Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Προ-πασχαλινό gathering. Δευτέρα 08-04-2019


Recommended Posts

Το παρών forum έχει γενέθλια στις 26.06.2007 (το βρίσκουμε ευκολότατα στις ανακοινώσεις)  όταν και άνοιξε από τον McChariz και οι πιο πολλοί από εμάς μεταφερθήκαμε από το πρώτο whiskyforum που είμασταν μέλη (από το 2006, άνοιξη αν θυμάμαι καλά) και άνηκε / το διαχειριζόταν το VWS.

image.png

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία και όποιο μέλος έχει όρεξη την γράφει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mallios said:

Το παρών forum έχει γενέθλια στις 26.06.2007 (το βρίσκουμε ευκολότατα στις ανακοινώσεις)  όταν και άνοιξε από τον McChariz και οι πιο πολλοί από εμάς μεταφερθήκαμε από το πρώτο whiskyforum που είμασταν μέλη (από το 2006, άνοιξη αν θυμάμαι καλά) και άνηκε / το διαχειριζόταν το VWS.

image.png

Τα υπόλοιπα είναι ιστορία και όποιο μέλος έχει όρεξη την γράφει.

Διαφωνώ λίγο με αυτό γιατί όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ μού η γενέθλια ημερομηνία θα πρέπει να είναι όταν το αναλάβαμε εμείς μέσω του HMWS 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wisdom said:

Αυτό ακούγεται λίγο μακάβριο. Μου θυμίζει αυτό που λένε φτιάξτε γενεαλογικό δένδρο όσο ζούνε οι παππούδες και οι γιαγιάδες σας...

Γιώργο προσωπικά το έγραψα με την εμπειρία από άλλους συλλόγους που τα παλαιά μέλη κάποια στιγμή αποχωρούν για να ακολουθήσουν αλλά ενδιαφέροντα και μετά γίνεται δύσκολο να βρεθούν και να προσφέρουν την ιστορική τούς μνήμη και όχι σκεπτόμενος κάτι "μακάβριο"  δόξα σοι ο θεός όλοι ήμαστε ακόμα νεοτατοι και υγηεστατοι?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2019 at 2:05 PM, Uisge-Beatha said:

Διαφωνώ λίγο με αυτό γιατί όπως έγραψα στο προηγούμενο ποστ μού η γενέθλια ημερομηνία θα πρέπει να είναι όταν το αναλάβαμε εμείς μέσω του HMWS 

@Uisge-Beatha μπερδεύεις (νομίζω) 3 διαφορετικά πράγματα, τα οποία υπάρχουν σαν αναφορές ελεύθερα στο παρόν forum.

  1. Vintage Whisky Shop - whiskyforum (στο συγκεκριμένο ξεκινήσαμε οι πιο παλιοί - και εγώ - και άνηκε στον ιδιοκτήτη των VWS)
  2. All About Whisky shop - whiskyforums.com (μέχρι τέλος 2009- (μέχρι και τότε το domain name άνηκε στον προηγούμενο admin και σύμφωνα με όσα υπάρχουνε ελεύθερα εδώ -  με χορηγία από AAW)
  3. Hellenic Malt Whisky Society - με νέο domain name whiskyforum.gr, αλλαγή hosting provider και κατοχύρωση και του domain name HMWS.gr (https://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/818-δειλα-δειλά-και-με-πολλή-αγαπη/ ) το οποίο αναφέρεται ταυτόχρονα σαν μια καινούργια αρχή αλλά και σαν συνέχεια του προηγούμενου.

Σαν παρέα, για εμένα το ένα forum είναι συνέχεια του άλλου.

  • Τεχνικά (domain name), το whiskyforum.gr υπάρχει από 19.01.2010 οπότε και το κατοχύρωσε και ανέλαβε η HMWS . 

image.png

  • Πριν (αν δεν με απατάει η ασθενής μνήμη μου) στο VWS υπήρχε άλλο domain name.
  • Στο AAW το domain name ήταν whiskyforums.com

Η ερώτησή σου έχει πολλές (ενδεχομένως) απαντήσεις αλλά σαν whiskyforum.gr powered by HMWS υπάρχει από το 2010 και σαν whiskyforums.com από το 2007 έως και το 2009 και σαν whiskyforum (αρχική παρέα και forum) από το 2006. Η τελευταία αναφορά μου  (για πάρα πολλούς λόγους) βγάζει εκτός την έννοια κατάστημα από το forum. Αναφέρομαι μόνο στο που (σε πιο forum) γράφτηκα για πρώτη φορά και που έγραψα για πρώτη φορά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mallios said:

Σαν παρέα, για εμένα το ένα forum είναι συνέχεια του άλλου.

Μα αυτό ακριβώς εννοούσα με το "εξελικτική θεωρία" άρα δεν νομίζω ότι "μπερδεύω" αλλά ίσως να μην το έγραψα καλά ? στο μόνο πού ήμουν μπερδεμένος και το ξεκαθάρισες ήταν ότι θυμόμουν λανθασμένα (λόγο των γεγονότων του 2009) ότι είχαμε αλλάξει domain ενώ όπως εξήγησες απλά όλο το παλιό υλικό και domain πέρασε το 2010 στην ιδιοκτησία και διαχείριση της HMWS ?

