Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Whisk(e)y and food pairing


Recommended Posts

Σημαντική παράλειψη από τον DMTK. Δεν μας έχει αναλύσει ακόμα ποια malts ταιριάζουν με τα παϊδάκια, τις μπριζόλες και γενικά τα ψητά της Τσικνοπέμπτης. Περιμένουμε...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

 

Σημαντική παράλειψη από τον DMTK. Δεν μας έχει αναλύσει ακόμα ποια malts ταιριάζουν με τα παϊδάκια, τις μπριζόλες και γενικά τα ψητά της Τσικνοπέμπτης. Περιμένουμε...

 

Η μερα απαιτει τσικνα και καπνο. Τα λογια ειναι περιττα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mitsubae said:

Ρε αφήστε τις μακακιες μερα που είναι και πιείτε καμια μπύρα η κανα καλο κόκκινο κρασάκι και αφήστε τα malt για αύριο...... 

Σωστοοοος. Αρκεί να παίζει και παϊδακι (λέω και κλαίω που πάω σαν καλός λαζογερμανός να φαώ μερίδα σουβλάκι 15 ευρώ σε εστιατόριο...)-_-

Link to comment
Share on other sites

τα μπερδέψαμε χτες.... Laga FOM, Aberlour 15, Glenfiddich 15 και άντε να βγάλεις άκρη.... Ευτυχώς που έπεσε το προφιτερόλ από πάνω και ηρέμησαν τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω πάντως τα παιδάκια χτες τα συνόδεψα με μπυρίτσα fix τερμα παγωμενη (τα malt μπορουν να περιμένουν μια μέρα ).

Αυτές οι μέρες είναι για παραδοσιακά πράγματα

" τσίπουρο απο την σκοτία και ουίσκι απο το χωριό " :D

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gtril said:

γω πάντως τα παιδάκια χτες τα συνόδεψα με μπυρίτσα fix τερμα παγωμενη (τα malt μπορουν να περιμένουν μια μέρα ).

Αυτές οι μέρες είναι για παραδοσιακά πράγματα

Μου φαίνεται εκτός του mallios έχετε εκτροχιαστεί όλοι…

Εγώ πάντως τα λαχανάκια Βρυξελλών που έφαγα χθες τα συνδύασα μια χαρά με φιλτραρισμένο νερό βρύσης!

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, DMTK said:

Εγώ πάντως τα λαχανάκια Βρυξελλών που έφαγα χθες τα συνδύασα μια χαρά με φιλτραρισμένο νερό βρύσης!

Tουλάχιστον το τούρμπισες λιγάκι ? @oldman tricks...:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Celtic said:

Tουλάχιστον το τούρμπισες λιγάκι ?

τίποτα, άστα να πάνε…

φέτος το χειμώνα με πάει σερπαντίνα. Ευτυχώς που έχουμε και τις εκδηλώσεις ενδιάμεσα και πίνω λιγάκι και ξεχνιέμαι  :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα Καθαρή Δευτέρα να δοκιμάσω γυαλιστερές και κυδώνια με κάποιο πολύ καπνιστό ουίσκι (Laphroaig. Ardbeg) ή με κάποιο πιό θαλασσινό (Talisker). Πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του DMTK.

Link to comment
Share on other sites

On 17/2/2017 at 10:02 AM, mallios said:

 

Θα ήθελα Καθαρή Δευτέρα να δοκιμάσω γυαλιστερές και κυδώνια με κάποιο πολύ καπνιστό ουίσκι (Laphroaig. Ardbeg) ή με κάποιο πιό θαλασσινό (Talisker). Πολύ θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη του DMTK.

