Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Distillery Newsletter


o_koulos

Recommended Posts

κανείς δεν μπορεί να σε κατηγορήσει ότι κάνεις κάτι ανήθικο

Πάλι καλά, γιατί κάτι τέτοιο πίστεψα προς στιγμήν ότι αφήνεται να εννοηθεί.

Επίσης νοιώθω λιγάκι ως ο newbie που του την πέφτουν γιατί δεν είδα ίδιες αντιδράσεις στην λογική(και ζητώ συγγνώμη που χρησιμοποιώ το όνομά του χωρίς την άδεια του,δεν έχω σκοπό δημιουργίας εντυπώσεων)του giorgos "ένα ανοίγω,ένα κρατάω,ένα πουλάω".

Link to comment
Share on other sites

Το Laphroaig ουσιαστικά σε αυτήν την γιορτή, ξεχνάει για λίγο την τιμολογιακή πολιτική του και κάνει ένα δώρο στους πιστούς φίλους του: μία πολύ καλή εμφιάλωση σε προσιτή τιμή. Μπορεί να μην πιστεύετε τίποτα από αυτά που γράφω, αλλά αυτή η ιδέα κρύβεται πίσω από αυτήν την ετήσια εμφιάλωση. Παλαιότερα οι εμφιαλώσεις ήταν με ηλικία, ενώ φέτος είναι η πρώτη φορά (αν δεν κάνω λάθος) που είναι NAS. Όταν λοιπόν το Laphroaig βλέπει ότι δίνει μια ευκαιρία σε όλους του επισκέπτες του Feis Isle και στους FOL, να αγοράσουν μια "καλή" και σχετικά limited εμφιάλωση, και αυτοί το πρώτο που κάνουν είναι να την μοσχοπουλήσουν στο e-bay, καλά θα κάνει με την σειρά του το αποστακτήριο να σταματήσει αυτές τις εμφιαλώσεις για να σταματήσει την εκμετάλευση. Υπό αυτό το πρίσμα, συμφωνώ με τον McChariz.

Σκέψου το εξής maltakia, αν το Laphroaig τιμολογούσε την εμφιάλωση 100 λίρες αντί για 40, τότε α) πάλι θα ξεπουλούσε (Laphroaig είσαι) και θα κρατούσε το κέρδος της μεταπώλησης εντός του αποστακτηρίου, β) κάποιοι από εμάς δεν θα αγοράζαμε, παρόλο που το θέλουμε για να το πιούμε και γ) οι καιροσκόποι-κερδοσκόποι δεν θα μπορούσαν να αγοράσουν πολλά καθώς το κέρδος τους εξαιτίας της υψηλής αρχικής τιμής θα ήταν αβέβαιο. Γι' αυτό, κατά την γνώμη μου πάντα, όταν βλέπουμε μια καλή κίνηση από τα αποστακτήρια, καλό θα είναι να μην την εκμεταλευόμαστε, καθώς μπορεί εξαιτίας αυτού να μην επαναληφθεί.

Παρόλο που θεωρώ ότι 40 λίρες για NAS Laphroaig δεν είναι και καμιά τρελή ευκαιρία!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης νοιώθω λιγάκι ως ο newbie που του την πέφτουν γιατί δεν είδα ίδιες αντιδράσεις στην λογική(και ζητώ συγγνώμη που χρησιμοποιώ το όνομά του χωρίς την άδεια του,δεν έχω σκοπό δημιουργίας εντυπώσεων)του giorgos "ένα ανοίγω,ένα κρατάω,ένα πουλάω".

Τι newbie ρε maltakia με 209 μηνύματα!!! Το οτί διαφωνεί κάποιος μαζί σου δεν σημαίνει ότι σου την πέφτει κιόλας. Η διαφορά με τον giorgos είναι ότι τον ξέρουμε πολύ καλύτερα και δεν τον παρεξηγούμε, λέει πολλά περί χρυσών κανόνων, τριών μπουκαλιών κτλ, αλλά λίγα κάνει. Κατά βάση, θέλει να ανοίξει και να πιεί ολόκληρη την συλλογή του, αλλά κρατιέται :tongue::lol::D .

