Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Προτάσεις για αλλαγές


Recommended Posts

55 minutes ago, charkyriak said:

ναι διαφορετικό

να μην αλλάζει σελίδα αλλά να μεταφέρεσαι στο άνω μέρος της σελίδας χωρίς να χρειάζεται scrolling

Το έψαξα, έχει ένα plugin με Minor cost αλλά είναι ένα χάλι στο αριστερό μέρος της οθόνης το οποίο κάνει απλά scroll up. Δεν βρήκα κάτι. Θα το δω αν μπορώ να κάνω add button αλλά γενικά δεν βρήκα κάτι προτεινόμενο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mallios said:

 

 

Εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτά τα δύο? (Home / GO TO TOPIC LISTING)

Να το κοιτάξω, αν κατάλαβα καλά θέλεις απλά ένα Page Up (το οποίο και εγώ το θέλω).

 

image.png

Το χα ζητήσει και παλιότερα από τον @avaton αλλά μου είπε να χρησιμοποιω το χέρι μου ??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Uisge-Beatha said:

Το χα ζητήσει και παλιότερα από τον @avaton αλλά μου είπε να χρησιμοποιω το χέρι μου ??

E καλά.... άμα σου πετύχει .... τύφλα να έχει.... :jump:

Πάντως δεν έχω βρει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βάλω πιπέρι... 

Sir βγες από τον mallios 

12 minutes ago, mallios said:

Πάντως δεν έχω βρει λύση.

Τελικά μόλις πρόσεξα μια λύση από το κινητό μου στο Κάτω μέρος της οθόνης με την κατάλληλη κίνηση εμφανίζει βελάκι που σε πάει στην κορυφή σαν scroll up 

Screenshot_20190206-190603_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο κινητό, και δεν ξέρω αν είναι το Plugin του ipboard. Αλλά και πάλι... αφού υπάρχει στον υπολογιστή το scroll bar...

Φυσικά, αν είναι τόσο μεγάλη ανάγκη... απλά πατάει κάποιος το "home" στο keyboard του υπολογιστή του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ενότητα «WHISKYPEDIA», ολοένα και μεγαλώνει. Τα τελευταία δύο χρόνια τα κείμενα/μεταφράσεις έχουν αυξηθεί σημαντικά και ένας από τους σκοπούς μας, η διάδοση της γνώσης, επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό, αφιλοκερδώς και αυτό έχει μεγάλη σημασία!

Προσωπικά, έχω πολλά ακόμη προγραμματισμένα κείμενα για αυτή την ενότητα. Θα το τονίσω για ακόμη μια φορά, δε θεωρώ ότι είναι «άρθρα», είναι απλά κείμενα που έχουν προκύψει με την εξής διαδικασία: Επιλογή θέματος-Εύρεση όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστων πηγών-Μετάφραση-Σύνδεση των πηγών και του τελικού κειμένου. Όπως πολύ σωστά το είχε αναφέρει και ο @Celtic  «εργασίες».

Επειδή λοιπόν, τα κείμενα αυτά αυξήθηκαν σε ποσότητα και ποιότητα, αλλά και θα αυξηθούν ακόμη περισσότερο στο άμεσο μέλλον, προτείνω το διαχωρισμό της συγκεκριμένης ενότητας, σε υποενότητες (όπως περίπου έγινε και ο διαχωρισμός σε υποενότητες, στην ενότητα «Αποστακτήρια», πριν λίγο καιρό), για να είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμα, τόσο από άποψης εύρεσης/ανάγνωσης όσο και καταχώρησης.

Προτείνω λοιπόν τη δημιουργία των κάτωθι υπο-ενοτήτων, στις οποίες μπορούν να συμπεριληφθούν όλα τα υπάρχοντα νήματα (ήδη 43 και έρχονται πολλά ακόμη):

1.-Πρώτες ύλες

2.-Παραγωγική διαδικασία/making process

3.-Απόσταξη/distillation

4.-Παλαίωση/maturing

5.-Γευσιγνωσία

6.-Ορολογία

7.-Νομοθεσία

8.-Προσωπικότητες

9-Αφιερώματα σε χώρες

10.-Εκπαίδευση

11.-Διάφορα/λοιπά θέματα

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, DMTK said:

Η ενότητα «WHISKYPEDIA», ολοένα και μεγαλώνει. Τα τελευταία δύο χρόνια τα κείμενα/μεταφράσεις έχουν αυξηθεί σημαντικά και ένας από τους σκοπούς μας, η διάδοση της γνώσης, επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό, αφιλοκερδώς και αυτό έχει μεγάλη σημασία!

Προσωπικά, έχω πολλά ακόμη προγραμματισμένα κείμενα για αυτή την ενότητα. Θα το τονίσω για ακόμη μια φορά, δε θεωρώ ότι είναι «άρθρα», είναι απλά κείμενα που έχουν προκύψει με την εξής διαδικασία: Επιλογή θέματος-Εύρεση όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστων πηγών-Μετάφραση-Σύνδεση των πηγών και του τελικού κειμένου. Όπως πολύ σωστά το είχε αναφέρει και ο @Celtic  «εργασίες».

Επειδή λοιπόν, τα κείμενα αυτά αυξήθηκαν σε ποσότητα και ποιότητα, αλλά και θα αυξηθούν ακόμη περισσότερο στο άμεσο μέλλον, προτείνω το διαχωρισμό της συγκεκριμένης ενότητας, σε υποενότητες (όπως περίπου έγινε και ο διαχωρισμός σε υποενότητες, στην ενότητα «Αποστακτήρια», πριν λίγο καιρό), για να είναι πιο εύκολα διαχειρίσιμα, τόσο από άποψης εύρεσης/ανάγνωσης όσο και καταχώρησης.

