Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Recommended Posts

Μιλάω, ή μάλλον, γράφω σοβαρά και το εννοώ!

Εάν ανεβάζαμε κάποια ανάλογα βιντεάκια, σε ελληνική έκδοση, με παρουσιαστή τον Celtic και ταμπελίτσα HMWS, δεν θα έκανε το forum μας και την HMWS ευρύτερα πιο γνωστά;

Φίλε Celtic sorry για τον αυθορμητισμό, αλλά πιστεύω πως δεν έχεις κάτι να ζηλέψεις από τον τύπο!!

Πώς το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Σαν ιδέα νομίζω είναι πολύ καλή και ένας καλός τρόπος προβολής του forum/ΗMWS

και σίγουρα με μια Ελληνοκεντρική σκοπια π.χ το malt whisky σε 4 απλά βήματα

(τι είναι πως φτιάχνεται πως το δοκιμάζουμε περιοχές κτλ)θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον

για τους αμύητους στα μυστικά του κόσμου του Malt.

Οποτε εγώ δαγκωτό Celtic :clapping::good:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να τα χωρίσουμε σε "sections". Το Γιαπωνέζικο κομμάτι, να το αναλάβει ο Sir!

Βεβαίως αν το επεκτείνει και αρχίσει να δείχνει πως βολεύουμε Γιαπωνέζες με τα μπουκάλια,

είναι άλλο θέμα... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε πει κι ο Theo, o Ralfy είναι Θεά, δεν πιάνω μία μπροστά του και είμαι ο πλέον ακατάλληλος για κάτι τέτοιο καθότι είμαι ντροπαλός......

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε πει κι ο Theo, o Ralfy είναι Θεά, δεν πιάνω μία μπροστά του και είμαι ο πλέον ακατάλληλος για κάτι τέτοιο καθότι είμαι ντροπαλός......

... άλλωστε είστε προθυμότατοι στις πρωτοβουλίες που αφορούν τρίτους... :tongue:

Υποθέτω ότι ενδιαφέρει τον mihas.

Υποθέτω ότι ενδιαφέρει τον mallios (και τον tomy αν θυμάμαι καλά) που παιδεύονται με τον blending.

O Ralfy είναι θεά!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ, ότι το σχόλιο του Theo *άλλωστε είστε προθυμότατοι στις πρωτοβουλίες πού αφορούν τρίτους* με φωτογραφίζει, τουλάχιστον έτσι όπως είναι διατυπωμένο, νοιώθω την ανάγκη να δηλώσω ότι, δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα γραφής σε όλη την διαδρομή μου και μοναδικός μου σκοπός καταθέτοντας αυτήν την πρόταση, ήταν ο αρχικά αναφερόμενος.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θεωρώ, ότι το σχόλιο του Theo *άλλωστε είστε προθυμότατοι στις πρωτοβουλίες πού αφορούν τρίτους* με φωτογραφίζει, τουλάχιστον έτσι όπως είναι διατυπωμένο, νοιώθω την ανάγκη να δηλώσω ότι, δεν έχω δώσει τέτοια δείγματα γραφής σε όλη την διαδρομή μου και μοναδικός μου σκοπός καταθέτοντας αυτήν την πρόταση, ήταν ο αρχικά αναφερόμενος.

Ευχαριστώ!

Πλάκα έκανα. Αν δεν ήταν σαφές ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Επι της ουσίας

Εάν ανεβάζαμε κάποια ανάλογα βιντεάκια, σε ελληνική έκδοση, με παρουσιαστή τον Celtic και ταμπελίτσα HMWS, δεν θα έκανε το forum μας και την HMWS ευρύτερα πιο γνωστά;

Πιο γνωστά σε ποιούς?? Σε τυχόν μέλλοντα υποψήφια μέλη? (υποθέτω οτι αυτό μας ενδιαφέρει και μιλάω βέβαια για συμπατριώτες μας). Αυτό μπορεί να γίνει και μέσω των βίντεο των συνευρέσεων μας που έχουν ανέβει στο "εσύσωλήνα" κυρίως από τον Giorgos με τη μόνη διαφορά την αλλαγή του τίτλου ωστε να περιλαμβάνει τους όρους whiskyforums-hmws και ίσως το αντίστοιχο link.