 

Σε θεωρητικο πλαισιο, τα οστρακοειδη ταιριαζουν απολυτα με malt που εχουν νοτες ιωδιου ή είναι καπνιστά. Στην πράξη εχω δοκιμάσει στρείδια, κυδώνια και χτένια με talisker 10 και caol ila 12 (τα χτενια δε μου αρεσαν). Σε προηγούμενο post έχω βάλλει μια φωτο που δείχνει έναν ωραίο τρόπο να συνδυάζουμε malt με όστρακα (εκεί αναφερεται στο bowmore). Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αλλά φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και κάποια στιγμή θα το επιχειρήσω. Δυο συμβουλές. Αν έχεις τη δυνατότητα ψήσε για ένα λεπτό τις γυαλιστερές και τα κυδώνια πάνω σε κάρβουνα. Πρόσεξε λίγο το λεμόνι, εγώ δε θα έβαζα καθόλου, σε αντίθεση με το ούζο που θέλουμε έντονες και αντιδιαμετρικές γεύσεις, σε ένα malt μπορει να σκοτώσει πολλά από τα λεπτά αρώματά του. Οτι κι αν κάνεις, θέλουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη μέρα δοκίμασα πάλι κυδώνια και γυαλιστερές με Lagavulin 16, που ήταν το μοναδικό peated malt στο σπίτι που ήμουν καλεσμένος. Νομίζω ότι ο ιδανικός συδυασμός αυτών των οστρακων είναι με θαλασσινά malt (Talisker, Highland Park). Γενικά ο συνδυασμός θαλασσινών με malt, είναι ένας πολύ ενδιαφέρων συνδυασμός.

Link to comment
Share on other sites

Επηρεασμένος από τις απανωτές συναντήσεις σας που καρφώνονται σαν μαχαίρι στο στήθος αποφάσισα να οργανωθώ εδώ με φιλαράκια (οι Γερμανοί είναι φίλοι μας) και να τους καλέσω απ το σπίτι να κάνουμε το δικό μας tasting με διαφορετικά μπουκαλάκια βεβαιώς βεβαίως. Στο επίκεντρο της βραδιάς θα σταθεί το συναιτερικό Bunnahabhain 18yo (βλέπετε τι έχω κάνει εδώ μπαρουτοκαπνιάδες; μη καπνιστό ουίσκι και μάλιστα μέσα στην έδρα σας!8)) ενώ θα ανοιχθούν και άλλα μπουκαλάκια που δεν έχω ιδέα ποια θα είναι μιας και θα φέρει ο καθένας το δικό του. Έτσι και δω κάναν μ@λ@κ@ %$#! να έρχεται με γερμανικό ουίσκι....

Στο σημείο αυτό θα μου απαντήσετε αγαπητοί συμφορουμίτες και συνπότες και τι μας νοιάζουν εμάς όλα αυτά ρε ξάδερφε! δίκιο έχετε.

Για να μην μας πουν λοιπόν οι γερμανοί τσίπηδες και σφιχτούς (ποιον είπες τσίπη ρε μόμολο αγαπητέ Γερμανούλη θα απαντήσω) να έχουμε to κατί τις για to tasting να δέσει με τα αγαπητά μας αποστάγματα. Και εδώ δεν αναφέρομαι στις πίτσες και τα μπεργκεράκια που θα επικαλύψουν με αγνά λιπαρά το εσωτερικό του στομάχου μας που θα περιμένει καρτερικά να αγκαλιάσει τη ζεστασιά του bunna, αλλά αναφέρομαι σ αυτά τα μικροσνακ ή όπως θέλετε πείτε τα που συνοδεύουν τα whisky tastings, όπως πχ μαύρη σοκολάτα, διάφορα κρακεράκια, φρούτα κλπ. Εδώ ακριβώς θέλω τις συμβουλές σας για να οργανωθώ και να πάω για ψώνια. Τι συνηθίζεται και τι ταιριάζει σε μια δοκιμή; ξέρω ότι ανάλογα το ουίσκι παίζουν διαφορετικοί συνδυασμοί αλλά απλώς ζητάω γενικές κατευθύνσεις όχι κάτι συγκεκριμένο.

τα ευχαρηστήριά μου!:icecream:

Link to comment
Share on other sites

Κριτσίνια, αποξηραμένα φρούτα, καπνιστό τυρί, σολομός, καπνιστό ζαμπόν. Παρμεζάνα οπωσδήποτε. Αυτά όμως να ξέρεις ότι θα σε "βαρύνουν" γευστικά.  Οπότε φροντισε να υπάρχει και νερό εμφιαλωμένο.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, McRookie said:

Επηρεασμένος από τις απανωτές συναντήσεις σας που καρφώνονται σαν μαχαίρι στο στήθος αποφάσισα να οργανωθώ εδώ με φιλαράκια (οι Γερμανοί είναι φίλοι μας) και να τους καλέσω απ το σπίτι να κάνουμε το δικό μας tasting με διαφορετικά μπουκαλάκια βεβαιώς βεβαίως. Στο επίκεντρο της βραδιάς θα σταθεί το συναιτερικό Bunnahabhain 18yo (βλέπετε τι έχω κάνει εδώ μπαρουτοκαπνιάδες; μη καπνιστό ουίσκι και μάλιστα μέσα στην έδρα σας!8)) ενώ θα ανοιχθούν και άλλα μπουκαλάκια που δεν έχω ιδέα ποια θα είναι μιας και θα φέρει ο καθένας το δικό του. Έτσι και δω κάναν μ@λ@κ@ %$#! να έρχεται με γερμανικό ουίσκι....

Στο σημείο αυτό θα μου απαντήσετε αγαπητοί συμφορουμίτες και συνπότες και τι μας νοιάζουν εμάς όλα αυτά ρε ξάδερφε! δίκιο έχετε.

Για να μην μας πουν λοιπόν οι γερμανοί τσίπηδες και σφιχτούς (ποιον είπες τσίπη ρε μόμολο αγαπητέ Γερμανούλη θα απαντήσω) να έχουμε to κατί τις για to tasting να δέσει με τα αγαπητά μας αποστάγματα. Και εδώ δεν αναφέρομαι στις πίτσες και τα μπεργκεράκια που θα επικαλύψουν με αγνά λιπαρά το εσωτερικό του στομάχου μας που θα περιμένει καρτερικά να αγκαλιάσει τη ζεστασιά του bunna, αλλά αναφέρομαι σ αυτά τα μικροσνακ ή όπως θέλετε πείτε τα που συνοδεύουν τα whisky tastings, όπως πχ μαύρη σοκολάτα, διάφορα κρακεράκια, φρούτα κλπ. Εδώ ακριβώς θέλω τις συμβουλές σας για να οργανωθώ και να πάω για ψώνια. Τι συνηθίζεται και τι ταιριάζει σε μια δοκιμή; ξέρω ότι ανάλογα το ουίσκι παίζουν διαφορετικοί συνδυασμοί αλλά απλώς ζητάω γενικές κατευθύνσεις όχι κάτι συγκεκριμένο.

τα ευχαρηστήριά μου

Λίγη ακόμη βοήθεια για το φίλο McRookie λοιπόν. κάποιες δοκιμασμένες και σίγουρες λύσεις:

1.-Από θαλασσινά η πιο σίγουρη λύση είναι ο καπνιστός σολομός, τον οποίο μπορείς να σερβίρεις πάνω σε κράκερ, χωρίς να προσθέσεις λεμόνι ή άνηθο.

2.-Τυριά όπως τα γαλλικά camembert, brie, roquefort, chevre, τα ιταλικά parmesan, pecorino, το δανέζικο blue cheese καθώς και τα αγγλικά cheddar και stilton, συνοδεύσουν υπέροχα ένα single malt whisky. Αν θες να το περιορίσω λίγο θα επέλεγα σίγουρα, με την ακόλουθη σειρά chevre, blue cheese και parmesan.

Το blue cheese ταιριάζει ιδανικά με καρύδια και αχλάδια σε μια ποικιλία τυριών.

3.-Αν μπορείς να βρεις ελληνικά τυριά σίγουρα μετσοβόνε, κρητική γραβιέρα ωρίμανσης, σαν μιχάλη Σύρου, αρσενικό Νάξου.

Τα παραπάνω ελληνικά τυριά μπορούν να συνδυαστούν με κράκερς και κριτσίνια.

4.-Από αλλαντικά θα σου προτείνω κάποια ελληνικά, όπως σύγκλινο Μάνης,  νούμπουλο Κέρκυρας, απάκι Κρήτης, λούζα ή λούτζα Κυκλάδων,  σαλάμι αέρος Λευκάδας, καβουρμάς Θράκης και προσούτο Ευρυτανίας.

Tα ελληνικά αλλαντικά συνδυάζονται ευχάριστα με τυριά, φρούτα, ξηρούς καρπούς κλπ. Για παράδειγμα, το προσούτο Ευρυτανίας, ταιριάζει με φρούτα όπως σύκα, πεπόνι, αχλάδι, με τυριά όπως γραβιέρα Κρήτης, και αρσενικό Νάξου. H λούτζα Κυκλαδων, μπορεί να συνδυαστεί με γραβιέρα, καβουρδισμένα φουντούκια, κρεμμώδες τυριά και αχλάδια.

