Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτή την εποχή (2024)


Recommended Posts

Έχω καταλήξει στο ότι τα Laphroaig όσο εντυπωσιακά μου φάνηκαν αρχικά με αυτή την ασφαλτίλα και το ιώδιο που βγάζουν, τόσο βαρετά και κουραστικά μου φαίνονται στο τέλος...

Άλλο ένα κτηνωδες Laphroaig εδώ που το σεροβαρελο απλά το έχει γλυκανει αλλά το ιώδιο, ο μπάρμπεκιου καπνός και η άσφαλτος κάνουν πάλι πάρτι. Θα το πιω με ευχαρίστηση αλλά πλέον δεν εντυπωσιάζομαι...

Laphroaig 10 Sherry Oak Finish 48%

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/178663/laphroaig-10-year-old

 

IMG_20240311_213236.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Makis said:

Έχω καταλήξει στο ότι τα Laphroaig όσο εντυπωσιακά μου φάνηκαν αρχικά με αυτή την ασφαλτίλα και το ιώδιο που βγάζουν, τόσο βαρετά και κουραστικά μου φαίνονται στο τέλος...

@Islaynder @mitsubae τι λέει ο κύριος???

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, apo21 said:

@Islaynder @mitsubae τι λέει ο κύριος???

"We dont'make friends easily, but when we do, they're for life"

Είσαι ΠΑΟΚ ή δεν είσαι

Δεν έχει άδικο, αλίμονο αν μετά από τόσα χρόνια, με 60€, θα έμενε γλωσσικά παράλυτος! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsubae said:

Καλά τα λέει... Αφηστε τα laphroaig για μας τους ασφαλτοκαμένους! 

Τι σκατά ρε; έχεις alarm laphroaig button;

:biggrin1:

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DMTK said:

Τι σκατά ρε; έχεις alarm laphroaig button;

:biggrin1:

Εεεε, ναι!

Link to comment
Share on other sites

Αν το βισκι δεν μυρίζει σαν τριαξονικό που καίει τακάκια και φερμουιτ φρενάροντας σε κατηφόρα και με τα κλαπετα φουλ, δεν είναι βισκι.

 

  • Haha 1
  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

Ben Nevis 2013 SMWS 78.62  "At home on the range" 66.9%

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/221333/ben-nevis-2013-smws-7862

Είναι αυτό που έφερε ο @Leftis στο τελευταίο Gathering στην Αθήνα και δεν σας άρεσε... 8 ετών, έχει περάσει κάποια χρόνια και σε 2nd fill Px Butt.

Αρχικά η μύτη είναι εξαιρετική αν και τσιμπάει το αλκοόλ, εντοπίζω καρυδόπιτα. Γενικά ευωδία! Δοκιμάζω, με φαρμακωνει το αλκοόλ κυριολεκτικά. Βάζω λίγο νεράκι και το αφήνω μισή ώρα να ηρεμήσει...

Όνειρο στη μύτη, μαγεία στο στόμα! Έχει γίνει λουκούμι! Πλήρης μεταμόρφωση! Ακόμα πιο αρωματική μύτη, πλούσιο στόμα, τίποτα ενοχλητικό, μεγάλη ευχάριστη επίγευση! Το νεράκι και ο χρόνος έκαναν θαύματα!!! 

Σ' ευχαριστώ @Leftis

IMG_20240313_222751.jpg.f49e83c422a16cb0f2cd93bd914c9a3a.jpg

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Makis said:

στο τελευταίο Gathering στην Αθήνα και δεν σας άρεσε

Σημαντική παρατήρηση και είναι δεδομένο ότι άλλο είναι ένα event που βγάινουμε να διασκεδάσουμε και μαζί με το whisky έχει φαγητό κλπ. και άλλο ένα σωστό tasting. Έχουμε θάψει πολλά whisky που - επιεικώς - είναι πολύ καλά, απλά και μόνο λόγω συνθηκών που τα δοκιμάσαμε.

  • YES 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ιδιαίτερο Deanston για σήμερα. Έντονη επιρροή από το ξύλο. Το Oloroso έχει δώσει πολύ χαρακτήρα στο απόσταγμα και το γαρύφαλλο είναι κυρίαρχο στην γεύση. Σοκολάτα μπαχαρικά και βατόμουρα.342235-big.jpg

@Makis Ευχαριστώ για το κέρασμα!!! 

  • Like 13
Link to comment
Share on other sites

Γλυκοτραγανή, πικάντικη, παραδοσιακή, μαλτίλα! Ο ορισμός της εξαιρετικής βάσης που δημιουργεί αριστουργήματα!

