Jump to content
  • Welcome to our whiskyforum

    Dear Guest,

    On behalf of whiskyforum.gr and Hellenic Malt Whisky Society, we would like to thank you for visiting our forum. Feel free to navigate to our forum and enjoy content and topics. Always remember that our forum is free for all and if you share the same passion or you just want to be informed about whisky, you are more than welcome to join us!

    forum21.png

    Slainte!

Distillery Newsletter


o_koulos

Recommended Posts

Καλοδεχούμενο και αναμένουμε να το δούμε από κοντά.

Αναφορικά με το που απευθύνεται το Glenglassaugh.... μάλλον έπεσαν έξω στους υπολογισμούς εκτός και αν το revival είναι κάτι σαν ανακοίνωση και ακολουθήσει σειρά συλλεκτικών.

Αναμένουμε εξελίξεις. Το μπουκάλι είναι Laddie...... και το κουτί είναι Laddie-Balblair αισθητικής και ελπίζω οι αντιγραφές να σταματάνε εδώ.

Γενικά πρέπει να παραδεχτώ ότι τόσο το κουτί όσο και το πρασινοσκούφωτο μπουκάλι με ξενερώνουν.... αλλά από την άλλη το revival ενός αποστακτηρίου πάντα είναι κάτι θετικό και όπως έγραψα, καλοδεχούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενο και αναμένουμε να το δούμε από κοντά.

Αναφορικά με το που απευθύνεται το Glenglassaugh.... μάλλον έπεσαν έξω στους υπολογισμούς εκτός και αν το revival είναι κάτι σαν ανακοίνωση και ακολουθήσει σειρά συλλεκτικών.

Αναμένουμε εξελίξεις. Το μπουκάλι είναι Laddie...... και το κουτί είναι Laddie-Balblair αισθητικής και ελπίζω οι αντιγραφές να σταματάνε εδώ.

Γενικά πρέπει να παραδεχτώ ότι τόσο το κουτί όσο και το πρασινοσκούφωτο μπουκάλι με ξενερώνουν.... αλλά από την άλλη το revival ενός αποστακτηρίου πάντα είναι κάτι θετικό και όπως έγραψα, καλοδεχούμενο!

...νομίζω είναι η πρώτη φορά, μετά από πολύ καιρό ίσως, που συμφωνώ με κάποιον στο φόρουμ σε ΟΛΑ ! 100% ! :scratch_one-s_head::to_pick_ones_nose_eat:

Να συμπληρώσω οτι ήμουν τόσο αρνητικός με το Kilchoman όταν βγήκαν οι πρώτες εμφιαλώσεις λόγω του κόστους αυτών, αλλά άλλαξα γνώμη όταν το πρωτοδοκίμασα. Εύχομαι να συμβαίνει το ίδιο και με αυτό και να είναι ένα "Kilchoman No2", ειδάλλως 44 ευρώ για 3 ετών ουίσκυ είναι εξωφρενικά....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτά που γραφει ο Celtic και πριν 2 χρονια θα ταυτιζόμουν απόλυτα

απλά τώρα τελευταία έμαθα ότι στα νέα αποστακτήρια οι πρώτες εκδόσεις τσιμπάνε λόγο συλλεκτικότητας

και από μια άποψη καλύτερα τα λεφτά να πηγαίνουν στα αποστακτήρια παρα στους γνωστούς αγνωστους του ebay και σία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλου ......μα το ARDBEG εφτασε στο διαστημα http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231190982

Ναι φιλε Aligator σε πρόλαβε ο Κέλτης

http://www.whiskyforum.gr/forums/index.php?/topic/385-ciyiaa-oaa-aaiaeeaoeyniioaao-eaeniyo/page__pid__28082__st__100#entry28082

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμένος χρόνος οδηγεί σε λάθη καλώς σας βρήκα αλλα δεν είμαι τόσο καινούριος σας παρακολουθώ κάποιες στιγμές

