Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

...Ξεχειλωμενες τιμες


Recommended Posts

Ναμαι και γω μετά από πολύ καιρό.

Αλκοόλ και καπνός από τα εύκολα θύματα...

Για το δεύτερο χαίρομαι μιας και δεν καπνίζω για το πρώτο θα πω ΦΤΑΝΕΙ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ελαφρα μπαγιατικη (αλλα και επικαιρη) δημοσιευση ενος ερασιτεχνη μεν αλλα πραγματικου ειδημονα-γευσιλατρη του ιαπωνικου whisky.Δυστυχως την αφηνω αμεταφραστη καθοτι ειναι παραποταμος στο μηκος της και η ζεστα του δωματιου δεν μου επιτρεπει να πιεσω την κεφαλη σε μεταφραστικο οιστρο.Περιληπτικα,προσπαθει (τιμια) να εξηγησει την επιτυχια (?) και τις υπερνεφελιες τιμες του Karuizawa,καταθετει αποψεις και μενει να δουμε αν θα επαληθευτουν οι προβλεψεις του...

Karuizawa Topples The Macallan In 2015

Posted on April 10, 2016

Karuizawa1960.jpgI’ve just begun reading the March issue of Whisky Magazine and in this edition there is a quite significant post in regards to Karuizawa. The Whisky Magazine Index collates the prices of live auction sites over a 12 month period and has been running since 2007. Since inception, The Macallan has taken top spot for whisky prices each year. Well each year up until 2015. This was the year that a Japanese Whisky Distillery took over the number 1 position and unsurprisingly it was Karuizwa. To save a lengthy explanation in this post as to how the index works you can check out the following link.
Now back to unsurprisingly, I only say this because it is well known now in the whisky world the stratospheric prices being fetched by Karuizawa on the auction circuit. The WMI shows the average price for Karuizawa’s in 2015 at a scarcely believable GBP2,500 a bottle compared to second place Macallan GBP1,700. I also agree with WM’s assessment that prices consolidated in the second half of the year rather than any significant fall.
What is surprising is how quickly it has happened since Japanese whisky gained a foot hold in markets outside of Japan. Karuizwa produced and sold whiskies for decades including single casks in Japan before we starting seeing them outside of their homeland. It has been correctly stated a number of times that the Japanese whisky industry was in the doldrums for many years in Japan. Karuizawa was not much better known in Japan for all those years than it was outside of Japan. I would actually go as far as saying unloved for the most part in Japan, Hanyu the same. The bigger companies such as Nikka and Suntory could still churn out enough blended whiskies during that time to continue viable production runs. Of course this lack of love for Japanese whisky at home meant the smaller players either closed or stopped production of whisky in favor of producing other types of alcohol. Yes, we know that that it was a decision by the Japanese conglomerate Kirin to close Karuizawa, but if you think about the conditions at the time, from a purely corporate perspective there was no reason to keep it open.
Now for some personal perspective on Karuizwa whisky. Firstly, what is the formula to get to the number 1 spot for auction prices from what was really a base of zero about 7 years ago. Number one has to be lucky in historic timing. As the planet gets smaller through the world wide web, the upper middle and wealthy classes swell in developing economies and peoples tastes broaden, the conditions are right for something unknown to become a sensation. This is not just in regards to Karuizawa but Japanese whisky as a whole. Secondly was a company founded by non Japanese natives who took a leap of faith to distribute Karuizawa, Hanyu and Chichibu in the UK/Europe because the Japanese who owned these companies where never going to do that under the conditions in Japan at the time. That distribution began right around the time the first conditions where coming into play outside of Japan. Thirdly, that company have also proven to be brilliant at marketing. Fourthly, the world’s best known and influential whisky blogger writes for the most part dazzling high scoring reviews of Karuizawa and writes this type of review for a significant number of bottling’s basically since Karuizawa was first released outside of Japan. Fifth would be rarity, Karuizawa will always be rarer than any of the high prices Scottish whisky distilleries listed on the index. Sixth, the Japanese have fallen in love with their own whisky in the last 18 months and are now alert to the prices they can sell them for. Lastly myth, how many of these Karuizawa are actually being opened at these prices and how what sort of cross section of tasting reviews are there on the web and that includes whisky forums driven by consumers? Compared to Scottish whisky very few in either scenario. A lot of reviews have been by the retailers who are selling them so I am sure they are totally unbiased : ). So what are we basing the legend on, in reality bugger all! Still, if you are retailer or collector who is buying and selling Karuizawa for a profit, you are more than happy to perpetuate the myth even if you have never tasted a Karuizawa in your life.
Personally I think Karuizawa is the most overrated whisky distillery in the world and have found a number of bottling that I just cannot drink, certainly more than from any other Japanese distillery. Basically the one’s I can’t drink just sit in the cupboard though I have allowed some family to use them to drink with their favorite mixer. This is not to say I have not tasted some very good to excellent Karuizawa, it’s just they are not anything like equal to the legend to my tastes.
To finish I’ll add that there are 5 Japanese distilleries/brands listed in the top 25 of the index in 2015, the others being Hanyu, Yamazki, Hibiki and Nikka. Hanyu is sitting at number 6 and although the rise in prices for 2015 were 5.6% compared to Karuizawa’s 7.4% I believe the greatest part of the percentage for Hanyu was in the second half of the year’s compared to Karuizawa where it was in the first half of the year. Any bets that in the next few years it will be a one-two for Japanese whiskies at the top of the index……

