Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Ερωτήσεις για συγκεκριμένες εμφιαλώσεις και αγορές


Recommended Posts

11 hours ago, gebdra said:

Χωρίς κουτί χάνεις πολλά περισσότερα απο 100€. 50% δε νομίζω αλλά ένα 30% σίγουρα. Πιο απλά εκεί που θα το έδινες 1000€ με κουτί θα πάρεις 700 τώρα. Παράδειγμα έφερα. Εκεί πάιζεις με κουτί, 1100-1300. Μην κοιτάς ποτέ τα μαγαζιά, μέγα λάθος! Απο κει και μετά σίγουρα η τιμή του σταδιακά θα ανεβαίνει. Μιλάμε για ένα απο τα κορυφαία αποστακτήρια και μια απο τις δυνατότερες φιάλες του. Για μένα αν δεν είσαι συλλέκτης, ή συχνός πότης και χρειάζεσαι τα λεφτά, κάνε πέτρα την καρδιά. Πρόσεχε μόνο αν σκεφτείς να το πουλήσεις να πάρεις καθαρά τουλάχιστον 800 ανάλογα που θα το δώσεις, κρατήσεις κλπ. Αν έχεις υπομονή και παίξεις έξυπνα, μπορείς να πιάσεις μέχρι 900. Καλή επιλογή σου εύχομαι.

Ίσως πριν κάτι μήνες να είχες δικια αλλα τώρα με το Lagavulin 25 Anniversary σε αυτές τοις τιμές ο μέσος συλλέκτης θα ρίξει βάρος στο 25. Όσο για το "έως -50%" έχει σχέση ποιος το αγοράζει αν είναι συλλέκτης τον ενδιαφέρει απόλυτα το κουτί αν είναι πότης  τον ενδιαφέρει η καλή τιμή...
Όλα βεβαια είναι σχετικά απλά καλο είναι ο φίλος μας να υπολογίζει στην τιμή της αγορά και να ελπίζει στην καλύτερη:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Μέτα από περιπλάνηση στο eshop ελληνικής κάβας βρήκα δύο μπουκάλια που μου κίνησαν τη προσοχή.

Pinwinnie Royale Deluxe Blended Scotch Whisky 1.0l 43% vol

Usquaebach 15 Year Old Blended Malt Scotch Whisky 43% vol

Μέτα από μία (μικρή είναι η αλήθεια) έρευνα είδα ότι μάλλον οι τιμές ήταν καλές και μιας και έρχονται και oi γιορτές, τα αγόρασα (παρορμητικά)

Εχει κανείς καποια άποψη ...Για το Pinwinnie κατάλαβα ΄τι δεν παράγεται πλεον ,αλλά το περίεργο είναι ότι στον ιστό δεν βρίσκω 43%

2.jpg

1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα μόνο μια μινιατούρα στους 43%.

Μόνο το 12 y.o. βγαίνει στους 43%. Επίσης μου κάνει εντύπωση η άριστη κατάσταση της ετικέτας αλλά και τα 2-3 νερά που κάνει (ξεκόλλημα σε 2-3 σημεία). Δεν λέω κάτι αλλά θα έπρεπε να υπάρχει έστω μία φωτό. Καλό θα είναι να ρωτήσεις την enotria (από εκεί δεν το πήρες) την χώρα προέλευσης και αν έχει και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, pavlos5 said:

είδα ότι μάλλον οι τιμές ήταν καλές και μιας και έρχονται και oi γιορτές, τα αγόρασα (παρορμητικά)

Εχει κανείς καποια άποψη ...Για το Pinwinnie κατάλαβα ΄τι δεν παράγεται πλεον ,αλλά το περίεργο είναι ότι στον ιστό δεν βρίσκω 43%

Το Pinwinnie το έχω και γω κλειστό στη συλλογή, δεν το πήρα για να το πιω, μου άρεσε το 'κέλτικο' παρουσιαστικό του και ήταν επίσης παρορμητική αγορά που έγινε κάπου, κάποτε....

Τα usquaebach είναι άλλη μεγάλη ιστορία...Το δικό σου είναι το πλακέ έτσι; (Γιατί υπήρχε και το στρογγυλό πράσινο θολό μπουκάλι)

Link to comment
Share on other sites

Το μπουκάλι του usquaebach είναι κοντό στρογγυλό (σαν stathisla)

Να είστε καλά για τις πληροφορίες, αν τελικά δεν αξίζει και πολλά το Pinwinnie θα το ανοίξω καμιά μέρα που θα έχω πολύ κόσμο (είναι και λίτρο).

