Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Celtic's blind sample ( Glenlivet 12y.o., 40%, 'Unhurried Since 1824' ,OB)


Celtic

Recommended Posts

Hello Hello....

Έφτασε η πολυπόθητη στιγμή που θα γίνει η παράθεση των σχολίων που έλαβα από τον καθένα σας, σε τυχαία σειρά, καθώς και η αποκάλυψη του δείγματος!

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω με τον @Islaynder που έγραψε

Χρώμα:  Δεν είναι ανοιχτόχρωμο μα μήτε και σκούρο.
 
Μύτη: Τσιχλοφουσκες των νεαρών μου χρόνων, ώριμες φράουλες πασπαλισμένες με ζάχαρη και περιχυμένες με vsop brandy από το ντουλάπι της γιαγιάς. Ζύμη λουκουμάδων με νωπή μαγια, ολίγη βανίλια και την αίσθηση πως άνοιξες την πόρτα σε παιδικό πάρτυ!
 
Στόμα: Η γλυκιά μύτη εισχωρεί ταχύτατα, γλιστρά όμως στο αδύναμο και νερουλό του σώμα, ξεπλένεται και πέφτει στο κενό. Ανοίγω τα μάτια και οι αναμνήσεις μου εξανεμίζονται, σκορπίζουν στον άνεμο. Αυτή ήταν μεγάλη ξενέρα! Απλά δεν υπάρχει στόμα, για λίγο με τσιμπάει το αλκοόλ αφήνοντας πίσω του φρέσκο αμύγδαλο, κάτι από λεμόνι μαζί  με ένα πιπεράτο και ελαφρώς πικρό ξύλο. Η αντίθεση πλούσιας μύτης φρούτων - λουλουδιών με "πικάντικο" στόμα, θυμίζει pot still.
 
Επίγευση: Εεεεεεε! Που πήγες κ εσύ? Μετά από αρκετό χρόνο κρατημένο στο στόμα, αφήνει την αίσθηση ότι πιπιλάς πιπεράτο ξύλο.
 
Μάλιστα... σα να τον παίζεις έφηβος και να μπαίνει στο δωμάτιο η μάνα σου! 
 
Άντε τώρα να βρούμε τι μας πότισε ο Κέλτης, είναι ικανός να άνοιξε μπουκάλι από τη συλλογή του Γουίλιαμ Γουάλας ή να πετάχτηκε στα Max & Spencer για να πάρει τις κιλότες μας! 
 
@Ranger σε ευχαριστώ!
 
 
WRITERS TEARS COPPER POT 700ML
  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

#2 - @tsapaspan έγραψε

Χρώμα: χρυσό σαν ανθόμελο

Μύτη: έντονη όχι πολύ έντονο το αλκοόλ, μου βγάζει κάτι από σταφύλι λευκό ίσως έχει περάσει από κρασοβαρελο

Γεύση: αρκετά γλυκό στο στόμα με καραμέλα και καθόλου πιπεράτο, λίγο σοκολάτα γάλακτος , αρκετά λιπαρό. Θα έλεγα κοντά στους 46 αλκοολικούς βαθμούς

Επίγευση: μέτρια διάρκεια αφήνει το στόμα κάπως στεγνό

Πρόβλεψη: επειδή είναι ο Celtic θα έλεγα ότι είναι κάποιο Irish, ίσως κάποιο ιρλανδέζικο project με κρασοβαρελο όποτε οι επιλογές λιγοστεύουν. Αν και δεν νομιζω ότι είναι grain whiskey θα πω το Teeling single grain red wine cask

https://www.celticwhiskeyshop.com/teeling-single-grain-red-wine-cask-finish-70cl

Teeling-Single-Grain-776x1176.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

#3 - @Makis έγραψε

Μύτη: Αλκοόλ ανύπαρκτο, αμυδρά διακρίνω ξύλο από εξαντλημένο βαρέλι. Τίποτα ιδιαίτερο, αδιάφορη εντελώς. Αργότερα στο πολύ βάθος κάτι σε λουλούδι.