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2019 at 2:57 PM, Uisge-Beatha said:

Μα αυτό ακριβώς εννοούσα με το "εξελικτική θεωρία" άρα δεν νομίζω ότι "μπερδεύω" αλλά ίσως να μην το έγραψα καλά ? στο μόνο πού ήμουν μπερδεμένος και το ξεκαθάρισες ήταν ότι θυμόμουν λανθασμένα (λόγο των γεγονότων του 2009) ότι είχαμε αλλάξει domain ενώ όπως εξήγησες απλά όλο το παλιό υλικό και domain πέρασε το 2010 στην ιδιοκτησία και διαχείριση της HMWS ?

Έχω κάνει update το συγκεκριμένο Post. Είχες δίκιο για το domain name.

Επιγραμματικά:

  • 2006 - 2007 (VWS  με domain name άγνωστο - όποιος θυμάται το γράφει)
  • 26.06.2007 - 12.2009 (AAW με domain name whiskyforums.com)
  • 31.10.2010 μέχρι και σήμερα HMWS με domain name whiskyforum.gr

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, mallios said:

2006 - 2007 (VWS  με domain name άγνωστο - όποιος θυμάται το γράφει)

Το domain του VWS ήταν www.whisky.com.gr και του forum ήταν forum.whisky.com.gr. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ξεκίνησε, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι λειτουργούσε το 2005.

Ο ... ληξίαρχος :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wisdom said:

Το domain του VWS ήταν www.whisky.com.gr και του forum ήταν forum.whisky.com.gr. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ξεκίνησε, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι λειτουργούσε το 2005.

Ο ... ληξίαρχος :p

Είμαστε ready για το ιστοριολογικό μας άρθρο, αλλά το βλέπω να αργεί γιατί σκοπεύω να ζήσω άλλα 51 τουλάχιστον χρόνια  (στα 100στα μου γενέθλια είστε όλοι καλεσμένοι στο Islay σε εκείνο το αποστακτήριο με τις μπλε πόρτες). @DMTK βάλε στο πρόγραμμα να γράψουμε την ιστορία του forum περίπου στο 2070.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mallios said:

51 τουλάχιστον χρόνια  (στα 100στα μου γενέθλια είστε όλοι καλεσμένοι στο Islay σε εκείνο το αποστακτήριο με τις μπλε πόρτες). @DMTK βάλε στο πρόγραμμα να γράψουμε την ιστορία του forum περίπου στο 2070.

Πώς είσαι σίγουρος ότι θα είναι ακόμα στο Islay και δεν θα το έχουν αγοράσει και μεταφέρει στον Άρη οι???? Αλλά από ότι μαθαίνω θα έχουμε και εμείς ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 4/12/2019 at 2:09 AM, Uisge-Beatha said:

@DMTK θεωρώ ότι ίσως θα έπρεπε να γράψεις τώρα πού υπάρχουν ακόμα στην παρέα μάς όλοι οι παλιοί την ιστορία του whiskyforoum.gr και της HMWS

είδα ξανά, κατά τύχη την παρακάτω τοιχογραφία ... 

First logo.jpg

και σκέφτηκα, γράφω που γράφω ολόκληρα κατεβατά, όποιος από τα αρχαία μας μέλη ( @Celtic, @mallios, @Uisge-Beatha, @sir mihas κλπ) θέλει να συνεισφέρει σε ένα ιστορικό νήμα, ας με συνδράμει...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DMTK said:

θέλει να συνεισφέρει σε ένα ιστορικό νήμα, ας με συνδράμει...

To 2020 κλείνουμε 10 χρόνια. Προτιμώ προσωπικά να είναι ένα έτος εκδηλώσεων και αναφορών. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να το κάνουμε τώρα.

Αν θέλεις και εσύ είμαι 100% μέσα για να προετοιμάσουμε και πραγματοποιήσουμε μία εκδήλωση για τα 10 χρόνια .Για φέτος ,προσωπικά, δεν βλέπω λόγο για κάποιο "ιστορικό" αφιέρωμα. Άλλωστε θα έχουμε πολλά να πούμε  στην ανασκόπηση του 19.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mallios said:

To 2020 κλείνουμε 10 χρόνια. Προτιμώ προσωπικά να είναι ένα έτος εκδηλώσεων και αναφορών. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να το κάνουμε τώρα.

Αν θέλεις και εσύ είμαι 100% μέσα για να προετοιμάσουμε και πραγματοποιήσουμε μία εκδήλωση για τα 10 χρόνια .Για φέτος ,προσωπικά, δεν βλέπω λόγο για κάποιο "ιστορικό" αφιέρωμα. Άλλωστε θα έχουμε πολλά να πούμε  στην ανασκόπηση του 19.

Συμφωνώ, δεν το είχα σκεφτεί "Επετειακά" ... κι αν έχουμε πολλά να πούμε το 19, φανταστείτε τι έχει να γίνει το 2020! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 4/15/2019 at 7:18 PM, Wisdom said:

Το domain του VWS ήταν www.whisky.com.gr και του forum ήταν forum.whisky.com.gr. Δεν θυμάμαι πότε ακριβώς ξεκίνησε, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι λειτουργούσε το 2005.

Ο ... ληξίαρχος :p

Και εγώ θυμόμουν ότι το VWS ήταν ενεργό το 2005 (για Γλυφάδα είμαι σχεδόν σίγουρος για Δεκέμβριο 2005).

http://www.arttravel.gr/proorismoi_europh_ellada_thessalonikh/article/11201/vintage-whiskey-shop

image.png

image.png

image.png

@Wisdom @Uisge-Beatha @DMTK

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...