Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Έτσι εξηγούνται όλα


Recommended Posts

Ρε δε μπα να λένε ότι θέλουν...

Ανατολίτης χωρίς μπάκα δεν γίνετε είναι η καμπύλη τις ευημερίας :lol:

Καλο Πάσχα και vour στα αρνιά και στο καλο πιοτό :clapping::drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω πρηστεί και δεν μπορώ να ηρεμήσω... Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν 1μιση πιάτο μαγειρίτσα, 2 κιλά κατσίκι, 4 κομμάτια κοκορέτσι (με λίγη μουστάρδα), 1 αυγό με λάδι και αλατοπίπερο, πλείστες πατάτες, 2 κομματάρες τυρί με σαλάτα (γραβιέρα νάξου και φέτα βαρελίσια), η εν λόγω σαλάτα, ένα μεγαλοπρεπές προφιτερόλ, μερικά τεταρτημόρια μήλου και πορτοκαλιού. Ευτυχώς διάβασα με προσοχή το άρθρο και κατάλαβα ότι τελικά έφταιγε ένα dram St Magdalene που ήπια στο σπίτι... Άτιμο whisky! :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω πρηστεί και δεν μπορώ να ηρεμήσω... Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν 1μιση πιάτο μαγειρίτσα, 2 κιλά κατσίκι, 4 κομμάτια κοκορέτσι (με λίγη μουστάρδα), 1 αυγό με λάδι και αλατοπίπερο, πλείστες πατάτες, 2 κομματάρες τυρί με σαλάτα (γραβιέρα νάξου και φέτα βαρελίσια), η εν λόγω σαλάτα, ένα μεγαλοπρεπές προφιτερόλ, μερικά τεταρτημόρια μήλου και πορτοκαλιού. Ευτυχώς διάβασα με προσοχή το άρθρο και κατάλαβα ότι τελικά έφταιγε ένα dram St Magdalene που ήπια στο σπίτι... Άτιμο whisky! :tongue:

Λιτοδίαιτος όπως πάντα!!!

Νομίζω ότι μάλλον είναι ο συνδυασμός με την σαλάτα (είναι γνωστό ότι τα υγειηνά παχαίνουν, ενώ επίσης ο συνδυασμός με προφυτερόλ κάνει κακό και στο ζάχαρο.

Επίσης, Χρόνια Πολλά και Χριστός Ανέστη σε όλους και του χρόνου σπίτια μας (οι φαντάροι).

Theo μου έχεις σπάσει τα νέυρα με το St. Magdalene... :lol: σιγά το παλιοmalt.

Πιο καλά ένα Famous Grouse Pure Malt κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω πρηστεί και δεν μπορώ να ηρεμήσω... Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν 1μιση πιάτο μαγειρίτσα, 2 κιλά κατσίκι, 4 κομμάτια κοκορέτσι (με λίγη μουστάρδα), 1 αυγό με λάδι και αλατοπίπερο, πλείστες πατάτες, 2 κομματάρες τυρί με σαλάτα (γραβιέρα νάξου και φέτα βαρελίσια), η εν λόγω σαλάτα, ένα μεγαλοπρεπές προφιτερόλ, μερικά τεταρτημόρια μήλου και πορτοκαλιού. Ευτυχώς διάβασα με προσοχή το άρθρο και κατάλαβα ότι τελικά έφταιγε ένα dram St Magdalene που ήπια στο σπίτι... Άτιμο whisky! :tongue:

Άρχοντας !!!!!!!! :lol::lol::lol: .

Τheo και το Βenrinnes που ήπια εγώ παχαίνει πολύ,να το αποφεύγεται όλοι :tongue: .

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έχω πρηστεί και δεν μπορώ να ηρεμήσω... Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγαν 1μιση πιάτο μαγειρίτσα, 2 κιλά κατσίκι, 4 κομμάτια κοκορέτσι (με λίγη μουστάρδα), 1 αυγό με λάδι και αλατοπίπερο, πλείστες πατάτες, 2 κομματάρες τυρί με σαλάτα (γραβιέρα νάξου και φέτα βαρελίσια), η εν λόγω σαλάτα, ένα μεγαλοπρεπές προφιτερόλ, μερικά τεταρτημόρια μήλου και πορτοκαλιού. Ευτυχώς διάβασα με προσοχή το άρθρο και κατάλαβα ότι τελικά έφταιγε ένα dram St Magdalene που ήπια στο σπίτι... Άτιμο whisky! :tongue:

Λυπήσου μας Τέο και εμάς τους ξενιτεμένους... :angry:

