Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Εντυπώσεις απο single malts


Celtic

Recommended Posts

Το έχω ξαναπεί, για μένα η απόλαυση ενός καλού single malt είναι ένα ταξίδι του μυαλού μου (με απώτερο σκοπό βέβαια το πραγματικό ταξίδι) στον τόπο που παράγεται, στη φύση και τους ανθρώπους που το έπλασαν, και προτιμάω τα ταξίδια σε μέρη με νερά που κυλάνε σε γρανίτες και τυρφώδη εδάφη, σε ασβεστωμένους τοίχους αποθηκών νησιώτικων αποστακτηρίων που τους δέρνει το κύμα, παρά στο χημικό εργαστήριο του Κου Π@π@ροRobo.

Πες τα Celtic,πες τα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την καλησπέρα μου στο Forum!!!

Είμαι νέο μέλος και η αρχή έγινε πολύ καλά πιστεύω με ένα Ardbeg TEN. Βασικά ήμουν εξ αρχής φαν του Single Malt whisky αφου εδώ και 2 χρόνια έπινα μόνο Glenfiddich και κανένα Talisker που και που. Μετά τη γνώριμία μου με το Αll About Whisky γνώρισα και τα καπνιστά!!! Μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε και το πρώτο για αλλαγή γεύσεων είναι το Ardbeg. 'Ετσι βγήκε και το nickname με τη παρακίνηση του aboul και McChariz. Περιμένω προτάσεις και απόψεις για την επιλογή μου.

Τα συγχαρητήριά μου για το Forum και θα τα λέμε συχνά.

Απολάυστε Υπεύθυνα!

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στο Forum!!!

Είμαι νέο μέλος και η αρχή έγινε πολύ καλά πιστεύω με ένα Ardbeg TEN. Βασικά ήμουν εξ αρχής φαν του Single Malt whisky αφου εδώ και 2 χρόνια έπινα μόνο Glenfiddich και κανένα Talisker που και που. Μετά τη γνώριμία μου με το Αll About Whisky γνώρισα και τα καπνιστά!!! Μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε και το πρώτο για αλλαγή γεύσεων είναι το Ardbeg. 'Ετσι βγήκε και το nickname με τη παρακίνηση του aboul και McChariz. Περιμένω προτάσεις και απόψεις για την επιλογή μου.

Τα συγχαρητήριά μου για το Forum και θα τα λέμε συχνά.

Απολάυστε Υπεύθυνα!

Καλωσήλθες Glen*Islay, και καλή αρχή με τα καπνιστά/τυρφώδη. Για να συνεχίσεις την περιήγηση σου στην κατηγορία, εγώ θα σου πρότεινα την εξής διαδρομή: Laphroaig 10yo (ένα από τα απόλυτα malts), Lagavullin 16yo (ξυλοκαπνιστό), Caol Ila 12yo (το πιο ελαιώδες τυρφώδες whisky που έχω πιεί ποτέ), και το Benriach 10yo 'Curiositas' (το οποίο είναι πράγματι Glen*Islay ή μάλλον Spey-Islay). Έχει και πολλές άλλες επιλογές, αλλά αυτά είναι τα πιο χαρακτηριστικά (κατά την γνώμη μου) και οικονομικά.

Πες μας περισσότερα πράγματα για σένα και για το πως ανακάλυψες το malt (κλασσική ατάκα koulos :D ). Είσαι ευπρόσδεκτος (έχω την εντύπωση ότι την ίδια άποψη θα έχουν και οι υπόλοιποι 2 που θα φέρουν μπουκάλι, καθώς και ο οικοδεσπότης του AAW) να έλθεις το Σάββατο βράδυ στο AAW, να δοκιμάσεις μαζί μας μερικά αρκετά πιο σύνθετα (ελπίζουμε) malts.

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Glen*islay. Ελπίζω κάποου στην διαδρομή να κόψεις το Glen και να έρθεις στην ευγενή παρέα μας, των μπαρουτοκαπνισμένων και να απορρίψεις τους ολορόσους.

Η διαδρομή Laphroaig, Talisker, Lagavulin, Caol Ila σίγουρα θα σε καλύψει απόλυτα.

Το Ardbeg Ten για ξεκίνημα είναι πάρα πολύ καλό και είναι ο λόγος που πολλοί φίλοι μου ήρθαν στην νησιώτικη τυρφώδη παρέα.

