Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Blind samples game #1 - Γενικά


Recommended Posts

Η ιδέα έχει ως εξής

Όσοι θα συμμετάσχουν θα ανοίξουν ένα μπουκάλι της προσωπικής τους συλλογής και θα ετοιμάσουν τόσα δείγματα στον αριθμό όσα είναι οι υπόλοιποι συμμετέχοντες στο game. Ταυτόχρονα, θα ανοιχτούν στο φόρουμ και τόσα αντίστοιχα topics για κάθε δείγμα, όπου ο καθένας θα γράφει τις εντυπώσεις του από αυτό, κάνοντας ίσως και μια μαντεψιά (για να έχει πιο πολύ πλάκα :D), και μόλις έχουν γράψουν όλοι όσοι δοκίμασαν το συγκεκριμένο τυφλό δείγμα, θα αποκαλύψει ο πάροχος του ποιό είναι.

Δηλώνουμε συμμετοχές ως το Σάββατο 15/7

1. Celtic

2. McRookie

3. DMTK

4. Eilean a'Cheo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3. Το μπουκάλι πρέπει να ειναι γνωστή εμφιάλωση ή ότι λάχει; εννοώ και εμφιάλωση IB, πιο άσημη, από ένα πιο μικρό ή πιο άγνωστο αποστακτήριο;

Link to comment
Share on other sites

1. Συγκεντρώνουμε όλοι οι Αθηναίοι τα δείγματα μας, τα κάνουμε ένα πακέτο και τα στέλνουμε με ΕΛΤΑ. αντίστοιχα ο McRookie στέλνει τα δικά του με Deutsche Post. το ίδιο μπορεί να γίνει και με οποιοδήποτε άλλο μέλος από επαρχία-εξωτερικό ενδιαφέρεται να μπει στο παιχνίδι, δεν είναι κανένα τρομακτικό ταχυδρομικό κόστος πιστεύω.

2. Όπως έχω δηλώσει πολλές φορές, οτιδήποτε κάτω των 50ml το θεωρώ αστείο. Τα 50ml είναι 2 αξιοπρεπή drams που μπορεί ο καθένας να σχηματίσει άποψη για αυτό που δοκιμάζει, και με αραιωμένη ποσότητα άν θέλει όσο θέλει κλπ.Οπότε άν συμφωνήσουμε σε αυτό, και προκειμένου να μείνει μια σεβαστή ποσότητα γύρω στα 200ml τουλάχιστον στον κάτοχο, μιλάμε για ένα υπόλοιπο 500ml οπότε προκύπτει μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 10 άτομα.

3. Η γνώμη μου είναι οτι ο μόνος περιορισμός που θα πρέπει να ισχύει, είναι να είναι ...ουίσκυ :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μιας και έχω πρόσβαση σε φτηνή αγορά εδώ εγώ φυσικά είμαι μέσα για να στείλω. Το να λάβω θα είναι το δύσκολο αλλά το βλέπουμε κι αυτό. Παρακάτω βάζω και μια λίστα με τα μεταφορικά από εδώ προς Ελλάδα. Υπολογίστε χοντρικά 6 μπουκαλάκια 5cl=1kg. 1.JPG.ddd190b5da71734da888a088456281cc.JPG

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέσα είμαι.

Θεωρώ λι εγώ ότι δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά με 20ml. Να δοκιμάσεις μια καλη γουλιά πρώτα. Να δεις αν μετά θέλει νερό. Πόσο νερό? Ξεκινας με σταγόνες, δοκιμάζεις, μπορεί να θέλει λίγο ακόμα κλπ κλπ.

Τώρα για notes χμμμ... Θα το προσπαθήσω.

Στον McRookie αν θέλετε τα μαζεύω να του τα στείλω εγώ γιατί αφού θα υπάρχει χώρος και η τιμή είναι στάνταρ για 2 κιλά να του στειλω και κάνα δείγμα ακόμα που του εχω τάξει.

