Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Δημιουργία κάβας / γωνιάς συλλεκτη


Guest imallios

Recommended Posts

Guest imallios

Καλημέρα σε όλους τους ανώνυμους αλκοολικούς που ασχολούνται με το malt whisky.

Θα ήταν εύκολο, αν γνωρίζει κάποιος, να αναφέρει τα βασικά προαπαιτούμενα για να δημιουργήσει κανείς μία κάβα (εννοώ το έπιπλο) δηλ. ξύλο, θερμόμετρα, θερμοκρασία και γενικότερα τέτοιες πληροφορίες;

Αλλιώς να αρχίσουμε την αναζήτηση στο internet και να συγκεντρώσουμε υλικό. Πιστεύω ότι είναι υπεραπαραίτητο σε πολλούς μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Βρίσκομαι στη διαδικασία αναζήτησης επίπλου για να φιλοξενήσει τη συλλογή μου.

Το θέμα είναι φτιάχνουμε κάτι ή αγοράζουμε κανά 2 επιπλάκια έτοιμα?.

Η τζαμαρία πάντως είναι στανταράκι γιατί το swiffer πλέον έχει γίνει προέκταση του χεριού μου.

Με αρκετά από τα παιδιά από την παρέα είχα την ευκαιρία να πιούμε και κανά ποτηράκι σπίτι οπότε ξέρετε χώρους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στη διαδικασία αναζήτησης επίπλου για να φιλοξενήσει τη συλλογή μου.

Το θέμα είναι φτιάχνουμε κάτι ή αγοράζουμε κανά 2 επιπλάκια έτοιμα?.

Η τζαμαρία πάντως είναι στανταράκι γιατί το swiffer πλέον έχει γίνει προέκταση του χεριού μου.

Giorgos,σε βλεπω στο ΙΚΕΑ,στο τμημα με τις βιβλιοθηκες να ψαχνουμε παρεα .Εχω ρωτησει κανα δυο ξυλουργους για την κατασκευη καποιου επιπλου με σχετικες προδιαγραφες ασφαλειας,θεασης,συντηρησης κ.λ.π. και ,αφου πρωτα συνηλθαν απο την εκπληξη (δεν ειχαν ξαναακουσει για κατι αναλογο),οι τιμες που μου προτειναν για τις διαστασεις που ηθελα (και δεν μιλαμε για τιποτα κορυφαια υλικα) μ"εβγαλαν απο τα ρουχα μου και γυρισα σπιτι μου γυμνος.Μιλαμε για καποιες χιλιαδες ευρα που ,σε τελικη αναλυση ,δεν ειμαι σιγουρος οτι αξιζει και τον κοπο.Αν ζουσαμε σε επαυλεις με μπατλερς και προικισμενους κηπουρους θα ελεγα ναι,μαραγκουδιστικο επιπλο ομως στριμωγμενο στους τοιχους διαμερισματος :nea: Προσωπικα,οταν ερθει η ωρα μου(!) ,μαλλον προς τον σκανδιναβο με βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

τι να πώ, εγω έδωσα κάποια φράγκα και έφτιαξα έπιπλο για τα τζακ που τόσο αγαπάω [όχι για όλη την σειρά απλά για μερικές φιάλες που μου αρέσει και μου φτιάχνουν το κέφι οταν τις βλέπω]

τα υπόλοιπα [μαζί με κατι port ellen και τα family casks και τα everyday που μου αρέσει να τα πίνω] τα έχω χύμα στο πάτωμα για να μην έχω και πρόβλημα με σεισμούς.... λολ

οπότε ειναι καθαρά θέμα τι θές.

υπαρχει και το θέμα οτι εσείς δεν έχετε και αποθήκες στα διαμερίσματα, οπότε είναι ακομα ενας περιοριστικός παράγοντας........

