Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

09.02.2019 - Το κοπή τη πίττα 2019


Recommended Posts

7 hours ago, mallios said:

Η απορία μου είναι πως αντέχεις σε αυτού του είδους τα events και κρατάς σημειώσεις! 

Πράγματι αξιοθαύμαστο ??

6 hours ago, DMTK said:

Φανατικός υπέρμαχος του παρείστικου κλίματος στις συναντήσεις μας, αλλά ταυτόχρονα πάντα ο άνθρωπος με το χαρτί και το στυλό στο χέρι που κρατάει μανιωδώς σημειώσεις για όλες τις εμφιαλώσεις

Μια παρατήρηση που μας είχε ξεφύγει ? διχασμένη προσωπικότητα ο φίλος μας ??

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Μια παρατήρηση που μας είχε ξεφύγει ? διχασμένη προσωπικότητα ο φίλος μας ??

ο @Wisdom ήταν απ τους πρώτους ανθρώπους που μου έκανε εντύπωση για το πάθος και την αγάπη του για το whisky, στην πρώτη συνάντηση που ήρθα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Uisge-Beatha said:

Εμένα ο @giorgos λόγω του καναπέως (μεγάλη ιστορία ??) και ο Sir γιατί πολύ απλά ένας είναι ο Sir :jump:?

να υποθέσω ότι είχε κρυμμένα μπουκάλια και μέσα στον καναπέ?

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Wisdom said:

Highland Park 10yo - Rebus 30 Rankin

Ερώτηση για το συγκεκριμένο. Πέρα από το "μοντέρνο" μπουκάλι (αν και πλεον χιλιοπαιγμενο το μαύρο σε special εμφιαλώσεις του hp) και την ωραία μαρκετιστικη ιστοριουλα με τον Ιαν έχει κάποια γευστική διαφορά από το κλασικό καινούργιο 10αρι; Ή μιλάμε για ακριβώς το ίδιο ουισκι που το βαφτισανε συλλεκτικό και του ανέβασαν όταν είχε πρωτοβγει ένα 10αρι την τιμή και τώρα που τους ξέμεινε το δίνουν 30 λίρες;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, McRookie said:

Ερώτηση για το συγκεκριμένο. Πέρα από το "μοντέρνο" μπουκάλι (αν και πλεον χιλιοπαιγμενο το μαύρο σε special εμφιαλώσεις του hp) και την ωραία μαρκετιστικη ιστοριουλα με τον Ιαν έχει κάποια γευστική διαφορά από το κλασικό καινούργιο 10αρι; Ή μιλάμε για ακριβώς το ίδιο ουισκι που το βαφτισανε συλλεκτικό και του ανέβασαν όταν είχε πρωτοβγει ένα 10αρι την τιμή και τώρα που τους ξέμεινε το δίνουν 30 λίρες;

Στείλε ένα μπουκάλι hp 10 να το πιούμε στην επόμενη συνάντηση να σου απαντήσουμε στην ερώτηση  ;)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McRookie said:

Ερώτηση για το συγκεκριμένο. Πέρα από το "μοντέρνο" μπουκάλι (αν και πλεον χιλιοπαιγμενο το μαύρο σε special εμφιαλώσεις του hp) και την ωραία μαρκετιστικη ιστοριουλα με τον Ιαν έχει κάποια γευστική διαφορά από το κλασικό καινούργιο 10αρι; Ή μιλάμε για ακριβώς το ίδιο ουισκι που το βαφτισανε συλλεκτικό και του ανέβασαν όταν είχε πρωτοβγει ένα 10αρι την τιμή και τώρα που τους ξέμεινε το δίνουν 30 λίρες;

Εμένα πάντως (και του Λάμπρου) μας φάνηκε παντελώς αδιάφορο και λίγο πιο δυνατό απο εμφιαλωμένο Ιόλη....δε θα το έπαιρνα με τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, mitsubae said:

Εμένα πάντως (και του Λάμπρου) μας φάνηκε παντελώς αδιάφορο και λίγο πιο δυνατό απο εμφιαλωμένο Ιόλη....δε θα το έπαιρνα με τίποτα.

