Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ημερολόγιο Καταστρώματος - Ημέρες καραντίνας (Covid19 special edition)


Recommended Posts

1 hour ago, DMTK said:

ή τους μισούς δε τους ξέρω ή αλλάξατε τόσο, που νομίζω ότι δε σας ξέρω...:laugh2:

Εμμμμ... μπες και λίγο στο forum! 🤣 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδέθηκα χθες κ είδα τον κόσμο ψηθηκα πολύ..λέω φροντιστήριο σήμερα. Αλλά που να με αφήσουν τα μικρά...έχουν πάει κ τα ωράρια περίπατο. Την επόμενη φορά..πάει για θεσμό! Καλή Μεγάλη Εβδομάδα και με το καλό η Ανάσταση!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζέστανε ο καιρός σήμερα, όχι ότι αλλάζει κάτι, κρύο, ζέστη, μία απ τα ίδια, εμείς σταθεροί στο βαπόρι μας! Το αγαπήσαμε τόσο, που δε θα θέλουμε να το αποχωριστούμε όταν πιάσουμε λιμάνι...

Στο κατάστρωμα σήμερα όμως, μας περίμενε κάτι διαφορετικό, κάτι που έχουμε αγαπήσει πολλοί εδώ μέσα...

050-93000.jpg?itok=_5h1qs4m

Ένα απόσταγμα μαστίχας, διαφορετικό από τα άλλα. Ξηρό, με ήπια γλυκιά γεύση, βοτανικό, αρωματικό, κρυστάλλινο, με διάφανη όψη και το γνώριμο, φίνο, ντελικάτο άρωμα της αγαπημένης μαστίχας από τη Χίο. Πλούσιο, στιβαρό και ταυτόχρονα δροσερό. Προϊόν 100% από απόσταξη, προέρχεται από αυθεντική Μαστίχα Χίου και παράγεται παραδοσιακά, σε χάλκινους άμβυκες, για να συμπεριλάβει σε κάθε γουλιά, συμπυκνωμένο το άρωμα και τη γεύση της αγαπημένης μας μαστίχας. Ειδικά ως long drink, αραιωμένο με κάποιο Schweppes είναι βάλσαμο για το στομάχι, ειδικά αν πιο πριν έχεις φάει, σαν να μην υπάρχει αύριο...:D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλές μέρες θαλασσοταραχής και καπνας με αυτό το άτιμο το Port Askaig σήμερα στο ποτήρι μου ένα κλασσικό single malt. Ευγενικό και ευκολοπιωτο. Το πρώτο single malt που αγόρασα ποτέ. Balvenie 12 Doublewood. Φοβερό σαν επιδόρπιο.

 

balob.12yo.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα τριακοστή τέταρτη

Έχει πέσει λιγάκι η διάθεση για συγγραφές στο ημερολόγιο. Εβδομάδα κατάνυξης και τα πρώτα καλά νέα έχουν ήδη αρχίσει να έρχονται. Από Ιταλία που ξαναρχίζει σιγά σιγά να ζει και κάνει πλάνα για το άνοιγμα της αγοράς. Από Λουξεμβούργο που -  χωρίς τυμπανοκρουσίες και σπέσιαλ αναφορές σε διάφορα "τρομοκάναλα" - έχει εδώ και καιρό αρχίσει να δέχεται ασθενείς από Ισπανία και Ιταλία αφού η διαθεσιμότητα σε μονάδες εντατικής υπερβαίνει τα κρούσματα και απλόχερα βοηθάει τα 2 άλλα Κράτη. Από τα επίσημα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης που έδωσαν το οκ στις περιφερειακές Κυβερνήσεις να αρχίσουν (υπό προϋποθέσεις) να σχεδιάζουν την επιστροφή στην ζωή.

Πάνω από όλα, από την Ελλαδίτσα μας που χιλιάδες χρόνια τώρα αποδεικνύει ότι όταν θέλει μπορεί και (γνώμη μου - μπορεί να το κρίνω λάθος) απέδειξε ακόμα μια φορά ότι η έννοια της οικογένειας είναι ακόμα ο συνδετικός μας κρίκος. Δεν έκατσα μέσα γιατί φοβάμαι μην πάθω κάτι εγώ (έτσι κι αλλιώς κάθε μέρα στο γραφείο ήμουν) έκατσα μέσα γιατί δεν ήθελα το αύριο - εξαιτίας μου - να έχει έστω και μία γιαγιά λιγότερη. 