Προτείνω λοιπόν τη δημιουργία των κάτωθι υπο-ενοτήτων, στις οποίες μπορούν να συμπεριληφθούν όλα τα υπάρχοντα νήματα (ήδη 43 και έρχονται πολλά ακόμη):

1.-Πρώτες ύλες

2.-Παραγωγική διαδικασία/making process

3.-Απόσταξη/distillation

4.-Παλαίωση/maturing

5.-Γευσιγνωσία

6.-Ορολογία

7.-Νομοθεσία

8.-Προσωπικότητες

9-Αφιερώματα σε χώρες

10.-Εκπαίδευση

11.-Διάφορα/λοιπά θέματα

+1...νομίζω θα βοηθήσει πολύ...σηκώσαμε μανίκια λέμε!

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Δεν είναι κακή ιδέα, απλώς τι εννοείς στο 10; 

έγω επιλέξει όλες αυτές τις υποενότητες με βάση τα υπάρχοντα νήματα (ώστε να χωρέσουν όλα δηλαδή). Έτσι, στην υποενότητα Εκπαίδευση, θα συμπεριλαμβάνοταν τα:

-Εκπαιδευτικά Video

-Whisky training

-Drink Responsively - Πίνουμε Υπεύθυνα

και παρόμοια μελλοντικά νήματα

Link to comment
Share on other sites

Προυποθέτει μια μικρή αναδιοργάνωση και ίσως να κάνω delete τελείως το menu tab και να δημιουργήσω ένα forum_menu tab (όπως το browse) όπου θα υπάρχουν πεδία και όχι drop down lists. Ότι είναι πιο όμορφο, θα το φτιάξω Σ/Κ προσθέτοντας ή αφαιρώντας ενότητες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Boyzzz απλά να γίνε κάτι κατανοητό. Άλλο πράγμα να αλλάξει το forum (αυτό που βλέπετε κάτω από την μπάρα πλοήγησης) το οποίο προϋποθέτει αρκετή δουλειά και μετακίνηση θεμάτων και άλλο να βελτιωθεί το menu bar με εύκολη αναζήτηση και πλοήγηση. Θα πρέπει να το δω, γιατί πολλά topics ενδεχομένως να είναι / και είναι σε άσχετα μέρη και θέλει αρκετή δουλίτσα και μεταφορές (χωρίς μετακομίσεις). Θα το δω Σ/Κ και θα επανέλθω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται με την ησυχία σου..απλά κρίνοντας απ'την παραγωγικότητα του @DMTK σε κανένα χρόνο θα θέλει τη διπλάσια εργασία..Αλλά πάλι όπως μπορείς και βολεύει, θέλει χρόνο,εύκολα τα λέμε εμείς.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο κεντρικο μενού ψηλά, κάτω από τις φωτογραφίες, που έχει τα "browse - activity - ....", έχει και ενα που γράφει "our picks". Τί παίζει με αυτό?

Πατώντας το μου βγάζει το παρακάτω......(σε ποιόν? σε μένα ρε φίλε που είμαι admin......άκου να δεις.....μα που πάμε τελικά?????....Valar Morghulis......)

Sorry, there is a problem

You do not have permission to promote items

Error code: 2C356/9

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Celtic said:

Στο κεντρικο μενού ψηλά, κάτω από τις φωτογραφίες, που έχει τα "browse - activity - ....", έχει και ενα που γράφει "our picks". Τί παίζει με αυτό?

Πατώντας το μου βγάζει το παρακάτω......(σε ποιόν? σε μένα ρε φίλε που είμαι admin......άκου να δεις.....μα που πάμε τελικά?????....Valar Morghulis......)

Sorry, there is a problem

You do not have permission to promote items

Error code: 2C356/9

 

Standard einai, το βλέπουν μόνο οι admins και δεν το έχω ενεργοποιήσει. Μάλλον για Picture gallery είναι...

Link to comment
Share on other sites

Σαν δένδρο που αναπτύσσεται και όλο δίνει κλαδιά..έτσι και το whiskyforum

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

@mallios μήπως πρέπει και η ενότητα "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΕΣ" πλέον να χωριστεί σε interviews και bottlings και να γίνει ανεξάρτητη;

Δεν θα χωράνε τα menu tabs. Ας δούμε πως προχωράει με αυτά... και κάνουμε αναδιάρθρωση μετά. Άλλωστε, μου έχεις βάλει πολύ δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Άλλωστε, μου έχεις βάλει πολύ δουλειά!

τι δουλειά; ααα ... εννοείς τα αφιερώματα σε Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία; ε καλά δε βιαζόμαστε ... :p

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DMTK said:

τι δουλειά; ααα ... εννοείς τα αφιερώματα σε Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία; ε καλά δε βιαζόμαστε ... :p

Εεεεεε??!! Πότε τα πήρα και αυτά?!?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mallios said:

Εεεεεε??!! Πότε τα πήρα και αυτά?!?

και σου χω πει να μην ξαναδοκιμάσεις loch dhu... ξεχνάς τα πάντα :laugh2:

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DMTK said:

και σου χω πει να μην ξαναδοκιμάσεις loch dhu... ξεχνάς τα πάντα :laugh2:

Μοντίφικα επειδή πας να μας την φέρεις ?  , παρακαλώ σε κάποιο topic  να βάλεις το ποιος κάνει τι. Και να γράψεις και τον @sir mihas να ξεκινήσει το Japan-aman αφιέρωμα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Μοντίφικα επειδή πας να μας την φέρεις ?  , παρακαλώ σε κάποιο topic  να βάλεις το ποιος κάνει τι. Και να γράψεις και τον @sir mihas να ξεκινήσει το Japan-aman αφιέρωμα.

:paratrooper: yes sir 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...