Θα σου έλεγα, πριν χωθείς για τα καλά στο Ardbeg Distillery (φυσική συνέπεια και συνέχεια) να περάσεις και από ένα Caol Ila 18.

Καλοδεχούμενος και από εμένα για το Σάββατο.

(ΥΓ. Όπως βλέπετε στο νέο μου avatar ο μπέμπης κοιτάει κάτι επίμονα. ΟΧΙ ΡΕ ΤΕΝΤΥΜΠΟΥ McChariz δεν κοιτάει την μητέρα του.Ένα Edradour 1993 Decanter Natural Strength κοιτάει και δεν πρόκειται να στο πουλήσω.Θα μείνει για πάντα!!;;;!!! στην συλλογή μου μέχρι να αποκτήσει λέπια και να βρωμάει τύρφη.) :tongue::tongue::tongue::tongue:

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στο Forum!!!

Γεια σου GlenIslay και καλως ηρθες στην παρέα. Φυσικά και σε περιμένουμε το βράδυ του Σαββατου στη γιορτή μας στο AllAboutWhisky, οπότε και τα λέμε απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στο Forum!!!

Είμαι νέο μέλος και η αρχή έγινε πολύ καλά πιστεύω με ένα Ardbeg TEN. Βασικά ήμουν εξ αρχής φαν του Single Malt whisky αφου εδώ και 2 χρόνια έπινα μόνο Glenfiddich και κανένα Talisker που και που. Μετά τη γνώριμία μου με το Αll About Whisky γνώρισα και τα καπνιστά!!! Μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις, οπότε και το πρώτο για αλλαγή γεύσεων είναι το Ardbeg. 'Ετσι βγήκε και το nickname με τη παρακίνηση του aboul και McChariz. Περιμένω προτάσεις και απόψεις για την επιλογή μου.

Τα συγχαρητήριά μου για το Forum και θα τα λέμε συχνά.

Απολάυστε Υπεύθυνα!

καλως ηρθες και απο εμενα.ειναι σιγουρο οτι μαζι με ολη την παρεα θα εχεις τη δυνατοτητα να λαβεις δυνατες συγκινησεις απο τη γευση των μαλτ.

σιγουρα η δοκιμη ιslay malt ειναι στροφη 360 μοιρων και αποδιδει πολλα .

το ardbeg ειναι η καλυτερη μεση απολαυση σε σχεση με τα υπολοιπα islay

π.χ laggavulin εντονο - bunnahabhain μαλακο

ομως δεν πρεπει ποτε να ξεχνας τον πρωτο σου ερωτα καθως λεει και το ρητο.

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα η δοκιμη ιslay malt ειναι στροφη 360 μοιρων και αποδιδει πολλα .

Μικρή διόρθωση: στροφή 180 μοιρών (360 μοίρες είναι πλήρης κύκλος = 0 μοίρες). Μην με παρεξηγήσεις, tomy, αλλά είναι η διαστροφή του μαθηματικού...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ FORUM EIMAI NEO ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ MALT WHISKY .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ. ΜΕΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ .

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΟ FORUM EIMAI NEO ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ MALT WHISKY .ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΥΣΗ. ΜΕΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ .

H παρουσια και η καλη σου διαθεση αρκουν φιλε ktheo (μηπως να το αλλαζες για να μη σε μπερδευουμε με τον Theo?), εκτος βεβαια αν εχεις βιοτεχνια καρεκλων-σκαμπο κλπ :D

Kαλως ορισες κι εσυ.

Link to comment
Share on other sites

H παρουσια και η καλη σου διαθεση αρκουν φιλε ktheo (μηπως να το αλλαζες για να μη σε μπερδευουμε με τον Theo?), εκτος βεβαια αν εχεις βιοτεχνια καρεκλων-σκαμπο κλπ :D

Kαλως ορισες κι εσυ.

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ THEO ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΦΕΡΝΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΛΟΤΟΣ ΣΤΗΝ OLYMPIC AIRLINES

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΙΟΤΕΧΝΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ THEO ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΦΕΡΝΕΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΛΟΤΟΣ ΣΤΗΝ OLYMPIC AIRLINES

Μμμμμμ... εξαιρετικά ενδιαφέρον. Ελπίζω να τα πούμε από κοντά το Σάββατο για να κανονίσουμε τις λεπτομέρειες. Αστειεύομαι, ktheo, μην ανησυχείς δεν πρόκειται να εκμεταλλευτώ την καλοσύνη σου. Να'σαι καλά και πράγματι ελπίζω να τα πούμε το Σάββατο βράδυ στο AAW.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ktheo θα ήθελα να σου πω να γράφεις όχι με κεφαλαία γιατί είναι λίγο κουραστικό.