Link to comment
Share on other sites

(και ζητώ συγγνώμη που χρησιμοποιώ το όνομά του χωρίς την άδεια του,δεν έχω σκοπό δημιουργίας εντυπώσεων)του giorgos "ένα ανοίγω,ένα κρατάω,ένα πουλάω".

No problem φίλε μου.

Τον χρυσό κανόνα των 3 που ανέφερα δεν τον εφάρμοσα στη συγκεκριμένη περίπτωση,αλλά δε σημαίνει πως δεν θα τον εφαρμόσω σε περίπτωση κατά την οποία βρω μια Super Super Super ευκαιρία και μάλιστα μπορεί να τον τροποποιήσω και να τον κάνω Κανόνα των τεσσάρων και των πέντε ακόμα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση επέλεξα μία φιάλη η οποία προορίζεται αρχικά προς συλλογή και από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς Theo πάντως ότι δεν έχει κανένα ιδιαίτερο screening στην αποδοχή μελών,γι'αυτό έχει φτάσει τους 300.000.

Κάτι σαν μέλος της Barcelona είσαι που είτε πάρεις είτε όχι πάλι άλλους τόσους φίλους θα έχει.

Εξήγησέ μου όμως που ακριβώς είναι το κακό από την στιγμή που υπάρχουν συλλέκτες διατεθημένοι να πληρώσουν παραπάνω και δεν κλέβω κανέναν,στο να πουλήσω ένα μπουκάλι αργότερα σε κάποιον.

Εξάλλου ελεύθερος είναι να το πάρει τώρα στις 40 λίρες,γιατί δεν το παίρνει;

Γιατί δεν ξέρει αν θα πάρει αξία.Αφήνει λοιπόν εμένα τον άσχετο να πάρω το ρίσκο(σιγά το ρίσκο 40 λίρες) και όταν δει ότι αποκτά συλλεκτικότητα το παίρνει από μένα(που δεν σκοπεύω να το κρατήσω αιώνια) στις 100 λίρες και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι.

Μα καλά τόσο προδωτική είναι αυτή η σκέψη μου.Πόσο μάλλον που θα πιω και ένα για πάρτη μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι newbie ρε maltakia με 209 μηνύματα!!! Το οτί διαφωνεί κάποιος μαζί σου δεν σημαίνει ότι σου την πέφτει κιόλας. Η διαφορά με τον giorgos είναι ότι τον ξέρουμε πολύ καλύτερα και δεν τον παρεξηγούμε, λέει πολλά περί χρυσών κανόνων, τριών μπουκαλιών κτλ, αλλά λίγα κάνει. Κατά βάση, θέλει να ανοίξει και να πιεί ολόκληρη την συλλογή του, αλλά κρατιέται :tongue::lol::D .

Τheo αν το κάνω κάποια μέρα αυτό να είσαι σίγουρος πως θα είσαι δίπλα μου ως συνπότης. :D:D:D

όπου <<αυτό>> βάλε αυτήν τηντρέλλα. :lol::tongue::D

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά με τον giorgos είναι ότι τον ξέρουμε πολύ καλύτερα και δεν τον παρεξηγούμε

Αυτό εννούσα με το newbie όχι με την αυστηρά forumίστικη έννοια του όρου.

Μην παρεξηγείται ότι λέω,μια οπτική του πράγματος που υφίσταται λέω και που θα δοκιμάσω πρώτη φορά με το "Cairdeas".

Ούτε έμπορος είμαι ούτε προδότης του Malt. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησέ μου όμως που ακριβώς είναι το κακό από την στιγμή που υπάρχουν συλλέκτες διατεθημένοι να πληρώσουν παραπάνω και δεν κλέβω κανέναν,στο να πουλήσω ένα μπουκάλι αργότερα σε κάποιον.