Ημέρα βαθιάς κατάνυξης και πόνου για όλους όσους πιστεύουμε, ημέρα που πάντα θυμάμαι ότι κάθε τέτοιο βράδυ την ώρα της περιφοράς του Επιτάφιου θα έχει συννεφιασμένο καιρό. Ημέρα που πάντα μου θυμίζει έναν κολλημένο τύπο / λοχαγό στις καταδρομές που πίστευε πως Μεγάλη Παρασκευή είναι μία υπέροχη ημέρα για αγγαρεία, δουλειές και καψωνάκια.

Εύχομαι σε όλους να έχουμε μία Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mένουμε Κάμπελταουν! Αλλά σκεφτόμαστε το Islay..

Μου το φρεσκόστειλε ο Cadenhead.

Τυπικό για την περιοχή κατα τη γνώμη μου με πολύ κάπνα.Κάπνα,πολυ κάπνά!!

Εις υγειαν και καλές Γιορτές!Και του χρόνου έξω απ τα σπίτια μας!

238158-big-1.thumb.jpg.edac034e121c328c2628cdf9bbc21e1b.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα τεσσαρακοστή τρίτη 

Σημαντικοί προβληματισμοί σήμερα, στο χαλαρό αλλά και πραγματικοί. Τόσες μέρες στο πλοίο δεν ξέρουμε πια τι είναι το χειρότερο.

  • ότι μάθαμε να ζούμε μακρυά?
  • ότι απλά περιμένουμε να βγούμε λιμάνι με περιορισμούς και χαιρόμαστε
  • ότι κατά βάθος πιστεύουμε ότι και του χρόνου πάλι μέσα θα είμαστε
  • ότι πιστεύουμε πως η ζωή μας άλλαξε οριστικά
  • ότι πλέον υπάρχει λόγος που μας κάνει να θεωρούμε ότι οι απαγορεύσεις... δεν απαγορεύονται

Τίποτα καλύτερο για να προσπερνάς αυτές τις σκέψεις από το να πας ένα ταξιδάκι στο παρελθόν. Να ακούσεις πάλι το νερό, να νιώσεις πάλι το κρύο και το ψιλόβροχο, να σου έρθουν πάλι θύμησες αρώματα και γεύσεις. Να κάνεις πλάκα με φίλους (έστω και από μακρυά) και να ανανεώσεις το ραντεβού με σιγουριά ότι αυτή την φορά δεν θα είμαστε 5 άτομα αλλά πολλοί παραπάνω που θα γυρίσουμε στα υπέροχα τοπία της Σκωτίας.

Μέχρι τότε, ένα αγαπημένο πλέον αποστακτήριο και το πολύ καλό malt που φτιάχνουν και συνδυάζεται υπέροχα με το bourbon cask.

iV0cx82_Ugzkhp5CcAqMcwVkjJmjlH5A6RyorQ3h  20200426_202922.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:
  • ότι μάθαμε να ζούμε μακρυά?
  • ότι απλά περιμένουμε να βγούμε λιμάνι με περιορισμούς και χαιρόμαστε
  • ότι κατά βάθος πιστεύουμε ότι και του χρόνου πάλι μέσα θα είμαστε
  • ότι πιστεύουμε πως η ζωή μας άλλαξε οριστικά
  • ότι πλέον υπάρχει λόγος που μας κάνει να θεωρούμε ότι οι απαγορεύσεις... δεν απαγορεύονται

όλα τα παραπάνω ... (συν ότι η καραντίνα σε έχει επηρεάσει τόσο, που ποστάρεις εις διπλούν :biggrin1:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

όλα τα παραπάνω ... (συν ότι η καραντίνα σε έχει επηρεάσει τόσο, που ποστάρεις εις διπλούν :biggrin1:

τεχνικό λάθος! Τώρα το είδα. 🤣

Link to comment
Share on other sites

Μ' έχετε εγκαταλείψει μόνο κι έρημο, στη γαλέρα μου φαίνεται...

Σήμερα στο κατάστρωμα, υπήρχε αυτό, κι είπα να το δοκιμάσω

65UDD2fGyl4y526oisvJFBF2dl2Dgt7eon2nbEh9

μύτη ευγενική, με τα λεμονάκια της, αλλά και τα μυρωδάτα άνθη της λεμονιάς, βανιλίνη χτυπημένη στο γουδί με μια πρέζα χοντρό αλάτι, ζαχαρωτά και φύλλα καπνού

στόμα πιο τσαμπουκαλεμένο, έτοιμο για καυγά, με φλούδες πορτοκαλιού μέσα σε άλμη, κίτρο, κανέλα, μια υποψία καπνού και ολίγον από θειάφι και δέρμα

ούτε που σου περνάει απ'το νου να προσθέσεις νεράκι, πίνεται πολύ ευχάριστα. Μου άρεσε...

