Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Laphroaig "Cairdeas", NAS, C/S, 57.3%, Feis Ile 2010, OB


cheese

Recommended Posts

Αποτέλεσμα εικόνας για laphroaig cairdeas 57.3%

https://www.whiskybase.com/whiskies/whisky/16153/laphroaig-cirdeas

Οι τυφώνες του Αυγούστου είναι στα όρια του Χονγκ Kόνκ και είναι θέμα λίγον ημερών να τους καλοδεχτούμε κλεισμένοι στα σπίτια μας. Για να μην βρεθώ σε κάποια αιφνίδια κατάσταση έσφαξα προκαταβολικά το Laphroaig Cairdeas Feis Ile 2010 Master προκειμένου να με βρεί έτοιμο (εάν μείνει κάνα dram μέχρι τότε!) όταν μπούν οι τυφώνες επίσημα στο Χόνγκ Κόνγκ (!!!!!!!!!!)

πρόκειται για μια υπέροχη δουλειά (ποιό Laphroaig δεν είναι υπέροχο :scratch_one-s_head: ) που θέλει χρόνο και προσοχή. Αρχίζοντας από τον υπέροχο ήχο που αφήνει ο αρκετά σκληρός φελλός όταν το μπουκάλι ανοίγει. Το ποτήρι θα γεμίσει με το ανοιχτόχρωμο (όπως όλα τα laphroaig) απόσταγμα και ο χώρος θα γεμίσει μυρωδιές!

Αν και διάβασα πως χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου αποστάγματος είναι εκτός των άλλων τα φρούτα, εγώ άλλα πράγματα διέκρινα. Αρχικά μου ήρθε στην μύτη μια έντονη βανίλια την οποία αμέσως ακολουθεί μια έντονη οσμή βρεγμένων χόρτων. Ίσως αυτή ακριβώς η οσμή από κάποιους να χαρακτηρίζεται ως γλυκά φρούτα, αλλά για μένα, επιμένω, πρόκειται για βανίλια με βρεγμένα χόρτα πρώτης φθινοπωρινής βροχής! Στην συνέχεια το νερό της ίδιας φθινοπωρινής βροχής βρέχει το αλάτι που αποτελεί μέρος αυτού που συνθέτει την μυρωδιά του. Να είμαι ειλικρινής, ένοιωσα μια μικρή απογοήτευση, το περίμενα, με λαχτάρα, περισσότερο τυρφώδες. Η τύρφη υπάρχει αλλά επισκιάζεται από τους υψηλούς βαθμούς. Μία σταγόνα, αλλά πραγματικά μία σταγόνα νερό, όχι περισσότερο, ελευθερώνει την τύρφη αλλά καλύπτει και τα βρεγμένα χόρτα διατηρώντας ωστόσο το βρεγμένο αλάτι. Στο τέλος γίνεται αντιληπτή η γνωστή, αχώριστη από τέτοια whisky ψαρίλα.

Στο στόμα ακολουθούν με την ίδια σειρά περίπου όλα τα παραπάνω, νιώθοντας λοιπόν το γεμάτο σώμα του γεύτηκα την βανίλια στην αρχή μαζί με τα βρεγμένα χόρτα στην συνέχεια, το αλάτι, λίγο τύρφη και μια μικρή δόση ψαρίλας. Η σταγόνα νερό που απαραίτητα πρόσθεσα στην συνέχεια θα δώσει έμφαση στην τύρφη, επισκιάζοντας ελαφρώς τα χόρτα διατηρώντας το αλάτι και στο τέλος η ψαρίλα η οποία με την πρόσθεση του νερού άλλες φορές έμοιαζε εντονότερη άλλες φορές πάλι όχι.

Η επίγευση μακριά και ευχάριστη αφήνει στο τέλος μια έντονη γεύση τύρφης, σαν να σου λέει το απόσταγμα είμαι Islay, και το πιο όμορφο είναι τα βρεγμένα χόρτα. Έχουμε όλοι παίξει μπάλα πιτσιρικάδες απογεύματα μετά από βροχή, και μας έχει μαρκάρει εκείνος ο χοντρός αντίπαλος :ireful3: και μας έχει ρίξει με τα μούτρα στο γρασίδι και σκουπίσαμε το στόμα από τα βρεγμένα χόρτα τα οποία δαγκώσμε και λίγο αφήνοντας μια πικρή γεύση χόρτου στο στόμα! Αυτό ακριβώς είναι το τελείωμα του Laphroaig Cairdeas Feis Ile 2010 Master! :i-m_so_happy:

Ενά υπέροχο islay ένα ακόμα υπέροχο laphroaig, θέλει ωστόσο το χρόνο του, αν και επιμένω να μου αρέσει περισσότερο λόγο τύρφης το δεκάρι, είναι ωστόσο ένα όμορφο whisky που όμως θέλει τον χρόνο του. Είναι η τέταρτη βραδιά που ασχολούμαι μαζί του και είναι από τα λίγα whisky που με ανάγκασαν να κρατώ σημειώσεις για το τί μυρίζω και γεύομαι κάθε φορά!