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εμ, έτσι χτίζεται το cult following.Με το αζημείωτο! Και προφανώς δεν ενοχλούν τα αποστακτήρια οι ξεχειλωμένες τιμές της δευτερογενούς αγοράς καθώς έχουν το πάτημα για ν'αυξάνουν τις τιμές κατά το δοκούν και δημιουργούν συνωστισμό για την επόμενη σούπερ ντούπερ έξτρα limited edition που θα βγάλουν.

ΥΓ. Lagavulin (της κακιάς Diageo μην ξεχνιόμαστε) και πάλι Lagavulin (κάτι δικά μου :tongue:)....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
4 hours ago, charkyriak said:

Που είναι αυτή η ευκαιριάρα να τρέξουμε;;;;;;;;;

Καλοκαιρινός προορισμός !

Ζάκυνθος. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν έχεις πληρώσει 56 ευρώ(με μεταφορά) το 2008 για την αγορά του Laphroaig Cairdeas τα  99,22 £ ~ 114,€ μόνο σαν ξεχειλωμένη τιμή μου φαντάζουν στις μέρες μας  

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos said:

το 2008

Συ είπας...

(Δυστυχώς το Laphroaig έπαψε εδώ και καιρό να είναι το μυστικό της νήσου ως το ποιό undervalued Islay Malt)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chris84 said:

. Γενικά το έχουν παραξηλώσει το θέμα. Δε μπορείς να αγοράσεις ένα μπουκάλι της προκοπής γτ ποια απευθύνονται σε άλλες τσέπες.. κρίμα..

Δυστυχώς έτσι είναι. Το θέμα είναι οτι αυτό δεν το προκάλεσαν οι εταιρίες, ας μην κατηγορούμε, έστω αποκλειστικά, αυτές. Είναι ένα "φυσιολογικό κακό" που προέκυψε καθαρά από την ανάπτυξη της κατηγορίας premium/malt whisky και τους νόμους της αγοράς (προσφορά και ζήτηση), δηλ. η τιμολόγηση πέραν όλων των άλλων παραγόντων, γίνεται κατα πολύ πλέον με βάση το πόσοι και πόσα είναι διατεθειμένοι να σκάσουν κάποιοι για να αποκτήσουν το Χ προιόν, και απ'ότι βλέπω ο μαζοχισμός και το 'βαράτε με κι ας κλαίω' καλά κρατεί στην αγορά του ουίσκυ......

