Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

ΠΟΤΗΡΟμαχιες


Recommended Posts

  • 4 weeks later...
32 minutes ago, DMTK said:

αυτό ίσως ενδιαφέρει την @Ρένα

Fancy Norlan Whisky Glass Now Has Fancy Water Adding Partner

https://thewhiskeywash.com/lifestyle/fancy-norlan-whisky-glass-now-has-fancy-water-adding-partner/

αρχιζεις και με τρομαζεις  @DMTK!!! μου φαινεται οτι με ξερεις αρκετα καλα ωρες ωρες!!! φυσικα και με ενδιαφερει το συγκεκριμενο λινκ!

βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον το εν λογω πιπετο  :heart:  και ανατομικα και χρηστικα καθως διευκολυνει και ωραιοποιει αφανταστα τη διαδικασια εγχυσης υδατος εντος του λατρεμενου μου norlan με τον καταλληλοτερο τροπο,  προσφεροντας ελευθερια κινησεων αλλα και τον απολυτο ελεγχο των δαχτυλων, κατα συνεπεια και τον ελεγχο της εγχεομενης ποσοτητας νερου !!! :icecream:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ρένα said:

αρχιζεις και με τρομαζεις  @DMTK!!! μου φαινεται οτι με ξερεις αρκετα καλα ωρες ωρες!!! φυσικα και με ενδιαφερει το συγκεκριμενο λινκ!

Σας ξέρω όλους με το σι και με το νίγμα...:crazy:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ρένα said:

βρισκω εξαιρετικα ενδιαφερον το εν λογω πιπετο  :heart:  και ανατομικα και χρηστικα καθως διευκολυνει και ωραιοποιει αφανταστα τη διαδικασια εγχυσης υδατος εντος του λατρεμενου μου norlan με τον καταλληλοτερο τροπο,  προσφεροντας ελευθερια κινησεων αλλα και τον απολυτο ελεγχο των δαχτυλων, κατα συνεπεια και τον ελεγχο της εγχεομενης ποσοτητας νερου !!! :icecream:

Θαρρω οτι καπου η συμποτισσα @Ρένα εχει μπλεξει τα πιπετα με τις βουρτσες. 

https://cdn.shopify.com/s/files/1/1884/8161/products/HLZ01396_180216_2000x.jpg?v=1544733673 (Εξαιρετικο βουρτσοπινελο απο βαρελι whisky)

 Ναι μεν ειναι ανατομικο και χρηστικο το εν λογω αντικειμενο, πλην ομως υπαρχουν και πολλα αλλα μακροτσιμπουκα που επιτελουν το θεαρεστο τουτο εργο της αργεγχυσης αγιασμου στο ευλογημενο αποσταγμα και η τιμη τους δεν ξεπερνα τοιουτοσαυτη των δυο κουλουριων Ψυρρεως, ασε που παραγονται απο φιλεργα ευρωπαϊκα χερια και ουχι απο χρηματοφθονους Καντονεζους. Η παρεχομενη τεχνολογια απευθυνεται - βασικα- στους ολιγαρχομερακληδες της γευσης και καθολου στα λαϊκα λαρυγγια, μιας και με 300+ αγοραζεις απο Μοναστηρακι θαυματοποιο, βυζαντινο αγιορειτικο κατρουτσο, χωνεις και μισο χιλιομετρο σωληνα αθανατη Πετζετακη και καμεις τα κουμαντα σου. Εκτος πια και εαν εστιαζουμε -κυριως- στη λυτρωτικη χειρονομια και λιγοτερο στην πορτοφολοφθορα αδικοπραξια του πιπετοποιου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
12 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Ένα είναι το ποτήρι τώρα και σε μπλεδακι??

βγαίνει και σε ροζάκι για τα κορίτσια; :p

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Γιατί, μάς κρύβεις κάτι;????

Αν το γυρίσουμε τώρα στα γεράματα ρε Χρήστο, χαθήκαμε!!! :laugh2:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, DMTK said:

Αν το γυρίσουμε τώρα στα γεράματα ρε Χρήστο, χαθήκαμε!!! :laugh2:

Σωστά ? αλλά από την άλλη η επιστήμη έχει κάνει άλματα την σήμερον ημέρα ??

Transgender_man(2)_810_500_75_s_c1.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Τελευταία κάνω κάτι ψιλές ξυλουργικές εργασίες στο σπίτι..ράφια, πάγκο από παλέτες, παρτέρια ξύλινα κλπ. Όσο δούλευα το ξύλο και κυρίως το έτριβα μου μπήκε η ιδέα του wooden glecairn. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα και δεν υπάρχει (Απ'όσο έψαξα). Μάλιστα σκέφτομαι δύο εκδοχές..Η μία αφορά ένα καθαρά ξύλινο ποτήρι glencairn ότι πρέπει και για blind taste, και η δεύτερη ένα ποτήρι που θα είναι συνδυασμός γυαλιού και ξύλου. Εσωτερικά ένα glencairn από γυαλί χωρίς βάση που το αγκαλιάζει το ξύλο, όπου στο ξύλο θα υπάρχουν κενά  για να απολαμάνεις και το χρώμα του αγαπημένου σου whisky. Άντε HMWS βάλτε μπρος την ιδέα. Εγώ θα τα αγόραζα και τα δύο σα τρελός!