Απλά υπολογίστε και αυτό το 17ευρώ/χ άτομα σε όσους συμμετάσχουν

Link to comment
Share on other sites

Κανείς άλλος..? Για να προσθέσουμε ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον προτείνω και ένα επιπλέον βήμα πριν την αποκάλυψη των ετικετών..αφού λοιπόν θα έχουν όλοι γράψει τα σχολιά τους να ανακοινωθούν τα μπουκάλια που συμμετείχαν στο blind tasting και να προσπαθήσουμε να τα αντιστοιχήσουμε.. αυτό μπορεί να γίνει στέλνοντας σε pm σε ένα μέλος του forum που δεν συμμετέχει ο καθένας το μπουκάλι του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης να προσθέσω σαν ιδέα ότι το tasting μπορεί να γίνει ταυτόχρονα και online μέσω skype. Δηλαδή, αφού μαζευτούνε 2-3 δείγματα ή και παραπάνω κανονίζουμε μια μέρα που βολεύει και κάνουμε μια ομαδική κλήση skype όσοι συμμετέχουν. Εκεί αφιερώνουμε 20-30 λεπτά ανά δείγμα, κρατάμε σημειώσεις κι ο καθένας στο τέλος γράφει σ ένα χαρτί τι νομίζει ότι πίνει και μόνο στο τέλος το φανερώνουμε. Φυσικά αυτό το online tasting μπορεί  να γίνει και με φανερά δείγματα όταν πχ μοιράζεται ένα μπουκάλι ανάμεσα στα μέλη. Έτσι νομίζω το tasting είναι πιο ουσιαστικό κι έχει και πιο πολλή πλάκα χωρίς να αναπληρώνει τις συναντήσεις που κάνετε ούτως ή άλλως αλλά ίσα ίσα τις επεκτείνει γλιτώνοντας τη γκρίνια και τη μιντούκο από το έτερον ήμισυ ;)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

επίσης να προσθέσω σαν ιδέα ότι το tasting μπορεί να γίνει ταυτόχρονα και online μέσω skype. Δηλαδή, αφού μαζευτούνε 2-3 δείγματα ή και παραπάνω κανονίζουμε μια μέρα που βολεύει και κάνουμε μια ομαδική κλήση skype όσοι συμμετέχουν. Εκεί αφιερώνουμε 20-30 λεπτά ανά δείγμα, κρατάμε σημειώσεις κι ο καθένας στο τέλος γράφει σ ένα χαρτί τι νομίζει ότι πίνει και μόνο στο τέλος το φανερώνουμε. Φυσικά αυτό το online tasting μπορεί  να γίνει και με φανερά δείγματα όταν πχ μοιράζεται ένα μπουκάλι ανάμεσα στα μέλη. Έτσι νομίζω το tasting είναι πιο ουσιαστικό κι έχει και πιο πολλή πλάκα χωρίς να αναπληρώνει τις συναντήσεις που κάνετε ούτως ή άλλως αλλά ίσα ίσα τις επεκτείνει γλιτώνοντας τη γκρίνια και τη μιντούκο από το έτερον ήμισυ ;)

Εγώ δεν μπορώ εδώ και να πω την αλήθεια δεν με έλκει σαν ιδέα. Δεν μου άρεσε ποτέ η βιντεοκληση ούτε καν με γκομενες προ προ προ συζύγου πόσο μάλλον να βλέπω εσας :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως το skype δεν υποστηρίζει video πάνω από 2 άτομα οπότε σαν τηλέφωνο θα ήταν αλλά αφού είμαστε συνεσταλμένο φόρουμ το αφήνουμε:blush:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα του Eilean για αντιστοίχηση δεν είναι άσχημη, αλλά μετά τις μαντεψιές μας....να γελάσουμε και λίγο :D

Μέχρι στιγμής λοιπόν είμαστε 5

1. Celtic

2. McRookie

3. DMTK

4. Eilean a'Cheo

5. Thanasist

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η ιδέα του @Celtic και επίσης η ιδέα του @Eilean a' Cheo

Βρίσκω εξαιρετικό το παιχνίδι, όμως θα πρέπει να προσέξουμε τις λεπτομέρειες. Θα πρότεινα να προβούμε σε μαζική αγορά φιαλιδίων και ετικετών ώστε να είναι όλα ολόιδια. Ο "διαιτητής" που πρότεινε ο @Eilean a' Cheo θα φροντίσει για την τυχαία κατανομή αριθμών 01-10 στους συμμετέχοντες ώστε ο καθένας θα γνωρίζει μόνο το δικό του δείγμα. Αυτό γίνεται γιατί ο user A π.χ. μπορεί να έχει μια εικόνα της κάβας του user B και να ψιλιάζεται τι μπορεί να έχει το δείγμα του.