Καλωσήρθες στην παρέα και τα λέμε το Σάββατο.

Μην βιάζεσαι, θα σε εκμεταλλευτούμε εν καιρό. Όλο και κάποιο μπουκάλι θα σε "βάλουμε" να φέρεις από κάποιο dutty free. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μικρή διόρθωση: στροφή 180 μοιρών (360 μοίρες είναι πλήρης κύκλος = 0 μοίρες). Μην με παρεξηγήσεις, tomy, αλλά είναι η διαστροφή του μαθηματικού...

theo ......καλε μου εισαι μαθηματικος ..... αλλα χωρις διορατικοτητα.

εννοω οτι κανεις μια καινουρια αρχη η οποια ειναι σοβαροτατη :angry: ,γευστικοτατη :tongue: και σε βαζει σε διλημμα επιλογης :rolleyes: που πιστευω κλινει προς islay .

spey or islay? το δηλωνω γιατι βρισκομαι στην ιδια φαση.... :blink::blink::blink:

χαρα που θα κανουν οι islanders ε??????

Link to comment
Share on other sites

σιγά σιγά μας πήρατε τα αφτιά.....

[για τους ενθουσιώδεις φίλους των νησιών]

απο κει και πέρα welcome φίλε μας, εννοείτε πως το σάββατο απο μένα είναι καλεσμένοι όλοι οι φίλοι μέλη του φόρουμ, οι φίλοι μη μέλη που έχει τύχει να γνωριστούμε σε event , και οι φίλοι που έχουν πάνω απο 2 φίλες μοντέλα πρόθυμες να τους συνοδέψουν το σαββατόβραδο!!!

τα υπόλοιπα απο κοντά οσονούπω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήλθες Glen*Islay, και καλή αρχή με τα καπνιστά/τυρφώδη. Για να συνεχίσεις την περιήγηση σου στην κατηγορία, εγώ θα σου πρότεινα την εξής διαδρομή: Laphroaig 10yo (ένα από τα απόλυτα malts), Lagavullin 16yo (ξυλοκαπνιστό), Caol Ila 12yo (το πιο ελαιώδες τυρφώδες whisky που έχω πιεί ποτέ), και το Benriach 10yo 'Curiositas' (το οποίο είναι πράγματι Glen*Islay ή μάλλον Spey-Islay). Έχει και πολλές άλλες επιλογές, αλλά αυτά είναι τα πιο χαρακτηριστικά (κατά την γνώμη μου) και οικονομικά.

Πες μας περισσότερα πράγματα για σένα και για το πως ανακάλυψες το malt (κλασσική ατάκα koulos :D ). Είσαι ευπρόσδεκτος (έχω την εντύπωση ότι την ίδια άποψη θα έχουν και οι υπόλοιποι 2 που θα φέρουν μπουκάλι, καθώς και ο οικοδεσπότης του AAW) να έλθεις το Σάββατο βράδυ στο AAW, να δοκιμάσεις μαζί μας μερικά αρκετά πιο σύνθετα (ελπίζουμε) malts.

Καταρχήν πιστεύω οτι είμαι ο ποιο μικρός στο Forum--->23y!!!! Αλλά έμαθα να πίνω απο αρκετά μικρός. Το πρώτο μου ''καλό'' ήταν το Cardhu, με την άδεια των αδερφών μου γιατί μου άρεσε το μπουκάλι. Στα 21y άρχιζα να ψάχνω τί το ιδιαίτερο είχαν τα Single Malt απο τα κοινά . Τελικά έχουν τεράστια διαφορά :cool: Οπότε μπήκα κι εγώ στο funclub καταλήγοντας στο Glenfiddich. Απο καπνιστά δοκίμασα και το Smokehead, πολύ έντονο! Αλλα έχω δρόμο μπροστά μου...