Όπως σοφά είπε ο McChariz, η υπόλοιπη συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί από κοντά κάποια στιγμή καθώς α) ο γραπτός λόγος δεν βοηθάει και β) εε δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε και σε όλα...!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

οι απαντήσεις που ψάχνετε, είναι στο ερώτημα γιατί συλλέγω, και όχι στο γιατί το κάθε αποστακτήριο βγάζει friends edition.

απο την στιγμή που ο theo [συγχωρέστε με οι υπόλοιποι μη συλλέκτες που δεν σας αναφέρω ονομαστικά] έχει πει ότι δεν τον ενδιαφέρει η συλλογή, καλά κάνει και δεν βλέπει κάτι καλό στην όλη φάση, πέρα του χαμηλού της τιμής [με το ερωτηματικό του κατα πόσο είναι χαμηλό οι 40 λίρες για NAS malt].

στο άλλο χέρι, οι συλλέκτες malt, [γενικά] απλά επίσης καλά κάνουν, και αγοράζουν 2-3 ή όσα μπορούν, με σκοπό και την πιθανή εμπορία, γιαυτό λέγονται και συλλέκτες!

τέλος οι συλλέκτες του αποστακτηρίου μόνο, [αν υπάρχουν ανάμεσα μας] απλά πιστεύω οτι σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνουν μόνο 1 ή 2 για την συλλογή τους, πρώτον γιατί ήδη ξέρουν αν αξίζει η όχι, και δεύτερον γιατι έχουν σαν σκοπό την συμπλήρωση της συλλογής, και όχι τον πλουτισμό, έχουν φύγει σε ανώτερο επίπεδο συλλογής [που και είναι το ποιο παρεξηγήσιμο και για μερικούς ακόμα και αρρωστημένο], που δεν τους αφορά πια το πουλάω, αλλά μόνο το αγοράζω!

[και που συνήθως μετά απο μερικά/αρκετά χρόνια οδηγεί της συλλογές αυτές στα χέρια κληρονόμων που τις σκοτώνουν χωρίς να ξέρουν, λέτε να δωρίσω την συλλογή μου απο JD στο Εθνικό Μουσείο :lol:]

Link to comment
Share on other sites

Maltakia, μη στεναχωριέσαι που σου την πέφτουν έτσι άγαρμπα οι "παλαιοί". Εγώ είμαι μαζί σου στο θέμα. Δεν έχω ασχοληθεί λόγω χρόνου, διάθεσης κλπ κλπ αλλά άν ήξερα να παίζω τα ebay και όλα αυτά τα σχετικά στα δάχτυλα μου, και ταυτόχρονα είχα μεγάλη οικονομική επιφάνεια, είμαι σίγουρος οτι θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά και μάλλον θα προχωρούσα κιόλας σε τέτοιες κινήσεις. Αλλά θα το έκανα σε μεγάλη κλίμακα, και σε στυλ επένδυσης. Άλλοι το κάνουν αλλού (χρηματιστήριο κλπ), εγώ θα έπαιζα στο γήπεδο που ξέρω. ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΚΛΙΜΑΚΑ όμως, επαναλαμβάνω και φυσικά πάντα ακολουθώντας τον κανόνα των "3" (και των "4", και των "5", ...). Και ξέρεις πόσο ρομαντικός είμαι και οτι αγαπώ τα αποστακτήρια McChariz.

O_κοulos, συμφωνώ απόλυτα, το έθεσες όπως ακριβώς είναι το πράγμα :good:

Ρε σεις !!!! για σταθείτε !!! άλλο ένα θέμα που διαφωνώ με τον Wisdom !!!! Aμάν, Wisdom πρέπει να πάμε σε γιατρό !!!!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε τί έχασα, λίγες ώρες ήμουν εκτός Forum και διαφωνήσατε με τον Maltakia, πράγμα που είναι γνωστό ότι έχω κατοχυρώσει ως δικαίωμα και νομικά, Σταματήστε γιατί θα μιλήσετε με την δικηγόρο μου.