Link to comment
Share on other sites

Και μπαίνουν στη πορεία και οι συλλέκτες. Αγοράζουν φιάλες και πουλάνε μετά στο θεό. Και δεν εννοώ τις πολύ ακριβές αλλά κοντά στα 100€ και πάνω.. δε γίνεται να μου πουλάνε μπουκάλια από feis ile στη διπλάσια τιμή ή τους κινέζους τριπλάσια τιμή.. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Chris84 said:

Και μπαίνουν στη πορεία και οι συλλέκτες. Αγοράζουν φιάλες και πουλάνε μετά στο θεό. Και δεν εννοώ τις πολύ ακριβές αλλά κοντά στα 100€ και πάνω.. δε γίνεται να μου πουλάνε μπουκάλια από feis ile στη διπλάσια τιμή ή τους κινέζους τριπλάσια τιμή.. 

Να σου πω όμως οτι οι εμφιαλώσεις για το feis isle ειναι ως επί το πλείστον διαθέσιμες μόνο εκεί και συνήθως μόνο στο αποστακτήριο. Πάνε δώσε πόσα χρήματα για εισιτήρια έξοδα διαμονής κλπ, στήσου απο το πρωί έξω απο το lagavulin πχ σε ουρά πολλών μέτρων και μετά , αφού πάρεις το μπουκάλι δώστο στην τιμή που το πήρες.

Καμιά φορά, όχι πάντα, πρέπει να δεις ότι αυτό ουσιαστικά αποτελεί πλέον και εργασία για μερικούς, και αμείβονται ουσιαστικά για τον κόπο τους, τα έξοδα τους σαν διαμεσολαβητές. Ή μήπως ο μπακάλης, ο μανάβης και το Σουπερ μάρκετ δεν κάνουν ακριβώς το ίδιο. Πιστεύεις ότι σου πουλάνε το προϊόν στην τιμή που το αγόρασαν ή ότι βάζουν το κέρδος τους πάνω στην τιμή αγοράς όπως είναι το λογικό.

Το πρόβλημα δεν είναι οι συλλέκτες, εξάλλου οι τιμές καθορίζονται απο το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης εδώ και αιώνες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ξεκίνησε όταν τα ίδια τα αποστακτήρια αποφάσισαν να ανεβάσουν υπέρμετρα τις τιμές διαπιστώνοντας το μεγάλο περιθώριο κέρδος που άφηναν στους μεσάζοντες λόγω της αυξανόμενης ζήτησης. Και φυσικά το κόστος παραγωγής τους δεν αυξήθηκε σετετόιο βαθμό που να δικαιολογεί τις αυξήσεις. Και άμεση ομολογία, αν χρειαζόταν, υπήρξε πχ και απο το springbank με τα local barley (δες το αντίστοιχο post).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και άντε οκ δέχομαι το σκεπτικό σου για τη ταλαιπωρία και τα έξοδα κτλ. Και το αγοράζω στη χ τιμή. Γτ μετά εγώ που δεν έκανα κάτι απ όλα όσα ανέφερες να το πουλήσω διπλάσια τιμή απ ότι το αγόρασα; Είμαι μήπως πιο μάγκας; Αυτή η εκμετάλλευση πρέπει να μειωθεί.

Στα αποστακτήρια υπάρχει ομαλή αύξηση τιμών. Ανέβασαν τα χρονολογημένα (δεκτό γτ δε μπορούσαν να προβλέψουν τη ζήτηση τους πριν χρόνια όπως το laga 21) και τα αντικατέστησαν με nas   και limited εμφιαλωσεις στις παλιές τους τιμές. 

Οσο για το κόστος παραγωγής μπορεί να μην αυξήθηκε όπως το εννοείς αλλά να αυξήθηκε μια τυγχον επέκταση ή αναβάθμιση του αποστακτηρίου. Η περισσότερη ζήτηση έφερε και περισσότερες απαιτήσεις ( περισσότερα βαρέλια, μεγαλύτερες αποθήκες, μεγαλύτερο ωράριο εργασίας, αυτοματοποιημένη εργασία). Όλα αυτα αυξάνουν από  λίγο εωσ Πολύ τις τιμές των νέων φιαλών.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chris84 said:

Και άντε οκ δέχομαι το σκεπτικό σου για τη ταλαιπωρία και τα έξοδα κτλ. Και το αγοράζω στη χ τιμή. Γτ μετά εγώ που δεν έκανα κάτι απ όλα όσα ανέφερες να το πουλήσω διπλάσια τιμή απ ότι το αγόρασα; Είμαι μήπως πιο μάγκας; Αυτή η εκμετάλλευση πρέπει να μειωθεί.

