Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Νέα μέλη - συστηθείτε εδώ.


Recommended Posts

Και εγω που νομιζα οτι εβγαινε απο το ποπογραφος γιατι,δεν μπορω να πω,ως γνησιος πατογητευτης που ειμαι,διεκρινα οτι συνδυαζει μελι και τσιμεντο η εδρα σου,σιδερογλυκισμα ενα πραμα... :girl_pinkglassesf:

Και (απαντω στον Celtic) ,σιγα μην μιλαγα εγω για ισιομαλλογενη αποσταγματα... :whistle3: μια δυο φρασουλες μοναχα και αυτες σε τροχαδην περιπτυξη... :to_pick_ones_nose_eat:

Link to comment
Share on other sites

Να συστηθώ και εγώ παιδιά, Γιάννης, Οικονομολόγος, ετών 50.

Μετά τα Black Label & jameson ,είπα να περάσω και εγώ στον κόσμο του Single Malt.

Όχι βέβαια ότι δεν είχα δοκιμάσει (Glenfiddich,Dalwinnie,Glenrothes…) Τώρα όμως είπα να βουτήξω στα πιο βαθιά.

Μια πρώτη έφοδος για λίγο πιο ψαγμένα πράγματα περιλαμβάνει Ancnoc 12,Macallan fine Oak 12, Higland Park 12, Yamazaki 10 (ιδιαίτερη εμμονή) και ένα Aberlour 15άρι. Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις για την κλίμακα των δοκιμών (από πού ξεκινάμε και πως ανεβαίνουμε) καθώς και για άλλες πιο αξιόλογες και πιο κατάλληλες ετικέτες. Ένα Old Pulteney 12αρι π.χ. πιστεύω ότι θα πρέπει να είναι στις επόμενες κινήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα Γιάννη.

Όσοι ευτυχείς περάσαμε στον θαυμαστό κόσμο των malts δεν σημαίνει οτι αφήνουμε και τα καλά blended στην απ'έξω. Απο την οικογένεια αυτού που ....ακόμα περπατάει δοκίμασε (αν δεν τό'χεις κάνει ήδη) και τα Gold-Blue, όπως και το Jameson 12 yo και αν θέλεις και κατι ακόμα πιο ψαγμένο σε καλό blend, ψάξε το ιαπωνικό Hibiki.

Σε single malt, σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου, πιστεύω οτι πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίσεις και τα Glenfarclas, Dalmore, Mortlach, Balvenie, Glendronach και τα sherried Macallan. To Οld Pulteney θαλασσίζει κάπως και δεν βλέπω να τείνεις προς τα εκεί μιας και δεν αναφέρεις καθόλου τους κλασσικούς εκπρόσωπους του είδους (Talisker, Bowmore, Lagavulin κλπ) οπότε πρόσεξε μην απογοητευτείς. Άν έχεις κατασταλάξει όμως στο Old Pulteney ως μια από τις επόμενες επιλογές και μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω, πάρε το 17 y.o.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα Γιάννη.

Όσοι ευτυχείς περάσαμε στον θαυμαστό κόσμο των malts δεν σημαίνει οτι αφήνουμε και τα καλά blended στην απ'έξω. Απο την οικογένεια αυτού που ....ακόμα περπατάει δοκίμασε (αν δεν τό'χεις κάνει ήδη) και τα Gold-Blue, όπως και το Jameson 12 yo και αν θέλεις και κατι ακόμα πιο ψαγμένο σε καλό blend, ψάξε το ιαπωνικό Hibiki.

Σε single malt, σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου, πιστεύω οτι πρέπει οπωσδήποτε να γνωρίσεις και τα Glenfarclas, Dalmore, Mortlach, Balvenie, Glendronach και τα sherried Macallan. To Οld Pulteney θαλασσίζει κάπως και δεν βλέπω να τείνεις προς τα εκεί μιας και δεν αναφέρεις καθόλου τους κλασσικούς εκπρόσωπους του είδους (Talisker, Bowmore, Lagavulin κλπ) οπότε πρόσεξε μην απογοητευτείς. Άν έχεις κατασταλάξει όμως στο Old Pulteney ως μια από τις επόμενες επιλογές και μπορείς να διαθέσεις κάτι παραπάνω, πάρε το 17 y.o.

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, καταγράφονται και συνεχίζουμε την αναζήτηση πάντα με γνώμονα το οικονομικό, γιατί το σπορ είναι και λίγο ακριβό :sad1: :sad1: Εννοείται οτι το Jameson και το Black υπάρχουν πάντα στην κάβα μου

Link to comment
Share on other sites

Giannis_L καλωσήρθες και από εμένα.

