Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Προ-πασχαλινό gathering. Δευτέρα 08-04-2019


Recommended Posts

Τι βλέπω; Επανάκαμψη του τέντυ μπόυ @McChariz σε μάζωξη του whiskyforum μετά από πάρα πολλά χρόνια!

Κι εγώ ζήλεψα, αλλά ας όψεται ο παλιοχαρακτήρας ο @DMTK που έχει βαλθεί να κανονίζει μαζώξεις και events όποτε δεν μπορώ εγώ λες και το κάνει επίτηδες.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Wisdom said:

Τι βλέπω; Επανάκαμψη του τέντυ μπόυ @McChariz σε μάζωξη του whiskyforum μετά από πάρα πολλά χρόνια!

 

Καμία επανάκαμψη. Απλώς ο άνθρωπος έτυχε να βρίσκεται εκεί αρκετή  ώρα πριν φτάσω πρώτος εγώ. Πρώτη φορά τον γνώρισα τον άνθρωπο από κοντά, δεν τον ήξερα αν και έχω ακούσει - διαβάσει και μέσα στο φόρουμ αρκετά. Και ήρθε λίγα λεπτά στην παρέα μας αφού απ' ότι κατάλαβα διατηρεί κάποιες φιλικές σχέσεις με μέλη του φόρουμ από παλιά (εξ' ου και οι φωτογραφίες). Κέρασε ο Τάσος και από την εμφιάλωσή μας η οποία έμαθα ότι του άρεσε.

35 minutes ago, Wisdom said:

 

Κι εγώ ζήλεψα, αλλά ας όψεται ο παλιοχαρακτήρας ο @DMTK που έχει βαλθεί να κανονίζει μαζώξεις και events όποτε δεν μπορώ εγώ λες και το κάνει επίτηδες.

Είμαι σίγουρος ότι αν το αφήναμε αποκλειστικά στη διάθεση του @DMTK κάθε εβδομάδα θα είχαμε συνάντηση :) 

  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Wisdom said:

Κι εγώ ζήλεψα, αλλά ας όψεται ο παλιοχαρακτήρας ο @DMTK που έχει βαλθεί να κανονίζει μαζώξεις και events όποτε δεν μπορώ εγώ λες και το κάνει επίτηδες.

Εσύ κάθε αρχή του χρόνου θα μας γράφεις ποιες ημέρες του χρόνου, είσαι διαθέσιμος. Γιατί λείπεις απ τις συναντήσεις και σε θέλουμε, αυτό είναι αλήθεια, αλλά αν πάμε βάσει του προγράμματός σου, θα ξεχάσουμε ο ένας τις φάτσες των άλλων...:p

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DMTK said:

Εσύ κάθε αρχή του χρόνου θα μας γράφεις ποιες ημέρες του χρόνου, είσαι διαθέσιμος. Γιατί λείπεις απ τις συναντήσεις και σε θέλουμε, αυτό είναι αλήθεια, αλλά αν πάμε βάσει του προγράμματός σου, θα ξεχάσουμε ο ένας τις φάτσες των άλλων...:p

Να τα αφήσεις αυτά λαοπλάνε δημαγωγέ. Μέχρι που άρχισες να διαφεντεύεις τις ζωές μας με την ποδηγέτηση των συναντήσεων και events, μια χαρά μαζώξεις κάναμε στις οποίες συμμετείχα, σχεδόν ανελλιπώς. Στη μετά DMTK εποχή πας και μου βάζεις συναντήσεις HMWS όταν δεν μπορώ, μαζώξεις σε Σαρακοστή, επισκέψεις σε Metaxa ντάλα μεσημέρι σε εργάσιμη καθημερινή, επισκέψεις σε οινοποιείο ανήμερα εκλογών, στέλνεις κάθε μέρα στο Viber φωτογραφίες από ευμεγέθη και λαχταριστά χειροποίητα hamburger (ξαναλέω, έχουμε Μεγάλη Σαρακοστή) κλπ.