Είναι όμως μια σειρά από πράγματα που θέλω να πω. Καταρχάς ήρθα με διάθεση να διαφωνήσω με τον maltakia. Αλλα υπάρχουν διάφορα ζητήματα εδώ, και το σκέφτηκα αρκετά πριν γράψω, (χωρίς να σημαίνει κάτι αυτό)

Το πρώτο φίλε είναι σε ποιούς το λες. Σκέψου μόνο αυτό και όλα τα άλλα εξηγούνται. Είμαστε μια παρέα που βασίζεται στην προσφορά. Φαίνεται ρομαντικό αλλά είναι η πραγματικότητα. Πρόσφατα σκέφτηκα τί έχω πίει λόγω παρέας και με έπιασε σύγκρυο σκεφτόμενος τί πρέπει να κάνω για να το ξεπληρώσω (Punto, ένα νεφρό και ίσως το συκώτι δεν φτάνει). Brora, Millburn 35, Breath of speyside, Springbank κτλ κτλ κτλ. Δεν στο λέω γιατί δεν το ξέρεις ή δεν το αναγνωρίζεις. Στο λεώ για να τονίσω το επιχείρημα. Σε αυτή την παρέα άνοιξε θέμα "κρατάω το ένα, πουλάω το άλλο". Καταλαβαίνεις τις αντιδράσεις λοιπόν και είναι αυτές ακριβώς που είναι γιατί δεν είσαι newbie. Και φυσικά εγώ προσωπικά είμαι απολύτος βέβαιος ότι τό ένα από τα δύο θα το άνοιγες σε εμάς ή ότι το δεύτερο θα το πουλούσες σε έναν από μας όσο ακριβώς το αγόρασες.

Πέρα από αυτό; Έχεις δίκιο. Τί σημαίνει φίλοι του τάδε αποστακτηρίου και πώς διαχωρίζεται από την εταιρία είναι ένα ζήτημα. Όπως και τί σημαίνει νόμοι της αγοράς, που τους υφιστάμεθα. Σε όλα είμαι πρόθυμος να δεχτώ ότι έχεις δίκιο. Το μόνο αντεπιχείρημα είναι το εξής:

Όχι σε εμάς. Όχι εδώ.

Και νομίζω ότι ουσιαστικά συμφωνείς.

(Και την μέρα τούτη, συμφώνησα και με τον Maltakia και με τον Wisdom, ο οποίος διαφώνησε με τον Celtic, ο οποίος διαφώνησε με τον McChariz! Ζούμε σε παράλληλο σύμπαν. Μένει μόνο να βγεί ο Sir ( ο οποίος ένας είναι) και να πεί ότι πιστεύει στην εγκράτια)

Link to comment
Share on other sites

Καλά ambu εσύ μάλλον πίνεις από το πρωι σήμερα.

Δηλαδή αν σου κάτσει το Black Bowmore και σου πω εγώ,"μα είμαι πολύ ρομαντικός και θυμάσαι που από Bowmore ξεκίνησες και φέρε να το πατώσουμε",θα κάτσεις να με ακούσεις και δεν θα το σπρώξεις να πάρεις 20 άλλους ουίσκαρους;

Τι πάει να πεί όχι εδώ;

Συζήτηση κάνουμε.Φαντάζομαι πως ο καθένας έχει δικαίωμα στο τι θα κεράσει,τι θα συμμετέχει και τι θα διαχειριστεί προσωπικά.

Εννοείται,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν θα έπιανα να βγάλω λεφτά από κανέναν από εσάς,αλλά το τι θα κάνει ο καθένας μας με τρίτους από εκεί και πέρα δεν νομίζω ούτε ότι είναι κατακριτέο ούτε ότι μας πέφτει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο και κλείνω.

