Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Swedish Whisky Night - Vol 2 - Wednesday 02.06 - 21:00


Recommended Posts

34 minutes ago, Vaggelis82 said:

Θυμάμαι να είπε cool, και το έχουν και στο site τους στην περιγραφή του motorhead

https://mackmyra.com/collections/whisky/products/motorhead

Το είπε σε ερώτηση του @Nicolas.

εχω την εντύπωση ότι παίζουμε με τις λέξεις...

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DMTK said:

εχω την εντύπωση ότι παίζουμε με τις λέξεις...

Cool φίλε... Chillαρε

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Vaggelis82 said:

Θυμάμαι να είπε cool, και το έχουν και στο site τους στην περιγραφή του motorhead

Ισχύει. Το βρήκα μόνο σε επεξεργασία νερού (cool filtering) αλλά για να μην κάνουμε κάποιο "λογικό άλμα" το οποίο θα είναι λάθος, θα το ρωτήσω. 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά είπε ότι για τις εμφιαλώσεις που είναι κάτω από 46% abv όντως κάνουν μια σταθεροποίηση. Δεν το θεωρούν είπε chill filtering γιατί δεν παγώνουν το ουίσκι σε θερμοκρασίες κοντά στους 0 βαθμούς Κελσίου.  Το περνάνε όμως από φίλτρα σε πιο υψηλή θερμοκρασία, οπότε θα μπορούσε να θεωρηθεί cool filtering. 

Αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενα της. Τώρα,  αν το ψύχουν απλά όχι πολύ ή το κάνουν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν το είπε. Αν και στην Σουηδία η θερμοκρασία περιβάλλοντος μάλλον είναι κοντά στους 0 βαθμούς Κελσίου 😂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Nicolas said:

Αν κατάλαβα καλά είπε ότι για τις εμφιαλώσεις που είναι κάτω από 46% abv όντως κάνουν μια σταθεροποίηση. Δεν το θεωρούν είπε chill filtering γιατί δεν παγώνουν το ουίσκι σε θερμοκρασίες κοντά στους 0 βαθμούς Κελσίου.  Το περνάνε όμως από φίλτρα σε πιο υψηλή θερμοκρασία, οπότε θα μπορούσε να θεωρηθεί cool filtering. 

Αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενα της. Τώρα,  αν το ψύχουν απλά όχι πολύ ή το κάνουν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος δεν το είπε. Αν και στην Σουηδία η θερμοκρασία περιβάλλοντος μάλλον είναι κοντά στους 0 βαθμούς Κελσίου 😂

And the oscar goes to @Nicolas 

Η φίλη μας απάντησε αμέσως.

============================================================

COOL filtered, meaning not so chilled temperature while filtering it. So still the same procedure but gentler.

==============================================================

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, η υποτίθεται "κανονική" διαδικασία φιλτραρίσματος είναι μεταξύ -10 και +4 βαθμούς. Οπότε αν λάβουμε υπόψιν και το κλίμα της Σουηδίας που είπε κι ο @Nicolas, τότε για τι θερμοκρασία μιλάμε στο cool; πάνω από τους 4; τότε δε θα είναι ούτε cool, ουτε chill, ούτε cold :biggrin1: Απλά το αναφέρω γιατί όλα τα αποστακτήρια χρησιμοποιούν σχετικές επικοινωνιακές τακτικές και καλά κάνουν κατά την άποψή μου. 

 Πάντως, τα mackmyra που δοκίμασα εγώ προχθές, δεν είχαν καμία σχέση με τα mackmyra που είχα δοκιμάσει πριν μερικά χρόνια (τρείς άλλες διαφορετικές εμφιαλώσεις). Και το πρόσημο είναι κάτι παραπάνω από θετικό. Πλέον η προσεγμένη και σχολαστική δουλειά που γίνεται στο αποστακτήριο, αποτυπώνεται στα αποστάγματα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή ήδη 11 μέλη ή και παραπάνω έχουν πει ναι (από τους 22 που ήταν στο event) χωρίς βιασύνες και πάντα με γνώμονα να είναι η τιμή λογική και στα πλαίσια του τι αντέχουμε.

Θα επιλέξω 2 βαρελάκια ήδη εμφιαλωμένα (πάντα με Σουηδική δρυ για να έχει νόημα) και θα κανονίσουμε (δεν βιαζόμαστε) ένα reserve cask tasting. Θα προσπαθήσω να βρούμε κάτι περίπου σαν το brukswhiksy σε cask strength και ένα ακόμα που να έχει και λίγο experimental στοιχείο. Επειδή έχουμε ήδη 2 Peated εμφαλώσεις και ένα Peated oloroso σαν Society, θα έλεγα να αποφύγουμε την τύρφη. 

Αν κάτι μας αρέσει και είναι εφικτό, προτείνω:

Sheep Greek Online friends 2021 (ελπίζω να γίνει αποδεκτό)

Άλλωστε η ζωή χωρίς λίγη πλάκα δεν έχει νόημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • YES 4
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, mallios said:

πάντα με Σουηδική δρυ για να έχει νόημα

Προσωπικά η Σουηδική δρυς στο ένα που είχε περισσότερο ποσοστό (νομίζω 10%, αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος) μου φάνηκε αρκετά πιπεράτη. Άμα συμφωνούν και τα άλλα παιδιά, ας διαλέξουμε κάτι με μικρότερο ποσοστό. Όπως και να έχει πάντως, ΝΑΙ σε όλα!!