Για το Σάββατο θα το ήθελα πολύ να έρθω αλλά πιστεύω να έχω πάρει άδεια απο τη δουλειά και να πάω στα Τρίκαλα. (απο εκεί είμαι). Άν όμως είμαι Αθήνα σίγουρα θα έρθω γιατί έχω να περάσω και μέρες απο το ΑΑW λόγω δουλειάς :angry: :angry: :angry: :angry: (καταλαβαίνεις McChariz)!!!!!

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πρεπει να γραψω οπωσδηποτε για ενα φανταστικο malt κατα την αποψη μου.

LAPHROAIG TEN CASK STRENGTH

ενα τεραστιο μπουκαλι του λιτρου που κρυβει πολλες εκπληξεις.

Χρωμα χρυσο - κιτρινο (στο ποτηρι),

πολυ καλη μυτη ,αποτομη εχθρικη, και συνδυασμο αλατιου,θαλασινης αυρας,καπνας και λιγο απο ιωδιο.

Σωμα , γεματο ,πλουσιο,ελαιωδες.

Γευσεις αλατιου,πιπερι,θαλασινων(κατι απο πεταλιδες και γιαλιστερες),μεταλασονται σε μια αποχρωση ξυλου,νομιζω κατι απο κεδρο η ευκαλυπτο και σβηνουν απαλα αποκαλυπτοντας μια γλυκια αισθηση ζεστης ζαχαρης ,

καθως μπερδευεται με γλυκο νεραντζι.

Επιγευση καταπληκτικη,δυνατη,γλυκια,που εγκαταλειπει το στομα μετα απο πολλη ωρα

( τα ανωτερω χωρις νερακι)

Ας μου επιτραπει να χρησιμοποιησω μια εκφραση του φιλου theo

"ενα απο τα απολυτα malts"

Link to comment
Share on other sites

Tomy να ζητήσω να ανοίξεις νέο Thread για την εμπειρία σου αυτή; Έτσι ώστε να είναι πιο εύκολο να τη βρίσκουμε συν τω χρόνω.

your wish is my command

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

Το ΣΚ είχα τη χαρά να δοκιμάσω ένα Lagavulin 16 y.o. 43% από κάβα φίλου!!!!

Απίστευτη γεύση με έντονη κάπνα!! Πολύ καλό και με μακριά και καλή επίγευση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το ΣΚ είχα τη χαρά να δοκιμάσω ένα Lagavulin 16 y.o. 43% από κάβα φίλου!!!!

Απίστευτη γεύση με έντονη κάπνα!! Πολύ καλό και με μακριά και καλή επίγευση!

Μεγάλο θέμα το Lagavulin, ckotsis.

Σταθερά από το 1988-9 που είπια το πρώτο 16 y.o. (ήταν και η πρώτη φορά που η DIAGEO έβγαλε σε 16 αντί 12 y.o. το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι έχει μία χαρακτηριστική και συνεπέστατη σοβαρότητα ως προς το γευστικό του αποτέλεσμα.

Για μένα με μεγάλη διαφορά είναι το πιο value for money και διάρκεια malt Που έχω δοκιμάσει.

Πολύ βαθύ και εξαίρετο malt.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μεγάλο θέμα το Lagavulin, ckotsis.

Σταθερά από το 1988-9 που είπια το πρώτο 16 y.o. (ήταν και η πρώτη φορά που η DIAGEO έβγαλε σε 16 αντί 12 y.o. το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι έχει μία χαρακτηριστική και συνεπέστατη σοβαρότητα ως προς το γευστικό του αποτέλεσμα.

Για μένα με μεγάλη διαφορά είναι το πιο value for money και διάρκεια malt Που έχω δοκιμάσει.

Πολύ βαθύ και εξαίρετο malt.

Δε θα μπορούσα να μη συμφωνήσω, γεμάτη γεύση και διάρκεια!!! Πολύ έντονος ο καπνός, ίσως καλύπτει πολλά άλλα αρώματα αλλά δε σε απογοητεύει!!!

Άξια 2ο μετά το Talisker 18yo :D:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ckotsis τα γούστα μας ταιριάζουν, οπότε τρέχεις αμέσως στη Γλυφάδα ή το Χαλάνδρι και καβατζώνεις τα εξής: Ardbeg 10yo, Ardbeg Uigeadail, Laphroaig quarter cask, Laphroaig 10yo, Laphroaig 10yo C/S.

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΑΝΟΙΞΗ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...