Στόμα: Πολύ λίγα πράγματα κι εδώ. Φουλ νερωμενο απόσταγμα, 40%, χωρίς καμία ένταση. Συνήθως όταν έχει grain στο mash bill το αντιλαμβάνομαι στη μύτη επειδή μου βρωμάει. Εδώ δεν μου βρωμάει τίποτα κι επιπροσθέτως παίρνω και μια κριθαριλα στο στόμα που περιπλέκει πολύ τη μαντεψια. Να πω την αλήθεια σε μία-δυο γουλιες απλά ένιωθα ότι έπινα ελαφρά αρωματισμένο νερό με αλκοόλ.

Επίγευση: Απειροελάχιστη προς το πικρό. 

Λοιπόν, αν είναι single malt είναι ο,τι πιο αδύναμο και αδιάφορο έχω δοκιμάσει ποτέ! Αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχει τόσο αδιάφορο single malt. Η λογική λέει blended με μεγαλύτερο ποσοστό malt, για αυτό ίσως δεν αντιλαμβάνομαι το grain, αλλά σε κάθε περίπτωση τα μπερμπονοβαρελα είναι ψοφια. Οπότε είναι είτε κάποιο premium blended είτε κάποιο Irish που έχουν πιο ντελικάτα αρώματα γενικά σε αυτή την κατηγορία. Το Chivas 12 το θυμάμαι πιο σκούρο στο χρώμα όπως και το Dimple Golden Selection. Λοιπόν, πολύ το παιδεψα, θα πάω στο Glen Grant The Major's Reserve. Μ' αρέσει που τόση ώρα έψαχνα blended και Irish. 😂

Ευχαριστώ Χρήστο!

Glen Grant Distillery The Major's Reserve Scotch Whisky (70cl) only £38.50

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

#4 - @Χεντυ έγραψε

Χρώμα: Υπέροχο χρυσό

Σώμα: Πυκνό που τρέχει αργά στο ποτήρι

Μύτη: Γλυκό. Μπανάνα, αχλάδι, βερίκοκο και άνθη λουλουδιών.

Γεύση: Έντονο και δυνατό.....φρουτώδες, αλλά όχι όπως μυρίζει, βουτυρώδες όταν φεύγει η οξύτητα, και βανιλάτο.

Επίγευση: Καλή διάρκεια και αφήνει γλύκα στο λαιμό.

Σχόλια: Μου άρεσε πολύ....ήταν για ένα ανοιξιάτικο βράδυ ότι έπρεπε.

Μαντεψιά: Ο φίλος μου ο Celtic θα έβαλε κάτι Κέλτικο. Άλλωστε μου θύμισε ένα δείγμα που είχα δοκιμάσει από το πακέτο.

:scratch_one-s_head:Λοιπόν ....είναι το 

REDBREAST 12. Αυτό σίγουρα το βρήκα !!

REDBREAST 12 YEAR OLD 700ml - Κάβα Θεοδωρίδης Θεσσαλονίκη

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

#5 - @Alkisd8 έγραψε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Με συνόδεψε σε ένα πολύ ωραίο χαλαρωτικό βράδυ.

Nose: φρούτα ώριμα!ωραία μύτη! Ροδάκινο, βερίκοκο,,πίσω μια ελαφριά κάπνα βαρελιού. Ελαφριά μπαχαρικά,κ μια ωραία φρουτένια γλυκαδα. Ελαφριές νότες βανίλιας επίσης. Πιθανότατα second fill xbourbon Cask. Όσο ανοίγει κ κάποια λεμόνια βγαίνουν στην επιφάνεια.

Palate:και δω αρκετά φρούτα μαζί με ωραία γλυκά μπαχαρικά. Όχι μεγάλου αλκοολικού βαθμού. 46% Μαξ.. Κοντα 10 χρόνων. Όσο προχωράει bitter sweet γεύσεις. Φλούδες πορτοκαλιών. Δεν έχει μεγάλη ένταση. Μια ζεστασιά στην αρχή φρούτων, κάπνα δεν υπάρχει εδώ και αν έχει, είναι ανεπαίσθητη.

