Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Islay road trip 2019 - Corry Vreckan


Recommended Posts

Islay 

Ήμερα Τρίτη και...κλαψ,κλαψ τελευταία

Η ημέρα ξεκινά πάλι με ένα δυνατό πρωινο και γρήγορα στο αμάξι για να πάμε στο Kildaton Cross να δούμε και μια πολιτιστική κληρονομιά και όχι να καίμε τα σωθικά μας όλη την ωρα.Κελτικος Σταύρος του 12ου αιώνα αν θυμάμαι καλά γυρω γύρω τάφοι ,δίπλα λιβάδια με αγελάδες,πρόβατα,αγελαδες,πρόβατα,πρόβατα,αγελάδες...χμμμ....συγγνώμη παρασύρθηκα,απάνεμο,μυστικιστικό τοπιο.Πεφτουν τα πρώτα στοιχήματα που αποδεικνύουν ότι αν και είμαστε 40 χρονών το μυαλό μας είναι ακόμα Δευτέρα Δημοτικου:Με ποσά λεφτά έρχεσαι εδώ με Πανσεληνο;Κολώνεις!Κότα,Κότα!!Και έτσι μετά τον διαγωνισμό παιδικού σταθμού μπαίνουμε πάλι στο αμάξι και πάμε στη σούπερ,σουπερ,σούπερ ξεναγηση του Laphroaig που περιλαμβανει 3 ντραμ κατευθείαν από το βαρέλι τα οποία δεν υπάρχουν πουθενά.Ειναι μόνο για να ξεδιψανε τους επισκέπτες του τουρ και τίποτα άλλο.Ετσι μετά την φανταστική ξενάγηση σε όλα τα rooms στους φούρνους που καίνε ακόμα τύρφη,στους πανέμορφους αμβυκες κτλ,κτλ μπαίνουμε στο Warehouse για τη δοκιμή.Δοκιμασαμε:

Laphroaig του 2005 ωριμασμενο στο Warehouse 10a,οχτώ χρόνια σε μπερμπον βαρέλια,Και από το 2013 σε βαρέλια Amontillado Sherry,55,1% alc

Laphroaig του 2009,ωριμασμενο στο Dunnage Warehouse no.1 μόνο σε βαρέλια μπερμπον,56.1 alc

Laphroaig του 2011,ωριμασμενο στο rack Warehouse 10,ολόκληρη η ωρίμανση σε Ευρωπαϊκή οξια Fino Sherry,60,8 alc.

Τον έβλεπα να τα βάζει με το ειδικό ματσουκι από το βαρέλι και μου τρέχανε τα σάλια!!!Τα δοκιμάσαμε και:Και τα τρία ήταν υπέροχα!Δύσκολη επιλογή η σύντροφός μου διάλεξε το τρίτο,εγώ το πρώτο.Πηραμε ένα 0.2 l μπουκαλάκι και το γεμίσαμε μόνοι μας κατευθείαν από το βαρελι-κατι που προκάλεσε ρίγη συγκίνησης-για να το παρουμε να το πιούμε σπίτι!Είναι λίγο τσιμπημενη η τιμή του συγκεκριμένου τουρ αλλά αξίζει τον κόπο.

Κατά τις 12 τελειώσαμε,βγάλαμε μερικές τελευταίες φωτογραφίες και βουρ για ένα αποστακτηριο που εάν δεν πήγαινα κάποιος θα με έκαιγε ζωντανό.Δεν λέω ονόματα,μόνο επίθετα.Ετσι λοιπόν αγαπητέ μου Mallios φτάσαμε στο αγαπημένο σου αποστακτηριο,το Bruichladdich.Εκει ρωτησαμε εάν μπορούμε να πάρουμε μέρος στο τουρ στις 13 η ώρα και μια ξανθιά κυρίουλα μας λέει 5 λίρες κόστιζει ο καθενας και υπαρχουν θεσεις.5 λίρες σκέφτομαι εγώ τι θα μας δείξει τώρα,τα δωμάτια με κυαλια;Και όμως ήταν καταπληκτική ξενάγηση από την κυρίουλα η οποία όμως δεν ήταν η Μαιρούλα η Μακγκρεγκορ αλλά κάποια άλλη Μακκατι.Η ξενάγηση κλείνει με δοκιμή Port Charlotte και Mallios συκρατησου:Οκτομορ 10.1,10.2 και 10.3.Από τα τρία που ηπιαμε νομιζω οτο το 10.3 τα σπαει πιο πολυ απο ολα οποτε οποιος θελει να αγορασει Οκτομορ απο τη νεα σειρα την 10 ψηφιζω 10.3 χωρις  δισταγμους.Αλλα όπως είπαμε γούστα είναι αυτα.Χαιρετισματα πάντως έδωσα απο όλη την κοινοτητα και ευχαριστωντας μεάρχισε να μου λέει ότι κάτι πήγε Ζακυνθο και εχει καλύτερους δρόμους από το Islay και κάτι τέτοια.Δεν την είχα ότι έχει τόση μυωπία αλλά τέλος πάντων.