καλή επιλογή @ioannis εύγε! 

@Celtic, @apo21, @SimoG και @charkyriak λιγάκι υπομονή ακόμη.... :drinks:

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DMTK said:

Μ' έχετε εγκαταλείψει μόνο κι έρημο, στη γαλέρα μου φαίνεται...

Σήμερα στο κατάστρωμα, υπήρχε αυτό, κι είπα να το δοκιμάσω

65UDD2fGyl4y526oisvJFBF2dl2Dgt7eon2nbEh9

μύτη ευγενική, με τα λεμονάκια της, αλλά και τα μυρωδάτα άνθη της λεμονιάς, βανιλίνη χτυπημένη στο γουδί με μια πρέζα χοντρό αλάτι, ζαχαρωτά και φύλλα καπνού

στόμα πιο τσαμπουκαλεμένο, έτοιμο για καυγά, με φλούδες πορτοκαλιού μέσα σε άλμη, κίτρο, κανέλα, μια υποψία καπνού και ολίγον από θειάφι και δέρμα

ούτε που σου περνάει απ'το νου να προσθέσεις νεράκι, πίνεται πολύ ευχάριστα. Μου άρεσε...

καλή επιλογή @ioannis εύγε! 

@Celtic, @apo21, @SimoG και @charkyriak λιγάκι υπομονή ακόμη.... :drinks:

 

 

Μου άρεσε πολύ...λίγο μείον (πάλι) η επίγευση.

Στο τελευταίο λιμάνι φίλε καπετάνιε φορτώσαμε κάνα χίλιες μπύρες Βεργίνα και πάμε...

Έχουμε ξεχάσει τη γεύση του νερού...θέμα αεριδων κι ας κινούμαστε με μπετζινα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα τεσσαρακοστή έκτη

Η ημέρα μας ξεκίνησε κάπως διαφορετικά. Αισθήματα υπέροχα και πρωτόγνωρα, πρωινό ξύπνημα αναμονή και προσμονή να έρθει το λεωφορείο να μας πάρει, ταξίδι με πλοίο και μετά ταμπέλες με λέξεις ακαταλαβίστικες αλλά τόσο αγαπημένες! Ο ήλιος μας περίμενε και εκεί, λαμπερός και σε έναν ολοκάθαρο ουρανό. Ο @Celtic έλεγε πως κάναμε μοντάζ, ο @giorgos ήταν στη Βουλή και έκλαιγε η μάνα του Πελέ, του Μαραντόνα, και όλων των άλλων, η φοβερή ατάκα "που να είμαι ρε μ....κα" και ο @ALEKOS να μην μπορεί να το πιστέψει.

Πέρασαν κιόλας 6 χρόνια αλλά στην πλώρη της γαλέρας μας, με χτυπάει το καθαρό αεράκι και περιμένω με απίστευτη τρέλα (ίσως και μεγαλύτερη) να αρχίσω να μετράω αντίστροφα για να κανονίσω το επόμενο ταξίδι.  Κερασάκι σε όλα αυτά η ΑΕΚΑΡΑ μας @Wisdom @apo21 και όλα τα άλλα παιδιά.

 

Καταγραφή.PNG  IMG_0863.JPG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mallios said:

Κερασάκι σε όλα αυτά η ΑΕΚΑΡΑ μας @Wisdom @apo21 και όλα τα άλλα παιδιά.

Το Original Club Whiskyforum σας εύχεται καλή επάνοδο στο Islay.

Ερχόμαστε!😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν άντεξα. Το άνοιξα και..............εντυπωσιάστηκα. Sherry cask στους 46%. Θα προσπαθήσω αφού πιω 2-3 ακόμη να κάνω την πρώτη παρουσίαση του.

Πάντως μου άρεσε πάρα πολύ. Το μόνο που μειονεκτεί είναι η μικρή επίγευση του.

Millstone 12.jpg

  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα τεσσαρακοστή όγδοη

Καλό μήνα σε όλα τα μέλη και σε όσους αγαπάνε το Laddie tτα λέμε στις 17:00 με το skype link που υπάρχει στο σχετικό νήμα. 