Νομίζω ότι θα έπρεπε να προσθέσεις στην συλλογή του Γιάννη του περιπατητή και το Double Black.

Κατά τα άλλα, με καλύπτει ο Celtic απόλυτα και νομίζω ότι το προφίλ σου δεν είναι "καπνιστό".

Αν παρόλα αυτά θέλεις κάτι που να μυρίζει τύρφη, κάπνα και ιώδιο, το old time classic Lagavulin 16 είναι υποχρεωτικό. Θα έλεγα να ανέβεις λίγο στο Highland Park και να πας στο 18 y.o. και αν θέλεις κάτι που να είναι στα δικά μου γούστα, ψάξε να βρεις το Bruichladdich 16 y.o. Bourbon Cask το οποίο είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

(Μια παρατήρηση μήπως υπάρχουν πολλά νήματα με το ίδιο θέμα; )

αυτό είναι αλήθεια, αλλά τουλάχιστον τα έχω συγκεντρώσει πλέον όλα κάτω από την "ομπρέλα" των νέων μελών όπως ίσως είδες (ανοίχτηκε ξεχωριστή νέα κατηγορία στο φόρουμ), και εκτός αυτού έχω κάνει ένα σωρό συγχωνεύσεις διαφορετικών posts με το ίδιο θέμα.

Και με την ευκαιρία, να παρακαλέσω τα νέα μέλη που γράφονται, να δημοσιεύουν σε αυτό το θέμα αρχικά μόνο μια αυτοπαρουσίαση και την όποια σχέση τους με το αντικείμενο. Για ερωτήσεις, συμβουλές, προτάσεις, και οτιδήποτε άλλο υπάρχουν οι ανάλογες κατηγορίες/θέματα στο φόρουμ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια κι απο μενα,ονομαζομαι Κων/νος και μενω στη θεσσαλονικη.

Εγω δεν ειμαι καιρο στον κοσμο του Μαλτ (ξεκινησα να πινω το συγκεκριμενο ειδος τα τελευταια 2 χρονια) αλλα απο τοτε εχω κολλησει.

Ψαχνομαι αρκετα μεσω ιντερνετ και μαγαζιων (καβες) αλλα συνηθως παραγγελνω απο εξωτερικο λογο του οτι στην Ελλαδα και ακομη περισσοτερο στη θεσσαλονικη δεν εχουμε πολλες επιλογες στο τι θα βρουμε για να πιουμε.

Ελπιζω να μαθω αρκετα πραγματα απο τους παλαιοτερους εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες Κωνσταντίνε σίγουρα θα βρείς πληθώρα πληροφοριών και γνώσεων στο forum

αλλα ακόμα καλύτερα μια παρέα με πολύ μεράκι και αρκετή τρελα για το αγαπημένο μας ποτό.

Όσο για τα της Θεσσαλονίκης θα σε πληροφορήσουν οι πιο αρμόδιοι και εντόπιοι

αλλα έχω την εντύπωση ότι έχει κάποιες καλές επιλογές

καλά Χριστούγεννα :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ παιδια για το καλωσορισμα,τα συγκεκριμενα μαγαζια τα γνωριζω και αγοραζω και συχνα απο εκει μιας και εχουν μεγαλη ποικιλια σε σχεση με αλλα μαγαζια στη πολη,και ειναι και αρκετα φθηνοτερα σε σχεση με τα αλλα.Καλα χριστουγεννα και υγεια σε ολους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι ο Τάσος και πρόσφατα ανακάλυψα αυτό το forum, καθώς έψαχνα για πληροφορίες σχετικές με διάφορα ουίσκι. Όσον αφορά τον εαυτό μου, βγαίνοντας χρόνια πριν ,φρόντισα και δοκίμασα σχεδόν όλα τα ποτά, αλλά μετά από ενδελεχή σκέψη και γεύση...έχω καταλήξει στο ουίσκι σαν το μόνο αξιόλογο, από τα βαριά, ποτό.

Απορίες σχετικά με μάρκες και άλλα τέτοια, σε άλλο topic. Θα τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλά και Καλός ήρθες στο forum Τάσο εδώ μέσα θα βρείς πλήθος πληροφοριών