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, pavlos5 said:

οι τιμές ήταν καλές και μιας και έρχονται και oi γιορτές, τα αγόρασα (παρορμητικά)

Εχει κανείς καποια άποψη ...Για το Pinwinnie κατάλαβα ΄τι δεν παράγεται πλεον

φίλε pavlos5 με το "οι τιμές ήταν καλές και ότι δεν παράγεται πια" καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι κάτι σαν τα παρακάτω μπουκάλια από τα 70s και 80s:

 
γνώμη μου είναι πως το μπουκάλι σου δεν είναι original των 70s και 80s αλλα πρόσφατη έκδοση πιθανότατα για την αγορά της Νότιας Αμερικής ( συνηθίζεται η αναβίωση παλαιών brands για regional markets), δεν ξέρω αν ακόμα ανήκει στην Inver House (στην σελίδα τους δεν εμφανίζεται η μάρκα αλλά στην σελίδα της SWA είναι ακόμα στον φάκελο της Inver House οπότε κάποιος δεν έχει ανανέωσει την ιστοσελίδα τούς) η έχουν πουλήσει την μάρκα σε κάποιον άλλον.
Το συμπέρασμα μου το έβγαλα με βάση τις 3 φωτογραφίες που ποσταρες: 1) η ετικέτες και το κουτί είναι σε εξαιρετική κατάσταση για να είναι έστω από το 1980ς
2) τα Πορτογαλικα τα οποία είναι τυπωμενα στις ετικέτες αποδεικνύουν ότι πρόκειται για regional bottling κάτι που δεν θα γινόταν το 70s και το 80s
3) η οπίσθια ετικέτα έχει γραμμικο κώδικα  (barcode) που ακόμα και για τα 80ς ήταν πολύ σπάνιο φαινόμενο για ουίσκι 
 
 
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Uisge-Beatha said:

φίλε pavlos5 με το "οι τιμές ήταν καλές και ότι δεν παράγεται πια" καταλαβαίνω ότι σκέφτεσαι κάτι σαν τα παρακάτω μπουκάλια από τα 70s και 80s:

 
γνώμη μου είναι πως το μπουκάλι σου δεν είναι original των 70s και 80s αλλα πρόσφατη έκδοση πιθανότατα για την αγορά της Νότιας Αμερικής ( συνηθίζεται η αναβίωση παλαιών brands για regional markets), δεν ξέρω αν ακόμα ανήκει στην Inver House (στην σελίδα τους δεν εμφανίζεται η μάρκα αλλά στην σελίδα της SWA είναι ακόμα στον φάκελο της Inver House οπότε κάποιος δεν έχει ανανέωσει την ιστοσελίδα τούς) η έχουν πουλήσει την μάρκα σε κάποιον άλλον.
Το συμπέρασμα μου το έβγαλα με βάση τις 3 φωτογραφίες που ποσταρες: 1) η ετικέτες και το κουτί είναι σε εξαιρετική κατάσταση για να είναι έστω από το 1980ς
2) τα Πορτογαλικα τα οποία είναι τυπωμενα στις ετικέτες αποδεικνύουν ότι πρόκειται για regional bottling κάτι που δεν θα γινόταν το 70s και το 80s
3) η οπίσθια ετικέτα έχει γραμμικο κώδικα  (barcode) που ακόμα και για τα 80ς ήταν πολύ σπάνιο φαινόμενο για ουίσκι 
 
 

Σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου...Ελπίζω τουλάχιστον να πίνεται και να μην έχει τσάι μέσα...

Οπως προείπα γιορτές έρχονται θα το σερβίρω σε κάτι φιλαράκια.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, thanasist said:

50 ευρώ????

Το είχε μέχρι πρότινος μια κάβα Καλλιθέα 15-20 αν θυμάμαι καλά!

για το Pinwinnie μιλάμε? Ρε Pavlos5 δεν ήξερες, δεν ρώταγες;;;

Link to comment
Share on other sites

 

3 minutes ago, pavlos5 said:

έλα ντε? ...τουλάχιστον πίνεται?

έχε καμια κόκα κόλα stand by καλού κακού:lol::tongue:

για τα original ακούγονται γενικά καλά σχόλια τώρα αυτή η αναβίωση ποιος ξέρει...:unknw:

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Uisge-Beatha said:

 

έχε καμια κόκα κόλα stand by καλού κακού:lol::tongue:

για τα original ακούγονται γενικά καλά σχόλια τώρα αυτή η αναβίωση ποιος ξέρει...:unknw:

θα σας ενημερώσω πάραυτα... 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, pavlos5 said:

έλα ντε? ...τουλάχιστον πίνεται?

