Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Λοιπόν @gtril, έχω δοκιμάσει αρκετές ετικέτες ρούμι και η αλήθεια είναι ότι το Zacapa δεν με έχει απογοητεύσει ποτέ, σε αντίθεση με άλλα που ακούω διθυράμβους και τελικά αποδεικνύονται κατώτερα των περιστάσεων. Π.χ. το προηγούμενο Σάββατο (μετά τη δοκιμασία με τα malt και τα τυριά που έκανα), δοκίμασα τα Havana Club Seleccion de Maestros (το βρίσκεις γύρω στα 50 ευρώ), Dictador 20 ετών, Dictador 12 ετών και δυστυχώς δεν γοητεύτηκα από κανένα.

Μέχρι στιγμής τα Ron Zacapa XΟ, Ron Zacapa 23 Centenario και Zacapa Reserva Limitada 2015 που έχω δοκιμάσει είναι εξαιρετικά. Ειδικά το XO θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω με τρείς λέξεις γλυκόπιοτο, πληθωρικό και πλούσιο. Βέβαια πρέπει να συμπαθείς τα κάπως πιο γλυκόπιοτα ρούμι και για να καταλάβεις τι εννοώ, δες τι γράφει ο Sir για το Athens Rum Festival: «Οι ζακαπες στο συνολο τους (και το centenario εν προκειμενω) ηταν τα μοναδικα ρουμια στο φεστιβαλ απο τα οποια δεν θα ηθελα να πιω δευτερο ποτηρι συνεχομενο. Πολυ καλα μεν,η χαρα του ενδοκρινολογου δε γιατι σε εστειλαν με διαβητη κατευθειαν στο πελατολογιο του».

Βέβαια υπάρχει ένα μεγάλο ερωτηματικό. Τι γίνεται με τη τιμή του, 100 ευρώ; Το σκεφτόμουν κι εγώ πολύ σοβαρά αλλά κόλλησα στη τιμή του και γι’ αυτό το έχω πιεί δύο φορές, μία στο φεστιβάλ και μία σε ένα μπαρ που το βρήκα. Πρότασή μου, αν θες να πάρεις ένα ρούμι γιατί δεν ψάχνεσαι για το Ron Zacapa 23 Centenario, του οποίου η τιμή (στην Ελλάδα) είναι κάτω από 50 ευρώ; Πάντως πρώτα δοκίμασε οποιοδήποτε από τα τρία βρεις για να καταλάβεις το βασικό τους χαρακτήρα και μετά αγόρασε φιάλη.

Ένα ωραίο, ελληνικό αφιέρωμα στο ρούμι Zacapa, μπορείς να δεις εδώ:

http://www.houseofwine.gr/how/club/Spirits_20160724/

ενώ συνήθως κριτικές για το ρούμι διαβάζω σε αυτό:

https://www.rumratings.com/brands/854-ron-zacapa-xo

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βολταροντας τις προαλλες στο βροχερο και παγωμενο Αθηναικο πλακοστρωτο,μετρωντας ενδομυχα την χαρα μου βραχακι βραχακι καθοτι τα τελευταια χρονια αισθανομαι και περιφερομαι σαν τον ανεμελο τρελο του αστεως, κατεληξα σε καθισμα φιλοξενο ευγενους ποτειου (bar) να στεγνωνω το α-διαθετο χρημα απο τις φαρδιες τσεπες και να πυροβολω τον γλωσσικο μυ με αλκοολικα πυρα . Το βαφτισμα εγενετο με ιαπωνικη σαλαμουρα,εξαιρετικα απογοητευτικη οσο και σπανιοτατη -σε αυτοκρατορικο αποσταγμα- αισθηση αλμυρας αναμεικτης με πολυκαιρισμενη,ανευρη και αποδυναμωμενη αλκοολη μιας και τελικα ο (παλιος φιλος) μπαρμαν μου εκμυστηρευτηκε οτι η φιαλη ειχε ανοιχθει επι κυβερνησεως Καποδιστρια. (Το αλας στην γευση ακομα ελεγχεται απο που προηλθε,ισως φταιγανε τα δυομισι κιλα χασικλιδικο φυστικι που μπουκωνα στο πρωθυστερο γυροβολημα). :popcorm1:

Δυσαρεστημενος σφοδρα απο την ακροδεξιας (χωρογραφικα εννοω) προελευσης φιαλη,ειπα να πνιξω την στεναχωρια με ρουμι κατευναστικο και προτεινομενο απο τον (μισητο φιλο) μπαρμαν ο οποιος με συμπαθητικη αναιδεια και αντιλαμβανομενος ως ναρκοΑζωρ το βαθος της πιστωσης μου, υπεδειξε το Zacapa Royal (45 ευρα το ποτηρι :english_en:) για να ξεπλυνω την απωασιατικη ντροπη και να στρωσω βελουδο στο γλωσσικο βαθρο. Ετσι και εγινε. Μετα απο γλυψιμο/μασουλημα δαχτυλομορφης σοκολατας εσταξα τον χυμο στο βαθος της περιοδοντικης αιθουσης και ειδον το φως το αληθινον. Σαγηνευτικο,αλκιμο,μετραγα τις γουλιες στο γενναιοδωρο ποτηρι (καλος φιλος ο μπαρμαν) σαν φιληδονες οδαλισκες σε ερωτικο αβακα. Και το τραγανο ζαχαρωτο του πραγματος που στηλιτευσα ομορφαλητικα σε προηγουμενο μηνυμα  λες και μετακενωθηκε σε τουτη δω την εμφιαλωση με τη μορφη μπαλκονατης μεντας και οδοντιατρικης γλυκυτητας,ζυγισμενης και μετρημενης με ακριβεια εμπορου πρεζας.

Η ρουμοπανηγυρις συνεχιστηκε με την καταποση (μετα απο νεο στρωσιμο σοκολατενιας μπουλντοζας ασφαλως) του Diplomatico Reserva Exclusiva αποδεχομενος την δευτερη εκφραση μετανοιας του (αγαπημενου φιλου) μπαρμαν. Ταπεινοτερο σε τιμη αλλα καθολου λαικοτερο σε γευση ουχι ευτελεστερου σε αποδοση ποιοτικων χαρακτηριστικων, ηρθε να ολοκληρωσει τον στοματικο οργεωνα και να υπογραμμισει οριστικα και μετακλητα την θυμικη μεταστροφη. Σε συναρτηση τιμης/ποιοτητας στανταρατη η ορθολογικοτερη  προτιμηση του. Η εντυπωση του εντυπωθηκε εντος μου με εντυπωσιακους  στιχους του συναδελφου γευσιγνωστη και ποιητη Ρουμι..."Μην μου βαζεις αλλο κρασι στο κυπελλο,ριξε το κατευθειαν στο στομα μου,γιατι δεν ξερω πια ουτε που ειναι το στομα μου" .

Και η βραδια ετελειωσε προσχαρα και ομορφα,με κομποδεμα αποδομημενο αλλα και περηφανο για την απαλλοτριωση του απο ιδανικους εραστες της ανιδρωτης αξιας του. :to_become_senile:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sir mihas said:

υπεδειξε το Zacapa Royal (45 ευρα το ποτηρι :english_en:) για να ξεπλυνω την απωασιατικη ντροπη και να στρωσω βελουδο στο γλωσσικο βαθρο. Ετσι και εγινε.

45 ευρώ;  :unknw:  Εσένα καλύτερα να σε ταΐζουμε παρά να σε ποτίζουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Σαν να μου χαριζουν φρεγατα σημαιοστολισμενη και θαλασσοπαρθενη και εγω να κοιταζω τις αποληξεις των φουγαρων μπας και εντοπισω καμια παχια κουτσουλια...Ολακερο υπολαμπρο κειμενο-λουτρινη γροθια παρεδωσα στην ιντερνετικη αιωνιοτητα και στην φορουμικη μας γνωστικη ντουλαπα και εσυ εστιασες στην ασημαντη (βασει νομιναλισμου) μεροκαματη αξια του θεματος ? :heat: 