Φύγαμε βιαστικά για το Kilchoman και εκεί μας περίμενε το ακυρακι μας νο 3.Το Kilchoman κλειστό λόγω Κυριακής να φανταστω!Ειδα και άλλο κόσμο πάντως που την πάτησε και απογοητεύτηκε.Τι να κάνουμε αυτά έχει η ζωή πάμε παρακάτω και το παρακάτω σημαίνει Ε αφού είμαστε τώρα εδώ πέρα πάμε μια βόλτα στο Μαchir Bay.

Το Machir Bay είναι μια παραλία τεράστιων διαστάσεων  που βρεχέται από τον Ατλαντικο και νομιζω το χαιλαιτ από αυτά που είδαμε στο Islay.Το τοπίο ξεπερνά κάθε προσδοκία.Ειδικα εάν πετύχετε ηλιο όπως πετύχαμε εμείς είναι να περπατησεις στην παραλία και να νιωσεις την απεραντοσυνη του τοπιου.Μετα απο αυτο το απίστευτο που είδαμε πήγαμε να φάμε στο Port Charlotte επισκεφτήκαμε το Portnahaven με τον φάρο της νήσου Orsay σε απόσταση αναπνοής και μετα ξεθεωμενοι γυρίσαμε και σάπισαμε αυτό το ήσυχο Κυριακάτικο βράδυ στο διαμερισματακι.Αυριο φεύγει το Φέρρυ για Kennacraig στις 09.45 και μετα φεύγουμε καπάκια για Εδιμβούργο κι ετσι θέλουμε να είμαστε ξεκουραστοι.

Έυχαριστω όλους όσους βγαλανε τα μάτια τους και διαβάσανε αυτά που εγραψα.Ευχαριστω την μητέρα μου,την γάτα μου μια συννυφαδα μου και ελπίζω να γυρίσω στο Islay πάλι σύντομα.Εχω οφειλές ανοιχτές...

Καλό βράδυ

Κορρυ Ρηγκαν

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Corry Vreckan said:

Κατά τις 12 τελειώσαμε,βγάλαμε μερικές τελευταίες φωτογραφίες και βουρ για ένα αποστακτηριο που εάν δεν πήγαινα κάποιος θα με έκαιγε ζωντανό.Δεν λέω ονόματα,μόνο επίθετα.Ετσι λοιπόν αγαπητέ μου Mallios φτάσαμε στο αγαπημένο σου αποστακτηριο,το Bruichladdich.Εκει ρωτησαμε εάν μπορούμε να πάρουμε μέρος στο τουρ στις 13 η ώρα και μια ξανθιά κυρίουλα μας λέει 5 λίρες κόστιζει ο καθενας και υπαρχουν θεσεις.5 λίρες σκέφτομαι εγώ τι θα μας δείξει τώρα,τα δωμάτια με κυαλια;Και όμως ήταν καταπληκτική ξενάγηση από την κυρίουλα η οποία όμως δεν ήταν η Μαιρούλα η Μακγκρεγκορ αλλά κάποια άλλη Μακκατι.Η ξενάγηση κλείνει με δοκιμή Port Charlotte και Mallios συκρατησου:Οκτομορ 10.1,10.2 και 10.3.Από τα τρία που ηπιαμε νομιζω οτο το 10.3 τα σπαει πιο πολυ απο ολα οποτε οποιος θελει να αγορασει Οκτομορ απο τη νεα σειρα την 10 ψηφιζω 10.3 χωρις  δισταγμους.Αλλα όπως είπαμε γούστα είναι αυτα.Χαιρετισματα πάντως έδωσα απο όλη την κοινοτητα και ευχαριστωντας μεάρχισε να μου λέει ότι κάτι πήγε Ζακυνθο και εχει καλύτερους δρόμους από το Islay και κάτι τέτοια.Δεν την είχα ότι έχει τόση μυωπία αλλά τέλος πάντων.

Ότι θα καείς στην πυρά... θα καείς, αλλά τουλάχιστον θα πας χαρούμενος! 5 λιρόνια για tour και 4 dram εκ των οποίων τα 3 Octomore διάλογος 10. Νομίζω ότι ήσουν τυχερός και ελπίζω να έφυγες ικανοποιημένος!