5.-Από επιδόρπια, σίγουρη λύση η μαύρη σοκολάτα 75% και πάνω κακάο. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας. Θα ξέρω αύριο αν έκανα σωστές επιλογές τελικά

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, DMTK said:

 

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας. Θα ξέρω αύριο αν έκανα σωστές επιλογές τελικά

 

Προσωπικά θέλω φωτογραφίες, εντυπώσεις και με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τους συνδυασμούς που δοκίμασες.

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2017 at 9:46 PM, McRookie said:

Επηρεασμένος από τις απανωτές συναντήσεις σας που καρφώνονται σαν μαχαίρι στο στήθος αποφάσισα να οργανωθώ εδώ με φιλαράκια (οι Γερμανοί είναι φίλοι μας) και να τους καλέσω απ το σπίτι να κάνουμε το δικό μας tasting με διαφορετικά μπουκαλάκια βεβαιώς βεβαίως. Στο επίκεντρο της βραδιάς θα σταθεί το συναιτερικό Bunnahabhain 18yo (βλέπετε τι έχω κάνει εδώ μπαρουτοκαπνιάδες; μη καπνιστό ουίσκι και μάλιστα μέσα στην έδρα σας!8)) ενώ θα ανοιχθούν και άλλα μπουκαλάκια που δεν έχω ιδέα ποια θα είναι μιας και θα φέρει ο καθένας το δικό του. Έτσι και δω κάναν μ@λ@κ@ %$#! να έρχεται με γερμανικό ουίσκι....

Στο σημείο αυτό θα μου απαντήσετε αγαπητοί συμφορουμίτες και συνπότες και τι μας νοιάζουν εμάς όλα αυτά ρε ξάδερφε! δίκιο έχετε.

Για να μην μας πουν λοιπόν οι γερμανοί τσίπηδες και σφιχτούς (ποιον είπες τσίπη ρε μόμολο αγαπητέ Γερμανούλη θα απαντήσω) να έχουμε to κατί τις για to tasting να δέσει με τα αγαπητά μας αποστάγματα. Και εδώ δεν αναφέρομαι στις πίτσες και τα μπεργκεράκια που θα επικαλύψουν με αγνά λιπαρά το εσωτερικό του στομάχου μας που θα περιμένει καρτερικά να αγκαλιάσει τη ζεστασιά του bunna, αλλά αναφέρομαι σ αυτά τα μικροσνακ ή όπως θέλετε πείτε τα που συνοδεύουν τα whisky tastings, όπως πχ μαύρη σοκολάτα, διάφορα κρακεράκια, φρούτα κλπ. Εδώ ακριβώς θέλω τις συμβουλές σας για να οργανωθώ και να πάω για ψώνια. Τι συνηθίζεται και τι ταιριάζει σε μια δοκιμή; ξέρω ότι ανάλογα το ουίσκι παίζουν διαφορετικοί συνδυασμοί αλλά απλώς ζητάω γενικές κατευθύνσεις όχι κάτι συγκεκριμένο.

τα ευχαρηστήριά μου!:icecream:

Βρε ουστ που θα τους καλέσεις και στο σπίτι σου να πιούνε και να φάνε...ουστ

 

Κάτσε και πιές μόνος σου ΧΩΡΙΣ φαγητό και σαχλαμάρες....

Link to comment
Share on other sites

On 3/3/2017 at 11:04 PM, mitsubae said:

Βρε ουστ που θα τους καλέσεις και στο σπίτι σου να πιούνε και να φάνε...ουστ

 

Κάτσε και πιές μόνος σου ΧΩΡΙΣ φαγητό και σαχλαμάρες....

ρε Μήτσε μη γίνεσαι κακός από κυβερνήσεις έχουμε γεμίσει καραγκιόζηδες παντού αλλά ευτυχώς άνθρωποι καλοί υπάρχουν ακόμα.