Αισχυλος vs Γαβρια σημειωσατε 1 :stinker:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καμμια προκλησις. Ειναι ξεκαθαρα θεμα αντιληψης και προσεγγισης. Οπως το εχει επαρκως αναλυσει και ιδεολογικα συγκεκριμενοποιησει ο συναδελφος στοχαστης Καρολος Μαρκς "ο καματος του μεροκαματου γινεται ηδιστος οσο μεγαλυτερη ειναι η τερψη της αναλωσης του"  (σε ελευθέρια Επικουρειας επιρροης αποδοση). :book: Οφειλουμε λοιπον να προσπερναμε τα νουμερα και να εστιαζουμε στην ουσιαστικη και απροβληματιστη προσληψη των ποιοτικων συμβεβηκοτων που ομορφαινουν την πεπερασμενη καθημερινοτητα μας (με την επισημανση της ασημαντης αρωγης ενος ξεχειλου τραπεζικου λογαριασμου,μιας επιχειρησης,μιας κραταιας κληρονομιας τελος παντων). :to_become_senile:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sir mihas said:

Καμμια προκλησις. Ειναι ξεκαθαρα θεμα αντιληψης και προσεγγισης. Οπως το εχει επαρκως αναλυσει και ιδεολογικα συγκεκριμενοποιησει ο συναδελφος στοχαστης Καρολος Μαρκς "ο καματος του μεροκαματου γινεται ηδιστος οσο μεγαλυτερη ειναι η τερψη της αναλωσης του"  (σε ελευθέρια Επικουρειας επιρροης αποδοση). :book: Οφειλουμε λοιπον να προσπερναμε τα νουμερα και να εστιαζουμε στην ουσιαστικη και απροβληματιστη προσληψη των ποιοτικων συμβεβηκοτων που ομορφαινουν την πεπερασμενη καθημερινοτητα μας (με την επισημανση της ασημαντης αρωγης ενος ξεχειλου τραπεζικου λογαριασμου,μιας επιχειρησης,μιας κραταιας κληρονομιας τελος παντων). :to_become_senile:

:oΚαλά εδώ κολλάει το "τι πίνεις και δεν μας δίνεις" :lol: καθώς επίσης να το εμφιάλωσεις να χεστεις στο ταληρο:tongue::lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ!

 

Για τα ρούμι υπάρχει μια λίστα από τον John Drejer που είναι καλό να ελέγχεις προτού πιεις τίποτα.  Δυστυχώς το ρούμι χάνει λόγω έλλειψης standards (όπως και λογω  logistics με το bulk rum) σε ορισμενες περιοχες που ισως αφήνει ορισμένους να προσθέσουν ζαχαρη κτλπ;

http://www.drecon.dk/index.php/17-list-of-rum-measured

 

Υπάρχουν και πιο καινούριες εκδοχές της λίστας στο διαδίκτυο  (fatrumpirate, rumproject, durrhum). 

 

Η Foursquare και η Velier προσπαθούν να βαλουμ για standards και κατανόμη του rum με βάση τα distillation stills (pot or column k size).

 

Ti αξίζει για μένα; Ρούμι από whisky bottlers σαν Cadenheads, Hunter Laing (Kill Devil), Velier, Duncan Taylor, Bristol Spirits, rumcask κλπ

Αρκετά ενδιαφέρον είναι τα bottles από Τζαμάικα (η πατρίδα του Smith Cross) και ειδικά από το Hampden, Longpond , Monymusk k Worthy Park. Αυτοί χρησιμοποιούν αρκετά pot still και το λεγόμενο dunder pits που δίνει στο Ρούμι τους το λεγόμενο funk..

Επίσης πολύ καλά distilleries είναι από British Guyana (Port Morant, Diamond , Uitvulgt). Καποια απο τα stills  ειναι πολυ παλια και ισως ξυλινα.. Αλλά πάλι καλο είναι να κοιτάμε ανεξάρτητους bottlers.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AK9 said:

Χαιρετώ!

 

Για τα ρούμι υπάρχει μια λίστα από τον John Drejer που είναι καλό να ελέγχεις προτού πιεις τίποτα.  Δυστυχώς το ρούμι χάνει λόγω έλλειψης standards (όπως και λογω  logistics με το bulk rum) σε ορισμενες περιοχες που ισως αφήνει ορισμένους να προσθέσουν ζαχαρη κτλπ;

http://www.drecon.dk/index.php/17-list-of-rum-measured

 

Υπάρχουν και πιο καινούριες εκδοχές της λίστας στο διαδίκτυο  (fatrumpirate, rumproject, durrhum). 

