Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2022)


Recommended Posts

8 hours ago, DMTK said:

Διαφωνώ 100%

Τα τελευταία χρόνια (κυρίως λόγω @thanasist) έχουμε δοκιμάσει φοβερά Glenburgie, όλα από ανεξάρτητους εμφιαλωτές

Ωρεεεε μοντίφικα, που διαφώνείς? Ότι είναι workhorse του Ballantines? Ενοείται ότι έχουμε πιει πολύ καλά (κυρίως λόγω @thanasist ) αλλά αυτό δεν αναιρεί τον λόγο ύπαρξης του Glenburgie (κάπου στα 4,2 εκ λίτρα παράγει αν δεν κάνω λάθος). 

Αυτά που έχουμε πιει είναι όλα sherry finished άρα ξεφεύγουν από τον κανόνα που θέτει ο @Celtic (νεαρό 1st fill) και φυσικά το sherry προσθέτει στοιχεία που δεν τα έχει το συγκεκριμένο. Νομίζω και ο @apo21 είχε φέρει επίσης ένα πολυ καλό στο Μαντζάρου, από SMWS αν θυμάμαι καλά.

Ακόμα και το παλιό 10y.o. G&M δεν ήταν καλό. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mallios said:

Νομίζω και ο @apo21 είχε φέρει επίσης ένα πολυ καλό στο Μαντζάρου, από SMWS αν θυμάμαι καλά.

Απλά εκείνο ήταν ex-oloroso το 71.87

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 8:59 PM, Celtic said:

 

Λυπάμαι που το λέω, αλλά σχεδόν όλα τα νεαρά 1st fill bourbon cask, από οποιοδήποτε αποστακτήριο, κυρίως highlands/speyside, που έχω δοκιμάσει απο SMWS, αλλά και από άλλους ανεξάρτητους, μου φαίνονται ίδια.

Στο Gathering της Θεσσαλονίκης θα φέρω ένα ΤΑΠΕΙΝΟ 1st fill Bourbon SMWS που θα πιούμε όλοι μαζί. Θέλω μετά τα σχόλια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

Ωρεεεε μοντίφικα, που διαφώνείς?

διαφωνώ, γιατί αν συμφωνούσα δεν θα διαφωνούσα, οπότε διαφωνώ για να μην συμφωνήσω :p

  • Confused 1
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, DMTK said:

διαφωνώ, γιατί αν συμφωνούσα δεν θα διαφωνούσα, οπότε διαφωνώ για να μην συμφωνήσω :p

Οκ.Τώρα το κατάλαβα. Δίκιο έχεις. 

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, mallios said:

Έχεις ένα point.

Μιλάω για WB, που φυσικά δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα.

Απλή ερώτηση ήταν, νόμιζα οτι υπήρχε κάποιο SMWS section με βαθμολογίες. Στο WB πάντως όντως 2 μόνο βαθμοί δεν θεωρούνται αντιπροσωπευτικό δείγμα, και όταν είναι 85αρια δεν θεωρείται χαμηλή βαθμολογία......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Celtic said:

και όταν είναι 85αρια δεν θεωρείται χαμηλή βαθμολογία

Με μπέρδεψε ένας Κέλτης13 που του έβαλε 75 και βγήκε στα 81 η βαθμολογία 😊

.... και επιστρέφουμε στον κανόνα. Αν εξαιρέσω τα Octomore και τα Deanston, δύσκολο να βρω κάποιο 1st fill ή new oak που να με ενθουσίασε. Θα έλεγα ότι τα λόγια του Iain McAlister στο tour και στα events ότι τα 2nd fill είναι τα πιο εύκολα να τα δουλέψει ο master distiller και δίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα, με βρίσκουν σύμφωνο. 

Μιλάμε πάντα για bourbon και όχι για sherry κλπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kilchoman 2012/2019, Madeira finish, 55.6%, GWA

Thanks @giorgos για το δείγμα.

Στην αρχή επίθεση από το αλκοόλ στη μύτη. Μόλις πάρει τον αέρα του και καλμάρει βγαίνει όμορφα η τύρφη με την αλμύρα και κόκκινα φρούτα. Στο στόμα αρκετά αλμυρό και πικάντικο. Ενώ έλεγα στην αρχή να του βάλω λίγο νεράκι δεν το έκανα, ευτυχώς. Το madeira cask του δίνει κάποια στοιχεία, που σε κάποιον μπορεί να αρέσουν, σε άλλον όχι. Εμένα όχι και τόσο, πιστεύω ένα sherry cask θα του πήγαινε καλύτερα. Καλή και πιπεράτη επίγευση, που δεν διαρκεί πολύ, και σε κάνει να θες κι άλλο, κι άλλο....

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Glenfarclas 1996 Christmas Edition, oloroso sherry casks, bottled 2017, 46%

Πλούσιο, παχύ, χορταστικό δράμι με τα γινωμένα φρούτα του, τις σταφίδες του, τις σοκολάτες του, το σκούρο ξύλο του, τα μπαχάρια του. Ατόφια σεράτη γεύση όπως την αγαπήσαμε από τα παλιά....