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, ioannis said:

Τελευταία κάνω κάτι ψιλές ξυλουργικές εργασίες στο σπίτι..ράφια, πάγκο από παλέτες, παρτέρια ξύλινα κλπ. Όσο δούλευα το ξύλο και κυρίως το έτριβα μου μπήκε η ιδέα του wooden glecairn. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα και δεν υπάρχει (Απ'όσο έψαξα). Μάλιστα σκέφτομαι δύο εκδοχές..Η μία αφορά ένα καθαρά ξύλινο ποτήρι glencairn ότι πρέπει και για blind taste, και η δεύτερη ένα ποτήρι που θα είναι συνδυασμός γυαλιού και ξύλου. Εσωτερικά ένα glencairn από γυαλί χωρίς βάση που το αγκαλιάζει το ξύλο, όπου στο ξύλο θα υπάρχουν κενά  για να απολαμάνεις και το χρώμα του αγαπημένου σου whisky. Άντε HMWS βάλτε μπρος την ιδέα. Εγώ θα τα αγόραζα και τα δύο σα τρελός!

Για να σε ξενερώσω λίγο. Υπάρχει (πολύ πιο πίσω στο νήμα 02/2018)

Oak-glen-2.jpg

και μάλιστα το είχαμε σχολιάσει στο σύνολό μας αρνητικά... λ.χ. ο @Wisdom είχε γράψει: Είμαι περίεργος να δω με ένα τέτοιο ποτήρι πώς στο καλό θα: παρατηρούμε τα δάκρυα στο τοίχωμα, βλέπουμε αν θολώνει με την προσθήκη νερού, ξεχωρίζουμε αν μυρίζει ξύλο το ποτήρι ή το whisky, ακούγεται το τσούγκρισμα στο Slainte, ζεσταίνει με το χέρι του ο Celtic το whisky και φυσικά υπάρχουν και άλλα θέματα όπως η τύχη του, μετά από κάποια πλυσίματα. Όσο για blind που λες υπάρχει αυτό: 

FB_IMG_1544012322121.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα παραγγείλω ένα τέτοιο ξύλινο (δεν ξενερωνω, πόσο μάλλον,ευχαριστώ για την επισημανση!..ε δε νομίζω κάθε μέρα να δοκιμάζουμε καινούργιο ουίσκι..ειδικά το everyday που υποτίθεται είναι ένα ουίσκι που το ξέρει κανείς καλά..δεν χρειάζεται (κατ'εμέ) να βλέπει τα δάκρυα ή το θόλωμα..Όσο για το ζέσταμα του χεριού νομίζω παίζει ρόλο η θερμοκρασία περιβάλλοντος και το χέρι ελάχιστους βαθμούς μπορεί να αποδώσει στο υγρό..επίσης το γυαλί τείνει να χάνει θερμότητα πολύ πιο γρήγορα απ' ότι το ξύλο. Τέλος για το πλύσιμο, αν είναι δρυς με ρητίνη (κλείσιμο πόρων - δεν ποτίζει) και δεν χρησιμοποιείται παράλληλα και ως κούπα τσαγιού απλά πρώτα θα την "κάνει" ο αγοραστής και μετά το ποτήρι..Για το τσουγκρισμα έχεις δίκιο..χάνει. Το δεύτερο μοντέλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
14 minutes ago, DMTK said:

Μετά τις limited εμφιαλώσεις, τώρα και limited ποτήρια!!! Glencairn launches limited edition Black Friday glass

https://www.thespiritsbusiness.com/2019/11/glencairn-launches-limited-edition-black-friday-glass/

Μάθανε πως.... πλακώσανε και οι ....

Ελπίζω να κρατήσει αυτό το παραμύθι 1-2 χρόνια ακόμα και να έρθουμε σε μια κατάσταση ισορροπίας. Όσοι φάνε να φάνε και μετά άντε στο καλό.  Πάντως τα σώβρακα στο Kilchoman ακόμα υπήρχαν. Φαίνεται δεν είχε μεγάλη ζήτηση να φοράς μποξεράκι αποστακτηρίου. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Πάντως τα σώβρακα στο Kilchoman ακόμα υπήρχαν. Φαίνεται δεν είχε μεγάλη ζήτηση να φοράς μποξεράκι αποστακτηρίου. 

Ε μα τώρα κι εσύ ...

ήταν τα σώβρακα limited edition; οχι

πήραν υψηλή βαθμολογία στο whiskybase; οχι

....τι περίμενες δηλαδή; :p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DMTK said:

Μετά τις limited εμφιαλώσεις, τώρα και limited ποτήρια!!! Glencairn launches limited edition Black Friday glass

https://www.thespiritsbusiness.com/2019/11/glencairn-launches-limited-edition-black-friday-glass/

Πάντως στο site δεν τα είδα.... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...