Θα έλεγα ότι ήταν μια απογοήτευση, θα έλεγα άχρωμο τελείως. Απλά ένα HP10 που έπρεπε να μπει σε μπουκάλι .... επειδή έπρεπε να έχουμε ένα 10 ετών HP. Λόγω του event και του χώρου (παρόλου που είχε ελάχιστες μυρωδιές - υπήρχαν όμως καμιά 30ριά άτομα και ο καθένας φόραγε το άρωμά του) και επειδή θέλω να είμαι τίμιος με τα tastings το σωστό είναι να του δώσουμε μια ακόμα ευκαιρία. Από την άλλη, δεν.... δηλαδή εγώ δεν θα ρου έδινα άλλη ευκαρία, κυρίως γιατί έχω ξενερώσει με αυτό το marketing οργασμό του HP.

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, mitsubae said:

Εμένα πάντως (και του Λάμπρου) μας φάνηκε παντελώς αδιάφορο και λίγο πιο δυνατό απο εμφιαλωμένο Ιόλη....δε θα το έπαιρνα με τίποτα.

 

7 minutes ago, mallios said:

Θα έλεγα ότι ήταν μια απογοήτευση, θα έλεγα άχρωμο τελείως. Απλά ένα HP10 που έπρεπε να μπει σε μπουκάλι .... επειδή έπρεπε να έχουμε ένα 10 ετών HP. Λόγω του event και του χώρου (παρόλου που είχε ελάχιστες μυρωδιές - υπήρχαν όμως καμιά 30ριά άτομα και ο καθένας φόραγε το άρωμά του) και επειδή θέλω να είμαι τίμιος με τα tastings το σωστό είναι να του δώσουμε μια ακόμα ευκαιρία. Από την άλλη, δεν.... δηλαδή εγώ δεν θα ρου έδινα άλλη ευκαρία, κυρίως γιατί έχω ξενερώσει με αυτό το marketing οργασμό του HP.

Αμάν,  περιμένετε πρώτα να τον πείσουμε να στείλει το άλλο! 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mallios said:

Θα έλεγα ότι ήταν μια απογοήτευση, θα έλεγα άχρωμο τελείως. Απλά ένα HP10 που έπρεπε να μπει σε μπουκάλι .... επειδή έπρεπε να έχουμε ένα 10 ετών HP. Λόγω του event και του χώρου (παρόλου που είχε ελάχιστες μυρωδιές - υπήρχαν όμως καμιά 30ριά άτομα και ο καθένας φόραγε το άρωμά του) και επειδή θέλω να είμαι τίμιος με τα tastings το σωστό είναι να του δώσουμε μια ακόμα ευκαιρία. Από την άλλη, δεν.... δηλαδή εγώ δεν θα ρου έδινα άλλη ευκαρία, κυρίως γιατί έχω ξενερώσει με αυτό το marketing οργασμό του HP.

Τόση ώρα λέτε για αυτό που ψήφισα τόσο εγώ όσο και η @Ρένα ως το καλύτερο της βραδιάς??? :dash2: Μα τι λέτε; Ήταν ένα αριστούργημα!!! Δεν έχω πιεί ξανά τόσο ποιοτικό απόσταγμα! απλά τέλειο!!!

 @Celtic φαίνεται ότι τα δύο άτομα που δωροδόκησες δεν ήταν αρκετά...:lol: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην ήμουν παρών το Σάββατο (:() αλλά νοερά συμμετείχα κι εγώ δοκιμάζοντας το HP 10 2013 που μου έστειλε ο φίλτατος @giorgos. Μπορώ να πω πως με απογοήτευσε..πολύ ρηχό..άλλα περίμενα. Εν αντιθέσει με το Bruichladdich bere barley με το οποίο γλειφόμουν για κανά 2ωρο μετά..δεν ξέρω αν έχουν σχέση οι εμφιαλώσεις μεταξύ τους και πόσο κοντά είναι, αλλά το ΗP 10 που δοκίμασα ήταν αρκετά μέτριο..εύχομαι του χρόνου από κοντά στη πίτα!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ioannis said:

..εύχομαι του χρόνου από κοντά στη πίτα!

Απ το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί!

(βέβαια η δική μας είναι: πιττα :p)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Malt teaser

Καλησπέρα σε όλη την εκλεκτή παρέα!