τώρα στο άλλο θέμα η αλήθεια είναι πως τείνω κι εγώ να πιστεύω πως whisky με food pairing δεν είναι κι ότι πιο ιδανικό γιατί κινδυνεύεις να χάσεις τις γεύσεις του ουίσκι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/2/2017 at 10:53 PM, DMTK said:

Προσωπικά θέλω φωτογραφίες, εντυπώσεις και με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τους συνδυασμούς που δοκίμασες.

δυστυχώς οι φωτογραφίες που έχω είναι πάνω από 2mb οπότε θα αρκεστώ σε περιγραφές. Σε γενικές γραμμές η βραδιά κύλησε πιο πολύ σε μια όμορφη βραδιά με συζήτηση, ωραία ουίσκι και όμορφη διάθεση παρά σε στυλ tasting οπότε δεν έχω και πολλά να γράψω γιατί δεν ασχολήθηκε τόσο με τη γευσιγνωσία όσο με την απόλαυση της στιγμής.

Από τυριά υπήρχαν παρμεζάνα, blue cheese βαυαρίας και γαλλικό brie με πολύ απαλή γεύση. Από αυτά θα έλεγα πως γευστικά μου έκατσε πιο καλά το blue cheese με bunna18 και talisker 57 north.

Από αλαντικά υπήρχε προσούτο και καπνιστό σαλάμι αλλά δε θα έλεγα πως με εντυπωσίασε κάποιο σε συνδυασμό με ουίσκι. Ο καπνιστός σολωμός από την άλλη μου έκατσε καλά τόσο με το talisker όσο και με το glenfarclas 12.

αμύγδαλα, καρύδια και διάφορα κρακεράκια ταίριαζαν γενικά αρμονικά ώστε να σπάει λίγο η πείνα χωρίς να τονίζουν ή να υπερκαλύπτουν κάποια αρώματα και γεύσεις. θα έλεγα πως κατά τη γνώμη μου είναι τα ιδανικά συνοδευτικά (χωρίς αλάτι εννοείται πάντα) αν δεν θες να το πιεις ξεροσφύρι αλλά παράλληλα δε θες και να καλύψεις το χαρακτήρα του ουίσκι. Υπάρχνα επίσης και μήλα αλλά δεν μπορώ να πω πως τρελάθηκα με το συνδυασμό.

τέλος η μαύρη σοκολάτα (πάνω από 70% κακάο) ανεκτίμητη αξία. Ειδικά δε με connemara peated 12yo (το οποίο με έχει εντυπωσιάσει αναπάντεχα όπως ξαναέγραψα) έβγαζε έναν απίστευτο συνδυασμό φρεσκάδας και γεμάτης γεύσης κακάο στο στόμα.

Στις εκπλήξεις της βραδιάς και μεγάλη κωλοτούμπα από μέρους μου ένα γερμανικό ουίσκι. Rothaus black forest sherry finish και αν δεν κάνω λάθος εμφιάλωσης 2012. δεν πίστευα ποτέ πως θα μου άρεσε γερμανικό ουίσκι οπότε κωλοτούμπα χοοοοοοπ.

Δεύτερη έκπληξη το blackstone single malt scotch 15yo που είναι ουίσκι από τα aldi γύρω στα 25 ευρώ και πραγματικά πολύ καλό value for money. δεν είμαι σίγουρος αν το βγάζουν ακόμα γιατί ο φίλος που το έφερε το είχε αγοράσει πριν 3-4 χρόνια αλλά ευτυχώς μου έμεινε το μπουκάλι με 4-5 dram ακόμα μέσα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On Tue Feb 28 2017 at 6:09 PM, ΒΑΣΙΛΗΣ said:

Την επόμενη μέρα δοκίμασα πάλι κυδώνια και γυαλιστερές με Lagavulin 16, που ήταν το μοναδικό peated malt στο σπίτι που ήμουν καλεσμένος. Νομίζω ότι ο ιδανικός συδυασμός αυτών των οστρακων είναι με θαλασσινά malt (Talisker, Highland Park). Γενικά ο συνδυασμός θαλασσινών με malt, είναι ένας πολύ ενδιαφέρων συνδυασμός.

Καθυστερημένα μεν αλλά το Old Pulteney 12 πάει πολύ καλά με θαλασσινά και έχει από τις πιο αλμυρες νότες χωρίς καπνό και ιωδιο που έχω συναντήσει 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...