Ευχαριστώ @o_koulos !

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Glengoyne 15y.o. Bourbon Cask & White Port Finish, 49.9%

              371168-big.jpg

βερύκοκα, λευκά άνθη, πορτοκάλι, αμύγδαλα, χαμομήλι, πράσινες αλμυρές ελιές...

με νωπά ακόμη τα όσα ζήσαμε το προηγούμενο ΣΚ, σε ναούς, με είδωλα, λατρείες και ειδωλολάτρες, τέτοια ώρα μας παραλάμβανε ο @Makis και το ταξίδι ξεκινούσε...

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο από τα δώρα που έφερε ο @DMTKγια τα φιλαράκια του στην Θεσσαλονίκη το προηγούμενο Σάββατο και μοιράστηκαν ήδη.

Πολύ φίνο ουισκι, ωραια κανέλα στη μυτη, μεγάλο ατού αυτή η πολύ ιδιαίτερη επιγευση που αφήνει που για αμερικάνικο ουισκι είναι αρκετά ασυνήθιστη. Δεν είναι η μονοδιάστατη γλύκα σιροπιού αλλά κάτι ξηρό και πικάντικο όπως περιγράφει και ο μοντιφικας της καρδιάς μας στην παρουσίασή του. Στη μύτη και το στόμα μπερμπονιζει, στο τέλος σου δημιουργούνται αμφιβολίες... Σ' ευχαριστώ @DMTK, το απολαμβάνω στην υγεία σου και αναπολώντας τις στιγμές που περάσαμε με τα παιδιά! Μου λείπετε ρε!IMG_20221022_212330-min.thumb.jpg.194fb092502fcbece6c37dbd44e466bb.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω από εκεί που το άφησα σχεδόν. SMWS Linkwood 39.209 1 fill ex bourbon μια πανδαισία φρούτων και λουλουδιών. 

IMG_20221023_000226_compress3.thumb.jpg.b928c32eea8bd94f3116936119866967.jpg

Βλέπεις Linkwood είναι καλό, που λέει και ο @Celtic

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, apo21 said:

Βλέπεις Linkwood είναι καλό, που λέει και ο @Celtic

Και βέβαια να πούμε οτι το συγκεκριμένο Linkwood, άν και νεαρότερο από το αδελφάκι του που διάλεξαν στην SMWS και έστειλαν στα Gatherings, ήταν πολύ καλύτερο! Έκανες σωστή επιλογή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συντροφιά με αυτό το ωραιότατο Jameson εδώ και λίγο καιρό και για όσο  ακόμη πάει το μισό που έχει μείνει. Αρκετά χρόνια στο ντουλάπι μου νομίζω από το '14, θυμάμαι η κάβα στο Περιστέρι απ' όπου το είχα πάρει είχε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή, δεν τη θυμάμαι όμως.DSC_0977_1.thumb.jpg.6cb9c74fc5bffba60ad6dcfd8155f88e.jpg

  • Like 11
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, nek said:

Αρκετά χρόνια στο ντουλάπι μου νομίζω από το '14, θυμάμαι η κάβα στο Περιστέρι απ' όπου το είχα πάρει είχε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή, δεν τη θυμάμαι όμως.

Γύρω στο 50αρικο είχαν βγει αυτά. Σήμερα σε δημοπρασίες μόνο, κυμαίνονται κάπου από 120-220€ ανάλογα τα κέφια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dunville's single malt, bottled for James J. Fox, ένα δωράκι που φύλαγα από το καλοκαίρι, από τον Γιώργο Μάνεση.

Ωραίο φρεσκοφρουτώδες άρωμα, στη γεύση κάπως άγουρο ακόμα, και κομματάκι πιο ξηρό από τα γούστα μου.

IMG_20220720_201924.jpg  292829191_768850517888908_6378872532668564081_n.jpg

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, nek said:

Συντροφιά με αυτό το ωραιότατο Jameson εδώ και λίγο καιρό και για όσο  ακόμη πάει το μισό που έχει μείνει. Αρκετά χρόνια στο ντουλάπι μου νομίζω από το '14, θυμάμαι η κάβα στο Περιστέρι απ' όπου το είχα πάρει είχε ιδιαίτερα ελκυστική τιμή, δεν τη θυμάμαι όμως.

DSC_0977_1.thumb.jpg.6cb9c74fc5bffba60ad6dcfd8155f88e.jpg

Ισως το καλύτερο 18άρι Jameson που έχει βγει. Προσωπικά το θεωρώ ανώτερο από το καινούργιο με διαφορά. Να είναι καλά ο Σείριος, ένα κιβώτιο είχαμε πάρει... ούτε για δείγμα δεν υπάρχει πλέον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Celtic said:

Linkwood 2011, 10yo, ex-Islay bourbon barrel finish, 60.9% (SMWS 39.237)

Νόστιμο ντραμάκι, εμφανής η καπνιστή επίδραση του ex-Islay cask. Thanks @apo21!

Και είναι ex Ardbeg όχι ότι και ότι. Εμένα μετά τα μισά του μπουκαλιού ξεκίνησε να μου αρέσει. 

  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...