Η σχέση είναι αμφίδρομη.Δηλαδή αφού δέχεσαι να δώσεις ένα αξιοσέβατο ποσό (γενικά μιλάω) για μια σπάνια ή εξαντλιμένη εμφιάλωση για πιο λόγο δεν δέχεσαι να πουλήσεις μια αντίστοιχη ;

Ή πιο απλά εφόσον αποδέχεσαι την συλλεκτικότητα κάποιων αντικειμένων αναγκαστικά θα αποδεχτείς και την αποτίμησή τους σε χρήμα.

Σε είχα για πολύ πιο ρεαλιστή τελικά από όσο είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι πως ο καθένας έχει δικαίωμα στο τι θα κεράσει,τι θα συμμετέχει και τι θα διαχειριστεί προσωπικά.

Εννοείται,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν θα έπιανα να βγάλω λεφτά από κανέναν από εσάς,αλλά το τι θα κάνει ο καθένας μας με τρίτους από εκεί και πέρα δεν νομίζω ούτε ότι είναι κατακριτέο ούτε ότι μας πέφτει λόγος

Προφανώς. Δεν διαφωνούμε σε κάτι. Το είπα και πιο πάνω.

Τι πάει να πεί όχι εδώ;

Συζήτηση κάνουμε

Ναι, αλλά τι θα πείς σε ποιον έχει σημασία. Μάλλον όμως διαφωνείς.

Δηλαδή αν σου κάτσει το Black Bowmore και σου πω εγώ,"μα είμαι πολύ ρομαντικός και θυμάσαι που από Bowmore ξεκίνησες και φέρε να το πατώσουμε",θα κάτσεις να με ακούσεις και δεν θα το σπρώξεις να πάρεις 20 άλλους ουίσκαρους;

Τι πάει να πεί όχι εδώ;

Ναι θα κάτσω να το πατώσουμε. Και αυτό στο είχα πεί όταν τρώγαμε και σουβλάκια μαζί πριν καμία εβδομάδα. Θα το αγόραζα; Όχι. Αν το κέρδιζα θα το έσφαζα για όλους μας; ΣΙ-ΓΟΥ-ΡΑ. Και το έχω ξαναπεί αυτό.

Καλά ambu εσύ μάλλον πίνεις από το πρωι σήμερα.

Μπα το πρωί δεν πίνω. Το βράδυ πίνω μόνο με παρέα ;):tongue::D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τι θα πείς σε ποιον έχει σημασία.

Δεν είναι αναγκαίο να είναι πάντα αρεστό στους άλλους αυτό που λες,αρκεί να είναι αυθεντικό.

Ασφαλώς και σέβομαι τις διαφωνίες σας επί του θέματος αλλά θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω και την άποψή μου,

:lol: :lol: :lol: :lol: κι όπως μου φωνάζει και η γυναίκα από το σαλόνι "πάλι πλακώνεστε; Σαν τα κοκκόρια κάνετε" :lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι.

Δεν είναι αναγκαίο να είναι πάντα αρεστό στους άλλους αυτό που λες,αρκεί να είναι αυθεντικό.

Σωστό. Συμφωνώ και εδώ.

Ασφαλώς και σέβομαι τις διαφωνίες σας επί του θέματος αλλά θα μου επιτρέψετε να διατηρήσω και την άποψή μου,

Έτσι συμβαίνει συνήθως.