Ίσως θα μπορούσε να γίνει κάπως πιο "επαγγελματικό" απλά, αλλά με όλους μαζί να συμμετέχουν, δοκιμάζοντας γύρω από ένα στρογγυλό τραπέζι και ανταλάσσοντας απόψεις κλπ για συγκεκριμένα μπουκάλια. Πάντα στην Ελληνική γλώσσα, θα είναι κάπως "δύσκολο", "αστείο" και "αγγαρεία" να είναι στην Αγγλική και άλλωστε δεν βλέπω το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στην ελληνική πραγματικότητα με σκοπό την ενδυνάμωση της παρέας, την διάδοση του malt στην Ελλάδα και την ενίσχυση της παρουσίας των AAW.Είμαι από αυτούς που πιστεύουν, ότι ποτέ δεν ξέρεις και από πού μπορείς, να επιτύχεις κάτι.

Απλώς προσπαθείς να επιτύχεις τον στόχο σου με κάθε δυνατόν ηθικό μέσο.

Έχω δικαιωθεί πάρα πολλές φορές στο παρελθόν και γι'αυτό το πιστεύω!

Επίσης για τον αυθορμητισμό μου ζήτησα εκ προοιμίου συγνώμη!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και η ιδέα του Celtic για tasting panel είναι πολύ καλή :good:

και έχει σαν πλεονεκτήματα την ταυτόχρονη συμμετοχη πέραν του ενός :tongue:

την επίδειξη του κλίματος της HMWS και γενικότερα την απομυθοποίηση του θέματος :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για τον αυθορμητισμό μου ζήτησα εκ προοιμίου συγνώμη!

Πράγμα που δεν ήταν και απαραίτητο φίλε. Χωρίς αυθορμητισμό τι θα είμασταν (και στη ζωή και σε κάθε κομμάτι της όπως το φόρουμ). Γέλασα πολύ όταν πρωτοδιάβασα τον τίτλο. Άλλωστε σε ξέρω και με ξέρεις οπότε ουδεμία παρεξήγησις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο τίτλος μπορεί να τροποποιηθεί πολύ εύκολα και σίγουρα η ποιότητα της εικόνας θέλει λιγάκι προσοχή.

Εδώ και καιρό θέλω να ανεβάσω Θέμα για το ποιοι μας βλέπουν για να δούμε όλοι το <<κοινό>>μας :tongue: .

Προσωπικά βλέπω με πολύ θετικό μάτι τις προτάσεις Celtic και Alekou.

Κάτι παρόμοιο κάνει και ο φίλος μας Ronmalt με τον οποίο κιόλας χάρη στο Youtube και τα βιντεάκια μας έχουμε γνωριστεί και ανταλλάξει δειγματάκια πολλάκις.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθεστατος τυπας ο Ralfy,δεν μπορω να πω αλλα στο βιντεακι για το Yoichi 10 y.o. εκανε τα λαθακια του... 8)

1) Λαθος ιστοριας.Ο M.Taketsuru δεν ασχοληθηκε στις αρχες της καριερας του με το Yoichi αλλα επι δεκαετιας με το Yamazaki,στοιχειωδη πραγματα για καποιον που θελει να ομιλησει για το γιαπωνεζικο whisky....

2) Στο συγκεκριμενο βιντεακι βαζει διπλα διπλα 2 whisky με διαφορα 11 1/2 αλκοολικων βαθμων και αναφερει οτι η ουσιαστικη ομοιοτητα τους εγκειται στη χρηση stills directly heated by coal firing...Αυτη ειναι η μιση αληθεια για το Yoichi μιας και χρησιμοποιει coal firing για τους 4 wash stills και gas για τους δυο pot stills (heated indirectly via steam coils).

3) Αναφερει οτι οι Ιαπωνες ψαχνουν πολυ την ποιοτητα στο ξυλο του βαρελιου και εγκαλει τους Σκωτσεζους οτι καπου το εχουν παραμελησει....Οι Japs δεν κανουν τιποτε παραπανω απο οτι ολοι οι παραγωγοι whisky,και bourbon βαρελια και sherry και refill 2-3(και 4/5!!!) φορες,μονο με τα finishes δεν εχουν ασχοληθει ιδιαιτερα (ακομα). Μια διαφορα που εχουν με τους Ευρωπαιους ειναι οτι χρησιμοποιουν (σε μικρη ποσοτητα ) το ξυλο απο Q.Mongolica (crispula ή mizunara oak),οχι παντα με επιτυχια λογω υψηλης περιεκτικοτητας σε νερο του ξυλου και αρκετων διαρροων(εξατμισης) απο τα βαρελια.Επισης ,καμια φορα,πειραματιζονται με non-oak casks οπως βαρελια απο κεδρο ή (αντιγραφω) "oak butts where the top and bottom sides have been replaced with sandal wood"....(αμφοτερα δεν μπορουν να πωληθουν ως "whisky" στις δυτικες αγορες).