αλλα πάνω από όλα μια παρέα φίλων που μοιράζονται την αγάπη τους για το ουίσκι :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Την καλημέρα μου στην παρέα σας. Ονομάζομαι Δημήτρης και θα έχουμε πιστεύω πολλά να πούμε στη συνέχεια, σχόλια, απόψεις κλπ, καθώς μένω Γερμανία. Δεν ξέρω και αν υπάρχει άλλο μέλος απο Γερμανία στην παρέα, όσο έχω ψάξει δεν έχω βρεί. Για μένα θα πώ πως, δεν είμαι απο τους πιο ειδικούς στον χώρο του ουίσκι και δε του μάλτ και ψάχνοντας γενικότερα βρήκα τη σελίδα σας, την οποία παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά εδώ και τρείς περίπου μήνες. Χρόνια τώρα έπινα τα εμπορικά ουίσκι με προτίμηση τα Ιρλανδικά και αποφάσισα να ασχοληθώ, να μάθω και να δοκιμάσω τα πιο "άγνωστα" για το ευρύ κοινό, συλλέγοντας παράλληλα και καλές φιάλες. (ελπίζω να με συγχωρήσει μέλος του φόρουμ για το παράπτωμα της συλλογής....ο celtic αν δεν κάνω λάθος :rolleyes: )

Για να μη μακρυγορώ, είμαι πλέον φάν του Ardbeg το οποίο και εξημνώ με το όνομα μου ανάποδα και όσο και αν χάρηκαν οι φίλοι της νήσου, αγαπημένο είναι και το Balvenie!

Για όποιες πληροφορίες χρειαστείτε σχετικά με την αγορά στη χώρα της Μέρκελ, εδώ είμαστε....

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλά και καλώς ήρθες φιλε Δημήτρη χαίρομαι πολύ που τελικά αποφάσισες να γίνεις μέλος της παρέας μας.

Νομίζω ότι είσαι το πρώτο μέλος από Γερμανία όσο τα περί συλλεκτών όλοι μας είμαστε λίγο πολύ ακόμα και ο Κέλτης. Τέλος αν ταξιδεύεις συχνά ψάξε το Balvenie 17 Peated Cask από τα Duty Free θα σε εντυπωσιάσει ο συνδυασμός

Happy malting :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και χρόνια σας πολλά. Ναι, Uisge-Beatha, είμαι απο αυτούς που ταξιδεύουν συχνά! Έχει κανα μήνα που πήγα Ιρλανδία -για δεύτερη φορά- και φυσικά έχω ταξιδέψει και Σκωτία. Όπως είπα και στο καλωσόρισμά μου, πιστεύω έχουμε να πούμε πολλά, να ανταλλάξουμε απόψεις και εντυπώσεις. Αυτο που δεν είπα και πρέπει να σας πώ, είναι πως χαίρομαι που βρήκα μια τέτοια "άρρωστη" και έμπειρη παρέα στον κόσμο του μάλτ και όχι μόνο, απο την οποία μόνο να μάθει μπορεί κανείς. Μπαίνω και σε γερμανικά φόρουμ, αλλά εδώ που τα λέμε....τι να κλ@σει ρε ο Φρίτς μπροστά στον νούμερο ένα ουισκοκαταναλωτή του κόσμου! Πραγματικά και χωρίς ίχνος εντυπωσιασμού, οι γνώσεις σας είναι τεράστιες με αυτά που διαβάζω!

Παραδόξως και ενώ κρατώ λίστα για τις μελλοντικές αγορές μου, σε όλα τα Balvenie που έχω και στις καλύτερες τιμές που θα μπορούσε να βρεί κανείς, στο 17 Peated δεν έχω τιμή! Μάλλον δεν το βρήκα ακόμα και μ άνοιξες δουλειά! Θα ενημερώσω συντόμως....

Link to comment
Share on other sites

:laugh4: σε έβαλα στην πρίζα αλλα αξίζει πραγματικά αν περνάς από Λονδίνο ψάξε το στα World of Whiskies £57

(και αν ποτε πετάς από Terminal 5 ενημέρωσε με μπορεί να σε ξεναγήσω προσωπικά στο WoW)

για την ώρα δες τη έχει γράψει ο κατεξοχήν Balvenie fun της παρέας :drinks:

ενα μεγαλο ευχαριστω στον U B για το δειγματακι!!!!

δεν κρατηθηκα να το δοκιμασω...

πρωτα επιδιορθωσα την επενδυση στο φλασκακι και μετα ανοιξα το καπακι.

στην πρωτη μυρωδια δηλωσα κατι μεταξυ mortlach-bunna.

τωρα στο σπιτι εχω μεινει αναυδος....

αλλη μυτη,και δεν χανω χρονο αλλα γεμιζω το ποτηρι.

WTF !!!! το φλασκι ειναι γεματο μεχρι πανω,μπολικη ποσοτητα εβαλε ο φιλος!!

αρχιζω με το χρωμα του που με παραπεμπει σε σπιτικο ροζε κρασι,

χρυσοκοκκινος χαλκος.

στη μυτη αρχιζω να τρελαινομαι,οταν δεχομαι νοτες γνωστες,πορτοκαλια,μανταρινια,βερυκοκα,μελι,εντονα τα πιπερια,βανιλιες,τυρφη,φυλλοχωμα,καβουρδισμενος καφες.