Δεν ξέρω άν πίνεται, αυτό που ξέρω είναι οτι με 50€ στο χέρι παίρνεις πολύ καλά whisky, όχι μόνο blended, και στην κατηγορία single malt ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

To λάθος που έκανες και που πολύ συχνά κάνουν αρκετοί, είναι να παραπλανάσαι από μία υπερβολική τιμή που έχει θέσει ένα κατάστημα που το κατατάσσει ως εξαιρετικά συλλεκτικό και ορίζει μια τιμή που έχει στο μυαλό του. Εν προκειμένω το Master of malt το είχε κάποια στιγμή κοντά 190 λίρες, ποσό που σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρίνεται στο περιεχόμενο της φιάλης, Τις περισσότερες φορές, τέτοια καταστήματα έχουν 1-2 φιάλες που τις βάζουν σε ότι τιμή να ναι και περιμένουν. Όλο και κάποιος θα τσιμπήσει. Παράλληλα, κάποιοι δικοί μας μαγαζάτορες φωστήρες χωρίς ιδιαίτερες ενδεχομένως γνώσεις, βλέπουν αυτές τις τιμές με ένα πρόχειρο ψάξιμο στο ίντερνετ και ανεβάζουν και οι ίδιοι τις τιμές τους θεωρώντας ότι παρά τη μικρή ποικιλία που διαθέτουνε , μπορεί να βγάλουνε μια περιουσία. Είναι δύσκολο να καταλάβουνε πολλοί από αυτούς ότι τα χρήματα στο εμπόριο δεν βγαίνουνε με αρπαχτές αλλά με το καλό όνομα και σωστή διαχρονικώς αντιμετώπιση του πελάτη. Έτσι βλέπω και την συγκεκριμένη κάβα απ' όπου το πήρες.

Παράλληλα, έχε υπ' όψη σου, και σου μιλάω από προσωπική πείρα, ότι δύσκολα πλέον θα βρεις σε eshop ελληνικό κάποια "ευκαιρία".

Αφού ανακάλυψες το site εδώ μπορείς και συμβουλές να πάρεις αλλά να δεις και συνδέσμους για πλατφόρμες όπου μπορείς να δεις την αξιολόγηση σχεδόν όλων των εμφιαλώσεων και αν αξίζουν ή όχι τα χρήματα που δίνεις.

Όντως, με 50 ευρώ, μπορείς ακόμα να αγοράσεις πολύ αξιόλογα ουίσκι είτε blend είτε malt

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanasist said:

Εν προκειμένω το Master of malt το είχε κάποια στιγμή κοντά 190 λίρες

δεν πρόκεται για το ίδιο ουίσκι. του pavlos5 δεν είναι 70s η 80s. Τώρα αν αξίζουν τα συγκεκριμένα του MM  τις τιμές τους είναι μια άλλη ιστορία

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
15 hours ago, hlias_gan said:

https://www.thewhiskyexchange.com/p/32453/highland-park-ice-17-year-old το έχει δοκιμάσει κανένας ; αξίζει για συλλόγη ;

 

Μπερδεμένη ερώτηση, και σε λάθος topic φίλε. Μολαταύτα, κρίνοντας από ξένα sites υπάρχουν πιο αξιόλογες εκδόσεις του αποστακτηρίου, και σε πιο χαμηλή τιμή.Για συλλογή περίεργων μπουκαλιών αξίζει....

Αυτα, και υπ'όψιν οτι το μήνυμα σου θα μεταφερθεί στο κατάλληλο μέρος του φόρουμ εν καιρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παραθέτω το παρακάτω άρθρο και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το Glen Marnoch 

https://www.google.gr/amp/www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/aldi-whisky-world-best-ranking-glen-marnoch-speyside-single-malt-scotch-glenlivet-a7896116.html%3famp

Ξέρουμε αν κυκλοφορεί στη Χώρα μας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ξεκαθαρίζουμε ότι ο εν λόγω διαγωνισμός έχει πολλές υποκατηγορίες και δεν είναι όπως τα παρουσιάζει το άρθρο (Πρόκειται άλλωστε για "διαφήμιση" με την μορφή "άρθρου" τα λεγόμενα infomercial)

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι το συγκεκριμένο ουίσκι είναι κακό αντιθέτως για καθημερινή χρήση ειδικά σαν house malt είναι μία χαρά.

Όσο για τα Aldi δυστυχώς στην Ελλάδα δεν πιάσανε έφαγαν μεγάλο πόλεμο από τα Lidl (κατ'εμέ το Lidl εχει χειρότερη ποιότητα από το Aldi) αλλά και ο κόσμος δεν σήκωνε και δεύτερο Γερμανικό σουπερμάρκετ. Εγώ στο Λονδίνο κάνω τα πιο πολλά ψώνια μου από τα Aldi και τα συνιστώ τα δε αλκοολούχα του είναι αρκετά καλά και φτηνά τα οποία βέβαια τα χρησιμοποιήσει σαν κράχτη για να τραβήξει κόσμο και στα υπόλοιπα προϊόντα 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, DMTK said:

Παραθέτω το παρακάτω άρθρο και θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το Glen Marnoch 

https://www.google.gr/amp/www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/aldi-whisky-world-best-ranking-glen-marnoch-speyside-single-malt-scotch-glenlivet-a7896116.html%3famp

Ξέρουμε αν κυκλοφορεί στη Χώρα μας;

Ουτε το γνωριζω το συγκεκριμενο whisky ουτε και μ'ενδιαφερει να το μαθω επειδη "κερδισε" μεταλλιο σε καποιο διαγωνισμο. Κανενα απολυτως προβλημα αν διατιθεται απο super market ή περιπτερο ή ζαχαροπλαστειο. Αυτο (οπως και καποια αλλα) μπορει να ειναι ποιοτικοτατα και εξαιρετικα στην σχεση τιμης/γευστικης αποδοσης. Μ'ενοχλει ομως αφανταστα το γεγονος οτι  διαφορα sites αλιευουν τετοιες "ειδησεις",τις εμποτιζουν με μπολικο κιτρινο χρωμα και τις πασαρουν βορά στο ακριτο και πεινασμενο για υπεραπλουστευση και εκουσια χειραγωγια κοινο...Στην περιπτωση μας η "Independent" και κατ'επεκταση το παγκοσμιο διαδικτυο πονταρει στην αγαπημενη αντιθεση φτηνου παντοπωλειου - ποιοτικου  malt whisky οποτε και χαλκευει την οποια τιμητικη διακριση μπερδευοντας διαφορετικες κατηγοριες,εστιαζει στην διαφορετικη κοστολογηση που ποναει την λαικη τσεπη,κοτσαρει και το γνωριμο Glenlivet για να αποδειξει το μεγεθος της νικης ενος ανισου αγωνος αλκοολουχων Δαυιδ-Γολιαθ...Για το δε Tomatin που αναφερει ως ετερο χρυσοφορο ,οσο και να εψαξα δεν το βρηκα...Μαλλον στην φαντασια τους προκειται ή/και στην αγωνια τους να μεταφερουν ταχιστα τα "νεα" σε ολους μας...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, sir mihas said:

Ουτε το γνωριζω το συγκεκριμενο whisky ουτε και μ'ενδιαφερει να το μαθω επειδη "κερδισε" μεταλλιο σε καποιο διαγωνισμο. Κανενα απολυτως προβλημα αν διατιθεται απο super market ή περιπτερο ή ζαχαροπλαστειο. Αυτο (οπως και καποια αλλα) μπορει να ειναι ποιοτικοτατα και εξαιρετικα στην σχεση τιμης/γευστικης αποδοσης. Μ'ενοχλει ομως αφανταστα το γεγονος οτι  διαφορα sites αλιευουν τετοιες "ειδησεις",τις εμποτιζουν με μπολικο κιτρινο χρωμα και τις πασαρουν βορά στο ακριτο και πεινασμενο για υπεραπλουστευση και εκουσια χειραγωγια κοινο...Στην περιπτωση μας η "Independent" και κατ'επεκταση το παγκοσμιο διαδικτυο πονταρει στην αγαπημενη αντιθεση φτηνου παντοπωλειου - ποιοτικου  malt whisky οποτε και χαλκευει την οποια τιμητικη διακριση μπερδευοντας διαφορετικες κατηγοριες,εστιαζει στην διαφορετικη κοστολογηση που ποναει την λαικη τσεπη,κοτσαρει και το γνωριμο Glenlivet για να αποδειξει το μεγεθος της νικης ενος ανισου αγωνος αλκοολουχων Δαυιδ-Γολιαθ...Για το δε Tomatin που αναφερει ως ετερο χρυσοφορο ,οσο και να εψαξα δεν το βρηκα...Μαλλον στην φαντασια τους προκειται ή/και στην αγωνια τους να μεταφερουν ταχιστα τα "νεα" σε ολους μας...

Είπαμε δεν πρόκειται για άρθρο αλλά για διαφήμιση. Και μια που με έβαλες στην πρίζα το έψαξα το Tomatin δεν ξέρω που το βρήκαν δεν αναφέρεται στην επίσημη λίστα του διαγωνισμού και βλέποντας και τους κριτές έβγαλα τα συμπεράσματα μου ;)

(Βάζω στοίχημα ότι παίζει να ξέρετε μόνο έναν κριτή και αυτόν από σπόντα)

Link to comment
Share on other sites

Με καλύψατε.

Πάντως το άρθρο μεταφέρθηκε και σε ελληνικά sites. 

Προσοχή: @Uisge-Beatha πρίν ανοίξεις το σύνδεσμο καλού κακού πάρε ένα υπογλώσσιο σε παρακαλώ :p

http://www.iefimerida.gr/news/356483/oyiski-ton-20-eyro-vraveytike-os-ena-apo-ta-kalytera-toy-kosmoy-eikona

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...