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vaggelis82 said:

Προσωπικά η Σουηδική δρυς στο ένα που είχε περισσότερο ποσοστό (νομίζω 10%, αλλά μπορεί να κάνω κ λάθος) μου φάνηκε αρκετά πιπεράτη. Άμα συμφωνούν και τα άλλα παιδιά, ας διαλέξουμε κάτι με μικρότερο ποσοστό. Όπως και να έχει πάντως, ΝΑΙ σε όλα!!

Ασ'τα όλα πάνω στο Γέροντα, ξέρει τι κάνει...😉

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, mallios said:

Λοιπόν, επειδή ήδη 11 μέλη ή και παραπάνω έχουν πει ναι (από τους 22 που ήταν στο event) χωρίς βιασύνες και πάντα με γνώμονα να είναι η τιμή λογική και στα πλαίσια του τι αντέχουμε.

Θα επιλέξω 2 βαρελάκια ήδη εμφιαλωμένα (πάντα με Σουηδική δρυ για να έχει νόημα) και θα κανονίσουμε (δεν βιαζόμαστε) ένα reserve cask tasting. Θα προσπαθήσω να βρούμε κάτι περίπου σαν το brukswhiksy σε cask strength και ένα ακόμα που να έχει και λίγο experimental στοιχείο. Επειδή έχουμε ήδη 2 Peated εμφαλώσεις και ένα Peated oloroso σαν Society, θα έλεγα να αποφύγουμε την τύρφη. 

Αν κάτι μας αρέσει και είναι εφικτό, προτείνω:

Sheep Greek Online friends 2021 (ελπίζω να γίνει αποδεκτό)

Άλλωστε η ζωή χωρίς λίγη πλάκα δεν έχει νόημα.

 

1 minute ago, DMTK said:

Ασ'τα όλα πάνω στο Γέροντα, ξέρει τι κάνει...😉

Γέροντα τα αφήνω όλα πάνω σου:good:

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πως επειδή η Σουιδική τύρφη του Mackmyra βγάζει κάτι διαφορετικό από τα υπόλοιπα τυρφώδη ουίσκι που ξέρουμε, θα πρότεινα το ένα από τα 2 μπουκάλια να το σκεφτόμασταν για τυρφώδες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προχωράω το θέμα. Υπομονή και όλα θα γίνουν. Άλλωστε, αναγκαία προϋπόθεση για να το πάρουμε έιναι η δοκιμή. Προς το παρόν,  ακούγοντας τις συμβουλές της Angela και το Tomas... η γνωστή τετράδα τα χτύπησε. Με εγγραφή στο site έχει 10% έκπτωση και φυσικά, ισχύουν και τα δωράκια που είπε ο Anton οπότε καλό είναι να γράψουν όποιοι θέλουν και Hellenic Malt Whisky Society (και ας μου στείλουν την παραγγελία να πάει στον Anton). 

 Moment Brukswhisky DLX Pre-order Grönt Te

 

Επίσης, πάνω από 75 eur... free shipping to Greece

image.png

 

  • Like 1
  • Wow 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Το προχωράω το θέμα. Υπομονή και όλα θα γίνουν. Άλλωστε, αναγκαία προϋπόθεση για να το πάρουμε έιναι η δοκιμή. Προς το παρόν,  ακούγοντας τις συμβουλές της Angela και το Tomas... η γνωστή τετράδα τα χτύπησε. Με εγγραφή στο site έχει 10% έκπτωση και φυσικά, ισχύουν και τα δωράκια που είπε ο Anton οπότε καλό είναι να γράψουν όποιοι θέλουν και Hellenic Malt Whisky Society (και ας μου στείλουν την παραγγελία να πάει στον Anton). 

 Moment Brukswhisky DLX Pre-order Grönt Te

 

Επίσης, πάνω από 75 eur... free shipping to Greece

image.png

 

Ρε @mallios δωρεάν μεταφορικά πάνω από 75€;;;; Απίστευτο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα από μπέρδεμα στο viber, ξεμπερδεύουμε εδώ στο αγαπημένο μας φόρουμ.

Αν έχω καταλάβει καλά έχουμε:

-Εκπτωση 10% με την εγγραφή στο site 

-Δωρεαν μεταφορικά για πάνω από τα 75€

-Δωρακια (μάλλον μπρελόκ,tshirt, αυτοκόλλητα κτλ)

Εγώ επιθυμώ το Bruk που ήταν το πρώτο που δοκιμάσαμε.Επειδη έχω ήδη κάτι πραγματακια να μου στείλουν από Αθήνα, αν κάποιος ενδιαφέρεται για μαζική παραγγελία με παράδοση Αθήνα, ας γράψει εδώ. @DMTK μήπως να ανοίξουμε θέμα μαζικής παραγγελίας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 4/30/2021 at 12:46 PM, mallios said:

να ευχαριστήσουμε:

  • την @Ρένα που προσφέρει δύο από τα 5 μπουκάλια τα οποία θα δοκιμάσουμε

παρακαλώ ενημέρωση για τα 2 μπουκάλια της @Ρένα, να τα συμπεριλάβω στις λίστες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...