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Ιούλιος, μπήκε για τα καλά το καλοκαιράκι, Μπαγκλαντεσιανοί στα φανάρια πασχίζουν να πουλήσουν παγωμένα νεράκια και ρακέτες-κουνουπομυγοσκοτώστρες, ξέχασα να βάλω ηλιοπροστασία στο αυτοκίνητο και έλιωσα γαμώτο, Θωμά είσαι σπίτι; (γιατί σε παίρνω και μιλάει, πάμε Χαβάη) reggae music στο cd, Κυριακάτικη εξόρμηση για μπάνιο και τσούκου-τσούκου στην Παραλιακή και τη Βουλιαγμένης, θάλασσα, κύμα, αρμύρα, χταποδάκια να λιάζονται πριν πέσουν στα κάρβουνα, ξαπλώστρες στην αμμουδιά, πιπίνια και milf με μικροσκοπικά μαγιώ - έχω ωραίο κωλαράκι και το δείχνω- στην παραλία, μποντιμπιλντεράδες με ρακέτες χτυπούν με μανία αλλά και στυλ αλα Κασιδιάρης μπαλάκια ο ένας στον άλλο, φουσκωτά να σκίζουν το νερό, πωλούνται ζωντανά δολώματα, στον αέρα πετούν οι γλάροι,.......για μια στιγμή, είπα "γλάροι";...........γλάροι, γλάροι.....κάτι μου θυμίζουν αυτοί οι γλάροι........ω, ναι, μα φυσικά.....BOWMORE!!! To single malt σήμα-κατατεθέν του καλοκαιριού.

Ένα από τα πιο παλαιότερα αποστακτήρια ουίσκυ, με προϊόν ένα από τα πιο γνωστά single malts παγκοσμίως, κάνει φιλότιμες προσπάθειες τελευταία να ξανακερδίσει τη χαμένη του αίγλη και να κατακτήσει ξανά τη θέση που του αξίζει στο πάνθεον των Scotch single malts. Mε νέες ενδιαφέρουσες εμφιαλώσεις (Small Batch Reserve, Tempest 3, 100 Degrees Proof, Laimrig κλπ), και με ένα φρέσκο-ανανεωμένο site, τραβάει και πάλι την προσοχή των απανταχού Islay Whisky Fans.

Σε πρώτη φάση, αξίζει μια περιήγηση στο νέο site, τρέχει και διαγωνισμός που δεν θα αφήσει κανέναν ασυγκίνητο. Άν ταυτόχρονα τυχαίνει να είστε κάτοχος και μιας φιάλης Surf, 12y.o., Tempest, Mariner ή ότι άλλο Bowmore κυκλοφορεί, ακόμα καλύτερα, γεμίστε τα ποτήρια σας και ταξιδέψτε παράλληλα.

http://www.bowmore.com/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει δρόμο ακόμα το Bowmore και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ ποια είναι η αιτία που σχεδόν ότι έχω πιεί τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν μου έχει αρέσει (εκτός μίας εξαίρεσης αν θυμάμαι καλά).

Έχω όμως και την βεβαιότητα ότι θα τον βρει το δρόμο του! :good2:

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση, αξίζει μια περιήγηση στο νέο site, τρέχει και διαγωνισμός που δεν θα αφήσει κανέναν ασυγκίνητο. Άν ταυτόχρονα τυχαίνει να είστε κάτοχος και μιας φιάλης Surf, 12y.o., Tempest, Mariner ή ότι άλλο Bowmore κυκλοφορεί, ακόμα καλύτερα, γεμίστε τα ποτήρια σας και ταξιδέψτε παράλληλα.

Ναι, μου ήρθε κι εμένα το σχετικό email. Ήμουν ήδη μέλος, οπότε μόνο απάντησα στην ερώτηση του quiz αν και τόσα χρόνια που παίρνω μέρος σε παρόμοιους διαγωνισμούς δεν έχω κερδίσει ποτέ τίποτα (ούτε καν στη βασιλόπιτά μας δεν έχω κερδίσει) σε αντίθεση με μερικούς άλλους εδώ μέσα (όνομα και μη χωριό) που κάθε τρίμηνο κερδίζουν και κάτι!

Έχει δρόμο ακόμα το Bowmore και δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ ποια είναι η αιτία που σχεδόν ότι έχω πιεί τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν μου έχει αρέσει (εκτός μίας εξαίρεσης αν θυμάμαι καλά).

Ασφαλώς εννοείς το Black Bowmore :lol: (j/k)

Link to comment
Share on other sites

AYTA KI AN EINAI NEA!!!!

Εύχομαι η κουβέντα να μείνει στα λόγια και μόνο, και να μην θρηνήσουμε και το Laddie στα νύχια μιας πολυεθνικής με κύριο στόχο "τις αναπτυσσόμενες αγορές της Ασίας".

http://www.reuters.com/article/2012/07/09/us-remycointreau-bruichladdich-idUSBRE86806620120709?type=companyNews

http://www.thedrinksbusiness.com/2012/07/remy-in-talks-for-bruichladdich-takeover/

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω από Bruichladdich:

Hello everyone. As many of you will be aware, the Rémy Cointreau Group today issued the following statement in accordance with the rules of the French bourse:

"Regulatory News:

The Rémy Cointreau Group (Paris:RCO) announces that it has entered into exclusive negotiations with the shareholders of the Bruichladdich Distillery Company Ltd with a view to possibly acquiring its entire share capital....

