Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Travel to Islay 2017 - EVENT 16.05./ 22.05.2017


Recommended Posts

2 hours ago, gtril said:

Ευτυχως που τα πρισσότερα ήταν alcohol free και μπορεσα να τα δοκιμάσω κι εγω..!!!

Κατάλαβα… δεν αφήσατε ούτε για δείγμα ε;;; :lol:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McRookie said:

5 αυγούστου προσγειώνομαι και 20 φεύγω. τώρα στο μεσοδιάστημα θα λιάζω το δίμετρο κορμί μου σε χρυσαφένιες παραλίες αλλά κάποιες μέρες θα τις περάσω στην δροσερή αθήνα... και τί καλύτερο από το να πιούμε 5-10 δροσιστικά dram όλοι μαζί :party:

εννοείται με μπόλικο πάγο, σόδα και κοκακολίτσα!!!:girl_wacko:

Θα τα χαλάσουμε! Οχι coca cola! Pepsi γιατί αναδεικνύει πιο πολύ τις γλυκές νότες. Μπορούμε να βάλουμε και sprite για να τονίσουμε το χρώμα άμα θέλουμε.

Σόδα επίσης οκ είναι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Θα τα χαλάσουμε! Οχι coca cola! Pepsi γιατί αναδεικνύει πιο πολύ τις γλυκές νότες. Μπορούμε να βάλουμε και sprite για να τονίσουμε το χρώμα άμα θέλουμε.

Σόδα επίσης οκ είναι!

 

δοκίμασε lagavulin 25yo  με ανθρακούχο νερό (πάντα παγωμένο εννοείται), μισό στιμμένο λεμόνι και 2 σταγόνες κόκα κόλα. Δεν έχεις ξαναπιεί τέτοιο πράγμα:suicide2:

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, McRookie said:

5 αυγούστου προσγειώνομαι και 20 φεύγω. τώρα στο μεσοδιάστημα θα λιάζω το δίμετρο κορμί μου σε χρυσαφένιες παραλίες αλλά κάποιες μέρες θα τις περάσω στην δροσερή αθήνα... και τί καλύτερο από το να πιούμε 5-10 δροσιστικά dram όλοι μαζί

 

 

Κστσε σκέψου και ρίξε προτάσεις επιτυχίες τάπητος για μάζωξη...

Ίσως είμαι και εγώ στο κότερο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Malt Whisky Tasting Night 16/05/17

1. Glenfiddich 12yo, 40%
2. Glenfiddich Rich Oak 14yo, 40%
3. The Glenturret 12yo, 2004 cask 110, 55.5%
4. Fuji-Sanroku, Kirin whisky blended 50%
5. Balblair Vintage 1990, 46%, 2nd Release, Bottled 2016
6. Caol Ila 8yo, Dramboree 2015, 53.2%
7. Connemara 57.9%, Cask Strength Peated
8. Bruichladdich 10yo, 46%, Unpeated, MBR Private Cask
9. Bruichladdich Port Charlotte PC11, Eorna Na H-alba, 59.5 % Heavily Peated, Premium Ex-Bourbon & Oloroso Sherry Finish
10. Octomore, Edition 06.2, 5yo, ppm167
11. Octomore, 6yo, 62.2%, Fresh Bourbon, Single Cask
12. Octomore, 6yo, 60.4%, Rivesaltes, Single Cask
13. Octomore, 13yo, 59.2%, Ribera Del Duero / Bourbon, Single Cask

IMG_2935.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπήρξε σκληρή μάχη μεταξύ Caol Ila και Octomore. Αδικήθηκε πάρα πολύ το τεράστιο Balblair που ανοίχτηκε στο τέλος. @Celtic φίλε μου, αν υπάρχει ακόμα, κράτα ένα sample για να του δώσω την προσοχή που του αξίζει. Προσωπικά το 6.2 με γονάτησε... τεράστιο malt και πολλές οι ώρες που πρέπει να περάσει κάποιος μαζί του. Το Octomore, 13yo, 59.2%, Ribera Del Duero / Bourbon, Single Cask θέλει ηρεμία, γνώση, όρεξη και απουσία άλλων οσμών κλπ κλπ. Δύσκολο, μεγάλο malt και ένα πείραμα του Laddie αφού έχει αλλάξει 5 φορές βαρέλι (είναι το παλίο γνωστό μας Orpheus που πέρασε από Bourbon - Petrus - Fresh Oak bourbon - Ribera και Bourbon ξανά).