Η Mary είναι η υπεύθυνη private customers και η διευθύντρια του Laddie shop (δεν κάνει tour)... και σκέφτομαι τώρα.... αν χωρίς "μέσο" και με 5 λιρόνια ήπιες 4 dram...τι θα γινόταν με "μέσο". Από τις ώρες λειτουργίας των αποστακτηρίων καταλαβαίνω ότι έχεις πέσει σε μία μεταβατική περίοδο γιατί χειμώνα το Ardbeg δεν είναι ανοικτό το Σ/Κ και το Laddie την Κυριακή. Τυχερός ήσουν.

Ερώτηση με ενδιαφέρον για το forum. Στο Ardbeg είναι ανοικτός ο χώρος με τους νέους άμβυκες?

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2019 at 5:33 AM, mallios said:

Ότι θα καείς στην πυρά... θα καείς,

ρίξε στο οκτομορ μου σπίρτο να πυρποληθω

On 10/21/2019 at 5:33 AM, mallios said:

5 λιρόνια για tour και 4 dram εκ των οποίων τα 3 Octomore διάλογος 10

Ε τώρα κι εσύ ντραμ...δεν ήταν και ντραμ,ντραμ ήταν 1 με 1,5 cl-ακι

Όχι ότι με χάλασε😂!Να σου πω την αλήθεια καλύτερα.Ειχα γίνει ήδη σταφίδα από το Laphroaig.Τα Cask Strength παιζουν καρατε στον εγκεφαλο σου.

On 10/21/2019 at 5:33 AM, mallios said:

τι θα γινόταν με "μέσο

με "μέσο" θα έπινα τα Σκωτσεζικα τα ντραμ μάλλον τα κανονικά

 

On 10/21/2019 at 5:33 AM, mallios said:

Στο Ardbeg είναι ανοικτός ο χώρος με τους νέους άμβυκες?

Όχι τον φτιάχνουν ακόμα,δεν είναι ανοιχτός προς το κοινό

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Corry Vreckan said:

Όχι τον φτιάχνουν ακόμα,δεν είναι ανοιχτός προς το κοινό

Έχουν ακριβώς 24 μέρες για να τελειώσουν. Μετά... θα ανοίξει έτσι κι αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε μια γεύση από το Machir Bay απο το κινητο και αυτές από τη μηχανή θα πρεπει να τις περάσω στο κομπιουτερ.Θα πάρει λίγο..Μεχρι 2 MB μπορώ να ανεβάσω την φωτογραφια;

20191020_153721.jpg

  • Like 4
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Corry Vreckan said:

Μεχρι 2 MB μπορώ να ανεβάσω την φωτογραφια;

Νομίζω πως ναι αλλά είναι πάρα πολύ. Υπάρχει κολπάκι να τις κάνεις εύκολα resize.

Amazing photo... με έπιασε νοσταλγοζήλεια!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Νομίζω πως ναι αλλά είναι πάρα πολύ. Υπάρχει κολπάκι να τις κάνεις εύκολα resize.

Και ποιο είναι αυτό το κολπάκι γιατί εμένα οι φωτογραφίες της μηχανής  μου είναι 15 MB η μια,κοινως αδυνατον να τις ανεβασω σε αυτο το μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Corry Vreckan said:

Και ποιο είναι αυτό το κολπάκι γιατί εμένα οι φωτογραφίες της μηχανής  μου είναι 15 MB η μια,κοινως αδυνατον να τις ανεβασω σε αυτο το μεγεθος

κάνεις διπλό κλικ πάνω στην εικόνα και μπορείς εύκολα να μειώσεις τις διαστάσεις (αλλιώς τις αποθηκεύεις σε ένα πρόγραμμα τύπου https://photobucket.com/ λ.χ. και κάνεις από εκεί αντιγραφή επικόλληση, δες κι εδώ).

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Corry Vreckan said:

Και ποιο είναι αυτό το κολπάκι γιατί εμένα οι φωτογραφίες της μηχανής  μου είναι 15 MB η μια,κοινως αδυνατον να τις ανεβασω σε αυτο το μεγεθος

το πιο απλό (χωρίς προγράμματα κλπ).

  • επιλέγεις τις φωτό σου
  • δεξί κλικ => αποστολή σε / send to mail recipient / παραλήπτη
  • ανοίγει ένα παραθυράκι σαν και αυτό!

image.png

  • επιλέγεις το μικρό ή μεσαίο μέγεθος (φρόνιμα @sir mihas )
  • όλες οι φωτό γίνονται attach στο mail σου στο επιλεγμένο μέγεθος
  • ΔΕΝ στέλνεις τις φωτό, αλλά κάνεις select all και save σε ένα άλλο folder
  • μετά απλά κλείνεις το mail σου

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Corry Vreckan said:

Πάρτε μια γεύση από το Machir Bay

Ένα από τα πράγματα που μου είχαν κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση στη Σκωτία ήταν η τεράστια παλίρροια στις παραλίες. Στις συγκεκριμένες ακτές παρατηρούνται κάποιες από τις μεγαλύτερες παλίρροιες του κόσμου, σε αντίθεση με τις ακτές της Μεσογείου, των οποίων οι παλίρροιες συγκαταλέγονται στις μικρότερες. Κατά τη διάρκεια της άμπωτης οι αγκυροβολημένες/δεμένες στα ρεμέτζα βάρκες στέγνωναν πλέον στην αμμουδιά 20 μέτρα μακριά από το νερό, ενώ στην άμμο έβλεπες εκατοντάδες ζωντανά οστρακοειδή να προσπαθούν να ξαναμπούν στο νερό. Αντίθετα, μας έλεγαν οι ντόπιοι ότι δεν ήταν σπάνιο το φαινόμενο τουριστών που πάρκαραν τα οχήματά τους στην παραλία κατά τη διάρκεια της άμπωτης, να τα βρίσκουν μετά από ώρες να κολυμπούν πλημμυρισμένα κατά την διάρκεια της πλημμυρίδας.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Corry Vreckan said:

Αυτές μπόρεσα να ποστάρω.Δεν με αφήνει άλλες...

Τι έκανα λίγο edit για να φαίνονται μαζί και όχι η μία κάτω από την άλλη. Thanks for sharing!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wisdom said:

Κατά τη διάρκεια της άμπωτης οι αγκυροβολημένες/δεμένες στα ρεμέτζα βάρκες στέγνωναν πλέον στην αμμουδιά 20 μέτρα μακριά από το νερό, ενώ στην άμμο έβλεπες εκατοντάδες ζωντανά οστρακοειδή να προσπαθούν να ξαναμπούν στο νερό. 

RfFbRQy-.jpeg

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

On 10/23/2019 at 6:48 AM, mallios said:

το πιο απλό (χωρίς προγράμματα κλπ).

  • επιλέγεις τις φωτό σου
  • δεξί κλικ => αποστολή σε / send to mail recipient / παραλήπτη
  • ανοίγει ένα παραθυράκι σαν και αυτό!

image.png

  • επιλέγεις το μικρό ή μεσαίο μέγεθος (φρόνιμα @sir mihas )
  • όλες οι φωτό γίνονται attach στο mail σου στο επιλεγμένο μέγεθος
  • ΔΕΝ στέλνεις τις φωτό, αλλά κάνεις select all και save σε ένα άλλο folder
  • μετά απλά κλείνεις το mail σου

Ελπίζω να βοήθησα!

Το κακό είναι ότι έχω apple(παιζει πιο πολυ εδω κεντρικη Ευρωπη).

Δε μού λες αν μου δώσεις το μεηλ σου και σου στείλω τις υπόλοιπες φωτογραφίες με we transfer είναι πολύ κόπος για σένα 

να τις έφτιαχνες και να τις ποσταρες,γιατι δεν φημιζομαι για την υπομονή μου με την τεχνολογία και δεν με αφήνει ρε να πάρει να ποστάρω τις υπόλοιπες.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Corry Vreckan said:

Το κακό είναι ότι έχω apple(παιζει πιο πολυ εδω κεντρικη Ευρωπη).

Δε μού λες αν μου δώσεις το μεηλ σου και σου στείλω τις υπόλοιπες φωτογραφίες με we transfer είναι πολύ κόπος για σένα να τις έφτιαχνες και να τις ποσταρες, γιατι δεν φημιζομαι για την υπομονή μου με την τεχνολογία και δεν με αφήνει ρε να πάρει να ποστάρω τις υπόλοιπες. 

Mail send. Θα τις φτιάξω εγώ, no worries.

Link to comment
Share on other sites

έλεος εκεί στο Κουλίλα ρε παιδιά! να σας κάνω δωρεά 50lt λευκό χρώμα, να το περάσετε εξωτερικά ένα χεράκι... τουλάχιστον τη φάτσα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mallios said:

Μία φωτό (που υπάρχει 2 φορές) είναι στοιχριωμένη!!!  Την έχω κάνει 5 φορές delete και ακόμα εκεί! @Corry Vreckan ομολόγησε!! Τι έκανες στο Laphroaig?!

Μου είπαν θα βάλεις αυτή την φωτογραφία 2 φορές αλλιώς ο ο McNtoulapas και ο McSouglakos απο την Σκωτσεζικη Μαφια θα σε βρουν οπου κι αν εισαι!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

έλεος εκεί στο Κουλίλα ρε παιδιά! να σας κάνω δωρεά 50lt λευκό χρώμα, να το περάσετε εξωτερικά ένα χεράκι... τουλάχιστον τη φάτσα

Μόνο χρώμα..εδώ ξύσιμο, επίχρισμα και μετά βάψιμο...και το Bunna την έχει την υγρασία του..βλέπω στο Islay έχει ψωμάκι..μήπως να την κάνω για το νησί.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...