Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Eπιλογές από whisky blogs


Recommended Posts

Μου έδωσες ιδέα. Να ανοίξω 3 μπουκαλια από 00s 10s 20s για Fouse Grouse event.

Είναι απίστευτο πως σε τόσο χρόνο παραμένει σχεδόν ίδιο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glencairn’s new pipette makes the perfect whisky partner

https://whiskymag.com/story/glencairns-new-pipette-makes-the-perfect-whisky-partner

Σύμφωνα με πληροφορίες, σε μερικές μέρες θα κυκλοφορήσει και το Glencairn’s teaspoon, αποκλειστικά για τον @Nicolas 😜

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2021 at 8:07 PM, DMTK said:

Σύμφωνα με πληροφορίες, σε μερικές μέρες θα κυκλοφορήσει και το Glencairn’s teaspoon, αποκλειστικά για τον @Nicolas 😜

Επιτέλους δικαιώνομαι και εγώ και ο Ralfy 🤣

Πάντως πέρα από την πλάκα, θεωρώ περιττό να χρησιμοποιείς ογκομετρική πιπέτα όταν δεν έχεις ογκομετρήσει το ουίσκι στο ποτήρι σου. Με το μάτι βάζω ουίσκι στο ποτήρι, οπότε με το μάτι βάζω και νερό.

Επίσης το καλαμάκι. Ο όγκος της σταγόνας είναι κάθε φορά διαφορετικός, γιατί και η διάμετρος διαφέρει από καλαμάκι σε καλαμάκι αλλά και το πόσο βαθιά θα το βουτήξεις στο ποτήρι.

Οπότε μένουμε στο αισθητικό και εργονομικό κομμάτι του πράγματος, που εκεί είναι περί ορέξεως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/19/2021 at 9:20 AM, Nicolas said:

Οπότε μένουμε στο αισθητικό και εργονομικό κομμάτι του πράγματος, που εκεί είναι περί ορέξεως.

Νικόλα σε πειράζω ...

εννοείται ότι σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχουν κανόνες 

αφιερωμένο 😜

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DMTK said:

Νικόλα σε πειράζω ...

αφιερωμένο 😜

Το ´χα καταλάβει καπετάνιο.  Για το μόνο που βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο είναι που δεν πρόλαβα να πατεντάρω το teaspoon ως ¨legit dilution method¨, να κατουρηθώ στο τάληρο 🤣 😂

Μας την έφαγε η Glencairn τη δουλειά 😂 🤣

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Celtic said:

@DMTK από πότε το Forbes έγινε whisky blog ? :p

Τώρα το παρατήρησες; έχω ποστάρει καμιά πεντακοσαριά links από το forbes εδώ ρε γέροντα :biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...