Πως τα λες έτσι άκαρδε κοκορέτσι γραβιέρα νάξου κατσικάκι... Σαδιστή =@

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ την παρέα

Αναφορά πολέμου [από Μ. Τετάρτη μεσημέρι – μέχρι χθες Δευτέρα του Πάσχα] σε διάφορες περιστάσεις εντός των Αρκαδικών highlands, φυσικά για αρκετά άτομα, δεν είμαι μοναχοφαης ..... λολ

1 κασόνι amstel

10 lt τσίπουρο [σπιτικό και εμπορικό]

2 lt ούζο [Χίου και Καλαμάτας]

Ένα βαρέλι κρασί των 100 lt [μοσχοφίλερο]

20 guiness στο τσιγκάκι με την μπίλια

1 κιλό εσπρεσσο σε κόκκους [για ξύπνημα και για ξενερωμα]

½ μπουκάλι Glenfarclas 30yo

1 μπουκάλι lagavullin 16yo

1 μπουκάλι white & Mckey 19yo

Διάφορες άλλες μικροποσότητες blend

½ μπουκάλι campari με αρκετή σόδα για την χώνεψη

Από φαγώσιμα

4 αρνιά [συνολικό βάρος 50 κιλά] μόνο για σούβλα

2 κατσίκια [15 κιλά] παιδάκια

7 κοκορέτσια [10 μέτρα]

½ τενεκές φέτα

3 κατσαρόλες γιαούρτι [πρόβεια σπιτική η μία για το τζατζίκι]

1 καταψύκτης κατεψυγμένα θαλασσινά [2 κυβικά τουλάχιστον]

1 τσουβάλι πατάτες Τριπόλεως

5 συσκευασίες μπούτια κοτόπουλο

2 αγγούρια [υγιεινή διατροφή…… λολ ….. για την παρασκευή τζατζικιού]

1 τελάρο ντομάτες

5 κιλά λεμόνια

52 αυγά χωριάτικα

2 πατσές προβατίσιες

2 πασχαλιάτικες κουλούρες ψωμί

1 τενεκές λάδι

2 τσουρέκια [το ένα με γέμιση κάστανο]

2 λαμαρίνες γαλοκούλουρα

1 ταψί γαλακτομπούρεκο σπιτικό

4 ταψία γαλόπιτα σπιτική

2 κιλά δίπλες Καλαμάτας

ΜΕΓΑΛΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ

ΤΑΞΙ Τρίπολης [respect στα 2 παιδιά που έχουμε το τηλ τους και μας μεταφέρουν με ασφάλεια τις πιο περίεργες ώρες]

Link to comment
Share on other sites

Έλεος ρε o_Koulos έλεος :(

και εμείς την βγάλαμε με μπάρμπεκιου :angry:

Το αποφάσισα του χρόνου έρχομαι μαζί σου για πάσχα :yahoo::drinks:

Link to comment
Share on other sites

Theo προφανώς το St Magdalene φταίει! Δες τον Koulos που πρώτα έβαλε τα ποτά. Κάτι ξέρει... Η επιστήμη μίλησε!

Koulos να έρθω και εγώ του χρόνου;

Link to comment
Share on other sites

Ήμαρτον ρε O_koulos!!!!!Ήμαρτον!!!

Λάδωσαν τα μάτια μου μόνο που το διάβασα!!!

Δεν είδα τίποτα να γράφεις για σπιτικά λουκάνικα, οπότε έχω ελπίδες να βρω κανά απομεινάρι κάτω.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ και τώρα μόνο ανανά και γκρευπφτουτ!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά αλλά θα προτιμούσα Gnocchi Κολοκύθας με Μαύρο Βούτυρο και Χοιρινό in croute με Σάλτσα Μήλου ή έστω ρουλάδες από χριστόψαρο με λιαστή ντομάτα και σάλτσα σαφράν μαζί με ένα κρυμμένο κιτρινόπτερο τόνο σε κρούστα επτά αρωματικών μπαχαρικών με πικάντικη "sauce" σόγιας και μουστάρδας, συνοδεία σαλάτας με άρωμα θάλασσας, με μαριναρισμένο αστακό, χταπόδι, χτενι, κυδώνι, μύδι, γυαλιστερή, αρωματισμένη με πιπέρι Μαδαγασκάρης και δροσισμένη με "vinaigrette" εσπεριδοειδών και κόλιανδρου

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά αλλά θα προτιμούσα ..................

