Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

27.02.2009 - KΟΠΗ ΠΙΤΑΣ - AAW ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ!!!!


Recommended Posts

Γεια σας φίλοι,

Δεν σας έχω ξεχάσει, αλλά έχω χάσει τον έλεγχο και δεν προλαβαίνω να ενημερώνομαι σωστά μέσω του forum. Μίλησα με wisdom & McChariz και μου είπαν ότι η βασιλόπιτα θα είναι άπαιχτη, οπότε δεν μπορώ να την χάσω σήμερα. Θα σας δω από κοντά και με χαρά θα τα π(ι)ούμε δεόντως. Όπως ανέφερε κι ο wisdom, χρωστάμε κέρασμα (& δεν το ξεχνάμε). CU all soon!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

είπαμε, επιτροπή υποδοχής θα ειμαι εγω!!!

giorgos θα σε περιμένω........ λολ

[αν αργήσω φάτε πάντως, μην το έχω και βάρος στην συνείδηση μου :tongue: ]

Έλα από νωρίς μπας και καταλήξουμε πως θα την κάνουμε αυτήν την τράμπα.

Link to comment
Share on other sites

Tα *αστέρια* έλαμψαν και πάλι μέσα στην παγωμένη χθεσινή νύχτα..............

Ευχαριστώ Tzannis για την φιλοξενία, τα εδέσματα, το ξενύχτι! Καλό κουράγιο σήμερα στη δουλειά!!

Ευχαριστώ Mc Chariz και Tzannis για την πίτα και την συνεχή ζεστή φιλοξενία σας, πού κακά τα ψέμματα χωρίς εσάς δεν θα υπήρχαμε σαν παρέα!!

Eπίσης ευχαριστώ Mc για το πήγαινε-έλα!!

Sir, ευχαριστώ για την κίνηση-άνοιγμα συλλεκτικής φιάλλης (Αrran 10 years Aniversary Limited Edition) που είχαμε την πραγματικά σπάνια ευκαιρία

να το δοκιμάσουμε! Ποιός θα πλήρωνε τόσα ευρώ για ένα 10αράκι malt και θα το μοιραζόταν τόσο απλόχερα;;; Eγώ πάντως όχι!! Πάντως επιμένω ότι ήταν ένα malt πού θα αποζημίωνε όποιον διέθετε περισσότερο χρόνο σ'αυτό!! Μην παραβλέπουμε το νεαρό της ηλικίας του για να το κρίνουμε!

Ευχαριστώ Τommy για το κουβάλημα των ποτηριών, τη σκέψη και την πραγματοποίησή της!! Thanks επίσης για το δροσερό, ευχάριστο, νεανικότατο και

το γεμάτο αχλάδια 17χρονο Glen Grant! Για άλλη μια φορά έβαλες πιο ψηλά τον πήχυ της συντροφιάς!!

1.000 ευχαριστώ o Koulos ................ξέρεις εσύ! Θα τα πούμε σύντομα!!

Avaton καλώς ήρθες στο ταξίδι με τα ατέλειωτα λιμάνια και τις ασυνήθιστες διαδρομές!!Μού άρεσε η εύστοχη πρόποσή σου!!

Giorgos, Ambu (καλή επάνοδο φίλε ταχυδρόμε!!!!), Theo, Sylveris μού λείψατε, αλλά, για αυτό υπάρχει το μέλλον!!

Όσον αφορά το Tobermory 1972, τοποθετήθηκα δια ζώσης! Μέσα στα 5 κορυφαία πού έχουμε πιεί (κατά τη δική μου άποψη)!! Σχόλια, χρώματα κι αρώματα θα γράψουν αυτοί πού κράτησαν σημειώσεις !!Εγώ αρκέστηκα στο μαγευτικό ταξίδι του!!

Ευχαριστώ τέλος, τους υπόλοιπους φίλους για την συζήτηση και τα γέλια!