Κι εμείς ενθουσιαστήκαμε που βρεθήκαμε για δεύτερη φορά σε τούτη τη ζεστή και όμορφη συντροφιά. Περάσαμε όμορφα, δοκιμάσαμε ωραία αποστάγματα και κάναμε ωραίο χαβαλέ με τους συμφορουμίτες. Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δοκιμάσω απ' όλα,  μου άρεσε το Aberlour αλλά δεν μπορούσα να το ψηφίσω, οπότε ψήφισα το Ballantine's διότι ήταν κάτι καινούριο (εν αντιθέσει με τα γνωστά HP, PC10, Laphroaig κλπ). Μου έδωσε και η Ρένα στην αρχή να δοκιμάσω ,μάλλον από αυτό που είχε φέρει αλλά δυστυχώς δεν το θυμάμαι καθόλου. Please forgive me @Ρένα

Εύχομαι να περνάτε όλοι καλά! Καλή χρονιά και να μαζευόμαστε!

ΥΓ. Έχω να καταγγείλω ότι ο Μάλλιος είναι ντεμέκ Los Globos και τον έβαλαν στο team τιμής ένεκεν! Πιο πολύ ταιριάζει σε ομάδα με μαλλιάδες παρά σε γλόμπους! :D

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, thanasist said:

Στείλε ένα μπουκάλι hp 10 να το πιούμε στην επόμενη συνάντηση να σου απαντήσουμε στην ερώτηση  ;)

Στείλτε μου ένα δειγματακι από ότι έχετε πιει ως τώρα σε συναντήσεις που έχασα και σας στέλνω μια παλέτα hp 10!

Α, και το κομμάτι μου από την πιττα, μην ξεχνιόμαστε...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, McRookie said:

Α, και το κομμάτι μου από την πιττα, μην ξεχνιόμαστε...

τι κομμάτι ρε φίλε, ανάρπαστη έγινε, ακόμη και το ταψάκι εξαφανίστηκε. Εν τω μεταξύ, κανείς δεν έγραψε κάτι για την κακομοίρα την πίττα. Μάλλον δεν άρεσε σε κανέναν...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα και για μενα στην πιττα του φορουμ και εφυγα γεματη ομορφα συναισθηματα. 

Ευχαριστω τον @mallios για τη βοηθεια του προκειμενου να πραγματοποιηθει η γενεθλια εκπλήξη που ηθελα να κανω. Κατα τα υπολοιπα @Celtic δεν συνεβαλα καθολου στην επιτυχια της οργανωσης, οποτε ολα τα ευσημα πανε στον @malliosκαι στον @DMTK και δικαιως! :)

Νομιζω οτι ολοι μας φυγαμε με την ιδια διαθεση οπως κι εγω και αυτο ειναι πολυ σημαντικο για μια εκδηλωση που ειχε τοσο πολυ κοσμο.

Το μερος ειναι πολυ ομορφο αλλα φυσικα ολοι οι παρευρισκομενοι (μελη – συζυγοι – φιλοι - ιδιοκτητης – προσωπικο) ειναι το απαραιτητο συστατικο που κανουν μια βραδια να μενει ως αξιολογη αναμνηση σε ολους μας.

Για μενα που συμμετεχω λιγο καιρο στο φορουμ και στις συναντησεις μας, θελω να σας πω οτι ερχομαι παντα με τον ιδιο ενθουσιασμο, φευγω παντα με μεγαλυτερο ενθουσιασμο και χαιρομαι παντα να γνωριζω και αλλα μελη (παλια και καινουργια) και που ολο αυτο εχει τη μορφη μιας καλης παρεας που ειχα διακρινει και στην πρωτη συναντηση που ειχα ερθει στο warehouse περσι.

Να ευχαριστησω ιδιατερως τον @Don Corleone που επεμεινε ιδιατερα και μου αφησε το πολυαγαπημενο μου για πολυ συγκεκριμενους λογους, Laphroaig του! 

Ως προς την προσωπικη μου επιλογη για το καλυτερο whisky της βραδιας, ο @thanasist παντα με δυσκολευει και εχω την ταση να ψηφιζω το δικο του αλλα αυτη τη φορα με κερδισε του @Celtic με διαφορα.... Ηταν δε πολυ ευχαριστη εκπληξη να ισοβαθμισει το δικο μου με του Θαναση! Ο @Tassos Roubeidisβεβαια ημουν σιγουρη οτι θα το ψηφιζε! Φυσικα δεν τα δοκιμασα ολα, καθως καποια τελειωσαν οπως του @sir mihasαλλα ουτως η αλλως αυτη τη φορα ημουν εγω η “πινουμε υπευθυνα οδηγος” οποτε συνειδητα δεν θα τα δοκιμαζα ολα και συνειδητα η ποσοτητα που δοκιμασα απο το καθενα ηταν περιορισμενη ....και @Malt teaser δεν πειραζει που δεν το θυμασαι, τουλαχιστον θυμασαι το ονομα μου... ο Κροατης αληθεια τι κανει;;; 