Στα αποστακτήρια υπάρχει ομαλή αύξηση τιμών. Ανέβασαν τα χρονολογημένα (δεκτό γτ δε μπορούσαν να προβλέψουν τη ζήτηση τους πριν χρόνια όπως το laga 21) και τα αντικατέστησαν με nas   και limited εμφιαλωσεις στις παλιές τους τιμές. 

Οσο για το κόστος παραγωγής μπορεί να μην αυξήθηκε όπως το εννοείς αλλά να αυξήθηκε μια τυγχον επέκταση ή αναβάθμιση του αποστακτηρίου. Η περισσότερη ζήτηση έφερε και περισσότερες απαιτήσεις ( περισσότερα βαρέλια, μεγαλύτερες αποθήκες, μεγαλύτερο ωράριο εργασίας, αυτοματοποιημένη εργασία). Όλα αυτα αυξάνουν από  λίγο εωσ Πολύ τις τιμές των νέων φιαλών.

Στην πρώτη παράγραφο η απάντηση είναι απλή: Επειδή υπάρχουν άνθρωποι που τα αγοράζουν.  Επιπροσθέτως Επειδή δεν είναι πάντα στο εμπόριο η παροχή ανάλογη της αντιπαροχής. Τι έκανε δηλαδή ο bill gates για να είναι ο πιο πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο? Κάτι που δεν σκέφτηκε να κάνει κάποιος άλλος η δεν τόλμησε να κάνει κάποιος άλλος η δεν πρόλαβε να κάνει κάποιος άλλος. 

Και δεν είναι θέμα μαγκιάς. Είναι απλά ο κορυφαίος νόμος του εμπορίου.  Ο καθένας δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να βάζει μία τιμή.  Αν ο αγοραστής η κάποιος αγοραστής νιώσει ότι το προϊόν αξίζει αυτή την τιμή το αγοράζει.  Αν όχι δεν το αγοράζει.  Και στην τελική αν υπάρχουν αγοραστές για την διπλάσια τιμή, δεν θα ήταν ηλίθιος να μην το έδινε σε αυτή την διπλάσια τιμή απο το να το έδινε στην αρχική? Και γιατί να το αγοράσει αρχικώς αν δεν σκόπευε να βγάλει χρήματα? Για να το πιεί? Φυσικά για να το πιεί.  Αλλά και πάλι κάποιος δεν θα το πιεί? Σε τι τιμή θα το πάρει και θα το πιεί τελικώς? Τη σημασία έχει? Σημασία έχει ότι το προϊόν θα εξυπηρετήσει τον σκοπό του,  θα καταναλωθεί δηλ. Ενίοτε απλά προφανώς δεν θα είμαστε εμείς που θα το καταναλώσουμε. 

Και μην αυταπατασαι.  Γκρινιάζουν για τις τιμές όσοι δεν μπορούν να αγοράσουν.  Και δεν μιλάμε δα για βασικό είδος διατροφής ώστε να γίνεται τόσος ντόρος.  Δεν είναι κρέας να έχουμε έλλειψη αν δεν μπορούμε να το αγοράσουμε.  Είναι είδος πολυτελείας και σχεδόν πλέον άτυπα χρηματιστηριακό προϊόν. 

Πιο πολύ εμένα αν θες με καίει που έχει αυξηθεί η τιμή του καφέ που είναι επίσημα χρηματιστηριακό προϊόν παρά το ουίσκι. 

Εδώ στην κοινωνία μας βασικά προϊόντα καθορίζονται χρηματιστηριακό όπως καλαμπόκι. 

Anyway,  και εδώ θα υπάρξει ένα limit up κάποια στιγμή και μετά θα ξεφουσκωσει. Όπως έγινε και στο παρελθόν. 