DeanstonVOCS.jpg.4ca9f9d4b063b56eff38c7ae277adb57.jpg

  • Like 11
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

409685-big.jpg

λόγω ημέρας

δέρμα, σοκολάτα, φύλλα καπνού, αποξηραμένες πορτοκαλόφλουδες, κανέλα, μαύρες σταφίδες...πολύ καλό

thanks @Celtic

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο dram από ένα από τα καλύτερα ουίσκι που έχω δοκιμάσει!

IMG_20240321_215221_copy_1024x769.jpg

 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου καθόταν καλά να γιορτάσω την St. Patricks Day στο Λονδίνο και είπα να το γιορτάσω μία εβδομάδα μετά. 

IMG_20240324_2318571.jpg.7b2175b30e7bcf825d4657c0528711f2.jpg

Teeling 13 y.o single grain. Δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος μου το έδωσε, αλλά τον ευχαριστώ πολύ!!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθεσινοβραδινη επίσκεψη στο Bar Lab και εμπειρία ζωής... Ήπια το μακράν χειρότερο ουίσκι που έχω γευτεί ποτέ!!! Μια απερίγραπτη αηδία με κυρίαρχα τα σάπια λαχανικά... Από τη μύτη φαινόταν η δουλειά ότι κάτι πάει πολύ στραβά αλλά το δοκίμασα μήπως και κάτι είχε πάθει η όσφρησή μου...

Το αστείο είναι ότι το έπινα blind, είχα ζητήσει ένα ουίσκι με τελείωμα σε κρασοβαρελο, όχι sherry, και ο Νίκος έστειλε αυτό. Πίνω δύο γουλιες και πάω καρφί να παραπονεθω ότι είναι αλλοιωμένο, κάτι έχει γίνει με τη φιάλη... Γελάει, μου λέει ότι είναι φρεσκοανοιγμενη, και ότι ο μοναδικός λόγος που το αγόρασε ήταν γιατί είχε περιέργεια να δει αν όντως ήταν τόσο κακό όσο οι κριτικές που διάβαζε. Έπαθα σοκ όταν είδα ότι ήταν ένα Bimber!!! Το ήπια από βίτσιο, ο μόνος τρόπος βέβαια ήταν με δύο κομμάτια σοκολάτα στο στόμα μαζί. Απίστευτη αηδία, σαπιλα, είναι αδύνατο να περιγραφεί πόσο άσχημη γεύση έχει...

Υ.Γ. Μετά τουλάχιστον δοκίμασα για πρώτη φορά ένα Port Charlotte 10 και συνήλθα. Ουισκάρα!

 

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/247018/bimber-2019

 

IMG_20240405_225442.jpg

  • Like 4
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Makis said:

Ήπια το μακράν χειρότερο ουίσκι που έχω γευτεί ποτέ!!! Μια απερίγραπτη αηδία με κυρίαρχα τα σάπια λαχανικά..

Ένα whisky το οποίο έχει βαθμολογία 78,82 μ.ο. με 19 κριτικές. Αν έπινες LochDhu τι θα έλεγες λεβέντη μου?!

(το σχόλιο βέβαια πάει στο whiskybase και στον τρόπο που κάποιοι βαθμολογούν).

8 minutes ago, Makis said:

Υ.Γ. Μετά τουλάχιστον δοκίμασα για πρώτη φορά ένα Port Charlotte 10 και συνήλθα. Ουισκάρα!

Απλά πράγματα. Τι πας και μπερδεύεσαι με κρασοβάρελα κλπ κλπ κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aυτό πάντως που το Port Charlotte 10 το έχετε βγάλει το καλύτερο ουίσκι που έχουμε δοκιμάσει να το κοιτάξετε λίγο. Καλημέρα!

 

Η τιμή του επίσης ανεβαίνει ασταμάτητα. Θα μου πείτε τώρα επειδή είναι τόσο καλό....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Leftis said:

Aυτό πάντως που το Port Charlotte 10 το έχετε βγάλει το καλύτερο ουίσκι που έχουμε δοκιμάσει να το κοιτάξετε λίγο. Καλημέρα!

Ποιοί το κάνανε αυτό?? Ωραίο ουίσκι, αλλά όχι το καλύτερο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Leftis said:

Aυτό πάντως που το Port Charlotte 10 το έχετε βγάλει το καλύτερο ουίσκι που έχουμε δοκιμάσει να το κοιτάξετε λίγο. Καλημέρα!

 

Η τιμή του επίσης ανεβαίνει ασταμάτητα. Θα μου πείτε τώρα επειδή είναι τόσο καλό....

νομίζω για 10αρι σε 50% και η ποιότητα του το κάνει πραγματικά ένα από τα σημαντικότερα entry για islay - αν όχι το καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...