"Founded in 1881, Bruichladdich is a renowned distiller of Premium Single Malt Scotch Whisky based on the Isle of Islay in Scotland, and is recognized by experts throughout the world for its high quality products.

"In the event of a favorable outcome of negotiations, the signing of an agreement will remain subject to information and authorization procedures in accordance with current regulations.

Rémy Cointreau Group

Frederic Pflanz, 33 144134582"

You will appreciate that, due to the regulations governing these situations, it is impossible for us to elaborate. We will of course make further details available just as soon as we are able to do so. Slainte!

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη μου ελπίδα είναι το Remy Cointreau να πάρει το Laddie αλλά να μην σταματήσεις το Port Charlotte σχέδιο. Οι άμβυκες έχουν στηθεί, όλα είναι έτοιμα και τα τυπικά θα έλεγα μένουν για να ανοίξει και επίσημα σαν αποστακτήριο......

Όσο για το αγαπημένο Laddie.... έυχομαι τα καλύτερα και να μην ήταν το κύκνειο άσμα το εξαιρετικό Laddie Ten.

Είμαι θετικός σε τέτοια ανοίγματα (δε νομίζω να έπαθε κάτι κακό το Ardbeg) αλλά σαν πιο ρομαντικός τύπος....μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ανήκω σε όμιλο που έχει σαν έμβλημα εκτός από το Cointreau και το Ρούμι "το Βουνό του Πούστη" :laugh3: (Mount Gay Rum).

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, μη γινόμαστε και τραγικοί. Τόσα και τόσα αποστακτήρια ανήκουν σε μεγάλα διεθνή groups, όπως Diageo, LVMH, Pernod Ricard, Bacardi, Suntory κ.ά. Δεν σημαίνει σώνει και καλά ότι θα αλλάξουν προς το χειρότερο ή ότι θα κλείσουν. Τα υψηλά standards ποιότητας (ISO κλπ.) που φέρνουν μαζί τους οι πολυεθνικές μπορούν να κάνουν καλό σε ένα αποστακτήριο. Επίσης, δεν είναι σπάνιο το φαινόμενο οι πολυεθνικές να αγοράζουν μόνο το balance sheet ενός αποστακτηρίου, για λόγους χρηματιστηρίου, χωρίς να επεμβαίνουν καθόλου στις δραστηριότητές του.

mallios, μην απελπίζεσαι λοιπόν... (και για να θυμηθώ μια θρυλική ατάκα του Sir) ... ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις "σοφέ".... αλλά υπάρχει πάντα και ο κίνδυνος να βγει ο Sir αληθινός....και να φτάσει γρήγορα το ακόμα!

Κατά τα άλλα, έστειλα το e-mail μου στο Laddie και "φαινομενικά" τουλάχιστον από την απάντησή τους συμμερίζονται τον "φόβο" ή καλύτερα είναι και δική τους επιθυμία να μην θυσιαστεί η ποιότητα στον βωμό της ποσότητας ενώ επίσης δεν θα σταματήσει το Port Charlotte project και ελπίζω σύντομα να δούμε ένα ακόμα distillery στο Islay.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι θετικός σε τέτοια ανοίγματα (δε νομίζω να έπαθε κάτι κακό το Ardbeg)

...ρε πως αλλάζουν οι καιροί.....(έχε χάρη που βαριέμαι να ψάχνω στο φόρουμ όλα όσα έχεις γράψει στο παρελθόν σχετικά...)

Αλλά κι εγώ δεν πάω πίσω....πάνω που είχαν αρχίσει να μου τη σπάνε τα πειράματα του Ardbeg (με αποκορύφωμα αυτό το τελευταίο με ο διάστημα.....), πάνω που είχα αρχίσει να βλέπω με άλλο μάτι το Laddie και να το γουστάρω (την φιλοσοφία του δηλαδή), έκατσε αυτή η είδηση και τά'χω πάρει κρανίο !

όχι παιδιά, εγώ δεν είμαι καθόλου θετικός με αυτη την ιστορία, θέλω το Laddie να παραμείνει ανεξάρτητο, αδέσμευτο, προοδευτικό και να κουβαλάει αυτη την τρέλα για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

...ρε πως αλλάζουν οι καιροί.....(έχε χάρη που βαριέμαι να ψάχνω στο φόρουμ όλα όσα έχεις γράψει στο παρελθόν σχετικά...)

