Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ξεχωριστά μπουκάλια-ετικέτες 2015-2019


ALEKOS

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Στα χειλη του Γιωργου Μαγγα θα μετασχηματιζονταν σε malt. Προτεινεται και για ιαπωνοφερτη προπονηση σε επικρεβατιους θηριοδαμαστες...:brunette:

Suntory Blend Clarinet

��ο�έλε�μα εικ�να� για suntory whisky clarinet

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα μπουκαλάκια των 60 ετών.... αν βέβαια χάνουν 2% αγγελομερίδιο κάθε χρόνο... τα βλέπω κάπου στους 25% αλκοόλ..... ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Ωραία τα μπουκαλάκια των 60 ετών.... αν βέβαια χάνουν 2% αγγελομερίδιο κάθε χρόνο... τα βλέπω κάπου στους 25% αλκοόλ..... ή κάνω λάθος?

Χμμ, όχι απαραίτητα. Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει παλαιότερα σε μια ατέρμονη κουβέντα με επιστημονικές προεκτάσεις. Το angel's share (ας πούμε 2%) που χάνεται ετησίως είναι συνολικός όγκος υγρού περιεχομένου. Αν υποθέσουμε ότι το υγρό αποτελείται μόνο από αλκοόλ και νερό, η σχέση εξάτμισης μεταξύ τους δεν είναι 50%-50%, αλλά κυμαίνεται ανάλογα με την υγρασία της αποθήκης. Όσο περισσότερη υγρασία υπάρχει τόσο περισσότερο εξατμίζεται το αλκοόλ και λιγότερο το νερό με αποτέλεσμα να πέφτουν οι αλκοολικοί βαθμοί ως %. Σε περιόδους όμως που η υγρασία είναι χαμηλή, εξατμίζεται περισσότερο νερό και λιγότερο αλκοόλ με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν οι αλκοολικοί βαθμοί ως %.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wisdom said:

Χμμ, όχι απαραίτητα. Νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει παλαιότερα σε μια ατέρμονη κουβέντα με επιστημονικές προεκτάσεις. Το angel's share (ας πούμε 2%) που χάνεται ετησίως είναι συνολικός όγκος υγρού περιεχομένου. Αν υποθέσουμε ότι το υγρό αποτελείται μόνο από αλκοόλ και νερό, η σχέση εξάτμισης μεταξύ τους δεν είναι 50%-50%, αλλά κυμαίνεται ανάλογα με την υγρασία της αποθήκης. Όσο περισσότερη υγρασία υπάρχει τόσο περισσότερο εξατμίζεται το αλκοόλ και λιγότερο το νερό με αποτέλεσμα να πέφτουν οι αλκοολικοί βαθμοί ως %. Σε περιόδους όμως που η υγρασία είναι χαμηλή, εξατμίζεται περισσότερο νερό και λιγότερο αλκοόλ με αποτέλεσμα να ανεβαίνουν οι αλκοολικοί βαθμοί ως %.

Σωστά σοφέ, αλλά και πάλι... 60 χρονάκια είναι αυτά και νομίζω ότι εκεί στο Macallan ας πούμε, έχει αρκετή υγρασία (μιας και μιλάμε και για το παλιό αποστακτήριο). Σε κάθε περίπτωση, θεωρώ επίσης δεδομένο ότι έχει γίνει re-cask. Δεν νομίζω ότι είναι και το ίδιο βαρέλι.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...