 

Η Foursquare και η Velier προσπαθούν να βαλουμ για standards και κατανόμη του rum με βάση τα distillation stills (pot or column k size).

 

Ti αξίζει για μένα; Ρούμι από whisky bottlers σαν Cadenheads, Hunter Laing (Kill Devil), Velier, Duncan Taylor, Bristol Spirits, rumcask κλπ

Αρκετά ενδιαφέρον είναι τα bottles από Τζαμάικα (η πατρίδα του Smith Cross) και ειδικά από το Hampden, Longpond , Monymusk k Worthy Park. Αυτοί χρησιμοποιούν αρκετά pot still και το λεγόμενο dunder pits που δίνει στο Ρούμι τους το λεγόμενο funk..

Επίσης πολύ καλά distilleries είναι από British Guyana (Port Morant, Diamond , Uitvulgt). Καποια απο τα stills  ειναι πολυ παλια και ισως ξυλινα.. Αλλά πάλι καλο είναι να κοιτάμε ανεξάρτητους bottlers.

 

 

 

Ωραία η λίστα με τα ρούμια και χρήσιμη.

Με τις υπόλοιπες απόψεις σου για το ρούμι, διαφωνώ πλήρως. Υπάρχουν πάρα πολλοί που παράγουν ρούμι σε όλο τον κόσμο και σίγουρα οι καλύτεροι σε αυτό δεν είναι οι whisky bottlers, ούτε όποιοι χρησιμοποιούν αποστακτήρες pot still και γενικά καμία σχέση δεν έχει το ρούμι με το ουίσκι. Άλλο πράγμα το ρούμι και άλλο το άλλο ουίσκι. Προσπαθείς να πεις ότι καλό ρούμι είναι όποιο μοιάζει με ουίσκι ή όποιο παράγεται με παρόμοιο τρόπο με το ουίσκι. Νομίζω ότι είναι εντελώς λανθασμένη αυτή η προσέγγιση.

Μου αρέσει πολύ το ρούμι. Κάποιες στιγμές (ειδικά το καλοκαίρι) νοιώθω την ανάγκη να πιώ ένα ποτήρι ρούμι, αντί για ουίσκι.

Όμως το ουίσκι είναι κάτι εντελώς διαφορετικό. Προσωπικά μου αρέσει πολύ περισσότερο το ουίσκι από το ρούμι. Την πολυπλοκότητα γεύσεων και αρωμάτων που μπορεί κανείς να διακρίνει σε ένα ουίσκι, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τη βρεί σε ένα ρούμι.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Την πολυπλοκότητα γεύσεων και αρωμάτων που μπορεί κανείς να διακρίνει σε ένα ουίσκι, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τη βρεί σε ένα ρούμι.

Συμφωνω απολυτως και εχω γραψει ακριβως το ιδιο σε καποιο προηγουμενο post.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανεξαρτητοι rum/whisky bottlers ακολουθούν τα standards που έχει το ουίσκι για τα rum μπουκάλια που πουλάνε. Κοινώς όχι colouring (εκτός αν είχε προστεθεί στο βαρέλι από πριν) , όχι ζάχαρη κτλπ. Για αυτό προσωπικά τους προτιμώ. 

Επισης προσπάθώ να πάρω από παραγωγούς που προσπάθουν να βελτιώσουν τα standards  (Foursquare).

Και τα δύο ( ουισκι - ρουμι) μου αρέσουν πολυ. Νομιζω οτι δεν μπορείς να τα συγκρίνεις αν δεν έχεις δοκιμάσει αρκετά μπουκάλια και δεν έχω δοκιμάσει όσα μπουκαλια θα ήθελα  για να εκφέρω γνώμη τώρα.  