Η σχέση είναι αμφίδρομη.Δηλαδή αφού δέχεσαι να δώσεις ένα αξιοσέβατο ποσό (γενικά μιλάω) για μια σπάνια ή εξαντλιμένη εμφιάλωση για πιο λόγο δεν δέχεσαι να πουλήσεις μια αντίστοιχη ;

Σωστό. Αλλά δεν έχει σχέση αυτό με αυτό που συζητάμε. Το θέμα μας είναι αν κάποια πράγματα τα βλέπεις ΜΟΝΟ ως θέματα αγοροπωλησίας και αν θεωρείς ότι κάτι του αξίζει να το αγοράσεις ή να το πουλήσεις. Άλλωστε, αν όλα τα πράγματα αξίζαν για όλους το ίδιο, δεν θα υπήρχε το ebay ;). Όπως είπα και πρίν, όμως, αυτά που λέμε τώρα παραβιάζουν ανοιχτές θύρες, γιατί από την αρχή είπα ότι η γνώμη μου είναι ότι κατά βάση έχεις δίκιο στο ...πωλητικό θέμα της κουβέντας.

Ή πιο απλά εφόσον αποδέχεσαι την συλλεκτικότητα κάποιων αντικειμένων αναγκαστικά θα αποδεχτείς και την αποτίμησή τους σε χρήμα.

Εδώ νομίζω κάνεις λάθος. Και πάλι λέω, άλλο κάτι να αξίζει ένα άλφα ποσό και να μην μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό, και άλλο να διαιωνίζεις την κατάσταση συμμετέχοντας στο να συνεχίσει να πωλείται τόσο. Είναι η διαφορά ανάμεσα στο "Το Black Bowmore κάνει 5000 Ε. Δεν θα το έπαιρνα ποτέ ακόμη και αν είχα τα χρηματα" σε αντιδιαστολή με "Το Black Bowmore κάνει 5000 Ε. Τώρα που μου το χάρισαν, θα το πουλήσω 5000 Ε για να αγοράσω μια μηχανή".

Σε είχα για πολύ πιο ρεαλιστή τελικά από όσο είσαι

Εδώ δεν κατάλαβα τί ακριβώς θες να πεις, αλλά δεν έχει και σημασία για τη συζήτηση.

ΥΓ: Για την σαλάτα του καίσαρα τελικά είχαμε και οι δύο άδικο.

ΥΓ2: Αν η γυναίκα σου μας ξανακάνει τόσο ωραία μεζεδάκια, εγώ θα μασάω δεν θα μιλάω :D :D ! Τους χαιρετισμούς μου!

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Για την σαλάτα του καίσαρα τελικά είχαμε και οι δύο άδικο.

Έχεις απόλυτο δίκιο.Το κοίταξα κι εγώ και πραγματικά είχαμε άδικο.Αλλά και τι να κάνεις εδώ με τα whisky ασχολούμαστε και πάλι άκρη δε βγάζουμε,που να μπλέξουμε με τις σαλάτες.

Επίσης που ξεκινήσαμε και που φτάσαμε πάλι.....

Link to comment
Share on other sites

έφερα το Laphroaig 40yo με 650ευρώ!!!!θα μπορούσα να πω ότι κόστισε 1000 και να ήμασταν όλοι χαρούμενοι!!!

Εδώ θέλω να σταθώ λίγο.

Σαφώς και είμαι χαρούμενος που θα δοκιμάσω ένα τόσο σπάνιο, μεγάλης ηλικίας και -υποθέτω- πάρα πολύ καλό peated malt, σε μια βραδυά με φίλους, γιορτάζοντας παράλληλα γιορτές-γενέθλια-γάμους μελών της παρέας, ανεξάρτητα του κόστους του.

ΔΕΝ είμαι όμως καθόλου χαρούμενος που είναι κάτι τόσο ακριβό (και το λέω αυτό για τα 650 ευρώ -πόσο μάλλον για τα 1000 !! - αναλογιζόμενος οτι το ποσό αυτό είναι "μεγάλη ευκαιρία" για αυτό το malt, με βάση αυτά που βλέπει κανείς κάνοντας μια πρόχειρη διαδικτυακή αναζήτηση).