Caol Ila δεν θύμιζε κλασσικό Ila αλλά ΣΚΟΤΩΝΕ! Μεγάλο malt, όποιος το βρει το αγοράζει με κλειστά μάτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, mitsubae said:

To caol ila πιο καλό παιδί το έφερε???

O @Eilean a' Cheo!! και συμφωνω απόλυτα με τον Γιάννη. Σκώτωνε αλλά επειδή ειναι απο fest και είναι limited μου φαινεται δύκολα θα το βρει κάποιος για αγορά!

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, gtril said:

O @Eilean a' Cheo!! και συμφωνω απόλυτα με τον Γιάννη. Σκώτωνε αλλά επειδή ειναι απο fest και είναι limited μου φαινεται δύκολα θα το βρει κάποιος για αγορά!

Είμαι σίγουρος πως ο φίλος μου ο γιατρός θα με θυμηθεί....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gtril said:

O @Eilean a' Cheo!! και συμφωνω απόλυτα με τον Γιάννη. Σκώτωνε αλλά επειδή ειναι απο fest και είναι limited μου φαινεται δύκολα θα το βρει κάποιος για αγορά!

Caol Ila και ... άντε να μην πω τίποτα. Πιείτε βρε κανά Octomore, ελαφρύ, απαλό και λουλουδάτομ να γεμίσουν οι κάλυκές σας με ευωδιαστά αρώματα! (μετά προσοχή μη περάσετε κοντά από ανιχνευτές καπνού ή την πυροσβεστική).

Προσωπική μου άποψη, όλα τα αποστάγματα αδικήθηκαν από τον χώρο και τις άλλες οσμές που υπήρχαν (ακόμα και το Τσαϊνίζ Ντιστιλλιέρυ). Επίσης, ιδιαίτερα τα Octomore άνοιγαν μετά το 25λεπτο και πάλι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έδιναν τα πάντα μέσα στα 25 αυτά λεπτά. @gtril γατάκι το τελείωσες το PC11?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, McRookie said:

δοκίμασε lagavulin 25yo  με ανθρακούχο νερό (πάντα παγωμένο εννοείται), μισό στιμμένο λεμόνι και 2 σταγόνες κόκα κόλα. Δεν έχεις ξαναπιεί τέτοιο πράγμα:suicide2:

Μπορεί να έχεις δίκιο (δεν αμφιβάλλω) αλλά υπάρχουν μερικές αντικειμενικές δυσκολίες.

  • να  βρω Laga 25 (το είχαμε δοκιμάσει παλιά, παπαλα τώρα)
  • να ξεπεράσω τον δεύτερο εαυτό μου την ώρα που θα βάζω αυτές τις 2 σταγόνες κόκα κόλα ο οποίος θα με βρίζει
  • να πείσω τον ψυχίατρο ότι είμαι καλά κι ας βάζω ανθρακούχο στο malt μου

κατά τα άλλα, @McRookie μακάρι να είναι τόσο καλό όσο λες! Ποτέ δεν μπορεί κάποιος να ξέρει τι θα βρει στο μέλλονγ για να δοκιμάσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το caol ila γμτ γμτ :( 

@gtril είδες, σε φτιάξαμε, κανένα μπουκάλι με παραπάνω από 70% αλκοόλ. Όλα ελαφριά και διαίτης !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, mallios said:

Μπορεί να έχεις δίκιο (δεν αμφιβάλλω) αλλά υπάρχουν μερικές αντικειμενικές δυσκολίες.

  • να  βρω Laga 25 (το είχαμε δοκιμάσει παλιά, παπαλα τώρα)
  • να ξεπεράσω τον δεύτερο εαυτό μου την ώρα που θα βάζω αυτές τις 2 σταγόνες κόκα κόλα ο οποίος θα με βρίζει
  • να πείσω τον ψυχίατρο ότι είμαι καλά κι ας βάζω ανθρακούχο στο malt μου

κατά τα άλλα, @McRookie μακάρι να είναι τόσο καλό όσο λες! Ποτέ δεν μπορεί κάποιος να ξέρει τι θα βρει στο μέλλονγ για να δοκιμάσει.

