynder και @mallios κάποιες "θεωρίες":

https://malt-review.com/2020/11/30/ben-bracken-16-year-old-rare-islay-single-malt-scotch-whisky/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

@Islaynder και @mallios κάποιες "θεωρίες":

Χμμ... caol ila ή bowmore? bowmore ή caol ila? αυτό το "43%" δεν κρύβεται όσο καραμελόχρωμα και να του βάλεις!

Το σίγουρο είναι ότι αυτή η Nigella έχει κάψει καρδιές στο ηνωμένο βασίλειο και συνοδεύει ευχάριστα όλα τα πνεύματα, παντρεμένα και μη :heart:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mallios said:

Ένα ενδιαφέρον πείραμα με βαρέλια που είχαν rye από ένα Royal Brackla 14 ετών.

Screenshot_2020-12-02-23-42-23-278_com.mi.globalbrowser.jpg

και γιατί είναι non-premium; αφού είναι μόνο 207 φιάλες:p

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DMTK said:

και γιατί είναι non-premium; αφού είναι μόνο 207 φιάλες:p

Κύριε ενωμοτάρχα μου, με 68 λιρόνια για single cask, c/s δεν είναι premium.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mallios said:

Κύριε ενωμοτάρχα μου, με 68 λιρόνια για single cask, c/s δεν είναι premium.

Στρατηγέ μου, ότι και να λες, είναι limited (εμένα τα 75 ευρουλάκια, δε μου φαίνονται λίγα πάντως).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

Στρατηγέ μου, ότι και να λες, είναι limited

Ραιιιιιι... δεν έχεις πάρει πρωινό!!?? 🤣 😋 🥰

Μου λες για premium, σου απαντάω για premium και.... μου ξανα-απαντάς για...... limited! Εννοείται ότι είναι limited αφού είναι single cask. Premium όμως δεν είναι (75 eur δεν είναι λίγα αλλά δεν είναι για premium)! 

Τρεις σταγόνες LochDhu, γαργάρες με KAOS και αύριο το βράδυ με το ποτηράκι σου στο Online.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...