Και μονο ομως, το οτι εχω την ευκαιρια μαζι σας να δοκιμαζω τοσο ωραια, ιδιαιτερα, εναλλακτικα και διαφορετικα whiskies και να ανταλασσω αποψεις συμφωνες ή οχι, το κανει ακομα πιο διασκεδαστικο και απολαυστικο. 

Να σας πω οτι το λογοτυπο ειναι πολυ ωραιο και να σας πω οτι κατι πρεπει να κανετε οι Los Globos με τον @mallios.... το κανει αναποδα, αντι να αφησει μουσι αφηνει μαλλια... :icecream:

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βραδια αυτη και ισως ανεβασω καποια στιγμη και οπτικοακουστικο υλικο ! :turned:

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, DMTK said:

τι κομμάτι ρε φίλε, ανάρπαστη έγινε, ακόμη και το ταψάκι εξαφανίστηκε. Εν τω μεταξύ, κανείς δεν έγραψε κάτι για την κακομοίρα την πίττα. Μάλλον δεν άρεσε σε κανέναν...

δεν εγραψα αλλα ειπα το Σαββατο και σε σενα και στην Νατασα! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Ρένα said:

Να σας πω οτι το λογοτυπο ειναι πολυ ωραιο και να σας πω οτι κατι πρεπει να κανετε οι Los Globos με τον @mallios.... το κανει αναποδα, αντι να αφησει μουσι αφηνει μαλλια... :icecream:

έχεις δίκιο, για τιμωρία την άλλη φορά @mallios σε θέλουμε κάπως έτσι:

32cac078b5926b585b7f194999701345.jpg

48 minutes ago, Ρένα said:

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βραδια αυτη και ισως ανεβασω καποια στιγμη και οπτικοακουστικο υλικο !

το οπτικό νομίζω είναι αρκετό...:lol:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ρένα said:

Σας ευχαριστω πολυ ολους για την βραδια αυτη και ισως ανεβασω καποια στιγμη και οπτικοακουστικο υλικο ! :turned:

Φρόνιμαααααααααααααααααααααααααα!!!

Παραπονιάρη και γκρινιάρη @DMTK δεν σου είπα βρε ότι είναι πολύ ωραία η πίττα?! Πρέπει και αν το γράψω?!

Πολύ ωραία η πίττα! (οκ?)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mallios said:

Φρόνιμαααααααααααααααααααααααααα!!!

Παραπονιάρη και γκρινιάρη @DMTK δεν σου είπα βρε ότι είναι πολύ ωραία η πίττα?! Πρέπει και αν το γράψω?!

Πολύ ωραία η πίττα! (οκ?)

Ποιά πιττα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2019 at 2:04 PM, Wisdom said:

1. Glen Moray, Elgin Classic, Chardonnay Cask Finish, NAS, 40% 

Στη μύτη βγάζει χλωρά γρασίδια μαζί με όξινα εσπεριδοειδή. Φωνάζει ότι είναι νεανικό. Στο στόμα αφήνει γλυκιά σερίλα, υπερβολική για τα δικά μου γούστα. Θυμίζει λίγο σιροπάκι για τον βήχα. Προφανώς δεν είναι ένα ποιοτικό whisky, αλλά αν συνυπολογίσουμε την εξαιρετικά προσιτή τιμή του, το καθιστά αναμφισβήτητα μια τίμια entry-level επιλογή.

Δεν καταλαβαίνω γιατι λες οτι "δεν ειναι ποιοτικο whisky", εγώ μια χαρά ποιοτικό το βρήκα. Σίγουρα όχι κατι σπουδαίο, αλλά ένα τίμιο δροσερό entry-level ναι.