Αξίζει τον κόπο. Ωραία δουλειά. :good:

Υ.Γ. δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφεία, εάν μπορεί κάποιος moderator να βοηθήσει, η φώτο είναι εδώ:http://www.whiskybase.com/images/whiskies/16153.png

ευχαριστώ

post-365-12813388630467_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλε προσπάθησα, αλλά μάλλον έχει να κάνει με το είδος του αρχείου. Μπορείς να το μετατρέψεις σε κάτι άλλο; Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

βανίλια με βρεγμένα χόρτα πρώτης φθινοπωρινής βροχής

:scratch_one-s_head: Σαν να λεμε σοκολατα με γευση/αρωμα σουβλακιου?

Να είμαι ειλικρινής, ένοιωσα μια μικρή απογοήτευση, το περίμενα, με λαχτάρα, περισσότερο τυρφώδες.

Τετοιες μεταπτωσεις που σου δημιουργει το Laphroaig,σε βλεπω συντομα να πεφτεις στα ψυχοτροπα και τα αντικαταθλιπτικα :girl_hospital:

και μας έχει μαρκάρει εκείνος ο χοντρός αντίπαλος :ireful3: και μας έχει ρίξει με τα μούτρα στο γρασίδι

Εχουμε παιξει ποτε μαζι μπαλα και σε μαρκαρα? :popcorm1:

Είναι η τέταρτη βραδιά που ασχολούμαι μαζί του

Αρχιζω να ανησυχω για σενα.Να βρισκεσαι σε μια πολη/λιμανι/σταυροδρομι μοντελονυφοπαζαρου και να περνας μαζεμενες νυχτες αφουγκραζομενος τα ...καλλη του Laphroaig? Λειτουργεις σε οριακο σημειο,γρηγορα στο κοντινοτερο μασατζιδικο της γειτονιας σου για τονωση,εκτονωση και επαναπροσδιορισμο των προτεραιοτητων σου! :party2:

Link to comment
Share on other sites

βανίλια με βρεγμένα χόρτα πρώτης φθινοπωρινής βροχής

:scratch_one-s_head:

Σαν να λεμε σοκολατα με γευση/αρωμα σουβλακιου?
άβυσσος η ψυχή του whisky...
rolleyes.gif
και μας έχει μαρκάρει εκείνος ο χοντρός αντίπαλος
:ireful3:
και μας έχει ρίξει με τα μούτρα στο γρασίδι Εχουμε παιξει ποτε μαζι μπαλα και σε μαρκαρα?
:popcorm1:
Sir.. εσύ εδώ;;.......
shok.gif
όταν ξανάρθω ελλάδα θα παίξουμε μπάλα....
spiteful.gif
Αρχιζω να ανησυχω για σενα.Να βρισκεσαι σε μια πολη/λιμανι/σταυροδρομι μοντελονυφοπαζαρου και να περνας μαζεμενες νυχτες αφουγκραζομενος τα ...καλλη του Laphroaig? Λειτουργεις σε οριακο σημειο,γρηγορα στο κοντινοτερο μασατζιδικο της γειτονιας σου για τονωση,εκτονωση και επαναπροσδιορισμο των προτεραιοτητων σου!
:party2:

14 μήνες στην ανατολή, ούτε τέσσερις μέρες laphroaig δεν μου δικαιολογείς;;;
to_take_umbrage.gif

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Cheese σε συγχαίρω για ένα review με αθώα γλαφυρότητα και έντονα συναισθήματα!

Στο λόγο μου μόλις πάω σπίτι θα πιω λίγο Laphroaig (το απλό 10yo βέβαια) στην υγειά σου!

Slainte!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Cheese σε συγχαίρω για ένα review με αθώα γλαφυρότητα και έντονα συναισθήματα!

Στο λόγο μου μόλις πάω σπίτι θα πιω λίγο Laphroaig (το απλό 10yo βέβαια) στην υγειά σου!

Slainte!

Σε ευχαριστώ φίλε Wisdom hi.gif για τα καλά σου λόγια (όχι σαν κάτι άλλους pooh.gif...rolleyes.gif) και εύχομαι να σου τύχει να το δοκιμάσεις και αυτό το cairdeas όχι πως είναι καλύτερο από το αγαπημένο μου δεκάρι ( give_heart2.gif ) αλλά αξίζει τον κόπο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

.... Αρχίζοντας από τον υπέροχο ήχο που αφήνει ο αρκετά σκληρός φελλός όταν το μπουκάλι ανοίγει. Το ποτήρι θα γεμίσει με το ανοιχτόχρωμο (όπως όλα τα laphroaig) απόσταγμα και ο χώρος θα γεμίσει μυρωδιές!

....

Αξίζει τον κόπο. Ωραία δουλειά. :good:

Υ.Γ. δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφεία, εάν μπορεί κάποιος moderator να βοηθήσει

Φίλε cheese EΥΓΕ!!!

:hi::good2:

Πολύ καλή περιγραφή, συγχαρητήρια και στην υγειά σου!