Ήμαρτον ρε παιδιά, που έχουμε φτάσει?? Πόσες χιλιάδες νέοι πτυχιούχοι που μόλις ξεκίνησαν τον επαγγελματικό τους βίο θα εύχονταν να ξεκινούσαν με μισθό 1000 ευρώ αλήθεια????? Έχουμε καταλάβει οτι φτάσαμε σήμερα να θέλουμε 3 ευρώ (=1000δρχ!!!) για 1 κιλό ψωμί και 1 λίτρο γάλα?????????? Οτι μόλις χθες, το αργό πετρέλαιο ξεπέρασε τα 120 δολλάρια το βαρέλι?? Εντάξει, είναι ένα Laphroaig single malt που αποστάχθηκε 4 δεκαετίες πριν, και ωρίμασε σε βαρέλια της αποθήκης Νο τάδε δίπλα στην ακτή που σκάει το κύμα και όλα αυτά, αλλά ρε παιδιά, ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ 700ml ΟΥΙΣΚΥ !!!

Δεν θέλω να χαλάσω το κλίμα, ούτε βέβαια δεν αναγνωρίζω την καλή πρόθεση του McChariz (αλλοίμονο!!, με ξέρει και τον ξέρω άλλωστε), αλλά δεν μπορώ και να μην κάνω αυτές τις σκέψεις και να τις μοιραστώ μαζί σας.

Φυσικά αντιλαμβάνεται κανείς, οτι περιπτώσεις τύπου Black Bowmore, Ardbeg Double κλπ, άν έπεφταν στα χέρια μου θα κοιτούσα να τις "σκοτώσω" σε μεγαλοσυλλέκτες. Ε, ναι ρε μάγκες, αυτό δεν έχει να κάνει με ρομαντισμούς και τέτοια, είναι η πραγματικότητα. Ίσως μόνο άν ήμουν εργένης να το έβλεπα διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά όσο κι αν σκέφτομαι δεν μπορώ να αντιπαραθέσω τίποτα δίπλα στον συνολικό συλλογισμό σου όσον αφορά κόστη ζωής και το "πάθος" του συγκεκριμένου forum.Το μόνο που ίσως βάζω σαν σκέψη είναι ότι για μένα κάτι σημαίνει αυτή η μέρα όποτε μπορώ να ξοδέψω κάτι παραπάνω για να κάνω ένα κέφι μου.Άλλωστε όταν πας κάπου να γλεντήσεις ένα βράδυ πάλι "πεταμένα" λεφτά δεν είναι;

Βέβαια αν είχα απέναντί μου έναν φοιτητή όπως είπες που μόλις βγήκε στην αγορά εργασίας και παίρνει 650(κι αν τα παίρνει κι αυτά),ότι παπαρολογίες κι αν του έλεγα για 40 έτη ορίμανσης στο τέλος μάλλον θα εισέπρατα ένα ωραίο φάσκελο.

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι κανένας εφοπλιστής,ούτε καν μεγαλοαστός.Απλώς αποκτώντας πρόσφατα ένα πάθος με τα malt αποφάσισα να αλλάξω τα "κουμάντα" μου και να εξοικονομώ κάτι γι'αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι που συμφωνώ με τον Maltakia όταν λέει για νόμους της αγοράς. Είναι πολλά τα λεφτά! Επειδή όμως είμαι ακόμα εργένης, εγώ θα το έσφαζα το ΒΒ! :D:tongue:

Η πλάκα είναι ότι έχω την εντύπωση ότι όταν βγάζεις 1000Ε το μήνα είναι που εκτιμάς ένα whisky των 600.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι έχω την εντύπωση ότι όταν βγάζεις 1000Ε το μήνα είναι που εκτιμάς ένα whisky των 600.

Πρόσεξε,κανείς δεν είπε ότι δεν το εκτιμάει.Το αντίθετο μάλιστα.Απλώς ο Celtic έθεσε ένα προβλιματισμό ώστε το πάθος μας περί του αποστάγματος να μην μας κάνει να ξεχνάμε και τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας και να μην προσπαθούμε φέρνοντας ρομαντικά και συναισθηματικά παραδείγματα να αντιστρέψουμε την πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε,κανείς δεν είπε ότι δεν το εκτιμάει.