Ημερολόγιο καταστρώματος ημέρα τεσσαρακοστή όγδοη - μείον ένα

Πας δουλειά για ένα ακόμα συνηθισμένο έντονο ξενύχτι, χαρούμενος που το χρώμα στο spirit μας είναι απίστευτο, το μπουκάλι μας πολύ όμορφο, οι παραγγελίες έχουν έρθει και μία ακόμα συνέντευξη τελείωσε και πρέπει να την ετοιμάσεις να ανέβει... όλα μοιάζουν τέλεια και περιμένεις την Παρασκευή για να μπεις στο skype με το Laddie να δεις γνώριμες και αγαπημένες φάτσες...

Και σε αυτό το ωραίο συννεφάκι, χτυπάει το τηλέφωνο και ακούς ξερά και άχρωμα, "Ο Ζακ έφυγε"..... και γίνεται η μέρα όντως μείον ένα. Σε δυο λεπτά περνάνε όλα τα ταξίδια, τα ξενύχτια, οι παρουσιάσεις, τα workshops οι τόσες ώρες δουλειάς και προγραμματισμού που κάνατε παρέα.... τα 48 του χρόνια.... το απίστευτο χαμόγελο και η καλοσύνη του....... και τότε καταλαβαίνεις ότι όλα είναι δεύτερα, όλα έρχονται μετά..... σόρρυ αν είμαι off topic...

  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

Ημερολόγιο καταστρώματος, τελευταία ημέρα.

Πήραμε πλέον άδεια να βγούμε στεριά. Η μικρή μας γαλέρα έφτασε σε ότι ο καθένας μας έχει για το λιμάνι του. 50 μέρες ταξίδι, με τόσα πράγματα που έγιναν μέσα σε αυτές τις μέρες να μας θυμίζουν ότι μαζί μπορούμε. Δεν θα μπλεχτώ με  θεωρίες και ερμηνείες του τι έγινε, μου αρκεί που όλοι μας το ζήσαμε (με όποιο τρόπο ο καθένας) και όσο και να το χαζογελάμε, μετά από τόσες μέρες ταξίδι είμαστε όλοι εδώ, και εμείς και οι δικοί μας.

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ανέβηκαν σε αυτή την γαλέρα, έγραψαν και το διασκέδασαν και κάναμε παρέα την πλάκα μας εφευρίσκοντας όμορφες ιστορίες ή ή ενθυμούμενοι αναμνήσεις.

Αύριο θα κλειδώσω αυτό το topic ελπίζοντας ότι δεν θα χρειαστεί να ξανανοίξει αυτό ή άλλο παρόμοιο.  Θα γράφουμε πλέον στο συνηθισμένο μας topic (τι πίνουμε σήμερα) και προσωπικά απλά περιμένω την στιγμή που θα είμαστε πάλι παρέα. 

Slainte Ωρέ!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όμορφα ήταν στο καράβι μας...

Αποχαιρετώ τα νερά του Ποσειδώνα, πότε άγρια και μανιασμένα, και πότε κάλμα, με ένα δράμι με "Σκοτεινή Καταγωγή", από τις Ορκάδες νήσους, κει που ήταν κάποτε ξακουστό βασίλειο των Βίκινγκς, που νόμος ήταν η θέληση του Odin και το τσεκούρι του Thor.... (εχω γράψει για δαύτο ΕΔΩ).

Και τώρα που πιάνουμε λιμάνι και πάλι, δε βλέπω την ώρα να βρεθούμε και πάλι όλοι μαζί οι κουρσάροι, και να τα πιούμε σε κάποιο καταγώγι.......Slainte Ωρέ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι πάθατε ωρε; εγκαταλείπετε τη γαλέρα μας; Πάνω που το συνηθίσαμε; δυο μήνες τώρα ταξίδι, μεγάλο και δύσκολο, περάσαμε από φουρτούνες, τρικυμίες και δυσπρόσιτα θαλάσσια περάσματα, αλλά τα καταφέραμε! Βέβαια, θα πιάσουμε στεριά για λίγο 3-4 μήνες και μετά να είστε έτοιμοι, ξανασαλπάρουμε καπετάν @mallios. Όταν θα ξαναβρεθούμε, το νου σας, αν πεταχτεί κανά κουμπί από το τσιτωμένο πουκάμισο, να φυλαχτείτε μη σας βγάλει κανα μάτι....:drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...