Με τέτοια *αστέρια* συντροφιά, έχεις σίγουρα λόγο να ατενίζεις τον υπόλοιπο σκοτεινό, νυχτερινό ουρανό!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμη υπέροχη βραδυά αν και υπήρξε δάχτυλοσ νοθείας και αλλοιώθηκε το πραγματικό δώρο που συνόδευε το φλουρί!! :lol:

Θα την καταγγείλω και επίσημα, αλλά άλλη μέρα.

Σήμερα απλά θέλω να επαναλάβω ξανά άλλη μια φορά και πάλι :rolleyes: πόσο τρελή και δεμένη παρέα είμαστε!!

Για τα μέλη που έλειπαν, υπόμονή μέχρι την επόμενη συνάντηση.Μινιατούρες νομίζω υπάρχουν για όλους.

Tzanis ένα ακόμα ευχαριστώ και καλές δουλειές φίλε!

McChariz....το απογευματάκι συνεχίζουμε Γλυφάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σας ακούω,μια χαρά.

Δυστηχώς πέρασα μοναχά για κανά 20λεπτο,μιας και δούλευα.

Αργότερα και περί ώρα 03.00 τα είπα για λίγο από κοντά με jbelig και για καμιά ώρα με Tomy.

ps:Άλλη τα πίνανε και άλλοι χορεύανε σε κρητικούς ρυθμούς :D ......ξέρει ο Tzanis.....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την πρωτόγνωρη και απολαυστική εμπειρία! :drinks:

McChariz & Tzanis είστε πρωτοπόροι.

Ευχαριστώ πάρα πολύ των SirMihas για το αστραπιαίο σπάσιμο του πάγου =@

Πραγματικά υπέροχη βραδιά.

Η βασιλόπιτα ήταν απίθανη!!! το κλίμα θερμό, οι συζητήσεις ζωηρότατες, αλλά το πλέον απολαυστικό ήταν να ακούω τα σχόλιά σας και τις γευστικές σας εντυπώσεις μετά από κάθε tasting! Γουστάρω που είχαμε άποψη, γουστάρω που τη λέγαμε, γουστάρω που γουστάραμε :crazy:

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν θα είμαι 100% σωστός, γιατί ξεχνάω μερικά πράγματα, ορίστε μια καταγραφή των γεγονότων.

η βραδιά χωρίζεται σε 2 κομμάτια πιστεύω, οχι τόσο χρονικά όσο γευστικά, το πρώτο που αφορά την κοπή της πίτας, και το οποίο το συνόδευσαν γευστικά προσφορές απο τις εταιρίες [tzanis πες μας ποιος είχε προσφέρει τι για να μην αδικήσω κάποιον] και τα γνωστά κατα καιρούς ανοικτά μπουκάλια που βρίσκεις στα AAW, 2 ιδιαίτερα μπουκάλια απο τον sir mihas, για τα οποία επίσης αναμένω παρουσίαση απο τον sir mihas, το glenfidich caoran για όσους θέλαν να φρεσκάρουν την μνήμη τους, και φυσικά το κομμάτι αυτό έκλεισε με την κοπή της πίτας.

το φλουρί έπεσε στα προσωπικό των AAW Χαλανδρίου, για όσους ενδιαφέρονται, και γενικά μέχρι εκεί το χαρακτηριστικό της βραδιάς για μένα ήταν οι πολλοί φίλοι [τόσο των AAW όσο και του whisky], που πέρασαν απο το μαγαζί ήπιαν ενα ποτάκι μαζί μας και προσπαθήσαμε να μοιραστούμε μερικές απο τις εμπειρίες μας μαζί τους.

Δεν αναφέρομαι ξεχωριστά σε κανέναν, απλά χάρηκα που μίλησα με αρκετούς, και ελπίζω να κρατήσετε την υπόσχεση σας και να σας δούμε και εδώ στο φορουμ.

σε δεύτερο χρόνο και μετά την κοπή της πίτας, έχοντας περάσει η ώρα περάσαμε στο κομμάτι της γιορτής του Νήσιου, και της γευσιγνωσίας/δοκιμής/tasting.