αν υπήρχε θεός του ουίσκι θα έπρεπε το μήνυμα μου να χε αυτοκαταστραφεί, το πληκτρολόγιο μου να χε πάρει φωτιά κι εμένα να μου είχε απαγορευτεί η είσοδος σε οποιοδήποτε φόρουμ σε όλο τον κόσμο. ουφ... φτηνά τη γλίτωσα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Προσωπική μου άποψη, όλα τα αποστάγματα αδικήθηκαν από τον χώρο και τις άλλες οσμές που υπήρχαν (ακόμα και το Τσαϊνίζ Ντιστιλλιέρυ). Επίσης, ιδιαίτερα τα Octomore άνοιγαν μετά το 25λεπτο και πάλι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έδιναν τα πάντα μέσα στα 25 αυτά λεπτά.

και γι’ αυτό θα πρέπει άμεσα να αποκατασταθεί αυτή η παράφορη αδικία απέναντι στα αποστάγματα.

Να επανέλθουμε λοιπόν με νέα εκδήλωση ώστε να αξιολογηθούν ορθότερα τα αποστάγματα…;)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mallios said:

Caol Ila και ... άντε να μην πω τίποτα. Πιείτε βρε κανά Octomore, ελαφρύ, απαλό και λουλουδάτομ να γεμίσουν οι κάλυκές σας με ευωδιαστά αρώματα! (μετά προσοχή μη περάσετε κοντά από ανιχνευτές καπνού ή την πυροσβεστική).

Προσωπική μου άποψη, όλα τα αποστάγματα αδικήθηκαν από τον χώρο και τις άλλες οσμές που υπήρχαν (ακόμα και το Τσαϊνίζ Ντιστιλλιέρυ). Επίσης, ιδιαίτερα τα Octomore άνοιγαν μετά το 25λεπτο και πάλι δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι έδιναν τα πάντα μέσα στα 25 αυτά λεπτά. @gtril γατάκι το τελείωσες το PC11?

@mallios Γιαννάρα μου δεν κρατιεμαι να το βάλω στο ποτήρι μου...!!! :tongue: είναι το πρώτο σε προτεραιότητα που θα πιω από δευτέρα που τελειώνω την διατροφή μου γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν πρόλαβα να το ευχαριστηθω προχθες λόγω της διατροφής και μια γουλιά που ήπια με εντυπωσίασε πραγματικά. Οπότε ελπίζω Κυριακή βράδυ να γιορτάσω το ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ με το καλύτερο dram!!! :D:db:

thanks again man i owe you!!!

ps. ήδη έχω παραγγείλει δειγματάκι απο το PC12 ;)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, thanasist said:

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το caol ila γμτ γμτ :( 

@gtril είδες, σε φτιάξαμε, κανένα μπουκάλι με παραπάνω από 70% αλκοόλ. Όλα ελαφριά και διαίτης !!!

Δεν έχω παράπονο ήταν όλα διαίτης...όλες οι light εκδόσεις μαζεμένες σε ενα βράδυ!!!!Σας ευχαριστώ guys για την στηριξη στον αγώνα μου!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρή ανοιξιάτικη συγκέντρωση, που όμως έγερνε πολύ σε heavilypeaty μεριά, μην πω οκτομορίστικη.....

Όχι οτι με χαλάει η κάπνα :lol:, αλλά μου αρέσει όταν υπάρχει μια σχετική ισορροπία

.1. Glenfiddich 12yo, 40% - by Tassos Roubeidis (το στανταράκι από το αγαπημένο Glen, δεν απογοητεύει ποτέ, ειδικά άνοιξη-καλοκαίρι, καλό 'άνοιγμα΄της βραδιάς)

Thanks Tassos R.!


2. Glenfiddich Rich Oak 14yo, 40% - by Tomy (πολύ πετυχημένη έκδοση, έχω αναφερθεί πρόσφατα σε αυτό μιας και έχω ένα ανοιχτό αυτη την εποχή στο σπίτι, γι'αυτό και δεν το έβαλα στο ποτήρι μου προχθές)

Thanks Tomy!