Πρόσεξα, γιατί μας τοποθετώ (ποιητική αδεία) σε αυτή την κατηγορία των μη-εκατομυριούχων.

Απλώς ο Celtic έθεσε ένα προβλιματισμό ώστε το πάθος μας περί του αποστάγματος να μην μας κάνει να ξεχνάμε και τι πραγματικά συμβαίνει γύρω μας και να μην προσπαθούμε φέρνοντας ρομαντικά και συναισθηματικά παραδείγματα να αντιστρέψουμε την πραγματικότητα.

Δεν νομίζω ότι χρειάζομαι εξήγηση του Post του Celtic, το κατάλαβα την πρώτη φορά από μόνος μου. Ευχαριστώ πάντως. :good:

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε ambu,έτοιμος να αρπαχτείς είσαι.

Απλώς μετέφερα τη σκέψη μου σε γραπτό,δεν είπα ότι δεν καταλαβαίνεις.Χαλάρωσε λιγάκι. :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά αντιλαμβάνεται κανείς, οτι περιπτώσεις τύπου Black Bowmore, Ardbeg Double κλπ, άν έπεφταν στα χέρια μου θα κοιτούσα να τις "σκοτώσω" σε μεγαλοσυλλέκτες. Ε, ναι ρε μάγκες, αυτό δεν έχει να κάνει με ρομαντισμούς και τέτοια, είναι η πραγματικότητα. Ίσως μόνο άν ήμουν εργένης να το έβλεπα διαφορετικά.

Τελικά είμαι μεγάλο κορόιδο που είπα ότι θα φέρω το νέο Ardbeg (αν έρθει μέχρι το καλοκαίρι) για να το πιούμε μαζί. "Σκότωσε" το βρε Theo σε κανέναν συλλέκτη και αγόρασε 2-3 άλλα μπουκαλάκια. Ρομαντισμοί, παρέα, ρεφενέδες, και ανοιχτά μπουκάλια, άσε μωρέ τώρα. Σκληρή πραγματικότητα.

Πριν απαντήσεις τσατισμένα, Celtic, εγώ (και οι περισσότεροι εδώ μέσα) ξέρω ότι δεν εννοείς αυτό, αλλά αν ξαναδιαβάσεις μια στιγμή την παράγραφο ΟΠΩΣ την έγραψες, θα δεις ότι αν δεν σε γνώριζα θα μπορούσα να νιώσω θιγμένος (αφού ξέρω ότι αν είχες κανένα πολύ ακριβό whisky που γουστάρεις - κανένα παλιό Ardbeg ή Laphroaig, κανένα πολύ παλιό Springbank - δεν θα κοιμόσουν τα βράδια μέχρι να έρθει η ώρα να το ανοίξεις και να το ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ με την παρέα). Είσαι εσύ σκληρός πραγματιστής; Που μόλις κατέβεις από το καράβι στο νησί (ένα είναι το νησί) θα πάρεις μια χούφτα χώμα για ενθύμιο (και αργότερα λίγη τύρφη από το Ardbeg KAI το Laphroaig). Που από τώρα ξέρεις σε ποιό εστιατόριο θα φας καπνιστές ρέγγες. Που γνωρίζεις τα μονοπάτια πίσω από τα αποστακτήρια, χωρίς να έχεις πατήσει το πόδι σου εκεί. Που φοβάσαι ότι δεν θα προλάβεις το ναυάγιο στο Bunna όρθιο. Που όταν δεις τον Kindalton Cross, μπορεί και να δακρύσεις από συγκίνηση. Άσε μεγάλε, και ξέρουμε τι ψυχούλα είσαι... ;):lol::D Τώρα βέβαια αν σου κάτσει κανένα παλιό Tomintoul (όσο παλιό μπορεί να είναι), μπορεί και να το πουλήσεις...σ'εμένα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...