Την ίδια ακριβώς δουλειά κάνουν και οι μεσίτες ακινήτων.  Οι υπηρεσίες τους αέρας είναι.  

Σου λέει άμα θες πάνε βρες το μόνος σου.  Τόσο απλά.

Μπορείς να το βρεις μόνος σου στην αρχική τιμή αποστακτηριου? Αν δεν μπορείς προς τι η κουβέντα?

Στην δεύτερη παράγραφο θα σου πω ότι την τουλάχιστον μια δεκαετία που ασχολούμαι η αύξηση μόνο ομαλή δεν ήταν από τα αποστακτηρια. Πχ talisker 25 ετών από 90 ευρώ στα 200 . 30 ετών από 110 ευρώ στα 300. Lagavulin 21 ετών από 70 ευρώ στα 120 και μετά 500.

 Στην 3η παράγραφο απλά μου λες ότι δικαιολογείται η αύξηση τιμών προκειμένου να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις να μεγιστοποιήσουν ακόμα περισσότερο το κέρδος τους. Δηλαδή ότι σου φαίνεται λογικό να πληρώνουν οι καταναλωτές για το ίδιο το κέρδος του επιχειρηματία προσθέτοντας το σε αυτό. 

Συγγνώμη,  Αλλιώς το είχα καταλάβει. 

Η αυτοματοποίηση και η επέκταση γίνεται εξαιτίας και προς επίτευξη υπερκερδους και θα έπρεπε να λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα στην πορεία των τιμών. 

Επίσης η αυτοματοποίηση μειώνει τις εργατοώρες και άρα τα λειτουργικά κόστη αυξάνοντας παράλληλα την παραγωγή = μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους. 

Γι αυτό άλλωστε και άμα προσέξεις τα μικρα αποστακτηρια έχουν και υψηλότερες τιμές. Λόγω μεγαλύτερου κόστους παραγωγής. 

Άρα εμ και χαμηλότερο κόστος παραγωγής εμ και μεγαλύτερο όγκο παραγωγής εμ και υψηλότερη τιμή?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς αν μου πεις ότι σε ανάγκασε οποιοσδήποτε να αγοράσεις με το ζόρι μια φιάλη ουίσκι θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αν μου πεις ότι σε βασικά είδη διατροφής θα έπρεπε όλοι να έχουν την ίδια πρόσβαση ανεξαρτήτως του εισοδήματος τους θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αν μου πεις ότι το αυτό θα έπρεπε να ισχύει και σε όλα τα άλλα είδη, ότι δηλαδή θα έπρεπε ανεξαρτήτως εισοδήματος να έχουμε όλοι την ίδια δυνατότητα στην πρόσβαση,  θα σου πω ότι αυτό δεν είναι το οικονομικό και κοινωνικό μοντέλο που ζούμε και άρα αναφέρεσαι σε κάτι ουτοπικό η έστω διαφορετικό το οποίο εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να ισχύσει.  Γιατί? Γιατί αν κάτι βγαίνει σε αριθμό πχ 1000 φιαλών και το θέλουν 10000 άτομα δεν βγαίνουν τα μαθηματικά και επομένως επανερχόμαστε στο νομό της προσφοράς και ζήτησης.  Η στο μέσο (βύσμα).

Αυτά τα έχω γράψει άπειρες φορές και σε ξένα φόρουμ και δεν είναι επί προσωπικού σε καμία περίπτωση. 

Είμαστε σε εποχή που αφενός γίνεται συλλεκτικό το βρακί που φόρεσε η Kim Kardashian και από την άλλη στην εποχή που άνθρωποι δεν έχουν να φάνε.  Δεν με στεναχωρεί η τιμή στο ουίσκι καθόλου. Άμα έχω αγοράζω μέχρι εκεί που φθάνει η τσέπη μου και συμφωνεί η λογική μου. 

Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 200ευρώ για να πάρω μπουκάλι να πιω μόνος. Ούτε με νοιάζει,  αν και θα ήθελα, να δοκιμάσω όλες αυτές τις πανάκριβες πλέον εμφιαλωσεις. Άλλες προτεραιότητες. 

Προσωπικά επίσης έστω και δείγμα να έπαιρνα με πόσο πχ 20-30 ευρώ θα μου έκαιγε το λαιμό. 

Αν όμως ένα μπουκάλι που έχω δω ότι πιάνει πλέον λόγω συλλεκτηκοτητας αντί για 100ευρώ που το πήρα 300 ε ναι μπορεί να το δώσω. Και αν αποφασίσω να μην το πιω και να το δώσω και μπορώ να το δώσω 300 άντε εξήγησε μου εσυ γιατί να το δώσω 100? 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, thanasist said:

Γενικώς αν μου πεις ότι σε ανάγκασε οποιοσδήποτε να αγοράσεις με το ζόρι μια φιάλη ουίσκι θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αν μου πεις ότι σε βασικά είδη διατροφής θα έπρεπε όλοι να έχουν την ίδια πρόσβαση ανεξαρτήτως του εισοδήματος τους θα συμφωνήσω μαζί σου.

Αν μου πεις ότι το αυτό θα έπρεπε να ισχύει και σε όλα τα άλλα είδη, ότι δηλαδή θα έπρεπε ανεξαρτήτως εισοδήματος να έχουμε όλοι την ίδια δυνατότητα στην πρόσβαση,  θα σου πω ότι αυτό δεν είναι το οικονομικό και κοινωνικό μοντέλο που ζούμε και άρα αναφέρεσαι σε κάτι ουτοπικό η έστω διαφορετικό το οποίο εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να ισχύσει.  Γιατί? Γιατί αν κάτι βγαίνει σε αριθμό πχ 1000 φιαλών και το θέλουν 10000 άτομα δεν βγαίνουν τα μαθηματικά και επομένως επανερχόμαστε στο νομό της προσφοράς και ζήτησης.  Η στο μέσο (βύσμα).

Αυτά τα έχω γράψει άπειρες φορές και σε ξένα φόρουμ και δεν είναι επί προσωπικού σε καμία περίπτωση. 

Είμαστε σε εποχή που αφενός γίνεται συλλεκτικό το βρακί που φόρεσε η Kim Kardashian και από την άλλη στην εποχή που άνθρωποι δεν έχουν να φάνε.  Δεν με στεναχωρεί η τιμή στο ουίσκι καθόλου. Άμα έχω αγοράζω μέχρι εκεί που φθάνει η τσέπη μου και συμφωνεί η λογική μου. 

Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ πάνω από 200ευρώ για να πάρω μπουκάλι να πιω μόνος. Ούτε με νοιάζει,  αν και θα ήθελα, να δοκιμάσω όλες αυτές τις πανάκριβες πλέον εμφιαλωσεις. Άλλες προτεραιότητες. 

Προσωπικά επίσης έστω και δείγμα να έπαιρνα με πόσο πχ 20-30 ευρώ θα μου έκαιγε το λαιμό. 

Αν όμως ένα μπουκάλι που έχω δω ότι πιάνει πλέον λόγω συλλεκτηκοτητας αντί για 100ευρώ που το πήρα 300 ε ναι μπορεί να το δώσω. Και αν αποφασίσω να μην το πιω και να το δώσω και μπορώ να το δώσω 300 άντε εξήγησε μου εσυ γιατί να το δώσω 100? 

Οτι καλυτερο εχω ακουσει πανω στο θεμα αυτο..Με αντιπροσωπευει πληρως..:db:

Link to comment
Share on other sites

@thanasist δε διαφωνώ σε κάτι μαζί σου και ωραία τα ανελυσες. Απλά έχω διαφορετική νοοτροπία πάνω σε κάποια απ όλα αυτά που ανέφερες. 

Το θέμα μεταπώλησης, την αυτοματοποίηση, τις διαφοροποίηση τιμών, τους συλλέκτες μπορούμε να τα αναλύσουμε από κοντά όποτε θες συντροφιά με ποτακι γιατί το να γράψω θα μου πάρει αρκετή ώρα και θα πρέπει να βάλω σε δεύτερη μοίρα το babysitting και δε το θέλω. 