ενταση στους βαθμους.το αντιλαμβανομαι περιπου στους 48 με 50.σπιρτοζικο

με τις γλυκες νοτες να ξεφευγουν απο το ποτηρι μεθυστικα......

η πρωτη γουλια,πλυμμυριζει τον ουρανισκο και τη γλωσσα,καθως εντονα ελαιωδες

με ολα τα παραπανω και στη γλωσσα,αλλα με ενα πρωτογνωρο αλλα και συναμα γνωστο τσαμπουκα τρωω την πρωτη σφαλιαρα!!!!!!!!

τι στο διαολο ειναι αυτο???

το ξερω, ειναι γνωστο, ο χαρακτηρας του ειναι καθαρα μεταξυ spey kai highlands.

βαζω στοιχημα οτι δοκιμαζω ενα glenfarclas,καποιο heritage ισως,αλλα c/s.

δυναμη και τσαμπουκας του 105 με τις χαρακτηριστικες νοτες του.

απο την αλλη κατι με τρωει....

το χρωμα του μου φερνει ουισκυ τελειωμενο σε port pipes.

τα αρωματα του μου θυμιζουν εντονα balvenie 25.(οποιος το εχει δοκιμασει δεν το ξεχναει ποτε).

απο την αλλη εχω δοκιμασει σχεδον ολα τα balvenie της σειρας,και αυτο εχει κατι το διαφορετικο.

ο τσαμπουκας του μονο διπλα στο 105 στεκεται.

επιγευση????

εντονα τα γλυκα εσπεριδοειδη του,δεν σβηνει απο το στομα η δυναμη του με τιποτα.

πιπερια και μπαχαρια σε καινε,σε παιδευουν,σε ταξιδευουν για πολλη ωρα.

αποφασιζω,καταληγω στην αποψη μου,

δεν μπορει να πεσω εξω.

spey & highlands - balvenie c/s &glenfarclas c/s 48-50%

και μπαινω στο τρυπακι,παιρνω τον U B τηλ και του μεταφερω ολα αυτα που εγραψα.

και τι μου λεει?

το νεο 17 yo balvenie peated 48,7%

και μενω κοκκαλο....τετοια δυναμη,τετοια ενταση,τοσο ελαιωδες και φρουτενιο.

τελειωμενο σε βαρελια που εχει ωριμασει peated whisky.

αυτο το ουισκυ θα δυσκολεψει πολλους!!!!!θελει συκωτια λεμε.....

Link to comment
Share on other sites

Επανήρθα Δημήτριος! Μετά απο ένα γρήγορο ψάξιμο στα γνωστά μαγαζιά που ψωνίζω online, το βρήκα στα περισσότερα στα 99,50 ευρώ να μου έρθει στο σπίτι. Μάλλον δεν του είχα δώσει και τόση σημασία, όπως αποδείχτηκε τελικά :secret: Αν το παραγγείλω απο Αγγλία με τη μεταφορά θα μου βγεί στα 90 ευρώ. Μήπως να το χτυπήσω τώρα γιατι φαίνεται σαν limited edition, η κάνω λάθος;

Για τον Tomy τι να πω; Τα έχω διαβάσει σχεδόν τα περισσότερα ποστ του εδώ μέσα και έχω μείνει άλλλαλος...που λέμε και εμείς εξ Σαλόνικα, καθώς βόρειος. Και μιας και θα μας ακούσει, έχω βρει το "Rose δεύτερη έκδοση στα 498 ευρώ. Είναι καλή τιμή; Είδα ότι το χτύπησε ο ίδιος. Φυσικά στο ebay κατά καιρούς έχει φύγει μέχρι και 268 ευρώ!!! Μην τρελαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Είναι limited αλλα αντέχει ακόμα για αρκετό καιρώ οποτε μην αγχώνεσαι

όσο για το ebay αστο καλύτερα γιατί πας για μαλλί και βγαίνεις κουρεμένος

Link to comment
Share on other sites

Τάσο (Stargazer) και Δημήτρη (Gedbra) καλώς ήρθατε κι από μένα !!!

Χαίρομαι που ξεκινήσατε δυναμικά και ελπίζω να τα λέμε συχνά από δω μέσα.

Και με την ευκαιρία, να παρακαλέσω τα νέα μέλη που γράφονται, να δημοσιεύουν σε αυτό το θέμα αρχικά μόνο μια αυτοπαρουσίαση και την όποια σχέση τους με το αντικείμενο. Για ερωτήσεις, συμβουλές, προτάσεις, και οτιδήποτε άλλο υπάρχουν οι ανάλογες κατηγορίες/θέματα στο φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...