Finish:το τελείωμα είναι μικρό προς μεσαίο με μπιτερ sweet γεύσεις. Ειδικότερα στο τέλος αφήνει μια μικραδα που και αυτή είναι φρουτένια. Νότες πικραμύγδαλου. Αρκετά προς το τέλος

Score:83

Ένα ωραίο καθημερινό daily ουίσκι. Θα έλεγα μιλάμε για Speyside Highlands,περισσότερο συγκλινω σε Speyside λόγω του φρουτενιου χαρακτήρα του. Μου θύμισε αρκετά το glemmorangie 10 στα πολύ ωραία του αλλά δεν είναι 40%. Θα πάω σε ανεξάρτητο signatory vintage 46% Unchillfiltred collection Miltonduff

Miltonduff Ουίσκι Single Malt Signatory Vintage 10 Ετών 46% 700ml |  Skroutz.gr

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

#6 - @Chrisous έγραψε

Οψη: δάκρυα μέτρια σε πάχος αλλά πολύ γρήγορα. Επίσης αν δεν εμπλέκεται καραμελόχρωμα έχουμε σίγουρα "πέρασμα" από κρασοβάρελο. 

Μύτη: φουλ ξηροί καρποί. Πολλοί. Μπαχάρια. Κανελογαρύφαλλα. Γνήσιο Speysider. Μια ιδέα από αρώματα εσπεριδοειδων. 

Στόμα: ακριβώς όπως με προετοίμασε η όσφρηση μου. Λίγο μούδιασμα στο στόμα. Μου χτυπάει κάπως άσχημα μια πίκρα. Δεν βρίσκω έντονα γλυκά στοιχεία όπως υπολόγιζα. Καμμένη καραμέλα. Ναι, έχουμε σίγουρα sherry influence. 

Τελείωμα : αδύναμο με εμμένουσα την πίκρα. Λίγη μαγιά και χυλός δημητριακών. 

Αλκοόλ, μάλλον 40%, οτιδήποτε παραπάνω από 43% θα μου προξενήσει απορία. 

Πάμε και στον αγαπημένο μας κουβά με τοοοοο... 

Glenfarclas Heritage. 

Σε ευχαριστώ Χρήστο και καλή Ανάσταση σε όλη την οικογένεια. 

Glenfarclas Heritage Scotch Whisky : The Whisky Exchange

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

#7 - @mallios έγραψε

Χρώμα: ανοικτό χρυσό, το 0.5 / yellow gold

2yN80lB.jpeg

Μύτη: Λεμόνια, πολύ απαλή και αργεί να ανοίξει. Λίγη σοκολάτα, έλαια από αμύγδαλο, κριθάρι, λίγο καπνό από πίπα με γλυκές νότες, ξύλο και κομμένο γρασίδι. Δεν είναι το δυνατό του σημείο η μύτη, πολύ ελαφριά, δείχνει πως μπήκε πιο πολύ νερό από ότι χρειαζόταν.

Στόμα: Εδώ ξεκινάει με πικρές νότες, πικραμύγδαλο, ελαιώδες αρκετά και κριθάρι. Σοκολάτα γάλακτος και λίγο αλάτι στο βάθος, μπαχαρικά αρκετά, λευκό πιπέρι και επανέρχεται η αμυγδαλόψιχα και μια αίσθηση αλκοόλ ιδιαίτερα σκληρή.
Επίγευση: Μέτρια, κυρίως πικρή και ξυλώδης.

40% θα μείνω Σκωτία αν και με τρώει να βγω εκτός. Δεν το βρήκα του γούστου μου, ελπίζω να μην είναι κάποιο Laddie, αλλά δείχνει να έχει πολύ νερό.
NAS, Highland, και θα πάω σε Clynelish λόγω αμύγδαλων και πίκρας… θα παίξω πιο risκy επιλογή με blended malt και κάτι σε Compass Box

Compass Box Oak Cross hier kaufen! | whic.de

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

#8 - @damianm έγραψε

Καλησπέρα φίλε μου. Σε ευχαριστώ πολύ για το δείγμα.

Με δυσκόλεψες αρκετά να ξέρεις!