3. The Glenturret 12yo, 2004 cask 110, 55.5% - by Thanasist (Υποτιμημένο αποστακτήριο το Glenturret, για να λέμε και του στραβού το δίκιο όμως, φταίει αποκλειστικά το ίδιο γι'αυτό, καθότι ήταν μαζί με Glenlivet, Glenmorangie, Glengoyne, Glenfiddich κλπ, απο τους βασικούς εκπρόσωπους της "παλιάς σχολής", αλλά από τα τέλη των 90s και μετά κάπου έμεινε πολύ πίσω, Famous Grouse γαρ....Δείχνει δειλά δειλά να προσπαθεί να κερδίσει το χαμένο έδαφος με εμφιαλώσεις όπως η συγκεκριμένη, που τη βρήκα ενδιαφέρουσα αλλά πολύ ξηρή στο στόμα, βρίσκεται σε καλό δρόμο αλλά θέλει δουλειά ακόμη)

Thanks Thanasist!


4. Fuji-Sanroku, Kirin whisky blended 50% - by Sir Mihas (το συγκεκριμένο ουίσκυ, άν  και Ιαπωνικό, κερδίζει από μένα επάξια τον τίτλο του καλύτερου Σκωτσέζικου Ντους της χρονιάς.....Εξαιρετικό άρωμα λαϊκής αγοράς φρούτων δίπλα σε βοτανικό κήπο αλλά ..........στη γεύση...:wtf2::bad:

Thanks Sir!


5. Balblair Vintage 1990, 46%, 2nd Release, Bottled 2016 - by Celtic (δεν πρόλαβα να το γευτώ, αλλά έχω το μπουκάλι σπίτι :biggrin1:, άσε που αυτό ισχύει και για όσους από εσάς βρεθείτε στο επόμενο gathering που θα το ξαναφέρω, γιατι σε αυτό μου φαίνεται φύγαμε νωρίς.......)


6. Caol Ila 8yo, Dramboree 2015, 53.2% - by Eilean a'Cheo ( ,,,,,ακούς εκεί Κουλίλα....κουλίλας είσαι και φαίνεσαι @gtril :sarcastic_hand:. μάθε να το λες σωστά...Λοιπόν, κλασσική κΑολιλιστικη καπνίλα με μία από τις πιο ελαιώδεις υφείς που έχω γευτεί στον ουρανίσκο ever! Μy winning dram of the gathering)

Thanks Eilean!


7. Connemara 57.9%, Cask Strength Peated - by SimoG (ευχάριστη "άγουρη" τυρφίλα, δεν φανερώνει τους τόσο υψηλούς βαθμούς αλκοόλ, καλό μεν, αλλά από την άλλη έχει χάσει κάπως την παλιά αρχική του αίγλη που τόσο πολύ και τόσοι πολλοί από μας αγαπήσαμε πριν από χρόνια)

Thanks SimoG!


8. Bruichladdich 10yo, 46%, Unpeated, MBR Private Cask
9. Bruichladdich Port Charlotte PC11, Eorna Na H-alba, 59.5 % Heavily Peated, Premium Ex-Bourbon & Oloroso Sherry Finish
10. Octomore, Edition 06.2, 5yo, ppm167
11. Octomore, 6yo, 62.2%, Fresh Bourbon, Single Cask
12. Octomore, 6yo, 60.4%, Rivesaltes, Single Cask
13. Octomore, 13yo, 59.2%, Ribera Del Duero / Bourbon, Single Cask

all by Mallios 

(Για το PC11 Eorna τα έγραψα εδώ μέσα πρόσφατα, άν το δοκίμαζα χθες και για 1η φορά, θα ψάχνατε που πήγε το μπουκάλι...:biggrin1::punk:. )

(Επίσης δεν κατάφερα να δοκιμάσω το 06.2, το φύλαγα για το τέλος, ώσπου ξαφνικά όλοι σηκωθήκατε μεμιάς από τις καρέκλες σας και έπεσε ομαδική φυγή.....)

(Το 10yo UPMBRPC πολύ καλό, μου θύμισε το αγαπημένο Laddie Ten)

(Το Fresh Bourbon καλό αλλά μάλλον λίγο ανώριμο ακόμα και από τα άλλα δύο πιτσουνάκια-οκτομοράκια ένα μου άρεσε, το άλλο όχι, δεν ξέρω ποιό ήταν ποιό, έγινε ένα μπέρδεμα στη σειρά.....)

Τhanks Mallios! (και σε συγχωρούμε για όοοολα αυτά που έφερες μαζεμένα, επειδή μόλις γύρισες από το Laddie, κι ας έγινε λίγο μπάχαλο το tasting.....)