Link to comment
Share on other sites

Aσχολείσαι νύχτα-μέρα με τη συλλογή σου, ξοδεύεις ποσά που θα μπορούσαν να σου προσφέρουν ένα σωρό άλλου είδους απολαύσεις, κάθεσαι και καμαρώνεις τα μπουκάλια στη σειρά, τα τραβάς βίντεο και φωτό να τα δείχνεις στους φίλους σου, θέλεις επιτέλους να τους προσφέρεις το "σπίτι" που τους ταιριάζει, που θα τους παρέχει ασφάλεια και συνάμα θα τονίζει την ιδαιτερότητα του καθενός, για όλη σου την υπόλοιπη ζωή υποθέτω......

........και κάθεσαι και μου μιλάς για Σουηδούς ποδηλάτες????? :nea:

ΥΓ Κομμάτι-κομμάτι, σιγά-σιγά, δεν είναι ανάγκη όπως λέει ο Sir να σου φύγει μια περιουσία μπαμ κι έξω. Και σωστή έρευνα αγοράς, τι διάολο, την κάνεις για τα ουίσκυ σου, δεν μπορείς να την κάνεις και για ένα έπιπλο?

Link to comment
Share on other sites

Κέλτη έχεις δίκαιο και εγώ προς την κατασκευή επίπλου με τζαμαρία στρέφομαι περισσότερο και ήδη έχω αρχίσει έρευνα αγοράς.

Όταν τελειώσουν οι εργασίες με το καλό και ασφαλιστούν τα μπουκάλια με τριπλές και τετραπλές κλειδαριές θα σας καλέσω όλους σπίτια μου ρεμάλια και για ορισμένους :devil: επιτήδειους :devil: θα κλειδώσω και πληκτρολόγια-ποντίκια ;) .

Link to comment
Share on other sites

Εχεις σκεφτει να χρησιμοποιησεις ξυλα απο φερετρα? Ειναι φτηνοτερα καθοτι μεταχειρισμενα και ο ιδιοκτητης δεν εχει απαιτησεις :pardon: ,δοκιμαζονται σε δυσκολες συνθηκες και τα περισσοτερα σε βγαζουν ....εεε,ασπροπροσωπο :pardon: ,εχουν ποτιστει με γηινες μυρωδιες που δενουν αρμονικα με τα μπουκαλια και αναδεικνυουν την πολυχρονη ωριμανση τους :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κέλτη έχεις δίκαιο και εγώ προς την κατασκευή επίπλου με τζαμαρία στρέφομαι περισσότερο και ήδη έχω αρχίσει έρευνα αγοράς.

Σου προτείνω να αρχίσεις να επισκέπτεσαι και τις κατα καιρούς εκθέσεις του κλάδου, συνήθως σου κάνουν καλή τιμή άν παραγγείλεις κάτι μέσω της έκθεσης, ή άν θες κάποιο κομμάτι που έχουν εκεί για επίδειξη (δύσκολο να βρεις ακριβώς στα μέτρα που θα το θες αλλά μπορεί να σου αρέσει ως στυλ και ως τιμή-ευκαιρία).

Σήμερα πήρε το μάτι μου διαφήμιση για την "ΕΚΘΕΣΗ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ" που γίνεται στον ΟΛΠ, ψάξτο λίγο, αγόρασε και κάνα σχετικό περιοδικό να πάρεις ιδέες. Άν δεν κάνω λάθος τέτοιου είδους εκθέσεις γίνονται 5-6 διαφορετικές κάθε χρόνο. Και υπάρχουν και οι μόνιμες μεγάλες εκθέσεις πολλών κατασκευαστών μαζί, όπως η "120", η άλλη στο Ρουφ, κλπ

Μπορεί να σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Καλή επιλογή.