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, βλέπω να μπαίνει ο @Celtic το βράδυ στο forum, και να γίνεται έξαλλος, να του πέφτουν τα μαλλιά, να μεγαλώνουν τα νύχια του, να διπλασιάζονται τα δόντια του, να.....:D

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Την πολυπλοκότητα γεύσεων και αρωμάτων που μπορεί κανείς να διακρίνει σε ένα ουίσκι, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να τη βρεί σε ένα ρούμι.

 

Αρχικά να πω ότι έχω πιει μετρημένες φορές στην ζωή μου ρούμι(είτε σκέτο είτε σε κοκτέιλ)

Την πέμπτη 23/02/2017 έγινε μια εκδήλωση στο The Lab στη Θεσσαλονίκη με θέμα το ρούμι. Παρουσιαστής ο Αλέξανδρος Γκικόπουλος.

Το βράδυ της ίδιας μέρας δοκίμασα 3-4 διαφορετικά ρούμι τα οποία <<θεωρούνταν>> εξαιρετικά- για ονόματα μη ρωτάτα δεν θυμάμαι... κόλλα , αστάρι και βερνίκι και απλά δεν μπορούσα να τα πιώ οπότε και βρήκα θαλπωρή στο Br5 και PC12. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DMTK said:

Ωχ, βλέπω να μπαίνει ο @Celtic το βράδυ στο forum, και να γίνεται έξαλλος, να του πέφτουν τα μαλλιά, να μεγαλώνουν τα νύχια του, να διπλασιάζονται τα δόντια του, να.....:D

:D Νομίζω οτι το προηγούμενο μήνυμα του Giorgos με κάλυψε. Η σχέση μου με το ρούμι έχει σταματήσει κάπου στις αρχές της δεκαετίας του 90, περίπου όταν και άρχισε δηλαδή...:lol:. Και τι σχέση...σχεδόν μονογαμική ήταν, Bacardi & Havana Club ανακατεμένα με Cola....

Ο Βασιλιάς Whisky δεν κινδυνεύει, ούτε το whiskyforum.gr από αδέσποτες πλαστικές σφαίρες φίλε DMTK, οπότε...δεν ιδρώνω!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω γιατί σταματήσες τη σχέση από νωρις Celtic. Η λίστα του Drejer έχει αρκετα μπουκαλια από τα δύο που είπες. Ορισμενα απο αυτα μαζί με κοκα-κόλα θα ήταν σαν σιρόπι.

 

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Celtic said:

Ο Βασιλιάς Whisky δεν κινδυνεύει, ούτε το whiskyforum.gr από αδέσποτες πλαστικές σφαίρες φίλε DMTK, οπότε...δεν ιδρώνω!

Πλάκα κάνω.

Άλλωστε κι εμένα η σχέση μου με το ρούμι, τη τεκίλα, τη βότκα και το τζιν, ξεκίνησε ταυτόχρονα με το whisky, πολύ απλά γιατί δεν ήξερα τι εστι malt. 

Η ουσία είναι ότι σαν το malt ΔΕΝ ΕΧΕΙ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 4 years later...

Σκεφτόμουν που να γράψω αυτή την μικρή ανταπόκριση από το Rum Festival της Βιέννης και νομίζω εδω μου φαίνεται ο πιο κατάλληλος χώρος.

Δε θέλω να αρχίσω να γράφω  λεπτομέρειες που δεν έχουν σημασία εκτός από το να αναφέρω ότι το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Μπύρας Ottakring της μεγαλύτερης Ζυθοποιίας της Βιέννης, το εισιτήριο στα 16 ευρώ με δώρο το tasting glass του φεστιβαλ+ 2 δωρεάν δοκιμές 1 Barcelo Imperial kαι αλλη μια το Dictator 20 years.