Λες να γράφω ποιες ημέρες είμαι διαθέσιμος από πριν. Πριτς! Αυτό έκανα με την επίσκεψη στο οινοποιείο, 3-4 διαφορετικές Κυριακές πρότεινα, με τις οποίες οι περισσότεροι μάλιστα συμφωνούσαν και πήγες και το έκλεισες τη μία που δεν μπορούσα. Έτσι όπως το πας με τον προγραμματισμό των μαζώξεων, βλέπω να παίρνω την κάρτα μέλους HMWS καλό Φθινόπωρο. Από την επόμενη φορά που θα προγραμματίζεις κάτι, αν υπάρχουν π.χ. 2 διαθέσιμες ημερομηνίες και εγώ μπορώ μόνο στη μία, θα δηλώνω ότι δεν μπορώ σε αυτήν που στην πραγματικότητα με βολεύει και μόλις κλειδώσει το event σε αυτήν που τάχα δεν μπορώ (γιατί αυτό θα γίνει αν εσύ βάλεις το χεράκι σου) θα εμφανίζομαι φάντης μπαστούνι στη μάζωξη και θα λέω "κούκου, είμαι το Καζολίν" :p

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Wisdom said:

Έτσι όπως το πας με τον προγραμματισμό των μαζώξεων, βλέπω να παίρνω την κάρτα μέλους HMWS καλό Φθινόπωρο. 

απλά προσπαθώ να βρω τρόπους να καθυστερήσω να σου δώσω την κάρτα, εδώ με μια φώτο που έβαλα και παραλίγο να με στείλεις στον ψυχίατρο, φαντάσου να στη δώσω κι όλας...:laugh2:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wisdom said:

και θα λέω "κούκου, είμαι το Καζολίν" :p  

Image result for καζολιν  

Μία μόνο μικρή ένσταση.. με το ΜΕΤΑXA την πατήσαμε όλοι γιατί δυστυχώς μόνο καθημερινές και μόνο συγκεκριμένη ώρα δέχεται.

Link to comment
Share on other sites

Η  χθεσινή βραδιά ήταν ωραια γι ακόμη μια φορά ανάμεσα σε φίλους αγαπητούς .

Μπορω να πω ότι το ΤΙΚΙ αρχίζει να καθιερώνεται σαν στέκι για της συναντήσεις  μας γενικά όλο το κλίμα είναι ωραίο εκεί από το φαγητό -μουσική -χώρος εκεί .

Ευχαριστώ όλους εσάς που φέρατε όλα αυτά τα ωραία αποστάγματα για να τα δοκιμάσουμε .

Αυτό που ξεχώρισα χωρίς να αδικήσω κανένα από τα υπόλοιπα ήταν το δικό μας   

Ruadh Maor 8y.o. τα σπάει λέμε =@.

Viva Los globos.

Υγ.1 έψαχνα τις πατάτες από το φαγητό μου μήπως τις είδε κανεις ε @DMTK η μάλλον @Dino Eco :D:jump:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DUCATI13 said:

Το κατάλαβα μάλλον εξατμίστηκαν ? .

ρώτα το διπλανό σου, που προσπαθούσε να βγάλει selfie και του έπεφτε το κινητό μέσα στις πατάτες...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DUCATI13 said:

Προσπαθούσε να πιάσει τα γυαλιά του ρε γιαυτο του έπεφτε το κινητό του ?

δε προσπαθούσε να πιάσει τα γυαλιά του, τις πατάτες σου προσπαθούσε να εξαφανίσει.

  • Haha 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Ζηλεψα κι εγω μακάρι να μπορούσα να ερθω. Ο Πετρος όντος ηταν ευχάριστη εκπληξη, ετσι μου θυμισε την τελευταια φορα που τα πιναμε ενα βραδυ, μαζι και ο giorgos, στην Πλ.Αριστοτελους πριν λιγα χρονια. Πως το ελεγαν το μαγαζι.....Spinte αν δεν κανω λαθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, nek said:

Πως το ελεγαν το μαγαζι.....Spinte αν δεν κανω λαθος.

? έτσι απλά Spinte? Εσύ τουλάχιστον το πρόλαβες εμείς με τον @Celtic μόνο απέξω και αυτό όταν είχε πια κλείσει ?

20180903_105803.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Uisge-Beatha said:

 

? έτσι απλά Spinte? Εσύ τουλάχιστον το πρόλαβες εμείς με τον @Celtic μόνο απέξω και αυτό όταν είχε πια κλείσει ?

20180903_105803.jpg

Και γι'αυτό σκας; ελάτε παρέα Θεσσαλονίκη και πάμε προς Καλαμαριά στο the Bar Lab (το πρώην Spinte-ίδια κάβα)..σας περιμένω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ioannis said:

Και γι'αυτό σκας; ελάτε παρέα Θεσσαλονίκη και πάμε προς Καλαμαριά στο the Bar Lab (το πρώην Spinte-ίδια κάβα)..σας περιμένω..