Κια ξαναλέω, συμφωνώ με όσα λες απλά είμαι λίγο πιο ρομαντικός σε αυτό το θέμα και φυσικά με λιγότερα χρόνια εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, thanasist said:

.....

Στην δεύτερη παράγραφο θα σου πω ότι την τουλάχιστον μια δεκαετία που ασχολούμαι η αύξηση μόνο ομαλή δεν ήταν από τα αποστακτηρια. Πχ talisker 25 ετών από 90 ευρώ στα 200 . 30 ετών από 110 ευρώ στα 300. Lagavulin 21 ετών από 70 ευρώ στα 120 και μετά 500.

 ....

....στο ίδιο σου το μήνυμα, απαντάς ο ιδιος λίγο πιο πάνω γράφοντας

"..... Είναι απλά ο κορυφαίος νόμος του εμπορίου.  Ο καθένας δεν κάνει τίποτα παραπάνω από το να βάζει μία τιμή.  Αν ο αγοραστής η κάποιος αγοραστής νιώσει ότι το προϊόν αξίζει αυτή την τιμή το αγοράζει.  Αν όχι δεν το αγοράζει.  Και στην τελική αν υπάρχουν αγοραστές για την διπλάσια τιμή, δεν θα ήταν ηλίθιος να μην το έδινε σε αυτή την διπλάσια τιμή απο το να το έδινε στην αρχική?....."

Μια παρατήρηση μονάχα, ας μην γκρινιάζουμε λοιπόν για τις εταιρίες και τις αυξανόμενες τιμές τους, όσο κι αν θα το θέλαμε, ούτε αυτές είναι ηλίθιες......

....."προσφορά και ζήτηση"...."ο κορυφαίος νόμος του εμπορίου"....εφ'όσον δεχόμαστε οτι ισχύει για ιδιώτες-συλλέκτες, δεν θα δεχτούμε οτι ισχύει για τους επαγγελματίες; Αυτό είναι αστείο.

 

Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2018 at 1:14 PM, thanasist said:

Το πρόβλημα δεν είναι οι συλλέκτες, εξάλλου οι τιμές καθορίζονται απο το νόμο της προσφοράς και της ζήτησης εδώ και αιώνες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα ξεκίνησε όταν τα ίδια τα αποστακτήρια αποφάσισαν να ανεβάσουν υπέρμετρα τις τιμές διαπιστώνοντας το μεγάλο περιθώριο κέρδος που άφηναν στους μεσάζοντες λόγω της αυξανόμενης ζήτησης. Και φυσικά το κόστος παραγωγής τους δεν αυξήθηκε σετετόιο βαθμό που να δικαιολογεί τις αυξήσεις. Και άμεση ομολογία, αν χρειαζόταν, υπήρξε πχ και απο το springbank με τα local barley (δες το αντίστοιχο post).

Νομίζω ότι το είχα ήδη καλύψει αυτό @Celticγια τα αποστακτηρια εννοώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, thanasist said:

Νομίζω ότι το είχα ήδη καλύψει αυτό @Celticγια τα αποστακτηρια εννοώ. 

 

Nαι, αλλά σε αυτό ακριβώς λέω οτι είσαι λάθος. Λες "....το μεγαλύτερο πρόβλημα ξεκίνησε όταν τα ίδια τα αποστακτήρια αποφάσισαν να ανεβάσουν υπέρμετρα τις τιμές" και λέω εγώ γιατί; απο που κι ως που υπέρμετρα; Επειδή κάποια στιγμή ξύπνησαν; 

Αν λοιπόν θέλουμε να το δούμε ορθολογιστικά, με βάση την αρχή και την πορεία των πράγματων, τότε μάλλον φταίνε οι συλλέκτες.....;) (δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο αλλά ούτε και κατηγορώ τις εταιρίες, είπαμε αυτοί είναι νόμοι της αγοράς, τελεία και παύλα)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...