Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2022)


Recommended Posts

The Highland Star 11 y.o. 50% από τον ανεξάρτητο εμφιαλωτή North Star Spirits, προσφορά του @Chrisous ο οποίος μας το έφερε σε μάζωξη στην Θεσσαλονίκη ερχόμενος από Σέρρες και μας το άφησε κιόλας!!!

Λοιπόν, έτσι κι έμπαινε στο blind taste game θα είχαμε δράματα... Από το χρώμα, από τη μύτη, από παντού το απόσταγμα φωνάζει μπερμπονοβαρελο... Κι όμως!!! Αυτό το Teaninich, υπάρχουν οι γεωγραφικές συντεταγμένες στην ετικέτα οπότε το βρίσκεις εύκολα, αναγράφεται ότι εμφιαλώθηκε από ένα "single refill sherry butt"... Μετά βίας το πιστεύω... Αξιοπρεπέστατο, τσιμπάει λίγο το αλκοόλ, καθαρά ανθικά αρώματα, ούτε κατά διάνοια δεν πάει ο νους σου σε σεροβαρελο. Μου φέρνει πάρα πολύ στο Glen Grant Cask Heaven, ίδιο χρώμα, ίδια αρώματα, παρομοιο τσίμπημα του αλκοόλ, το οποίο όμως προερχόταν ως επί το πλείστον από first fill bourbon casks. Τι να πω... Το απολαμβάνω, όσο περνάει η ώρα μαλακώνει, πλέον είναι σαν ένα ωραίο αρωματικό τσαγακι με αλκοόλ. Ευχαριστώ παλίκαρε @Chrisous! Εις το επανιδείν σύντομα εύχομαι! 

IMG_20221214_212714-min.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Γιορτάζω την παγκόσμια κούπα των αδελφών Albiceleste, του Μαρτίνεζ και του Μέσι, του θεού Ντιέγκο που κλαίει από χαρα εκεί πάνω, και των φτωχών μικρών παιδιών εκεί στις αλάνες της Αργεντινής, πίνοντας 2 δράμια HP απόψε

1671390082932.jpg

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DMTK said:

lrgob.10yov79.jpg

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν ...

Ξέρω εγώ και θα σου πω...

Δεν ήσουν ποτέ νορμάλ :p

Όταν ξεπεράσεις τη φάση που περνάς με τη Ραπουνζέλ και τη Σταχτοπούτα, τότε και μόνο τότε θα επανέλθεις στη πραγματικότητα! 

Εμείς θα είμαστε κοντά σου και θα σε στηρίζουμε πάντα!

:help:  :lol:. :give_heart:

  • Haha 2
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Islaynder said:

Ξέρω εγώ και θα σου πω...

Δεν ήσουν ποτέ νορμάλ :p

Όταν ξεπεράσεις τη φάση που περνάς με τη Ραπουνζέλ και τη Σταχτοπούτα, τότε και μόνο τότε θα επανέλθεις στη πραγματικότητα! 

Εμείς θα είμαστε κοντά σου και θα σε στηρίζουμε πάντα!

:help:  :lol:. :give_heart:

τι να σου πω; 

τα λεφτά του δεν τα δικαιολογεί 100%

αρκετά μονότονο, μονοδιάστατο και ολίγον βαρετό, σώμα για γέλια σαν νεράκι, δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον, ήπια τα 100ml σε λιγότερο από ένα τέταρτο...

πολύ μέτριο, έχω πιεί πολύ καλύτερα laphroaig και με λιγότερα χρήματα

  • Sad 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ σαν οπαδός του αποστακτηρίου δεν το έχω δοκιμάσει το sherry oak και θα το ήθελα πολύ να το δοκιμάσω αν κυκλοφορούν πουθενά τπτ δέιγματα - πόσο διαφορετικό άραγε να είναι απο το PX του 1Λ?...το Lore πάντως για NAS είναι ένα εξαιρετικό ουίσκι.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, DMTK said:

τι να σου πω; 

τα λεφτά του δεν τα δικαιολογεί 100%

αρκετά μονότονο, μονοδιάστατο και ολίγον βαρετό, σώμα για γέλια σαν νεράκι, δεν βρήκα τίποτα ενδιαφέρον, ήπια τα 100ml σε λιγότερο από ένα τέταρτο...

πολύ μέτριο, έχω πιεί πολύ καλύτερα laphroaig και με λιγότερα χρήματα

Προσωπικά, ισορροπεί εξαιρετικά ανάμεσα στο heavily peated χαρακτήρα του και στο sherry finish κάνοντας το ευκολοπιοτο για όλους. Δεν βγάζει την υπερβολική ξηρότητα και γλυκαδα των σερρυ, ούτε και τη βαριά τυρφωδη και καπνιστή ένταση του νησιού, αλλά παράλληλα κρατά τη θαλασσινή του ταυτότητα. 

Για το οικονομικό... και ναι και όχι!

Με 10€ παραπάνω πίνεις το βαρύ πυροβολικό 10αρι C/S το οποίο όμως δεν είναι σερρυ!

Με 10€ παρακάτω δεν πίνεις τίποτα, ακόμη και το px αναλογικά είναι ακριβότερο.

Link to comment
Share on other sites

On 12/19/2022 at 10:33 PM, DMTK said:

lrgob.10yov79.jpg

Δεν ξέρω γιατί, αλλά δεν ...

Μαζί σου, το είχα γράψει κι εγώ, προτιμώ το απλό 10αρι, το σκέτο.

About last night τώρα, ευχαριστώ τον @valasios για αυτό το τσαμπουκαλεμένο Ledaig!

IMG_20221223_213012.jpg

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Το φύλαγα κάτι μήνες τώρα το μερίδιο μου ακριβώς για αυτή την βραδιά. Έτσι λοιπόν σήμερα με επιβραβεύει το ίδιο το απόσταγμα. Μιλάμε για ένα πρωτόγνωρο πράγμα. Κρασιά και φρούτα, μαρμελάδες και μπαχαρικά! Ένα υπέροχο αποτέλεσμα. Green Spot 10y.o. Ex-Ampeliastos. Χρόνια πολλά σε όλους!!! 

 

IMG_20221225_232517_compress84.thumb.jpg.e2288385b31a310aecc28df86794e913.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

THE CUVÉE

WD_Product-images_01_720x.jpg?v=16310060

ζαχαρωτά, δημητριακά, βότανα, πορτοκάλι στη μύτη

κίτρο, γκρειπφρούτ, τζίντζερ, μοσχοκάρυδο στο στόμα

πιπεράτο και μέτριο τελείωμα 

Ιδιαίτερο σίγουρα, το στόμα έχει κάποια μονότονα χαρακτηριστικά που πικρίζουν, αλλά η μύτη έχει το αποτύπωμα του αποστακτηρίου

thanks @Leftis

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • Celtic unpinned and locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...