4) Ανακριβεια οτι προωθουν το whisky τους μεθοδικα και συλλογικα,μεταξυ τους δεν ανταλλασουν ουτε καλημερα,θεωρειται προδοσια η μεταπηδηση και προσφορα εργασιας σε αλλο αποστακτηριο,σπανιοτατα συνδυαζουν τα βαρελια τους (μεγα λαθος κατ'εμε),προτιμουν να ριξουν στη θαλασσα το whisky τους παρα να το δωσουν-πωλησουν-μεταβιβασουν σε ανταγωνιστη...Αλλοι κωδικες και νοοτροπια!!!

5)Αναμεσα στα αλλα προτεινει στους θεατες να δοκιμασουν το Satsuma....Οριστε? :blink::blink: Μιλαμε για whisky κλειστου αποστακτηριου (Kagoshima) απο το 1985...Κυκλοφορησε σε περιπου 1.750 φιαλες πριν 5 χρονια,αφορουσε τα 3 απο τα τελευταια 5 βαρελια του αποστακτηριου,στην Ευρωπη ηρθαν πριν 5 χρονια καμια δεκαρια φιαλες και ειναι καρασυλλεκτικο (εχω μια :yahoo: ).Που μπορει να το βρει και να το δοκιμασει θα ηθελα να μου το εξηγησει .......

6) Τελος,στις προτασεις του για δοκιμες ιαπωνεζικου whisky δεν αναφερει καν τα Hanyu,τα βαρια χαρτια της ιαπωνικης whiskoβιομηχανιας που σαρωνουν τα βραβεια σε πολλους ανα τον κοσμο διαγωνισμους,ημαρτον!!!

Για τους πλαστικοποιημενους φελλους που ρωταει ο uisqe-beatha τους χρησιμοποιουν κυριως στα blends και σιγουρα οχι στις μεγαλες ηλικιες,το γιατι δεν το γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Για σου Sir Mihas :good:

το ήξερα ότι δεν θα άφηνες τις ατασταλίες αναπάντητες ο Ralfy παραστράτισε. :o

Όσο για το σχόλιο μου δεν έχω δει πλαστικούς φέλοους αλλα πλαστικά βιδωτά καπάκια

σε όλη την σειρά Yamazaki 10 12 18 το μονο με κανονικό φελλό είναι το 1979 Mizunara oak

και δεν πιστεύω ότι είναι λόγο κόστους.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ralfy VS Peatluvr (άλλο ταλέντο :D :D )

Καλά ο τύπος δεν παίζεται... :lol::lol::lol:

είχα αρχίσει να σημειώνω τα μαργαριτάρια του αλλα μετά τα 5 έχασα την μπάλα... :rofl:

πάντως η προφορά του τα σπάει όλα κυριολεκτικά =@:rofl::rofl::rofl:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τύπος είναι απίστευτος :rofl: Αυτό που γουστάρω είναι ότι πραγματικά το διασκεδάζει!!! Άφησε τις σπόντες του για την αιώνια αγαπημένη του ambu :tongue: (bowmore) και για το Lagavulin.;Oλα τα λεφτά η πρόσμιξη Ardbeg στην σαμπάνια :clapping::shok::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ωραιος τυπος ο Ραλφης για νεκροθαφτης,να σε φτυαριζει και να το χαιρεσαι :tongue:

Για το ντυσιμο του ομως....μαλλον βουταει ρουχα απο τους οριζοντιους,σε ολα τα κλιπακια φοραει το ιδιο πουλοβερ σε 3-4 χρωματικες παραλλαγες :D

Συμπερασμα...

1) η γκαρνταρομπα του χρειαζεται γυναικειο δαχτυλο/ δεν εχει γυναικα/ειναι τυφλη

2) ψωνιζει μονο στις εκπτωσεις και σε ποσοτητες

3) ντυνεται απο ερανους αγαπης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...