ΥΓ Προχτές το βράδυ οδηγώντας στη Βάρης-Κορωπίου, είδα ένα τεράστιο κτήριο, μια μάρκα ξένη, δεν θυμάμαι τώρα, με τεράστια γράμματα, ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΕΠΙΠΛΩΝ και τέτοια, ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

το ιδανικό έπιπλο για μένα έχει ως εξής

ύψος οσο και ο τοίχος

2 [ή και 3] ράφια στην βάση κλειστό ντουλάπι, ώστε να αποτελλούν αποθηκευτικό χώρο [για διπλές φιάλες/αδεια κουτία, κτλ κτλ]

απο πάνω ράφια του 1 μέτρου μήκους, ώστε ανα μέτρο να μπορεί αν θέλουμε να έχουμε διαφορετικό ύψος ραφιού

γυαλί σκούρο [μεμβράνη που τοποθετείτε απο εμάς εύκολα], μπροστά

γυαλί ή καλύτερα ξύλο για τον πάτο στα ράφια

και κάπου κεντρικά χώρος για ανοικτά μπουκάλια και ποτήρια [glencairn]

ίσως και μια πατέντα με 2 ράφια με διαφορα 15 - 20 πόντους μπρος πίσω αν το έπιπλο/χώρος μας έχει αρκετό βάθος

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι, κατά τη δική μου άποψη πρέπει το έπιπλό σου να τηρει ορισμένες βασικές προυποθέσεις:

1.Να είναι στις διαστάσεις που εσύ θέλεις, άρα δεν πας εύκολα σε κάτι τυποποιημένο

2.Να είναι σταθερό και να εντέχει πολύ βάρος

3.Να είναι ταυτοχρονα εύκολο να λυθεί και να μεταφερθεί σε περίπτωση που αλλάξεις σπίτι, γιατί σίγουρα τα λεφτά για την κατασκευή του θα είναι αρκετά και ακόμα να έχει τη δυνατότητα να μικρύνει εάν χρειασθεί ή να μεγαλώσει(το τελευταίο το κρίνουν οι γυναίκες) .

Εκτός εάν είσαι τυχερός και βρεις κάτι που να σε καλύπτει στην αγορά ειδάλλως, βγάλε σχέδια και φτιάξε κάτι που ΑΠΟΛΥΤΑ θα σε ευχαριστεί και πάντα θα το χαζεύεις μαζί με τα μποκάλια σου.

Φιλική συμβουλή:

ΤΟ ΦΘΗΝΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή έχω περάσει από αυτό το στάδιο, έχω σχεδιάσει βιτρίνα γιά άλλο όμως λόγο, άμα θέλεις βρισκόμαστε είτε στο ένα σπίτι είτε στο άλλο και ανταλλάσουμε ......σκέψεις!!!tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ να ...ανταλλάξω σκέψεις μαζί σας, θα με πάρετε? :drinks::dribble:

Giorgos, καταρχήν πρέπει να φτιάξεις το έπιπλο θέτοντας ένα όριο στη συλλογη σου. Τί εννοώ? Θα πεις το έπιπλο θα χωράει πχ 200 μπουκάλια, μόλις αποκτήσεις το 201ο θα πρέπει να ανοίγεις ένα άλλο να μοιραστείς με τους φίλους σου. Καλό? :D

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ να ...ανταλλάξω σκέψεις μαζί σας, θα με πάρετε? drinks.gifdribble.gif

Giorgos, καταρχήν πρέπει να φτιάξεις το έπιπλο θέτοντας ένα όριο στη συλλογη σου. Τί εννοώ? Θα πεις το έπιπλο θα χωράει πχ 200 μπουκάλια, μόλις αποκτήσεις το 201ο θα πρέπει να ανοίγεις ένα άλλο να μοιραστείς με τους φίλους σου. Καλό? biggrin.gif

NAI και στα δύο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα,θα διοργανώσω μια βραδυά σπίτι όπου πίνοντας και ξαναπίνοντας θα . . . καταλήξουμε κάποτε,τι λέτε?.

