Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Τι πίνουμε αυτήν την εποχή (2021)


Recommended Posts

27 minutes ago, Islaynder said:

Ευτυχώς γιατί τη τελευταία φορά ήσουν λιγάκι ερεθισμένος :laugh2: :punk:

Λογοτεχνικός οίστρος ρε φίλε...:p

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

New Opening! Ruadh Mhor (η Ruadh Maor) είναι η Peat εκδοχή της Glenturret. Cask Strength and Single Cask 63,9% από την Elixir (o Ινδός - TWE).

Ruadh Mhor.jpg

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

James E. Pepper 1776 Straight Rye 100 Proof Ουίσκι 700ml - Skroutz.gr

James E. Pepper 1776 straight rye, 92 proof

Thanks @ioannis για το δείγμα

Τί εξαίσιο άρωμα! Πανδαισία μπαχαρικών και βοτάνων, κανέλες, σταφίδες, πορτοκάλια, μοσχοκάρυδα, θυμάρια, τα πάντα όλα δοσμένα απλόχερα με ένταση, σαγηνεύουν τα ρουθούνια. Με κάνει να αναρωτιέμαι τί χάνουν όσοι δεν έχουν εξερευνήσει έστω και λίγο τον θαυμαστό κόσμο του ουίσκυ, πέρα από τα σύνορα της Σκωτίας-Ιρλανδίας-Ιαπωνίας, ίσως με εξαίρεση ένα Jack Daniels και ένα Jim Beam.

Ξηρή και γλυκόπικρη γεύση, με μέτριο σώμα, δεν ενθουσιάζει όσο στη μύτη, άλλωστε είχε βάλει πολύ ψηλά τον πήχη αυτή...., αλλά είναι καθόλα τίμιο, με ικανοποιητιική πολυπλοκότητα και σπουδαία επίγευση!

Μια πολύ καλή λύση και σε πολύ καλή τιμή, για όποιον θελει να σπάσει λίγο την μονοτονία και να διευρύνει τον ορίζοντα του πάνω στο ουίσκυ!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

James E. Pepper 1776 Straight Rye 100 Proof Ουίσκι 700ml - Skroutz.gr

James E. Pepper 1776 straight rye, 92 proof

Thanks @ioannis για το δείγμα

Τί εξαίσιο άρωμα! Πανδαισία μπαχαρικών και βοτάνων, κανέλες, σταφίδες, πορτοκάλια, μοσχοκάρυδα, θυμάρια, τα πάντα όλα δοσμένα απλόχερα με ένταση, σαγηνεύουν τα ρουθούνια. Με κάνει να αναρωτιέμαι τί χάνουν όσοι δεν έχουν εξερευνήσει έστω και λίγο τον θαυμαστό κόσμο του ουίσκυ, πέρα από τα σύνορα της Σκωτίας-Ιρλανδίας-Ιαπωνίας, ίσως με εξαίρεση ένα Jack Daniels και ένα Jim Beam.

Ξηρή και γλυκόπικρη γεύση, με μέτριο σώμα, δεν ενθουσιάζει όσο στη μύτη, άλλωστε είχε βάλει πολύ ψηλά τον πήχη αυτή...., αλλά είναι καθόλα τίμιο, με ικανοποιητιική πολυπλοκότητα και σπουδαία επίγευση!

Μια πολύ καλή λύση και σε πολύ καλή τιμή, για όποιον θελει να σπάσει λίγο την μονοτονία και να διευρύνει τον ορίζοντα του πάνω στο ουίσκυ!

Με εκπλήσσεις ολίγον...

επειδή έχω δοκιμάσει όλη τη σειρά 

straight rye, 92 proof

straight Rye - 100 Proof και

straight Rye Barrel Proof (114,6 proof)

τα μεν δύο πρώτα μου ήταν αδιάφορα, το δε τρίτο ήταν αρκετά ανώτερο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ από τον @ioannis το James E. Pepper 1776 Straight Rye 92 Pοroof είχα δοκιμάσει, πολύ πικρό και πικάντικο μαζί το θυμάμαι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, DMTK said:

τα μεν δύο πρώτα μου ήταν αδιάφορα, το δε τρίτο ήταν αρκετά ανώτερο

για το τρίτο δεν αμφιβάλλω, πάντως το 92proof μόνο αδιάφορο δεν το βρήκα, ειδικά στο άρωμα

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DMTK said:

κάνε ένα resize ρε συ, μας πέταξε τα μάτια όξω :biggrin1:

Επίτηδες το έκανα.. Για κάποιους γέρους που δεν βλέπουν καλά.. Όχι πως το ξέχασα :secret:  

  • Like 1
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DMTK said:

κάνε ένα resize ρε συ, μας πέταξε τα μάτια όξω :biggrin1:

Να φωνάζω εγώ ο ασπρομάλλης που έχω και 4 μάτια (και πάλι δεν βλέπω καλά, χρειάζομαι μεγεθυντικό φακό), είναι εφικτό. Εσύ που είσαι νεότατος, δεν βλέπεις;😄😄😄 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Οι νέοι αν το έχουν μεγάλο το μπουκάλι θέλουν κιόλας να το δείχνουν!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Celtic said:

245793-big.jpg.07ad437ca8443af4d28bbc7ddeada7e0.jpg

Κανείς δεν το παρατήρησε, τι φάση???

τι να παρατηρήσουμε ωρέ? Είναι μια απ τις υπέροχες φωτο του whiskybase

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάφορα Irish samples θυσιάστηκαν στον βωμό του sample kill που έχω επιδοθεί τελευταία...

Athru Keschorran 14yo, single malt, tokaji wood finish - Έχει αναμιχθεί ο Billy Walker στη δημιουργία του, αλλά ένα όνομα μόνο, όσο τρανό κι αν είναι δεν φτάνει. Δεν μου άρεσε καθόλου.... 

Natterjack blend of malt and corn - ενδιαφέρον αλλά μέχρι εκεί

Glendalough double barrel single grain - Εξαιρετικό με κρεμμώδη υφή

Fercullen 8yo, blend - Όσοι πήρατε το ίδιο δείγμα από τον Ιταλό που κάναμε πρόσφατα την ομαδική, γράφει Single malt αλλά είναι blend. Ένα αξιοπρεπέστατο smooth blend με ωραίο spicy τελείωμα, καλή εναλλακτική λύση σε αυτό το στυλ αντί των γνωστών Jameson, Powers, Bushmills blends.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Talisker 25y.o.

Μαρμελάδες πάνω σε φρυγανισμένο τοστ. Γεμάτο σώμα και πλούσιο, ώριμο. Επίγευσηηη, μακριααά, σταχτένιααα και παλιακηηή. Υπέροχοοο!

@Celtic:punk: :thumbsup:

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, valasios said:

Τα ζουζούνια ξαναβρέθηκαν. Και τι πίνουν;;;;;;;;;;;;;;

Brabazon 4.jpg

Βγάζω για τον @Celtic δείγμα, που του αρέσουν τα Ιρλανδέζικα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...