Επίσης, προτείνω να ορίσουμε ένα σύστημα βαθμολόγησης της πιο σωστής μαντεψιάς. Π.χ. στην πρώτη φάση οι πόντοι μπορεί να είναι ως εξής: Σωστό αποστακτήριο 3 πόντους. Σωστοί αλκοολικοί βαθμοί (+-2%) 2 πόντους. Σωστή ακριβής εμφιάλωση 5 πόντους. Δηλαδή όποιος καταφέρει και μαντέψει την ακριβή εμφιάλωση παίρνει 3+2+5=10 πόντους. Για 9 δείγματα (εξαιρείται το δικό του) μέγιστο βαθμών είναι το 90, αν και όποιος πιάσει πάνω από 40-50 θα πρέπει να τον προτείνουμε αμέσως για μέλος των malt maniacs. Στη δεύτερη φάση όπου θα έχουν αποκαλυφθεί πλέον οι συμμετέχουσες ετικέτες, κάθε σωστή αντιστοίχιση ετικέτας με αριθμό δείγματος θα ισοδυναμεί με 1 πόντο, με το μέγιστο της 2ης φάσης να είναι 9 πόντοι. Έτσι μπορούμε να βγάλουμε νικητή κάθε φάσης και έναν μεγάλο νικητή με το άθροισμα της βαθμολογίας με μέγιστο το 99. Δεν έβαλα πόντους για την ηλικία παλαίωσης γιατί θα είχαμε πρόβλημα βαθμολόγησης των NAS.

Τέλος, για να είναι και πιο βατή η μαντεψιά και πιο δίκαιο το σύστημα βαθμολόγησης, όπως άφησε να εννοηθεί και ο @DMTK προτείνω να γίνονται δεκτές μόνο OB συμμετοχές single malt, χωρίς όμως να περιορίζονται αποκλειστικά στη Σκωτία. Έτσι αποφεύγουμε blends, vatted, grain, rye, bourbon και εκατοντάδες ανεξάρτητες εμφιαλώσεις που θα ήταν από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να μαντέψει οποιοσδήποτε.

Όπως καταλαβαίνετε είμαι μέσα, αν και πρέπει να προειδοποιήσω ειδικά τα νεότερα μέλη ότι στο παρελθόν οι περισσότεροι από εμας έχουμε ταπεινωθεί από εντελώς άστοχες μαντεψιές σε blind tasting. Αυτό το παιχνίδι δεν προσφέρεται λοιπόν για όσους τυχόν θέλουν να διατηρήσουν μια υπερήφανη εικόνα ενός ατσαλάκωτου connaisseur.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και IB γιατί όχι. Αλλιώς παραείναι εύκολο! :vava:

Εντούτοις καλό είναι να είναι τουλάχιστον μόνο σκωτσεζικα για αρχή και κάποια άλλη φορά μόνο Διεθνή ενδεχομένως. Όχι ότι θα βρω τα σκωτσεζικα αλλά με τα υπόλοιπα δεν θα βρω ουτε καν απο ποια χώρα είναι :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εγω που δεν καταλαβαίνω συντομογραφίες τύπου IB η OB μπορώ  να παίξω ή να παρω τα κουβαδάκια μου και να παω σε άλλη παραλία? 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, mitsubae said:

Εγω που δεν καταλαβαίνω συντομογραφίες τύπου IB η OB μπορώ  να παίξω ή να παρω τα κουβαδάκια μου και να παω σε άλλη παραλία? 