Στέκομαι ιδαίτερα σε αυτό που γράφεις για τον ήχο του φελλού, είναι όντως κατι το μοναδικό αυτό με τα Laphroaig που με φτιάχνει κι εμένα ειδικά όταν ανοίγω το μπουκάλι για 1η φορά!!

ΥΓ ελπίζω να σου αρέσει η φωτό που διάλεξα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην 1η φετινή φθινοπωρινή συναντηση μας, στο James Joyce, κέρασε ένα από δαύτο ο Giorgos, thanks φίλε!

Δεν ξέρω άν κάτι έφταιξε, αλλά εκείνο το βράδυ αυτό το πολυαναμενόμενο Laphroaig δεν μου έκατσε καλά. Πολύ επιθετική αλατίλα βρήκα, και στο αρωμα και στη γεύση, απογοητεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω άν κάτι έφταιξε, αλλά εκείνο το βράδυ αυτό το πολυαναμενόμενο Laphroaig δεν μου έκατσε καλά.

Ρε φιλαράκι έλεος ότι έχω φέρει το ένα σου ξυνίζει το άλλο σου βρωμάει και το άλλου σου έρχεται πολύ αλμυρό :laugh3: :laugh3: .

Θα γράψω άλλη στιγμή για το ουίσκι αναλυτικά.Προς το παρόν να πω πως ήταν :good3: .

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλαράκι έλεος ότι έχω φέρει το ένα σου ξυνίζει το άλλο σου βρωμάει και το άλλου σου έρχεται πολύ αλμυρό :laugh3: :laugh3: .

Μαλλον λαθος emoticons έβαλες, νομίζω οτι ηθελες να μου βάλεις αυτό :fuck:

Cool my friend, το ξερεις οτι δεν ειναι ετσι (μαλλον το αντίθετο, να σου θυμίσω τη γνωμη μου για τις 2 Καρλότες, τα Laga 12yo FoM, Caol Ila C/S, Glengoyne Peters, Κilchoman, κλπ).......

............. αλλα κι ετσι να ηταν δε σημαίνει οτι εχω κατι προσωπικό μαζί σου, ισως τελευταία να θάβω τις επιλογές σου μπας και ανοίξεις κανα Glengoyne Choice Cask ακόμα, κανα Port Ellen OB, κανα Ardbeg των '70s, κανα A'bunadh από τα πρώτα, τιποτα πολυγερασμένα Talisker-Βowmore-Glenfarclas και τέτοια πράγματα....... :punk:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μού άρεσε!

Και γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε, περιμένω κάπου στα φετινά Χριστούγεννα να ανοίξω και το δικό μου μπουκαλάκι!

Thanks φιλαράκι!!

Link to comment
Share on other sites

μπας και ανοίξεις κανα Glengoyne Choice Cask ακόμα, κανα Port Ellen OB, κανα Ardbeg των '70s, κανα A'bunadh από τα πρώτα, τιποτα πολυγερασμένα Talisker-Βowmore-Glenfarclas και τέτοια πράγματα....... :punk:

Λοιπόν :scaut_en: δεσμεύομαι :scaut_en: στο Forum αν γίνει κάτι καλό που περιμένω...να ρίξω στο τραπέζι πολύ δυνατό μπουκαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λοιπόν :scaut_en: δεσμεύομαι :scaut_en: στο Forum αν γίνει κάτι καλό που περιμένω...να ρίξω στο τραπέζι πολύ δυνατό μπουκαλάκι.

:dj::cool:

Φιλαράκι ακόμα στην αναμονή . . . έννοια σου και δεν το έχω ξεχάσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :scaut_en: δεσμεύομαι :scaut_en: στο Forum αν γίνει κάτι καλό που περιμένω...να ρίξω στο τραπέζι πολύ δυνατό μπουκαλάκι.

Ποσο ακομα θα αντεξει η (πλουσια/ακληρη)θεια σου στην εντατικη? Δεν της τραβας τα σωληνακια να τελειωνει? :smoke::english_en:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Giorgos ακόμα στην αναμονή;;;;;;;;;; :wtf2:

Posted 17 January 2011 - 04:59 pm

Φιλαράκι ακόμα στην αναμονή . . . έννοια σου και δεν το έχω ξεχάσει...είχα πει τότε και ακόμα δεν έχει αλλάξει κάτι δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Πολύ κουβέντα εδώ ε; φλυαρία του κερατά.....

Εγώ επανέρχομαι απλά για να διορθώσω τον εαυτό μου, καθότι τις προάλες που πέρασε ο αδελφός μου από το σπίτι είπα να ανοίξω μπουκάλι και ανακάλυψα αυτό κάπου στην κάβα μου.

1ον - κάτι έφταιγε τότε (όχι το ουίσκυ, ούτε ο Giorgos) και δεν μου άρεσε (βλ. σχόλια μου πιο πάνω)

2oν - Το συγκεκριμένο Laphroiag είναι Peat Beast, πολύ τυρφώδες και πολύ αλμυρό, τι άλλο να πω....α ναι, μόνο με νεράκι μπόρεσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...