Όψη:
χρυσό χρώμα

Μύτη:
Ξυλωδες και φρουτώδες

Στόμα:
εσπεριδοειδή

Τελείωμα:
Μεγάλης διαρκείας επίγευση με εμφανή  αλκοόλ. Ίσως φέρνει λίγα πιπέρια.

Notes:
Ένα νεαρό ουίσκι, πιθανότατα NAS, με αλκοόλ 40-43%.

Θα ποντάρω:
Περιοχή: Ireland
Αποστακτήριο: Jameson

Συγκεκριμένα Jameson Caskmates IPA edition

Thanks

JAMESON CASKMATES IPA edition 1L | Kylix

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

#9 - @SimoG έγραψε

Χρώμα: Χρυσό, μελί

Μύτη: Το αλκοόλ ήρεμο, καθόλου επιθετικό κι ωραία ενσωματωμένο. Θα έλεγα 43% με 48%. Βγάζει μια ζεστασιά, γλυκιά και πικάντικη αίσθηση. Βερνίκι και σέρυ. Θα μπορούσε και κρασοβάρελο. Πιπέρια, βρεγμένο ξύλο, λουλούδια, βανίλια, μέλι, κανέλα, γαρίφαλο.

Στόμα: Η αίσθηση είναι κρεμώδης γλυκιά και ακολουθεί την μύτη. Σέρυ, βανίλια, αποξηραμένες σταφίδες, κανελογαρίφαλα, μέλι. Ψωμένια γεύση, μαγιά, ξηροί καρποί, μπαχαρικά, πιπέρι, κεράσι.

Επίγευση: Μέτρια προς μεγάλη, ζεστή και στρογγυλή. Σέρυ, μπαχαρικά, μέλι, ξηροί καρποί.

Κουβάς: Τίμιο, ευχάριστο, καθημερινό. Ας πούμε Glenfarclas 12yo, 43%.

Ευχαριστώ πολύ @Celtic.

Amazon.co.jp: Glenfer Class 12 Year Whiskey, UK, 33.8 fl oz (1,000 ml),  Gift Box Included : Food, Beverages & Alcohol

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

#10 - @zoubov έγραψε

Μυτη

Εσπεριδοειδη ξινουτσικα, ελαια, ξινομηλο, χλωρό χορτάρι, βανίλια μετά από λίγο, αποξηραμένα φρούτα

Στομα

Πιπέρι απαλό, μέλι, μέντα, φουντούκι, σιρόπι, χαρουπι, ροδάκινο

Eπιγευση

Μικρή/μέτρια & καυτερή

Ειναι λιγο επιθετικο οποτε ειναι πιστευω σχετικά νεαρό, ~8 θα πω ή nas. Το αλκοόλ του θα έλεγα μου φαίνεται γύρω στο 50%.

Ίσως ένα teeling? Ιρλανδικο στιλ δηλαδη αλλα μπορεί να είμαι προδιατεθειμενη 😇

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσεις

1. Για άλλη μια φορά, όπως και στα προηγούμενα blind games ως τώρα, κάποιοι από εσάς, παρασυρθήκατε οτι το δείγμα μου θα ήταν από Ιρλανδία.....λυπάμαι :)

2. @zoubov πρέπει να είμαστε συγκεκριμένοι σε ποιά εμφιάλωση αναφερόμαστε, όχι γενικά και αόριστα ένα αποστακτήριο. Το γράφω και για τους υπόλοιπους που τυχόν δεν γνωρίζουν, για τα επόμενα δείγματα.

3. Το ουίσκυ που δοκιμάσατε είναι από τα πιο στάνταρ Scotch single malts OB, ευρείας κυκλοφορίας, περιοχή Speyside, ηλικία 12 έτη. Με τη μόνη διαφορά οτι το συγκεκριμένο είναι η έκδοση που κυκλοφορούσε κάπου 25 χρόνια πίσω στο παρελθόν.....

Όλων τα σχόλια ήταν εύστοχα, κάποιων λιγότερο κάποιων περισσότερο, αυτοί που έπεσαν πιο κοντά από όλους και για μένα είναι νικητές, είναι οι @SimoG & @Chrisous, με μια ανάσα πίσω τους τον @Makis και τον @Alkisd8 !