:o:o:o:wacko::wacko:

μετα απο ολα αυτα ............νιωθω καπως ετσι :bad::pardon:

μια σοδα ρε παιδια, η μαλλον μια δωδεκαδα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά αλλά θα προτιμούσα Gnocchi Κολοκύθας με Μαύρο Βούτυρο και Χοιρινό in croute με Σάλτσα Μήλου ή έστω ρουλάδες από χριστόψαρο με λιαστή ντομάτα και σάλτσα σαφράν μαζί με ένα κρυμμένο κιτρινόπτερο τόνο σε κρούστα επτά αρωματικών μπαχαρικών με πικάντικη "sauce" σόγιας και μουστάρδας, συνοδεία σαλάτας με άρωμα θάλασσας, με μαριναρισμένο αστακό, χταπόδι, χτενι, κυδώνι, μύδι, γυαλιστερή, αρωματισμένη με πιπέρι Μαδαγασκάρης και δροσισμένη με "vinaigrette" εσπεριδοειδών και κόλιανδρου

Πεσ'το ρε φίλε πιο απλά να σε καταλάβουμε!!!Θέλεις απλά ένα Uigedeail να στανιάρεις ή αν δεν βρεις ένα Lagavulin 21 y.o.

Τι πας και μπλέκεις με περιγραφές και μας μπερδεύεις!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτά αλλά θα προτιμούσα Gnocchi Κολοκύθας με Μαύρο Βούτυρο και Χοιρινό in croute με Σάλτσα Μήλου ή έστω ρουλάδες από χριστόψαρο με λιαστή ντομάτα και σάλτσα σαφράν μαζί με ένα κρυμμένο κιτρινόπτερο τόνο σε κρούστα επτά αρωματικών μπαχαρικών με πικάντικη "sauce" σόγιας και μουστάρδας, συνοδεία σαλάτας με άρωμα θάλασσας, με μαριναρισμένο αστακό, χταπόδι, χτενι, κυδώνι, μύδι, γυαλιστερή, αρωματισμένη με πιπέρι Μαδαγασκάρης και δροσισμένη με "vinaigrette" εσπεριδοειδών και κόλιανδρου

Άσε τις π@π@ριές και πες μας που βρήκες το συγκεκριμένο menu!!! :lol::tongue: Δεν το σκέφτηκες μόνος σου! Είχες βοήθεια.

...ρουλάδες από χριστόψαρο με λιαστή ντομάτα και σάλτσα σαφράν... Priceless!!!

1. Τι είναι οι ρουλάδες;

2. Δεν έβαλες τα all time classics ρόκα, προσούτο, παρμεζάνα και μπαλσάμικο... επειδή είναι πολύ λαικό και καθημερινό;;;

3. Μαύρο βούτυρο;;;

Δεν είμαι δογματικός με την ελληνική κουζίνα, την επόμενη φορά που θα κατέβω θα δοκιμάσω την fusion μαγειρική σου. Τότε θα περιμένω ανάλογο menu!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τον κρυμμένο κιτρινόπτερο τόνο τον ήξερες θες να μας πεις??? :lol: :lol: :lol:

(και σιγά μη σου μαρτυρήσω τις γαστρονομικές μου πηγές :tongue: )

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τον κρυμμένο κιτρινόπτερο τόνο τον ήξερες θες να μας πεις??? :lol::lol::lol:

(και σιγά μη σου μαρτυρήσω τις γαστρονομικές μου πηγές :tongue: )

Το κρυμμένο με μπερδεύει, αλλά τον κιτρινόπτερο τόνο τον είχα ξανακούσει σε οικολογικά sites: τον έχουν ξεσκίσει στο ψάρεμα τον άμοιρο.

Μην τις αποκαλύπτεις, αρκεί να μου τα μαγειρέψεις!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τον κρυμμένο κιτρινόπτερο τόνο τον ήξερες θες να μας πεις??? :lol: :lol: :lol:

(και σιγά μη σου μαρτυρήσω τις γαστρονομικές μου πηγές :tongue: )

Κρυμμένος - "ξε-κρυμμένος" μια χαρά μου ακούγεται, αρκεί να μην κάνει μπάνιο μαζί μου σε ακτίνα 50 μέτρων.

Από ότι βλέπω, οι δυτο γεροξεμωράμένοι - γεροξεκούτηδες του forum "πλακώνονται" πάλι σχετικά με τις γνώσεις τους. :lol:

Ότι και να μου πείτε....σαν ένα καλό ζουμερό σοθβλάκι γύρο με αλάδωτη πίττα δεν είναι τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...