εκεί δοκιμάσαμε 3 εκλεκτά και σπάνια whisky, τα οποία ο καθένας μας τα έκρινε διαφορετικά [ίσως απο τα tasting με τις περισσότερο ακραίες τοποθετήσεις]

φαντάζομαι η σχετική κουβέντα θα γίνει στα αντίστοιχα νήματα, οπότε απλά να γίνει αναφορα εδώ οτι δοκιμάσαμς τα:

arran aniversasry

Glen Grant 17yo [?IB?]

tomermory 32

κλείνοντας, να ευχαριστήσω τον tzanis και τον αδελφό του Μπάμπη για την φιλοξενία, τα νέα μέλη που μας άντεξαν και έγιναν ενα με εμας, και φυσικά η σκέψη μας ήταν και σε όσους δεν μπόρεσαν να είναι εκεί.

μέχρι την επόμενη φορα λοιπόν slainte

Link to comment
Share on other sites

Άντε και του χρόνου!!

Τις ευχαριστίες μου σε όσους συνέβαλαν υλικά και πνευματικά στην όμορφη εκδήλωση. Χάρηκα που ξαναείδα γνωστές φάτσες και γνώρισα καινούργιες (avaton).

@Theo: μήπως για το Tobermory 1972 να συμβουλευτείς απλά τον Serge και να κρατήσω εγώ το δείγμα για δοκιμή γιατι ξέχασα πως ακριβώς ήταν? :tongue:

Link to comment
Share on other sites

@Theo: μήπως για το Tobermory 1972 να συμβουλευτείς απλά τον Serge και να κρατήσω εγώ το δείγμα για δοκιμή γιατι ξέχασα πως ακριβώς ήταν? :tongue:

Nice Try!!! ;):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

ενα θερμοτατο ευχαριστω κι απο μενα για την φιλοξενια απο τους φιλους(συμφορουμιτες)

και ιδιοκτητες των aaw,για ακομη μια φορα!!!!!!!!!!!!!!

ευχαριστω για τα προσφερομενα miha & tzani.

αλλο ενα επιπεδο γνωσεων πιο πανω.

σημαντικη η παρουσια ολων οσων τιμησαν το aaw για αλλη μια φορα.........

χαρηκα που σας ειδα,αρκετους μετα απο πολυ καιρο.

giorgos σου μετεδωσα λιγο απο το κλιμα,

wisdom σου υποσχομαι οτι την αλλη φορα σιγουρα καπου θα παμε,

αφου δεν υπηρχε τοση συμμετοχη εκεινο το βραδυ.

ναστε ολοι καλα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tzanis, καταπληκτική η φιλοξενία (όπως πάντα) κι ευχαριστώ πάρα πολύ, όπως και σε όλα τα παιδιά που συνέφεραν το κατιτίς και συνέβαλαν τα μέγιστα για την πρώτη μας βραδιά του 2009. Χάρηκα που είδα αρκετά παιδιά, όπως βέβαια και τον νέο φίλο τον avaton. Αγωνιστικοί χαιρετισμοί σε όλους αναμένοντας την επόμενη μάζωξη.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάσαμε ένα σωρό whiskies, τα μπλοκάκια και οι σημειώσεις είχαν πάρει φωτιά από μερικούς αλλά δεν βλέπω τίποτα στα αντίστοιχα threads κριτικών του φόρουμ, τι έγινε ρε, ντρέπεστε??

Δεν πρέπει να ενημερώσουμε τον κόσμο να αποφύγει να πάρει το Arran Anniversary (εκτός αν μαζεύει όμορφες καράφες) ή αν το έχει να μην το ανοίξει αλλά να προτιμήσει το απλό 10αράκι ή το 100proof??

Δεν πρέπει οι μισοί να τσακωθούμε με τους άλλους μισούς άν αξίζει ή όχι το Tobermory 1972??

Δεν πρέπει να σημειώσουμε για άλλη μια φορά πόσο καλά είναι τα παλαιωμένα ανεξάρτητα Glen Grant (ακόμα και στους 40 βαθμούς %abv)???

Δεν πρέπει να πούμε οτι ακόμα και στο ελαφρώς τυρφώδες Glenfiddich Caoran τα αχλάδια έχουν τον πρώτο λόγο??

Δεν πρέπει να πούμε πόσο μας άρεσε το Γιαπωνέζικο vatted malt Gingko??