Πρωτού γράψω  μερικές εντωπωσεις απο αυτά που δοκίμασα  να πω οτι ξεκάθαρα καταλαβα αυτη τη φορά οτι το ρούμι δν ειναι το ποτό μου.Μετα απο τα 2 πρωτα άρχισα και λιγωνόμουνα σαν να είχα φαει 4 σοκολατίνες και 3 Black Forest, όχι οχι, πάνω απο δύο με δυσκολεύουν ειναι η αλήθεια, αλλα αφού πήγα για τasting εκεί ήθελα φυσικά να δοκιμάσω αρκετά ώστε να εχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.Ιδού λοιπόν αυτά που δοκίμασα:

 

1.Barcelo Imperial: τίποτα το ιδιαίτερο, ένα απλό καθημερινό ρούμι, τίμιο θα λεγα 

 

2.Dictator 20 years:

Πολύς καφές, βανίλιες, καραμέλες σε σημείο ενοχλητικό παρολαυτα αρκετά έντονο αλλά...μπαααα δεν είναι του γούστου μου

 

3.Mount Gay 1703: 

Ένα από τα πιο ισορροπημένα ρούμια που ήπια το προηγούμενο βράδυ. Περιέχει ρούμια από 10 μέχρι 30 ετών βαρέλια.

Φρουτώδες, έντονο, η πολυετής ωρίμανση ακούγεται, η τιμή του απαγορευτική για έναν όχι και τόσο φανατικό οπαδό του ρουμιού

 

4. The Demons Share 12 ετων(νομιζω):

για τη λεκάνη, ενοχλητικά γλυκό 

 

5.Blue Mauritius:

για τον νεροχύτη, νομίζω ότι χειρότερο δοκίμασα στο φεστιβάλ. Ηταν λες και έπινα πραλίνα 

 

6.Plantation:

δοκίμασα 2 ενα πιο νεαρό και το 20th anniversary. 

Ενώ γενικά δηλώνω φαν του plantation αυτα μου 

φάνηκαν και τα δυο εξαιρετικά γλυκά 

 

7.The real Mccoy 12 y:

Από τις εκπλήξεις της βραδιάς, γλυκό αλλά  ισορροπημένο με μια ωραία πικρή επίγευση στο τέλος που μου θύμισε τζαμαικανά ρούμια που έχω δοκιμάσει.

8.Ron Zacapa centenario 23 y:

Από τα πιο ωραία γλυκά ρούμια που δοκίμασα, με αρκετά έντονη την νότα της σοκολάτας αλλά κι αυτό πολύ γλυκό.

 

9.Diplomatico reserva exclusiva 12 y

μπαχαρικά και γλυκύτητα σε ωραίο συνδυασμό, αν δεν είχε γίνει το στόμα μου πετιμέζι από όλα αυτά που ήπια θα έλεγα ότι μου αρέσει

 

10.Dos Maderas 5+5 triple aged rum

Για τα γούστα μου ένα από τα καλύτερα της βραδιάς, η γεύση του ξεφεύγει από τα συνηθισμένα ρούμια,τα 5 χρόνια που πέρασε σε PX

βαρέλια δίνουν αρκετή σερίλα σε αυτό το απόσταγμα αλλά αυτή την ωραία σεριλα του PX με γεύση πετροκέρασου.

 Η γεύση του είναι γλυκιά αλλά με πια υποψία πικρών νοτών από πίσω που μου αρέσει.

Μου αρέσουν τα κρασοβάρελα τι να κάνουμε.

Η τιμή του στα 30 με 35 ευρώ μια χαρά, το χτύπησα το μπουκαλάκι.

 

Αυτά λοιπόν από το φεστιβάλ και από τις διάφορες δοκιμές.Για του χρόνου...το βλέπουμε.

 

 

 

242894828_160184406276719_4557735707401741403_n.jpg

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Corry Vreckan said:

Dos Maderas 5+5 triple aged rum

Για τα γούστα μου ένα από τα καλύτερα της βραδιάς, η γεύση του ξεφεύγει από τα συνηθισμένα ρούμια,τα 5 χρόνια που πέρασε σε PX

βαρέλια δίνουν αρκετή σερίλα σε αυτό το απόσταγμα αλλά αυτή την ωραία σεριλα του PX με γεύση πετροκέρασου.

 Η γεύση του είναι γλυκιά αλλά με πια υποψία πικρών νοτών από πίσω που μου αρέσει.

Μου αρέσουν τα κρασοβάρελα τι να κάνουμε.

Η τιμή του στα 30 με 35 ευρώ μια χαρά, το χτύπησα το μπουκαλάκι.

Ενδιαφέρον μου ακούγεται, βέβαια στη χώρα μας...45€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...