 

PS1 - special thanks to Thanasist & Eilean για τα exchange δειγματάκια

PS2 - Mr Tassos Roubeidis ελπίζουμε να πέρασες καλά και να γύρισες σώος και ασφαλής στο σπίτι σου.....ε , δεν είναι και κοντά η Ανάβυσσος...

PS3 - Eίχα φέρει μαζί για χάζεμα και το τελευταίο τευχος του Whisky Mag που μόλις την ίδια μέρα είχα παραλάβει και ακόμα βρώμαγε ταχυδρομίλα, κάπου στην πορεία το έχασα και δεν το βρίσκω στην τσάντα μου, ελπίζω να το πήρε κάποιος από σας και να μην το ψάχνω στο JJ....παρακαλώ ενημερώστε με. 

PS4 - Περαστικά στους απόντες λόγω υγείας και στην επόμενη να είμαστε όλοι εκεί!

SLAINTE ΩΡΕ!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

Balblair Vintage 1990, 46%, 2nd Release, Bottled 2016 - by Celtic (δεν πρόλαβα να το γευτώ, αλλά έχω το μπουκάλι σπίτι :biggrin1:, άσε που αυτό ισχύει και για όσους από εσάς βρεθείτε στο επόμενο gathering που θα το ξαναφέρω, γιατι σε αυτό μου φαίνεται φύγαμε νωρίς.......)

Ευχαριστούμε Θείε Κέλτη. Τελικά για τις 22 ισχύει ή μπουχτήσατε;

@Tassos Roubeidis δε γνωριστήκαμε, αλλά το καλοκαίρι κάπου θα σε πετύχω. Επίσης λέω να κάνουμε και μια καλοκαιρινή συνάντηση προς τα κάτω, ωραία θα είναι. Έχει και μια πολύ προσεγμένη κάβα στα μέρη σου, δε την πιάνει το μάτι σου απ' έξω, αλλά μέσα είναι απίθανη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Celtic αν είναι αυτό με τα best whiskies in the ? τότε το εχω εγώ. Μην ανησυχείς, το χρησιμοποίησα για να πακεταρω τα μπουκάλια που σου χρωστάω οπότε θα το πάρεις σε συνέχειες να έχει και σασπένς! :db:8P80

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλά να πω ότι τα Octomωράκια τα έφερε ο @sir mihas αφού εκείνος είχε χώρο στη βαλίτσα του, μετά την "απαλλοτρίωση" που έγινε στο Laddie. @Celtic υπάρχει όσο 6.2 θέλεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SimoG said:

@gtril 

Joke_Diaita-KammiaDia8eshGiaZwh.jpg

ΙΣΧΥΕΙ!!!! Ευτυχώς θα είναι συντομη!! οχι η ζωή...η διατροφή!!!:D και με περιμένει πολύ πράμα μόλις τελειωσει...γιατι ως γνωστον οτι δεν καταναλωνεις αποταμιευεις....χε χε χε!!!:db:;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστη βραδιά! Ο καιρός δεν ήταν καλοκαιρινός για να καθήσουμε άνετα έξω αλλά η ατέλειωτη καπνίλα μας ζέστανε επαρκώς. Περάσαμε υπέροχα και το μόνο μου παράπονο ήταν τα αγαπημένα μου burgers που κάθε φορά γίνονται μικρότερα και χειρότερα ψημένα. Ξεχώρισα το Caol Ila 8yo, με κέρδισαν τα Οκτομωράκια, αλλά το μυαλό το πήρε το Bruichladdich PC11. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το Octomore 06.2, την έπαθα όπως ο Celtic, ενώ δεν ευχαριστήθηκα το Balblair 1990 καθώς στο τέλος μετά από τόσα cask strenth καπνίλας δεν μπορούσα να ξεχωρίσω τίποτε. Ελπίζω να μου δοθεί η ευκαιρία στην επόμενη μάζωξη. Ευχαριστίες σε όλους για την παρέα και τα κεράσματα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, thanasist said:

@Celtic αν είναι αυτό με τα best whiskies in the ? τότε το εχω εγώ. Μην ανησυχείς, το χρησιμοποίησα για να πακεταρω τα μπουκάλια που σου χρωστάω οπότε θα το πάρεις σε συνέχειες να έχει και σασπένς! :db:8P80

Ωωωω, θα είναι και παζλ δηλαδή.....:biggrin1:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...