Ναι το Bar Lab το έχω τιμήσει απλά είναι το κλασικό, άκουγα τόσα χρόνια για το Spinte και τελικά είδα μόνο την παλιά του πινακίδα. Να σαι καλά σίγουρα στην επόμενη Θεσσαλονίκη θα ενημερώσω και θα κανονίσουμε κάτι ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2019 at 9:50 AM, DMTK said:

Νικητής στην ψηφοφορία δεν υπήρξε καθώς ισοψήφησαν με δύο ψήφους τα Benrinnes, Kurayoshi, Connemara και Kilkerran. Εκτός συναγωνισμού φυσικά, το δικό μας Ruadh Maor, που έκλεψε τις εντυπώσεις για μια ακόμη φορά!

Περάσαμε πολύ ωραία για άλλη μια φορά. Τα μπουκάλια που άνοιξαν ήταν καταπληκτικά κι είχαν όλα κάτι ξεχωριστό να δώσουν. Για την ψηφοφορία δεν ξέρω ποιος μέτρησε και τι, αλλά @Celtic κι εγώ ψηφίσαμε Smokehead. Το Tiki Bar έγινε must για τις μαζώξεις μας και καλύπτει επαρκώς τις απαιτήσεις μας. Ευχαριστώ για τη βραδιά και εις το επανιδείν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, SimoG said:

Για την ψηφοφορία δεν ξέρω ποιος μέτρησε και τι, αλλά @Celtic κι εγώ ψηφίσαμε Smokehead. Το Tiki Bar έγινε must για τις μαζώξεις μας και καλύπτει επαρκώς τις απαιτήσεις μας

... η ουσία παραμένει η ίδια. Νικητής δεν υπήρχε ...(ισοψήφησαν με δύο ψήφους τα Benrinnes, Kurayoshi, Connemara, Kilkerran και Smokehead).

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2019 at 2:34 AM, Uisge-Beatha said:

έτσι απλά Spinte? Εσύ τουλάχιστον το πρόλαβες εμείς με τον @Celtic μόνο απέξω και αυτό όταν είχε πια κλείσει

Speak for yourself mister! Εγω το είχα προλάβει και πιο παλιά στις καλές του εποχές.....

Πάμε στα τα της προ-πασχαλινής συγκέντρωσης. Σημαδιακή βραδυά για πολλούς λόγους

1. Έφαγα πρώτη φορά στο ΤΙΚΙ....:biggrin1: @DMTK το δικό μου φαγητό κι όχι τις πατάτες των αλλωνώνε.......έτσι?

2. Δεν υπήρξε νικητής, με πενταπλή (!!!) ισοβαθμία, (το Smokehead όμως που κάποιοι το ψηφίσαμε και πέρασε ντούκου, έπρεπε να κερδίσει.....) 

3. Τελετή μύησης των 2 φρέσκων HMWS μελών ! @DUCATI13 @Ρένα

4. Η αρχή των 6 μέγιστων μπουκαλιών πήγε περίπατο κατα 1......Για ιδιαίτερο λόγο όμως, εμφανίστηκε προς δοκιμή η εμφιάλωση Ruadh Maor for HMWS !!!! @Tassos Roubeidis

5. Αναπάντεχη ταυτόχρονη παρουσία @McChariz !!! Ο ιδρυτής του φόρουμ συνάντησε τους παλαιούς που είμασταν τρεις...( @sir mihas - @SimoG) και γνώρισε τους νέους, ανάμεσα τους, το πιο δραστήριο μέλος όλων των εποχών του whiskyforum, τον Υπέρτατο Whisky-Food-Wood-and all that you can imagine Master Expert !!!!! (όχι @thanasist δεν είσαι εσύ, ούτε εσύ @Dino Eco, @Don Corleone φυσικά δεν μιλάω ούτε για σένα....Ξέρει ΑΥΤΟΣ !!! :wave::biggrin1:

6. Το διαλύσαμε γύρω στα μεσάνυχτα !!!!

Slainte Ωρέ !