2. Michel Couvreur Overaged Malt Whisky, NAS, 43% Blended Malt 

Καταρχάς να ευχαριστήσω τη Ρένα που με νύχια και με δόντια μου κράτησε ένα dram για δοκιμή, καθώς το μπουκάλι ήταν έτοιμο να πατώσει. Μια αξιόλογη προσπάθεια vatting, που όμως υστερεί πολύ στα αρώματα. Πράγματι, είναι σα να αλληλοεξουδετερώνονται τα αρώματα μεταξύ τους και έτσι να καθιστούν τη μύτη ανύπαρκτη. Δεν είναι κακή ή δυσάρεστη, απλά είναι από δυσδιάκριτη ως ανύπαρκτη. Είναι σπάνιο φαινόμενο να βρεις ένα άοσμο whisky, αλλά αυτό του Γάλλου φίλου μας είναι ό,τι πιο κοντά έχω μυρίσει σε αυτό. Στο στόμα όμως αλλάζει εντελώς η κατάσταση. Εκεί έρχεται μια ευχάριστη πολυπλοκότητα, που δεν συναντάς σε single malt εμφιαλώσεις. Οργασμός διαφορετικών γεύσεων, που όμως παντρεύονται μια χαρά μεταξύ τους. Αν θα έπρεπε να απαριθμήσω τις πιο έντονες, αυτές θα ήταν οι ξηροί καρποί, τα μπαχαρικά, αλλά και νότες καπνού, που διακρίνονται επίσης στην μακριά του επίγευση. Χαίρομαι που το δοκίμασα, αλλά δεν θα το αγόραζα για να το ξαναπιώ. 

Κι εδώ θα διαφωνήσω με τον Wisdom. To βρήκα πολύ καλό και στο άρωμα και στη γεύση, άκου εκεί "άοσμο".....

3. Glen Keith - Distillery Edition, NAS, 40% 

Οι περισσότεροι συμφωνήσαμε ότι στη μύτη έβγαζε έντονη αποξηραμένη μπανάνα. Κάπου βρήκα και λίγο αχλάδι. Αρκετά ισορροπημένο, αρκετά καλό, με απολαυστική επίγευση και σε πολύ προσιτή τιμή. Εξαιρετικό value for money, το συνιστώ για τους φίλους των Speyside whiskies.

Τρίτη διαφωνία στη σειρά. Δεν μου άρεσε καθόλου. Σκέτη απογοήτευση που γίνεται ακόμα μεγαλύτερη όταν θυμάμαι τι καλό που ήταν το παλιό Glen Keith στο τετράγωνο μπουκάλι. Απορώ που κυκλοφορεί τέτοιο single malt OB. Προτιμώ να πιω ένα οποιοδήποτε blended του συρμού αντί αυτού. Μείνετε μακριά. 

4. Miltonduff 15yo, Ballantine's Series No.2, 40%

Πρέπει να παραδεχτώ πως το αντιμετώπισα με σκεπτικισμό. Πώς κολλάει αυτό το Ballantine's πάνω σε ένα single malt whisky; Στη μύτη μου έβγαλε έντονα δημητριακά, ξηρούς καρπούς, λίγο μέλι αλλά και κίτρο. Πίνεται ευχάριστα, αλλά ξεχνιέται εύκολα. 

Δεν το δοκίμασα

5. Glenturret Ruadh Moar - The Maltman, 8yo (12/2009-04/2018), 54,9% Vintage Cask, Oloroso Finish 

Μια εμφιάλωση που κατά τη γνώμη μου αδικείται τρομερά από τη μύτη της. Εκεί βγάζει μια όχι ιδιαίτερα ευχάριστη κρεατίλα/δερματίλα που δεν σε προδιαθέτει θετικά. Μη με πάρετε πολύ τοις μετρητοίς σε αυτό, γιατί έχω παρατηρήσει πολλές φορές ότι στις δικές μου προτιμήσεις υστερούν peated whiskies που έχουν oloroso finishes ενώ άλλοι τα θεωρούν διαμάντια. Αντίθετα με τη μύτη πάντως, στο στόμα σε πλημμυρίζει ευχάριστα αρώματα τύρφης, συνοδευόμενα από μπαχαρικά και όλα αυτά δένουν πολύ ωραία στους συγκεκριμένους υψηλούς αλκοολικούς βαθμούς.

Απλά εξαιρετικό ανεξάρτητο vfm διαμάντι. Peaty/smoky/sherried/meaty paradise.