Tη γνώμη μας για το Σουηδικό Preludium?? To Glenmorangie Traditional??? Tiς σταφίδες της βασιλόπιτας?? Τα ποτήρια του Tomy??

Άν όντως το μόνο batch του Aberlour a'bunadh που μετράει είναι το 16???

Άν ο Tzanis βρήκε το δίσκο υποδοχής του εκτυπωτή για τα DVD???

Ουφ!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες μου, ο δίσκος υποδοχής του εκτυπωτή ευρέθη. Ετοιμαστείτε για το vol. II

Δεν πρέπει να το γιορτάσουμε αυτό; Τι θα ανοίξουμε;;; :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις μέτρησα (από τις σημειώσεις μου) πόσα διαφορετικά ουίσκυ δοκίμασα αυτή τη βραδιά: 14!!!

Αυτό σημαίνει ότι τουλάχιστον τα 3-4 ουίσκυ που δοκίμασα στο τέλος δεν μπορώ να τα αξιολογήσω αντικειμενικά γιατί το αλκοόλ σίγουρα θα με είχε επηρεάσει. Θα προτιμούσα λοιπόν να μην είμαι εγώ αυτός που θα ξεκινήσει τα threads για τα Arran Anniversary, Glen Grant G&M και Tobermory 1972. Θα αρκεστώ να σχολιάσω.

Κακοπερνάμε σε αυτές τις μαζώξεις μας πάντως... :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις μέτρησα (από τις σημειώσεις μου) πόσα διαφορετικά ουίσκυ δοκίμασα αυτή τη βραδιά: 14!!!

Πόσαααααααααααααα? :shok::blink::wacko::shok: .

Link to comment
Share on other sites

Ρε μήπως όταν φύγαμε οι περισσότεροι, οι λίγοι εναπομείναντες ξενύχτηδες ανοίξατε τα κρυφά ντουλάπια και τα πορτ-μπαγκάζ?????????????

14????!!!!! :shok:

Link to comment
Share on other sites

Πόσαααααααααααααα? :shok::blink::wacko::shok: .
Ρε παιδιά, μόνο εγώ είμαι αυτός που υποστηρίζω ότι πολύ απλά δεν βγαίνουν τα κουκιά; Αν ανοίξουμε όλοι όλα αυτά που λέμε να ανοίξουμε θα πρέπει να μαζεύουμε και περαστικούς για να πιούμε έστω τα μισά. Λίγο κράτει και λίγη οργάνωση. Εγώ πάντως κάτι θα ανοίξω, έχει περάσει ήδη πάνω από ένας μήνας από τα γενέθλιά μου.

Μαρέσεις φίλε Wisdom ;););) .

Πάλι κράτει κάνατε παιδάκια μου....................... :lol::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Για αποφυγή αμφιβολιών τα γράφω με χρονολογική σειρά δοκιμής:

1. Talisker 10

2. Lagavulin 16

3. Ginkgo

4. Preludium 03

5. Glenmorangie Traditional

6. Tomatin 12

7. Bowmore Mariner

8. Balblair Vint.1997

9. Dalwhinnie 15

10. Glenmorangie Original 10

11. Arran 10 Anniversary

12. Glen Grant G&M

13. Tobermory 1972

14. Glenfiddich 12 (Caoran Reserve)

Για τα 1 και 2 δεν είμαι 100% βέβαιος (είναι εκτός σημειώσεων ασφαλώς) γιατί τα ήπιαμε ως εισαγωγή μαζί με τον Avaton μπας και τον μυήσουμε στα μυστικά των νησιωτικών ουίσκυ, αλλά στάθηκε αδύνατο, είναι ήδη ταγμένος ολορόσος δυστυχώς.

Όπως καταλαβαίνετε ο Tzanis φταίει που είχε ανοιχτό το μισό μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς λόγω έκτακτων γεγονότων εγώ δεν τα κατάφερα και όπως βλέπετε μόλις που μπόρεσα να επανέλθω ενεργός!!!

Συγνώμη

:unsure::( :( :( :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...