Αλλά κι εγώ δεν πάω πίσω....πάνω που είχαν αρχίσει να μου τη σπάνε τα πειράματα του Ardbeg (με αποκορύφωμα αυτό το τελευταίο με ο διάστημα.....), πάνω που είχα αρχίσει να βλέπω με άλλο μάτι το Laddie και να το γουστάρω (την φιλοσοφία του δηλαδή), έκατσε αυτή η είδηση και τά'χω πάρει κρανίο !

όχι παιδιά, εγώ δεν είμαι καθόλου θετικός με αυτη την ιστορία, θέλω το Laddie να παραμείνει ανεξάρτητο, αδέσμευτο, προοδευτικό και να κουβαλάει αυτη την τρέλα για πάντα.

Δεν χρειάζεται να ψάξεις καθόλου!! :mail1: Ομολογώ ότι έχω κράξει απίστευτα το Ardbeg για το ότι έχει καταντήσει έρμαιο του marketing και έχει πιο πολλές εμφιαλώσεις ακόμα και από το Laddie.....

Στο μόνο που έιμαι θετικός είναι ότι τέτοια ανοίγματα βοηθάνε να σωθούν αποστακτήρια που κάτι, κάπου δεν πάει καλά.

ίσως να έπρεπε να το διατυπώσω διαφορετικά.... αλλά τα γραπτά μένουν!

Κατά τα άλλα, και σήμερα που επικοινώνησα με το Laddie η εντύπωση είναι ότι το βλέπουν με μεγάλη αισιοδοξία και κυρίως το κομμάτι της εμπορικής διάθεσης των εμφιαλώσεων (δίκτυο πωλήσεων) που για πολλές χώρες είναι ανύπαρκτο.

Κατά τα άλλα, το Port Charlotte project παραμένει βασικός πυλώνας για το Laddie και το Laddie Ten θα παραμείνει η κορωνίδα του αποστακτηρίου και σαν σταθερή εμφιάλωση αλλά (το κυριότερο και ελπίζω να είναι αλήθεια) και σαν φιλοσοφία. Δηλαδή θα δημιοργηθεί (αν κατάλαβα καλά) ένα core range με εμφιαλώσεις χωρίς πειράματα. Καθαρό, απλό, παραδοσιακό Laddie.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πιο πολύ απόλα με απασχολεί το τι θα γίνει με την Καρλοτίτσα μου και αν θα ολοκληρωθεί το αποστακτήριο. Τώρα που θα ανήκει δε μαπασχολεί κ τόσο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η καρλότα όπως θα ξέρεις έχει ήδη αγορσμένους τους άμβυκες και τον υπόλοιπο εξοπλισμό (αγορά από Dumbarton’s Inverleven Distillery) και τυπικά μπορεί αρκετά σύντομα να παράξει από μόνη της malt.

http://www.islayinfo.com/islay_port_charlotte_distillery.html

Όπως θα δείς το σχέδιο υπάρχει ήδη από το 2003 και το 2007 ήρθαν και τα υλικά στο Islay.

Είναι θέμα χρόνου και φυσικά θέμα χρημάτων (Remy Cointreau??) για να ανοίξει η δουλειά. Επίσης θυμάμαι ότι το Laddie (ο UΒ νομίχω το έγραψε) έχει πάρει έγκριση για το δάνειο που αφορά στο Port Charlotte και τα λοιπά επειχειρηματικά σχέδια του.

Υπομονή my friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είναι γεγονός.... το αγαπημένο μου/μας Laddie άλλαξε χέρια.

Ας ευχηθούμε να πάνε όλα καλά και να μην αλλάξει κατεύθυνση το Laddie και ξαναρχίσει τα πειράματα.

http://www.bruichladdich.com/news/laddie-news/bruichladdich-remy-cointreau-agreement

Link to comment
Share on other sites

Η ελπίδα υπάρχει ακόμα!

Οι μόνοι που φοβούνται είναι κάτι ολορόσοι ποθ τώρα θα έχουν το Laddie πιο κοντά τους και με καλύτερο εισαγωγέα και δίκτυο διανομής!

Κατά τα άλλα...Laddie inifinity ii RULES!post-18-0-68810300-1343040839_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

"πωλείται όπως είναι επιπλωμένοοοοοοοοο, με χιλιάδες αναμνήσεις φωρτομεεεεεεεένοοοοο........"

This is the end of Laddie as we know it

:angry:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...