IB (indepentend bottling) είναι οι ανεξάρτητοι εμφιαλωτες οπως Signatory, Gordon and Mcphail κλπ και OB είναι επίσημη έκδοση του αποστακτηριου κα RnB ειναι κάτι άσχετο που μου ηρθε Τώρα. 

Όσον αφορά τα κουβαδακια, μετά το project θα έρθω να παίξω μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Στόχος είναι το παιχνίδι και να πετύχουμε πρώτα τύπο single malt, blended malt, blended ,pot stil, bourbon μετά χώρα, αν Σκωτία region, βαθμούς +/- 2, ηλικία, τύπο βαρελιού Sherry first fill,refill ,bourbon κτλπ και αποστακτήριο..δεν βλέπω λόγο λοιπόν να μην έχει και IB, πολλές φορές αποτυπώνουν καλύτερα τον naked χαρακτήρα του αποστακτηρίου από τα vanilla driven easy drinking NAS, η ακριβής εμφιάλωση ανοίκει στην σφαίρα του φανταστικού εκτός και αν πρόκειται για κάποια από τα classic malts της diageo και μερικές ακόμη εμφιαλώσεις.. Ας ψηφίσουμε λοιπόν.. εγώ είμαι υπέρ αυτού που είπε και οCeltic μόνος κανόνας να είναι Whisky..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης πως την πρώτη φορά καλό θα ήταν να βάλουμε κάποια συγκεκριμένα όρια και να πούμε ότι ανοίγουμε μόνο OB Scotch Single Malt. ας δούμε πως θα κυλήσει αυτό κι αν πάει καλά και έχουμε όρεξη για δεύτερο τρίτο κλπ παιχνίδι το επεκτείνουμε και σε άλλες εμφιαλώσεις. Επίσης μου άρεσε η ιδέα του Wisdom για τη βαθμολογία και του Eilean a' Cheo για το Region.

τώρα όσον αφορά στην πρόταση για ίδιες ετικέτες και μπουκαλάκια δυστυχώς για μένα υπάρχουν προφανείς δυσκολίες να το ακολουθήσω. Προτείνω η ετικέτα να είναι ένα ορθογώνιο κομμάτι λευκό χαρτί που θα γράφει μόνο έναν αριθμό και θα είναι κολλημένη πάνω στο μπουκαλάκι. Ο αριθμός αυτός θα έχει δωθεί  μυστικά από έναν εξωτερικό κριτή, ο όποιος προτείνω να γνωρίζει εξαρχής τι μπουκάλι στέλνει ο καθένας για να αποφύγουμε τη σπάνια περίπτωση που ένα μπουκάλι θα ανοιχτεί από 2 άτομα.

τέλος άποψη μου είναι ότι θα πρέπει να βάλουμε κι ένα όριο τιμών στο μπουκάλι που θα ανοίγεται για να είναι αφενός δίκαιο το παιχνίδι κι αφετέρου να έχουμε και έναν μικρό προσανατολισμό που θα βοηθήσει στη μαντεψιά. Άλλωστε είναι τόσο εξαιρετικά δύσκολο το blind tasting και υπάρχουν τόσες πολλές εμφιαλώσεις που ακόμα κι έτσι ο βαθμός δυσκολίας είναι τεράστιος. Πχ μπορούμε να πούμε ότι στο πρώτο παιχνίδι ανοίγουμε μπουκάλια 30-60 euro (τυχαίο εύρος)  και η βάση μας για την τιμή του κάθε μπουκαλιού θα είναι το average value στο Whisky Base.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμμένω στην άποψη περί no limitation..Ας τοποθετηθούμε όλοι..ας οριστεί ψηφολέκτης και κριτής και ας αρχίσει σιγά σιγά το παιχνίδι..μπας και τα μαζέψουμε  τα δείγματα στην μάζωξη της Δευτέρας..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της άποψης οτι πρέπει να παρέμβει ο Πρόεδρος κι αφού λάβει υπόψη όλες τις ιδέες-γνώμες-απόψεις-προτάσεις, να καθορίσει τους κανόνες. Σαν παιχνίδι το ξεκινήσαμε κι έχει γίνει γρίφος χειρότερος και από τη φορολογική δήλωση :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...