Ελπίζω να το ευχαριστηθήκατε. Σε λίγο η αποκάλυψη!

  • Like 3
  • Wow 3
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Ενίσταμαι! Διαβάζω την περιγραφή του @Chrisous και όντως έχει πετύχει πολλά χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ θεωρεί σίγουρο το πέρασμα από σεροβαρελο και για αυτό άλλωστε πάει στο Glenfarclas όπου παίζει αποκλειστικά με sherry βαρέλια. Κατά την γνώμη μου δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι κοντά κάποιος που έχει πάει σε Glenfarclas όταν γεύεται ένα κατεξοχήν μπερμπονατο Glenlivet 12. Ok, Speysiders και τα δύο αλλά η νύχτα με τη μέρα.

  • Haha 4
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορία, η αγορά του έγινε πριν 5-8 χρόνια περίπου, δεν θυμάμαι ακριβώς, το βρήκα ξεχασμένο σε μια κάβα στην Κόρινθο, όταν έκανα μια στάση για καφέ σε ένα ταξίδι, και είπα να κάνω και μια μινι καβότσαρκα. Κάπου στα 30€ αν θυμάμαι καλά. Η στάθμη του ήταν πεσμένη 2 δάχτυλα και ο φελλός φυσικά και διαλύθηκε κατα το άνοιγμα....

Είχα καιρό να το ξαναπιώ, και μου φάνηκε πιο ενδιαφέρον σε σχέση με αυτό που θυμόμουν, ένα αδιάφορο malt με έντονο αχλαδόμηλοβερίκοκο. Τώρα το βρήκα ένα κλικ καλύτερο, και από τα πιο ταιριαστά "εισαγωγικά" single malts, με το πικραμύγδαλο και την bitter-sweet αίσθηση που έγραψε κι ο @Alkisd8.

Είχα την αίσθηση οτι έστω ένας γαλονάτος, παλαιάς σχολής άρχων του νόμου, θα έπεφτε μέσα..... έστω στο αποστακτήριο.......ονόματα δε λέμε....:biggrin1:

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Celtic said:

Hello Hello....

Έφτασε η πολυπόθητη στιγμή που θα γίνει η παράθεση των σχολίων που έλαβα από τον καθένα σας, σε τυχαία σειρά, καθώς και η αποκάλυψη του δείγματος!

Ευχαριστώ όλους για τη συμμετοχή!

Νομίζω ότι κέρδισα καθαρά!

Ευχαριστούμε για το Glenlivet. Όπως έχω γράψει, τα blind είναι το πλέον δυνατό μου σημείο!

  • Haha 3
  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, mallios said:

Νομίζω ότι κέρδισα καθαρά!

Ευχαριστούμε για το Glenlivet. Όπως έχω γράψει, τα blind είναι το πλέον δυνατό μου σημείο!

Ο αυτοσαρκασμός φανερώνει σεμνότητα και ταπεινότητα ακόμα και την ύστατη στιγμή. Μεταξύ μας, είμαι σίγουρος οτι το βρήκες από τη στιγμή κιόλας που άνοιξες το καπακάκι του φιαλιδίου, αλλά δεν ήθελες να προκαλέσεις 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Makis said:

Ενίσταμαι! Διαβάζω την περιγραφή του @Chrisous και όντως έχει πετύχει πολλά χαρακτηριστικά ΑΛΛΑ θεωρεί σίγουρο το πέρασμα από σεροβαρελο και για αυτό άλλωστε πάει στο Glenfarclas όπου παίζει αποκλειστικά με sherry βαρέλια. Κατά την γνώμη μου δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι κοντά κάποιος που έχει πάει σε Glenfarclas όταν γεύεται ένα κατεξοχήν μπερμπονατο Glenlivet 12. Ok, Speysiders και τα δύο αλλά η νύχτα με τη μέρα.

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχει πέρασμα από sherry casks το 12αρι Glenlivet, ιδίως το late 1990s?

  • YES 1
Link to comment
Share on other sites

  • apo21 changed the title to Celtic's blind sample ( Glenlivet 12y.o., 40%, 'Unhurried Since 1824' ,OB)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...