όχι τίποτα πρέπει να δοκιμάσει η παρέα και το γλυκούλικο PC8 και περιμένει στην ουρά ένα Inchgower.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για όσους ενδιαφέρονται για τέτοια έπιπλα, στο ΙΚΕΑ υπάρχει μια πολύ καλή συλλογή από "παλαιού τύπου" έπιπλα (όχι σε τόσο λογικές τιμές για εμένα) αλλά επίσης στην Γλυφάδα, ανεβαίνουμε το δρόμο της αστυνομίας και στο πρώτο μικρό στενάκι κάνουμε δεξιά. Υπάρχει ένα μικρό μαγαζί με παλαιά έπιπλα εκεί και έιχε πολύ καλές ευκαιρίες (πριν από ένα μήνα πέρασα).

Link to comment
Share on other sites

Nα συμπληρώσω οτι υπάρχει μάστορας με μαγαζί στο Μοναστηράκι-Ψυρρή, ονόματι Συνοδινός που είναι αυθεντία στην επιδιόρθωση παλαιών επίπλων-αντίκα, αλλά κατασκευάζει επίσης ο ίδιος και καινούργια σε αυτό το στυλ.

Μου έφτιαξε πριν από χρόνια εναν παλιό μπουφέ που είχα για πέταμα και έγινε αγνώριστος, το ξύνει ολόκληρο, ρίχνει φάρμακο για σαράκι, επιδιορθώνει χτυπήματα, τζάμια, κλειδαριές, βάζει προσθήκες σε ξυλογλυπτικές λεπτομέρειες που λείπουν-έχουν φθαρεί και το βάφει από την αρχή παραδοσιακά με κάσια και σφουγγάρι, μιλάμε για απίστευτη δουλειά, όποιος έχει έρθει σπίτι μου ξέρει. Άριστοι τεχνίτες και επαγγελματίες (είναι 2 αδέλφια), όποιος ενδιαφέρεται μου λέει να τον κατατοπίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αυτό είναι δωμάτιο!!!!.

:dribble: :dribble: :dribble::dribble: :dribble: :dribble::icecream:

Ένταξη μωρέ με λίγη δουλειά κρυφό φωτισμό και μπάρα και το δικό σου έτσι είναι :laugh4::tongue:

τα μπουκάλια τουλάχιστον τα έχεις :drinks:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Νομίζω πως πιο οικονομικό είναι σίγουρα το έτοιμο έπιπλο, αρκεί βέβαια να ταιριάζει σε αυτό που θές. Η εμπειρία μου όταν συμμάζευα το σπίτι μου είναι πως για παραγγελίες έπιπλα σε διαστάσεις που ήθελα εγώ ο λουστραδόρος μόνο, ήθελε τα μισά φράγκα απο το έτοιμο έπιπλο (ενν. όχι για κάβα έτσι, αλλά δεν έχει σημασία) που είχα βρεί σε μεγάλα καταστήματα έτοιμων επίπλων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πιο οικονομικό είναι σίγουρα το έτοιμο έπιπλο, αρκεί βέβαια να ταιριάζει σε αυτό που θές. Η εμπειρία μου όταν συμμάζευα το σπίτι μου είναι πως για παραγγελίες έπιπλα σε διαστάσεις που ήθελα εγώ ο λουστραδόρος μόνο, ήθελε τα μισά φράγκα απο το έτοιμο έπιπλο (ενν. όχι για κάβα έτσι, αλλά δεν έχει σημασία) που είχα βρεί σε μεγάλα καταστήματα έτοιμων επίπλων.

Nec έχεις δίκιο ως ένα βαθμό και αυτός είναι η μακροβιότητα νομίζω ότι στον σωστό μάστορα ένα έπιπλο μπορεί να βγαίνει πιο ακριβό αλλα θα κρατήσει όχι μονο μια ζωή αλλα και στους κληρονόμους σου και την εποχή αυτή με την κρίση οι τιμές έχουν πέσει τόσο που συναγωνίζονται τα έτοιμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...