ΥΓ Εκτός του Smokehead, μου άρεσαν πιο πολύ τα Auchroisk & Conemmara. Όλα ήταν ωραία πάντως.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Celtic said:

5. Αναπάντεχη ταυτόχρονη παρουσία @McChariz !!! Ο ιδρυτής του φόρουμ

Άς με διορθώσουν οι αρχαιότεροι αλλά είχα την εντύπωση (Για την ιστορία) ότι το φόρουμ είναι μια φυσική συνέχεια πού η κοιτίδα και γενέτειρα τού βρίσκεται στο φόρουμ των πάλαι ποτέ  Vintage Whisky Shop του Εμπεσλιδη και μέσω της εξελικτικής θεωρίας? με στάση στο φόρουμ του All About Whiskies του Πέτρου ήρθε και ενηλικιώθηκε όταν το 2010 (ξεχνάω τον μήνα?) μετά από πολλά κύματα έγινε ανεξάρτητος οργανισμός χρηματοδοτούμενος από εμάς μέσω των συνδρομών μάς στην HMWS. @DMTK θεωρώ ότι ίσως θα έπρεπε να γράψεις τώρα πού υπάρχουν ακόμα στην παρέα μάς όλοι οι παλιοί την ιστορία του whiskyforoum.gr και της HMWS ??

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Celtic said:

και γνώρισε τους νέους, ανάμεσα τους, το πιο δραστήριο μέλος όλων των εποχών του whiskyforum, τον Υπέρτατο Whisky-Food-Wood-and all that you can imagine Master Expert

Αν δεν κάνω λάθος είχαμε κάνει τις συστάσεις στο Whisky Live.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Uisge-Beatha said:

 @DMTK θεωρώ ότι ίσως θα έπρεπε να γράψεις τώρα πού υπάρχουν ακόμα στην παρέα μάς όλοι οι παλιοί την ιστορία του whiskyforoum.gr και της HMWS ??

Θέλοντας να συμβάλω και εγώ στο συγγραφικό - ιστορικό - παλαιοντολογικό αυτό έργο του @DMTK  να προσφέρω αφιλοκερδώς στο ιστορικό μας μουσείο τρεις αποκλειστικές φωτό τις οποίες (κατά πάσα πιθανότητα) μόνο εγώ έχω.

Οι δύο πρώτες αφορούν στην πρώτη ΕΠΙΣΗΜΗ καταγραφή / εύρεση του υλικού που χρησιμοποιήθηκε για να δημιουργηθεί το logo μας.

First logo.jpg  Logo.jpg

 

Η επόμενη φωτό είναι εξαιρετικά σπάνια. 

Είναι από τις πρώτες μας μαζώξεις όπου ο Hommo Arcadiuc Highlandriuc O_Kouliuc  εξηγεί σε έναν ξένο - με διαφορετική φορεσιά που εικάζεται ότι είναι ο πρώτος καταγεγραμμένος Ιρλανδός συγγενής του @Celtic , ο γνωστός από τις αναφορές στην προ-ιστορία ως Hommo Gealicus Celticus - 'ότι η μεταφορά κριθαριού berre με μαμούθ δεν είναι εύκολη και κοστίζει πολύ. 

Εκεί φαίνεται καθαρά και η πρώτη ολοκληρωμένη τοιχογραφία / σκάλισμα του logo μας, από κάποιους που εικάζεται ότι είναι προ-ιστορικά μέλη της συνομοταξίας Zoubius-Mallious Kalitechnicous, αλλά χωρίς επιπλέον αναφορές και γνώση αν όντως υπήρξαν.

 gathering.jpg

Οι αρχαιολόγοι ανακάλυψαν αναφορές σε Hommo Tzanicus, Hommo Machariuz, Hommo Wisdomiuc και άλλα πολλά ενώ μεγάλη σειρά από οστά έχουν βρεθεί δίπλα σε ακανόνιστα σχήματα από υλικό που προσομοιάζει σε γυαλί και μοιάζει με μπουκάλια.

Τέλος, από την ιστορική μου βιβλιοθήκη ανέσυρα και μία φωτό (λίγο μεταγενέστερη) από τους πρώτους μας admin και την διαδικασία ελέγχου και αποδοχής νέων μελών. Όπως φαίνεται, πίσω αριστερά διακρίνεται ο Hommo Siriuc Iaponikuc που περιμένει τα νέα μέλη για την επιπλέον διαδικασία αποδοχής.

image.png

  • Like 1
  • Haha 10
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Uisge-Beatha said:

θα έπρεπε να γράψεις τώρα πού υπάρχουν ακόμα στην παρέα μάς όλοι οι παλιοί την ιστορία του whiskyforoum.gr και της HMWS ??

Αυτό ακούγεται λίγο μακάβριο. Μου θυμίζει αυτό που λένε φτιάξτε γενεαλογικό δένδρο όσο ζούνε οι παππούδες και οι γιαγιάδες σας...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...