6. Aberlour Casg Annamh Small Batch 0001, NAS, 48%

 εξαιρετική μύτη, με την κλασική ποιότητα του sherry monster Aberlour. Δυστυχώς με όποιον μίλησα το συνέκρινε με το A'bunadh, και προφανώς σε αυτή τη σύγκριση αδικείται. Παρότι μου είναι κι εμένα δύσκολο να κατανοήσω το λόγο ύπαρξης της συγκεκριμένης εμφιάλωσης, πρέπει να πω ότι πρόκειται για ένα πολύ ισορροπημένο whisky, που δεν θα απογοητεύσει κανέναν οπαδό των sherried whiskies. 

Ωπα! συμφωνούμε!

7. Port Charlotte 10 (Bruichladdich) 10yo, 50%

Ένα whisky που μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις όταν το δοκιμάσαμε πρώτη φορά στο Whisky Live της Αθήνας. Τώρα είχαμε την ευκαιρία να το δοκιμάσουμε υπό πολύ διαφορετικές συνθήκες και η αλήθεια είναι ότι δεν είχε ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Στη μύτη για παράδειγμα δεν ενθουσιάζει το δέρμα (politically correct: σανδαλόξυλο). Στο στόμα όμως δίνει μια ευχάριστη έκρηξη κάπνας/τύρφης, που όταν καταφέρεις να την υποτάξεις ξεδιπλώνει έναν ακόμα πιο ευχάριστο και ποιοτικό καμβά από ισορροπημένες γεύσεις. Μέσα σε βανίλιες και καραμέλες, σου δίνει να καταλάβεις χωρίς αμφιβολία ότι πρόκειται για κάτι που έχει έρθει σε επαφή με ξύλο για κάποια χρόνια. Ανεξάρτητα από τη μέτρια μύτη του, πρόκειται μάλλον για την καλύτερη Καρλόττα so far.

Δεν είναι η καλύτερη Καρλότα που εχω δοκιμάσει σίγουρα, αλλά είναι αντάξια του ονόματος και της φήμης. Το 10αράκι ΟΒ της χρονιάς !

8. The Spaniard - Compass Box, NAS, 43% Blended Malt

Δυστυχώς ήμουν από τους άτυχους που δεν πρόλαβαν να δοκιμάσουν.

Πολύ όμορφο. Το μόνο που δεν μου άρεσε σε αυτο ήταν μια ελαφριά ξηρότητα στη γεύση.

9. Highland Park 10yo - Rebus 30 Rankin, 40%

Ο κανόνας που λέει ότι δύσκολα θα βρεις κακό Highland Park επιβεβαιώνεται και εδώ. Μια ήρεμη δύναμη, δωρική ποιότητα ή αλλιώς πώς η απλότητα μπορεί να είναι ποιοτική. Προφανώς δεν είναι το διαμάντι που θα ενθουσιάσει, αλλά ένα dram που πίνεται πολύ ευχάριστα. 

Δεν το δοκίμασα. Θα το κάνω χαλαρά κάποια στιγμή στο σπίτι και θα γράψω άποψη.

10. Loch Lomond - Inchmurrin - Madeira Wood Finish, NAS, 46%

Ένα whisky που για εμένα είχε την καλύτερη μύτη από όλα της βραδιάς. Για την ακρίβεια, τα αρώματα που δίνει στο Glencairn πλησιάζουν τον ορισμό της πανδαισίας. Αποξηραμένα φρούτα του δάσους με νότες από ξηρούς καρπούς. Στο στόμα μειώνεται λίγο ο ενθουσιασμός που αφήνει η μύτη, χωρίς όμως να απογοητεύει. 

Ώπα ! Συμφωνούμε 2η φορά ! Δεν ξανάγινε......:D

11. Laphroaig 10yo, 40%

Προφανώς κανείς δεν περιμένει tasting notes από ένα εκ των πιο κλασικών και πολυδοκιμασμένων whiskies. Κάτι μου λέει όμως, ότι γι αυτόν ακριβώς το λόγο αδικήθηκε στην ψηφοφορία, καθώς δεν το ψήφισε κανείς, ενώ στην πραγματικότητα ποιοτικά θα ήταν σίγουρα στο top-3 αυτών που δοκιμάσαμε.

Δεν το δοκίμασα...:)

 

ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗΚΑΝ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Celtic said:

ΜΕ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΧΤΗΚΑΝ

 

γιατί με πράσινο δηλαδή; το κόκκινο πιστεύω θα ήταν πιο όμορφο, αφού περισσότερες φορές διαφωνούσες...:p

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...